Connect with Us

Gratë me pushtet/ Shqiptaret ua kalojnë europianeve në politikë dhe ekonomi

Sociale

Gratë me pushtet/ Shqiptaret ua kalojnë europianeve në politikë dhe ekonomi

Publikuar

-

Gratë në pushtet zënë pozicione që iu falin autoritet, ndikim dhe në të njëjtën kohë përgjegjësi. Historikisht pushteti dhe pozicionet drejtuese kanë qenë më gjerësisht të zotëruar nga burrat, duke shënuar një nga hendeqet më të madha që ekzistojnë midis gjinive.

Sipas Indeksit të Barazisë Gjinore të publikuar nga INSTAT, kur bëhet fjalë për pushtet, gratë shqiptare listohen krahas atyre më të pushtetshme në Europë si Suedisë, Francës dhe Danimarkës, mbi normën mesatare të 28 vendeve të Bashkimit Europian. Nuk është aspak rastësi lidhja e grave shqiptare me pushtetin, mjafton të kujtojmë mbretëreshën ilire, Teutën, jehona e pushtetit të së cilës dëgjohet deri në ditët e sotme.
Fusha e pushtetit te gratë matet përmes tre nëndarjeve kryesore: pushteti politik, pushteti ekonomik dhe pushteti social.

Në politikë, pjesëmarrje gati sa dyfishi i grave europiane

Nënfushat e pushtetit politik përfshijnë tregues që matin raportin e grave me personat në cilësinë e ministrit të qeverisë dhe përqindjen e grave deputete në Parlamentin Kombëtar. Përveç kësaj, kjo nënfushë përfshin edhe treguesin e përfaqësimit të grave në pozicionet e përfaqësuesve në këshillat bashkiakë. Gratë marrin pjesë në pozicione ministrore në Shqipëri me 45.4%, një shifër që është shumë më e lartë se sa 28.1% e mesatares së BE-28, sipas INSTAT. Po kështu, gratë janë më të përfaqësuara në këshillat bashkiakë të Shqipëri se sa në BE (35.9% krahasuar me 28.5%).

Paraja është pushtet

Nënfusha e pushtetit ekonomik i referohet dallimit në menaxhimin e burimeve ekonomike përmes pozicioneve drejtuese dhe përfshin treguesit e pjesëmarrjes së grave në bordet menaxhuese ose mbikëqyrëse të kompanive më të mëdha në bursë dhe pjesëmarrjen në bordet ekzekutive të bankës qendrore. Megjithatë, ato janë disi më pak të përfaqësuara si deputete në parlament krahasuar me BE28 (26.2 për qind krahasuar me 29.3 për qind).

Pjesëmarrja e grave në pozicione drejtuese të kompanive më të mëdha është paksa më e lartë në Shqipëri se sa në mesataren e BE28 (26.4 përqind krahasuar me 25.0 për qind) dhe shumë më e lartë kur vjen fjala tek anëtarësia e bordit te bankës qendrore (48.1 për qind krahasuar me 20.3 për qind).

LEXO EDHE:  Ku mund të ankohen shqiptarët jashtë kufijve/ Balluku: Janë 4 numra në dispozicion

Pushteti social i grave shqiptare

Nënfusha e pushtetit social përfshin treguesit që matin raportin e grave dhe burrave në bordet e organizatave që financojmë kërkimet shkencore, përqindjen në bordet e kompanive të transmetimit publik dhe përqindjen në anëtarësinë e organeve më të larta vendimmarrëse të organizatave kombëtare sportive olimpike. Pushteti social mbulohet nga Indeksi i Barazisë Gjinore për shkak të ndikimit simbolik që ai ka tek shoqëria dhe aksesi në struktura dhe në pozicionet e pushtetshme në fusha të ndryshme.

Krahasuar me mesataren e 28 vendeve të BE-së, gratë në Shqipëri kanë një përfaqësim relativisht të lartë në bordet e organizatave që financojnë kërkimet shkencore krahasuar me mesataren e BE-28 (44.4 për qind krahasuar me 39.9 për qind), por ato janë shumë pak të përfaqësuara në bordet e organizatave transmetuese publike (9.1 për qind krahasuar me 36,0 për qind) dhe në organet më të larta vendimmarrëse të organizatave kombëtare sportive olimpike (9.4 për qind krahasuar me 14.8 për qind)./Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Në krye të detyrës për të luftuar Covid/ Mjekët tek ‘Infektivi’ nuk harrojnë festën e flamurit

Publikuar

-

Nga

Ky është vitit i dytë që Shqipëria festoon ditën e Pavarësisë në një situatë të pazakontë.

Vitin e kaluar Shqipëria ishte në ditë zi për shkak të viktimave që shkaktoi tërmeti i 26 nentorit. Ky vit sërish e gjeti Shqipërinë në një situatë të vështirë për shkak të Covid. Mirëpo nuk kanë munguar urimet në këtë ditë të shënuar nga shume personalitete.

Pavarësisht se ata janë në krye të detyrës në përballje me koronavirusin, edhe mjekët në spitalin Infektiv nuk kanë harruar festën e flamurit.
Ministrja Ogerta Manastirliu ka publikuar dy foto në profilin e saj në Facebook ku shfaqen 3 mjekë që valëvisin ngjyrat kuqezi në ballkonin e spitalit Infektiv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Një tjetër rreze drite ngrohu zemrat tona”/ Deputetja socialiste bëhet nënë për herë të dytë

Publikuar

-

Nga

Deputetja socialiste, Blerina Gjylameti është bërë nënë për herë të dytë.

Sot, në ditën e e Pavarësisë Gjylameti ka sjellë në jetë djalin e saj të cilit i ka vendosur emrin Kron. Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputetja në një postim në mediat sociale ku ka zbuluar edhe emrin të voglit të saj.

“Një tjetër rreze drite ndriçoi mendjet e ngrohu zemrat tona ! Mirë se erdhe Kron”- shkruan Gjylameti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Tjetër humbje nga bluzat e bardha/ Covid i merr jetën mjekut

Publikuar

-

Nga

Një tjetër mjek në vendin tonë ka humbur jetën si pasojë e Covid.

Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën 68-vjeçare.

Mësohet se mjeku i njohur nga Elbasani po luftonte me COVID-19 prej një jave, ndërsa kishte disa ditë që ishte shtruar në spitalin Infektiv./CNA.al

LEXO TE PLOTE