Connect with Us

Goxhaj zbulon emrin/ Kush është demokratja që doli dje kundër urdhrit të Bashës

Politikë

Goxhaj zbulon emrin/ Kush është demokratja që doli dje kundër urdhrit të Bashës

Publikuar

-

“Qytetarët e shohin policinë si armike”/ Goxhaj: Blutë nuk duhet të qarkullojnë me armë

Avokati Altin Goxhaj ka treguar sot me emër ish-nënkryetaren e Bashkisë së Lezhës që ka dalë kundër urdhrit të kryetarit të opozitës Lulzim Bashës për ardhjen e refugjatëve në Shqipëri.

Goxhaj tha se bëhet fjalë për Alfrida Markun, për të cilën tha se nuk zbatoi urdhrin e Bashës për refugjatët dhe kërkoi referendum kombëtar.

“Dje ish-nënkryetarja e bashkisë, zonja e nderuar Alfrida Marku, ka dalë kundër urdhrit të Lulzim Bashës për të heshtur dhe ka thënë që nuk duhet të vijnë në Lezhë refugjatët, madje ka kërkuar referendum kombëtar për ardhjen e refugjatëve në Shqipëri, por dua të kujtoj një detaje se kush ishte Alfrida.

Përveç nënkryetarja e Bashkisë Lezhë, që në kushtet e arrestit të nënkryetarit, ajo do të ishte përsëri kryetare bashkie po të ishte futur PD në zgjedhje në 30 qershor, por unë dua të kujtoj se si Lulzim Basha , Edi Rama dhe Alex Soros janë takuar në Paris për të ndryshuar lojën totalisht në Shqipëri, që mos futej opozita në zgjedhje në mënyrë që t’i krijonte Ramës akses publik në të gjitha bashkitë.

LEXO EDHE:  Albania has an opposition people, but no opposition

Afrida po të ishte kryetare bashkie, Rama nuk do t’i çonte dot 5000 refugjatët në Lezhë, Rama nuk mund t’i çonte në bashkitë e PD-së se ato do t’ja refuzonin. Po të kishte bashki PD, Shqipëria nuk do të popullohej nga refugjatë. Basha e pengon rrëzimin e Ramës, e kam shpjeguar gjithmonë”, deklaroi avokati në studion e Fax Web./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përhapja e variantit Delta/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar me Covid sot në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Përhapja e variantit Delta/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar me Covid sot në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të premten 70 raste të infektimit me koronavirus pas testimit të 2,941 mostrave.

Përgjatë 24 orëve të fundit, është regjistruar një viktimë.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 30 korrik janë shëruar 8 pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 366.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,273 pacientë me këtë virus.

LEXO EDHE:  “Fajësoj veten që i besova”/ Ndoka: Koalicioni me Bashën ishte dështim

LEXO EDHE:  Albania has an opposition people, but no opposition

Prej tyre 2,266 kanë vdekur.

Në Kosovë po vazhdon programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit.

Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 12.832 persona.

Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 137.445, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 413.078.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shpallja e Berishës ‘Non Grata’/ Yuri Kim ultimatum Bashës, çfarë pritet të ndodhë në shtator

Publikuar

-

Nga

Shpallja e Berishës ‘Non Grata’/ Yuri Kim ultimatum Bashës, çfarë pritet të ndodhë në shtator

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar sot një takim me kreun e PDLulzim Basha.

Në prononcimin për mediat pas takimit, Kim i ka kërkuar kreut të PD-së, që të distancohet nga Sali Berisha dhe ky i fundit të mos jetë pjesë e grupit të ri Parlamentar në shtator, pasi u shpall “non grata” nga Departamenti i Shtetit.

Më tej Kim ka shtuar se PD dhe partitë e tjera kanë vendime të vështira përpara, megjithatë shpreson që partitë të kthehen me ndryshime në Parlament.

Deklarata e plote

“Pata një diskutim shumë të mirë dhe të plotë me Kryetarin e PD Lulzim Basha sot. Ishte në vijim të takimit që ai pati kur Zv. Ndihmës Sekretari i Shtetit Phil Reeker ishte në Tiranë. Folëm për forcën e marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, rolin shumë të rëndësishëm që Partia Demokratike ka luajtur në vendosjen e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri si dhe rëndësinë që ka që Shqipëria të qëndrojë në rrugën e saj drejt Europës.

Nuk ka dyshim për rolin historik që Partia Demokratike ka luajtur, është i pazëvendësueshëm dhe i domosdoshëm dhe, në këtë kuptim është lajm shumë i mirë që PD do të rikthehet në parlament në shtator.

Kuptoj që PD dhe të tjerë kanë shqetësime në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit dhe të gjithë e dimë që ato shqetësime janë pasqyruar në raportin përfundimtar të nxjerrë nga ODIHR. Do të jetë jashtëzakonisht e rëndësishme dhe e nevojshme që institucionet përkatëse t’i trajtojnë ato shqetësime në mënyrë kuptimplotë dhe Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin këto përpjekje për të përmirësuar në mënyrë konstante zgjedhjet dhe demokracinë në Shqipëri.

Teksa PD kthehet në parlament, do të jetë shumë e rëndësishme që partia në pushtet, PS, të tregojë se është serioze për t’u ngritur mbi interesat partiake për hir të vendit. Do të doja të theksoja gjithashtu përgjegjësinë që kanë kryertarët e partive për t’u siguruar që kur të hyjnë në atë parliament, të shoqërohen nga anëtarë që janë të denjë për të përfaqësuar Shqipërinë. Do të jetë veçanërisht e rëndësishme që edhe PD t’i mendojë këto çështje.

Siç e përmenda më parë, Partia Demokratike ka luajtur një rol të pazëvendësueshëm, për ta nxjerrë këtë vend nga komunizmi, për ta çliruar nga diktatura. Do të ishte një ironi historike por edhe një tragjedi për vendin, jo vetëm për partinë, nëse partia do të hante bar për hir të interesave personale të një njeriu. Shpresa jonë është që partitë do të ecin përpara, që ky vend do të ecë përpara, që bashkëpunimi midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë të ecë përpara. E ardhmja po pret. Ka vendime të vështira përpara për të gjithë.

Shpresoj që të gjithë të mund të pushojnë mirë gjatë gushtit, por shpresoj edhe që kur të kthehen të freskët dhe të ripërtërirë në vendosmërinë e tyre për të zgjedhur të ardhmen kundrejt të kaluarës. Faleminderit shumë.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kim vuri me shpatulla pas murit Bashën/ Kadilli “shpërthen” ndaj Berishës

Publikuar

-

Nga

Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 Prillit/ Kadilli: Fryma është politike, raporti procedurë

Fatbardh Kadilli, i cili garoi për kreu e PD ka reaguar pas takimit të diplomates amerikane Yuri Kim me kryetarin e selisë blu Lulzim Basha.

Sipas Kadillit, është e turpshme që kryetari i Partisë Demkratike vihet me shpatulla pas muri nga Ambasadorja e USA për një çështje që zvarritet prej kohe, për një çështje që bën sikur nuk është.

Është e pafalshme që vendimet e nesërme të jenë në kundërshtim me standardin dhe kërkesat e SHBA, vendit që ka një peshë të madhe në krijimin dhe mbështetjen e Partisë Demokratike.

Është e papranueshme që Kryetari, pas këtij takimi, të kryejë veprime dhe të marrë vendime të detyruara vetëm e vetëm për të ruajtur karrierën apo karriken, por aspak pse ai beson me sinqeritet tek aleanca strategjike me SHBA”, ka shkruar Kadilli në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Video-‘Kemi investu për të deri në vdekje’/ Shihni kush e mbron Lulzim Bashën

Sipas tij, mbërritja në këtë situatë nuk e rrit besimin tek lidershipi i tij por e zvogëlon atë edhe më shumë në raport me shqipërinë, SHBA dhe demokracinë.

LEXO EDHE:  “Prokurorë hetoni, provat janë aty”/ Basha: Rama po bën politikë me vdekjen

Në Kuvendin Kombëtar u bëra thirrje demokratëve “për tu ndarë nga çdo trashëgimi që na kompromenton, që na mban peng. Sado emocione të na lidhin me atë”.

Demokratë të shohim nga e ardhmja”,  shkruan më tej ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE