Connect with Us

Gazetari i “Le Iene” infektohet nga koronavirusi/ Mediaset mbyll programin

Bota

Gazetari i “Le Iene” infektohet nga koronavirusi/ Mediaset mbyll programin

Publikuar

-

Një rast me koronavirus është regjistruar në  stafin e programit të ” Le Iene ” . Lajmi është konfirmuar nga vetë media italiane, ndërsa Mediaset ka pezulluar dhe programin për cështje sigurie.

Rasti nuk është regjistruar tek personat që dalin në transmetim direkt, por në redaksinë e emisionit, ndërsa personave të tjerë u është kërkuar të qëndrojnë të izoluar në shtëpi.

Prandaj episodet e rradhës të programit nuk do të transmetohen deri në pritje të zhvillimeve të reja të situatës, shkruan “Le lene”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

73 të prekur nga koronavirusi në Greqi/ Qeveria ashpërson masat

Publikuar

-

Nga

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Greqi.

Autoritetet greke bëjnë me dije se deri më tani numri i të prekurve ka shkuar në 73, por fatmirësisht ende nuk ka asnjë viktimë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë dhe profesori i Sëmundjeve Infektive Sotiris Tsiodras njoftoi pas një mbledhje qeveritare, se janë ashpërsuar masat.

Gjithashtu Tsiodras deklaroi se shumica e të prekurve kanë qenë për vizita në vende të tilla si Egjipti apo Izraeli.

LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda italo-shqiptare/ 20 të arrestuar për trafik droge

LEXO EDHE:  Itali/ Shqiptari arratiset nga arresti i shtëpisë

Qeveria greke ka planifikuar të ndalojë ekskursionet brenda vendit për 2 javë dhe të mbyllë të gjitha ngjarjet sportive pa spektatorë.

Ndërkohë, pritet që të merren edhe masa të tjera lidhur me parandalimin e rasteve të reja me koronavirus, të cilat do të bëhen publike ditën e nesërme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Shembja e hotelit karantinë në Kinë/ Shkon në 10 numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Shkon në 10 numri i personave që kanë humbur jetën pas shembjes së një hoteli që u përdor si një qendër karantine prej koronavirusit në Kinë.

Sipas CNN, 80 njerëz ishin brenda ndërtesës kur ajo u rrëzua, 9 shpëtuan, ndërsa 71 persona u bllokuan nën rrënoja.
Prej tyre, 48 janë nxjerrë nga rrënojat dhe 23 nuk dihet se ku janë.
Departamenti i Zjarrit Fujian ka vendosur më shumë se 1 mijë zjarrfikës në ndihmë të personave të mbetur në rrënoja.

LEXO EDHE:  Sasia rekord e drogës drejt Italisë/Jepet masa e sigurisë për doganierët e policët

LEXO EDHE:  Studenti shqiptar në Itali arrestohet për vjedhje

Në kohën e shembjes, 58 njerëz ishin në hotel dhe të gjithë kishin dalë negativ për testin e koronavirusit të ri.

Quanzhou është rreth 600 milje larg Ëuhan, epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në Kinë, ku më shumë se 3000 njerëz kanë vdekur nga virusi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Përhapja e koronavirusit/ Karantinohen 16 milionë njerëz në Italinë e Veriut

Publikuar

-

Nga

Kryeministri italian Giuseppe Conte bëri me dije mëngjesin e kësj të diele se Italia e Veriut do të jetë në karantinë.

Ai tha se të paktën 16 milionë njerëz tani do të jenë në karantinë në rajonin e Lombardisë gjithashtu edhe në 14 provinca deri në fillim të prillit.
Ky vendim i qeverisë u ndërmor për të përmirësuar situatën e krijuar prej koronavirusit.

Me këtë vendim do të mbyllen palestrat, pishinat, muzetë dhe vendpushimet e skive. Dasmat dhe funeralet nuk do të lejohen gjithashtu.
Italia është vendi më i goditur nga koronavirusi në Europë. Sipas raportimeve të fundit numri i të vdekurve ka kaluar mbi 230 persona ndërsa të konfirmuar janë 5.883 të infektuar.

LEXO EDHE:  25 vjet nga eksodi shqiptar i 8 Gushtit 1991/Si i ktheu Italia rreth 32 mijë shqiptarë

LEXO EDHE:  Sasia rekord e drogës drejt Italisë/Jepet masa e sigurisë për doganierët e policët

“Ne duam të garantojmë shëndetin e qytetarëve tanë. Ne e kuptojmë se këto masa do të imponojnë sakrifica, ndonjëherë të vogla dhe ndonjëherë shumë të mëdha,” tha kryeministri Giuseppe Conte mëngjesin e kësaj të diele./CNA.al

LEXO TE PLOTE