Connect with Us

Nga Altin Goxhaj/ Venecia si lajm i mirë për Metën dhe… Ramën e Bashën por i keq për ne!

Opinione

Nga Altin Goxhaj/ Venecia si lajm i mirë për Metën dhe… Ramën e Bashën por i keq për ne!

Publikuar

-

Komisioni i Venecias i dha te drejte Presidentit per kapjen e Gjykates Kushtetuese nga EDvEri, pra Ministrja e Drejtesise ka falsifiku, ka abuzu pra ka shkel Ligjin dhe i bie qe duhet fut ne burg..ne teori se ne praktike me Venecia pa Venecia, ketu ia kane bere shu.. Drejtesise! Ja bene shu.. bashkerisht 139 deputete me 139 vota ne 21 Korrik 2016!

Ne fakt shantazhi i Presidentit per shperndarje te Parlamentit pas dt 15 Mars funksionoi dhe Komisioni i Venecias i dha kohe Rames qe te gjeje nje formule tjeter, jo kaq te lehte dhe me te shtrenjte te kapjes se Gjykates Kushtetuese (pra jo thjesht me nje te rene te lapsit duke perdor Etilden)! Nderkohe Gjykata Kushtetuese per momentin s’mund te perdoret per shkarkimin e Presidentit se eshte ende ne “stand by” presidencial!

Keshtu Mazhoranca terhiqet prej Venecias dhe Parlamenti nuk shprendahet me Dekretin e premtuar nga Presidenti pas 15 Marsit, dhe ne do te shohim teatrin shtese se si Rama do e kape Gjykaten Kushtetuese duke blere me hir apo pa pahir gjykatesit e Presidentit ngadale ngadale apo shpejt e shpejt ne varesi te burses se politikes shqiptare!

As Komisioni Europian dhe as Rama nuk duan para negociatave “destablitet” dhe po ashtu as amerikanet per shkak te bisedimeve Kosove-Serbi qe jane prioriteti i prioriteteve per 2020 jo thjesht per Ballkanin por gjithe Europen!

Komisioni Europian dhe Soros kete here nuk ndikuan negativisht te Komisioni i Venecias por e lane ate te pranoje se Presidenti kishte te drejte edhe nga frika e destabilitetit ne prag te planit te dyndjeve barbare pjese pjese te pararjoes prej 30 mije arabo-aziatikeve pjese te 1 milione refugjateve qe do ripopullojne Shqiperine sps kriza politike mund ta pengonte si ardhjen e tyre dhe kushtet e sigurise edhe per shkak te perballjes ne Tirane!

Tashme vleresimi i Komisionit te Venecias eshte testi qe provon se Komisioni Europian eshte i frikesuar prej nje situate shperthyese dhe motivimi i njerezve qe kane humbur gjithshka eshte i mjaftueshem per te rrezuar edhe me force qeverine qe i ka falimentuar, zbrazur xhepat, dhe e vetmja alternative qe i ka dhene eshte te bejne gati valixhet!

LEXO EDHE:  Basha akuza Gazment Bardhit: Vegël qorre e Edi Ramës

Mitingu i 2 Marsit e vertetoi kete mbarsje te situates qe mund te pjelle revolte sepse qartas askush nuk erdhi per Gjykaten Kushtetuese e aq me pak per vete Presidentin por si nje test per te provuar nese Meta mund te beje ate qe nuk beri Lyli: Te mos mashtroje me aksione gjysmake (si ortek i kontrolluar) popullin opozitar te revoltuar tani qe Rama nuk ka me mbeshtetes pervec policise se keqpaguar dhe cdo perballje e popullit me Qeverine, nese nuk sabotohet dhe tradhetohet nga lidershipi opozitaer (sic ben Lyli i Soros prej 7 vjetesh) sjell me garanci 100% rrezimin e Qeverise!

Dekreti per shpenrdarjen e Parlamentit me 122 deputete ne kundershtim me Kushtetuten (ku nuk mund te zhvillohen Zgjedhje te pjesshme per zevendesim per shkak te sistemit proporcional rajonal) do te kerkonte nje lidership te vendosur qe nuk tradheton dhe Qeveria me gjithe Parlament do te binte per shkak te krizes institucionale! Por qartas Meta pas reagimit pozitiv te Venecias (qe do te sjelle edhe terheqjen e Rames) nuk ka ndermend t’a beje! Ndersa Lul Valvula Rilindese e Shkarkimit te Mllefit Popullor po pyet militantet se sa eshte kilja e domates nderkohe qe robte pa dallim ngjyrash politike po bejne gati valixhet te bindur se askush nuk do i therrase te rrezojne me te vertete Ramen!!!

Ndaj Opinioni Pozitiv (ndaj qendrimit te Presidentit) i Komisionit te Venecias eshte Lajmi i Keq per ne sepse askush nuk do e therrase popullin pas 15 Marsit per te hedhur ne Lane Rilindjen dhe e vetmja alternative qe po i lene eshte tu lirojne shtepite dhe ato vende pune 1 milione qytetare te rinj te Shqiperise nga Afrika dhe Azia sipas Axhendes Soros per Rrenimin, Falimentimin dhe Shpopullimin e Shqiperise sipas Memorandumit te Vaso Cubrillovic dhe Ripopullimin e Shqiperise me AfroAziatike!

Grafike nga i Madhi Avni Delvina

Image may contain: 1 person

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Kujtim Çekani/ Nano ik, pastaj u bë mik. Meta ik pastaj u bë mik…

Publikuar

-

Nga

Mos Bini Pre e Komunisteve
Askush smund te behet magjistar dhe te parashikoje te ardhmen por ajo qe me cudit si eshte e mundur qe Ne sdim as te shikojm as te kujtojme dhe as te nxjerrin mesime nga e kaluara.
Me thoni vetem nje rast te vetem vetem nje qe Komunistet kan patur Bese ..
Le ti kthehemi Historise
Qe ne krye te heres kur kjo Parti antiantikombetare u formua ka patur ne genin e saje tradhetine dhe te hengurit mbas shpine .. Pastaj me mbledhjen e Mukjes me vrasjet e krereve dhe intelektualeve me burgosjet internimet deri tek femijet ..
Edhe mbas 90 e njeta gje ..
Jemi nje popull qe nuk vume mend nga e kaluara dhe as e vume ujin ne zjarr per tu purifikuar por ngelem ne vend numuro duke jua lene pushtetin dhe Shqiperine Antikombetareve .
Kush mban mend protestat
…,
Nano Ik Nano Ik
Pastaj Nano u be Mik
Pastaj Meta Ik
Edhe Meta u be Mik
E Beme edhe president,
Shikoni shkrimet ne Google
Aferat korruptive qe beri lsi me KESH dhe cfar thoshte Basha per Meten ..
pastaj 21 Janari kur PS u ngrit kunder Metes ne Fakt PD e mbrojti pastaj PS e beri Meten President ..
Dhe Monika vuri ne perdorim Çizmet ..
Pasta Rama Ik (ne kohen e Cadres )
Pastaj Rama u be Mik
Pastaj Monika Ik
Edhe Monika u be Mik
Tani prap Rama Ik
Do ta shikoni qe sdo jete e larget dita kur do ti shikoni me duar ne qafe duke bere pazare e ndare pushtet si gjithmone
Dhe Ju qe ju shkoni mbrapa shikoni gjeni ndoj lek per tu arratisur neper azilet e Europes .
..
Kjo eshte Corba Komuniste gje cdo dite e me shume po gllaberon Shqiperine e po vazhdon lavazhin e Trurit te Shqiptareve..
..
Zot Hapjua Syte dhe mendjen Shqiptareve qe mos ju shkojne me mbrapa ketyre Horrave ..
..
K.Cekani

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Tanush Çaushi/ Mësuesit, këta rrogëpakët me trurin plot!

Publikuar

-

Nga

Mësuesit, këta rrogëpakët me trurin plot Sot në Shqipëri është festa e mësuesit. Mësuesi është qenia nga më më të pavlerësuarat ekonomikisht në Shqipëri. Përveçse mos vlerësimit monetar, tashmë mësuesi është zhvlerësuar shumë dhe ka rënë edhe si autoritet.

Nuk kursejmë asnjëherë të prodhojmë ligje që mbrojnë të drejtat me pashë të nxënësit, por asnjëherë të mësuesit. Kështu nxënësi ka të drejtë të jetë pa edukatë, me thika në xhep dhe të pijë hashash, por mësuesi duhet vetëm të qëndrojë gatitu dhe as mos të flasë.

Mësuesin e filmojnë kamerat e telefonit dhe emisioneve vëzhguese në rast se ai reagon ndaj ofendimeve të nxënësit. Më pas pseudomediat i bëjnë “fletërrufe” dhe gjyq para popullit. Kujt duhet ti flasë mësuesi që në shkollë ka kontigjent krimi, kur as polici në dispozicion nuk ka shkolla? A duhet të kryejë dhe rolin e policit? Çfarë programi për figurën e mësuesit ka qeverisja e majtë? Çfarë programi ka opozita e djathtë? Nuk na e kanë thënë kurrë.

Sbesoj se u ka shkuar mendja. Nëse pranojmë se është një punë që prodhon intelektualët, profesorët, doktorët, inxhinierët, pushtetarët dhe praktikisht gjithë zhvillimin, atëherë përse marrin rrogë sa kushton një çantë krahu e një politikaneje dhe ora e dorës? Me nderime të mëdha u shprehën që të gjithë aktorët më të mëdhenj politikë dhe shtetërorë për figurën e mësuesit. Po të dëgjosh gjitë këto deklarata të ngjajnë me dekoratat që shpërndajnë presidentët shqiptarë ndër vite.

LEXO EDHE:  “Turp për një kryeministër”/ Ngjela zbulon paktin antishqiptar të Ramës me Erdogan

LEXO EDHE:  Komisioni i Venecias takime në Tiranë/ Basha përjashtohet nga axhenda

Veteranët e varin dekoratën në xhaketë dhe e nxjerrin muajin me një kapshore bukë që ka mbetur në dyqan. Mësuesit i dridhet dora të hajë një drekë me rastin e shtatë marsit. Mësuesit, këta ushtarë të bindur të zbatimit të rregullave dhe moralit shoqëror nuk ndalin as hapat dhe as fjalët për të na dhënë dije. Po më tej, të dashur lexues? Përpiqen me mish e me shpirt që shoqëria të zhvillohet dhe fëmijët të edukohen.

Prodhojnë intelektualë të fushave të ndryshme Këta “fëmijë të prapë” kalojnë me fuoristrada dhe me makina që kushtojnë sa një shtëpi dhe shtojmë shpejtësinë për ti baltosut këta këmbësorë me trurin plot. A ka ardhur koha e stërkaluar të bëhet një ligj për statusin e mësuesit social dhe financiar? Ndoshta kur të zgjidhim punët e revolucioneve botërore do kujtohemi për këtë shtresë kaq vitale të shoqërisë. Gëzuar mësuesa dhe mësuese të dashur, 7-Marsin!

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Agim Xhafka/ Shkolla ime…

Publikuar

-

Nga

Kjo shkatërrirë ka qënë shkolla ku unë dhashë mësim shumë e shumë vite përpara. Sa mbarova universitetin më degdisën në malet e Gorës, mes mjerimit, varfërisë e urisë. Por populluar nga njerëz bujarë, që na mbanin në shtëpitë e tyre për të fjetur e kur ndonjëherë therrnin ndonjë pulë që e rrisnin fshehur, na jepnin ndonjë tas me supë me kofshën brenda në të.

Kjo pamje nuk më mërzit,më gëzon. Se një shkollë rronitet kur nuk ka nxënës. E mes atyre skérkave për fat jetojnë veç ca pleq që nuk kanë ku shkojnë nga pamundësia. Të tjerët prej vitesh janë rregulluar nëpër botë, në Durrës e Tiranë.

Pamja e shkollës sot rrëfen se velçanakët ikën drejt jetës më të mirë si kërkuesit e arit drejt Alaskës. U turrën me një boçe rrobash e nuk erdhën më.

Shkolla është si foleja e zogjve. Kur ata nuk rikthehen foleja te ballkoni na bije ndër këmbë. Pezmatohemi pak, por e dimë që diku tjetër ka nisur jetë foleja e re.

Shkolla u vidhis si vetë ngrehina komuniste. Zuri plot poshtë vetes,por shumica shpëtuan. Nxënësit e mij më bëjnë mesazhe nga Londra, Parisi, New Yorku, Roma, Athina. Gëzohem sikur të ishin fëmijët e mij. Prita 7 marsin që të postoja këtë foto. E kisha prej muajsh,por sot dua të uroj gjithë ish-nxënësit. Janë të rritur, baballarë sot, por i kam ndër sy të vegjël, të vegjël fare. Gëzohuni që shkolla e vjetër na la. Në se shkon ndonjë prej jush këto kohë atje jepini kazmën e fundit dhe bëjeni lëndinë atë pjesë. E mbi të vendosni një dërrasë me mbishkrimin: “Këtu shkonin në shkollë ata që nuk kishin një vakt bukë e ata që vishnin gazeta poshtë tutave që mos i sëmurte era e dimrit të egër!”

LEXO EDHE:  “Turp për një kryeministër”/ Ngjela zbulon paktin antishqiptar të Ramës me Erdogan

LEXO EDHE:  Komisioni i Venecias takime në Tiranë/ Basha përjashtohet nga axhenda

Shkolla ime pas ca vitesh nuk do jetë më mbi tokë. Do jetojë tek mendja ime si zgjua bletësh, mbushur me harenë e moshës të qindra fëmijëve. Ende më gumëzhin koka prej asaj zhurme që ia kalon dhe uverturës së ujëvarave më të famshme…

LEXO TE PLOTE