Connect with Us

“Kemi 2 raste të dyshuar me koronavirus”/ Silva Bino: 500 persona janë izoluar në shtëpi

Sociale

“Kemi 2 raste të dyshuar me koronavirus”/ Silva Bino: 500 persona janë izoluar në shtëpi

Publikuar

-

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP Silva Bino ka folur sërish për koronavirusin dhe panikun e krijuar të qytetarët. Bino tha se fatmirësisht deri më tani koronavirusi nuk ka hyrë në Shqipëri, ndonëse ekzaminime dhe analiza po kryhen çdo ditë.

Specialistja tregoi se brenda një muaji janë kryer gjithsej 58 testime, kryesisht te personat me shenja respiratore dhe që kanë pasur histori udhëtimi.

Ndërkohë, për ditën e sotme, tregoi se po bëhen ekzaminime për dy raste të dyshuara me koronavirus.

“Deri tani janë 2 që kanë ardhur, do presim që të kryejmë sa më shumë ekzaminime. Deri tani kemi 2 raste të dyshuar. 60% e rasteve në përgjithësi kanë qenë nga Tirana, por kemi pasur edhe nga Durrësi, një pjesë e madhe, nga Vlora, Shkodra, Elbasani. Janë raste që kanë pasur ose histori me Kinën në fillim, ose me Italinë, kryesisht me veriun, por edhe me Romën. Transmetim komunitar për momentin kemi në shumë vende, kemi në Itali, në Francë, në Angli, Kroaci”, tha ajo në emisonin “Kjo Javë”, ndërsa zbuloi se që nga momenti që koronavirusi mbërriti në Itali, janë izoluar rreth 500 persona në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Klea Huta në hall me Elgitin: “S’më tha as ‘shëndet’ kur teshtiva!”

“Mund të jenë mbajtur gati 500 persona të izoluar në shtëpi. Aktualisht nuk ka person të izoluar në shtëpi. Ne e kryejmë testimin shumë shpejt dhe nuk kemi çoroditje, se në Itali ka pasur shumë çoroditje me testimin, sepse ai kryhej kudo. Çfarëdo testimi që të kryhet edhe këtu, duhet konfirmuar pranë ISHP”, tha Bino./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Silva Bino tregon shifrën/ Ja sa kushton analiza për koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP Silva Bino ka treguar shifrën e analizës së koronavirusit, e cila ka marrë mijëra jetë njerëzish në disa shtete.

Bino tregoi se analiza kushton 150 mijë lekë të vjetra, por theksoi se qytetarët nuk paguajnë, pasi sipas saj mbulohet nga shteti.

“Nuk mund të jap shifër. Edhe na vijnë me donacion një pjesë e primerave, sepse kemi marrëdhënie bashkëpunimi, pasi janë disa marrëdhënie që kryhen në lidhje me primerat, sidomos për sëmundjet e reja. Ka laboratorë të caktuar, si në Berlin, në SHBA, me të cilët kemi një marrëveshje, dhe natyrisht ne blejmë pjesën tjetër, që është e rëndësishme. Analiza mund të shkojë deri në 150 mijë lekë të vjetra dhe e gjitha mbulohet nga shteti”, tha ajo, ndërsa foli edhe për procedurën e ekzaminimit të përsonave me këtë virus.

“Dua ta nis që nga fillimi, procesi i marrjes së mostrës. E rëndësishme është identifikimi i këtyre personave, që i quani të dyshuar. Këta janë persona që kanë një ose dy shenja, apo histori, që mund të na bëjnë të mendojmë. Së pari kryhet një mostër në azën faringale e hundës ose e gojës, në disa raste edhe e gjakut, më pas mund të marrim edhe feçe, në bazë të të dhënave që do na jepen dhe testeve diagnostike që dalin. Marrim këtë mostrën dhe e transportojmë në kushtet e duhura të transportit. Ne përdorim të njëjtin transport si për gripin, në mënyrë që ai të ruhet në kushtet e duhura. Mostra vjen pranë ISHP dhe nis procesi i vlerësimit të mostrës, nëse është e duhura, nëse është e derdhur, e prishur. Procesi zgjat shumë pak, mund të zgjasë një orë, në varësi të numrit të mostrave. Aktualisht kemi një njeri që me shumë rigorozitet e shikon këtë. Mostrat që nuk vlejnë ne i kthejmë dhe marrim prapë mostër, kur mendojmë se nuk është marrë mirë”, nënvizoi Bino./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Lumi Shkumbin po del nga shtrati!”/ Braçe ngre alarmin: Evakuoni menjëherë këto zona

Publikuar

-

Nga

“Lumi Shkumbin po del nga shtrati!” Këtë lajm e ka dhënë pak minuta më parë vetë zëvendës-kryeministri Erion Braçe.

Në një postim në rrjetet sociale, Braçe alarmon banorët e disa fshatrave të Lushnjes dhe i kërkon atyre të evakuojnë zonën sipas urdhrit të policisë.

“Lumi Shkumbin po del nga shtrati! Çdo banor i fshatrave Çermë e Sipërme, Proshkë, Çermë Pasha, Çermë Shkumbin, Sulzotaj, t’i bindet urdhrave të kryepleqve dhe policisë për t’u larguar vetë dhe çdo kafshë, mjete nga toka e argjinaturës së lumit-buza e lumit deri në argjinaturë!
Menjëherë!
Bindjuni urdhërave të autoriteteve!”, shkruan zv.kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Drejtori i Arsimit në Korçë uron 7 Marsin, me një foto nga Mësonjëtorja

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Arsimit, në Korçë, Kristaq Grabocka, me rastin e 7 Marsit ka uruar mësuesit, duke publikuar një foto nga Mësonjëtorja e parë shqipe, në Korçë.

Në një postim në rrjetet sociale, Kristaq Grabocka shpreh mirënjohje për të gjithë mësuesit.

“Gezuar 7 Marsin, per te gjithe ata qe bejne qe shoqerite te ndryshojne me mjete te thjeshta dhe njerzore, dhe mbi te gjitha pa bere zhurme. Mirenjohje pafund per secilin qe mbart emrin e bekuar “Mesues” Me respekt nga vendi ku u nis dallendyshja e pare e shqipes, qe solli pranveren e perhershme.”-shkruan Grabocka në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE