Connect with Us

Basha takon presidentin e Austrisë/ Zbulohet çfarë diskutuan

Politikë

Basha takon presidentin e Austrisë/ Zbulohet çfarë diskutuan

Publikuar

-

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka takuar ditën e sotme Presidentin e Parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka.

Basha bën me dije se së bashku kanë biseduar për krizën politike, kushtetuese dhe institucionale në Shqipëri, Reformën Zgjedhore, Reformën në Drejtësi, presionin ndaj lirisë së medias dhe integrimin e Shqipërisë.

Lideri i demokratëve i ka shprehur Sobotkës mirënjohjen për mbështetjen e Austrisë për vendin tonë dhe integrimin e vendit në BE dhe vendosmërinë e PD për forcimin e bashkëpunimit dypalësh.

“Patëm dakordësi të plotë se udhërrëfyesi për daljen nga kriza e thellë politike e institucionale që po kalon vendi, dhe për të zhbllokuar rrugën e integrimit europian të Shqipërisë, është zbatimi i 9 kushteve të Bundestagut. Zgjedhjet e lira e të ndershme janë hapi i parë drejt zgjidhjes së krizës dhe rikthimit të shpresës dhe mundësive për çdo shqiptar”, deklaron Basha në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi nuk ndalet/ Kryetarja e LSI-së “vjedh” edhe Kadarenë

Publikuar

-

Nga

Edhe sot në ditën e 7 marsit, politika jonë nuk të lë vetëm tek urimi për mësuesit, të cilëve nuk iu mjaftojnë pagat e ulëta e problemet e shumta që kanë, por shumica e tyre duhet të përballen edhe me hipokrizinë e politikës.

Ka nga ata të cilët sot ndoshta janë një tjetër simbol për mësuesit. Produkt i asaj që sduhet të ishin dhe ndoshta turp që kanë dalë nga duart e tyre, Por të paktën mësuesit do qeshin e do gajasen me budallëqet e politikanëve tanë.

Mirë që nuk mësuan dje, por iu është bërë ves vjedhja sot. Siç vjedhin Shqipërinë, vjedhin edhe çdo gjë që iu del përpara. Kjo mund të thuhet për atë që ka ndodhur sot me Monika Kryemadhin, kryetaren e LSI-së, të shpk-së së Ilir Metës, kryetaren e partisë së hajdutave që sollen në pushtet Edi Ramën, partia e kapur me bllok në dorë, e cila në rastin e 7 marsit vodhi publikisht dhe tani e shohin të gjithë.

Ndërsa ka uruar mësuesit për festën e 7 Marsit, kryetarja e LSI-së, pa pikën e respektit dhe etikës, ka vjedhur disa vargje të poezisë “Mësueset e fshatit” të Ismail Kadaresë, i ka deformuar dhe i ka publikuar sikur të ishin vargjet e saj, pa marrë asnjë mundim që minimumi të citojë shkrimtarin e madh.

“Unë besoj te ju mësuesit e mi! Ju të heshturit gjer në dhimbje, të mëdhenjtë gjer në madhështi!”-shkruan Kryemadhi në urimin e saj.

Por, mesa duket soji i Kryemadhit, nuk dinë të bëjnë gjë tjetër, dinë vetëm të vjedhin, megjithëse mësuesit nuk kanë faj. Ata u kanë dhënë të tjera mendime. Mona sot u kap duke vjedhur, ashtu siç është kapë LSI-ja, ditë e natë e ndoshta askujt sdo ti bëjë më përshtypje.

LEXO EDHE:  Video/ Basha injoron Shpëtim Nazarkon: Faleminderit, natën e mirë!

LEXO EDHE:  Rama-Meta, bandë hajdutësh/Basha: Ja mesazhi i qytetarëve për budallenjtë!

Por, të paktën do gajasen mësuesit tanë dhe ndoshta do mërziten me çfarë fruti dha pena e tyre./ CNA.al

“Mësueset e fshatit”
(Ismail Kadare)

Në udhëkryqe ndanë xhadeve
Ditët e shtuna dalin shpesh
Dhe zgjatin dorën nga makinat
Herë dy nga dy herë veç e veç

Po shpesh ata që janë brenda
Me njëri-tjetrin shkëmbejnë fraza
Si shumë pretendime kanë
Mor shoku Jani, këto vajza

Dhe janë ata që bëjnë zhurmë
Që kanë për vete dyzet gojë
Që i shkruajnë letër presidiumit
Për një guzhinë po t’ju mungojë

Dhe ato presin makinën tjetër
Atje në rrugë atje në shi
Ato të urtat gjer në dhembje
Të thjeshtat gjer në madhështi

Tek presin, java që kaloi
Iu kujtohet si në tym
Klasa me nxënësit, gabimet
Q’u përsëritën në hartim

Në mbrëmje radion dëgjon njëra
Tjetrës në mend i vjen sërish
Shikimi i fotoreporterit
Q’andej kaloj rastësisht

Koha e fejesës i ka ardhur
Dikujt ndoshta i shkon çdo ditë
Pluhur i shkumësit, vello e bardhë
U bie mbi supe e i trondit

Po s’ngrenë ato botën në këmbë
Në komitet në ministri
Ato të urtat gjer në dhembje
Të thjeshtat gjer në madhështi….

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i Venecias “grusht” për qeverinë/ Paloka: Rama po përpiqet të mbijetojë

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka ka folur sot për draftin e publikuar nga Komisioni i Venecias.

“Komisioni i Venecias është një thirrje që nuk ka nevojë të bëhet. Një njeri që ka kapur gjithë pushtetet dhe pret përgjigjen për të kapur Presidentin është në fakt një ironi. Ai Parlament vazhdon të funksionojë si Parlament monist. Sot grushti ka marrë një “grusht”.

Nuk besoj se ka ndikuar në opinion për Kushtetueshmërinë. Por edhe ata janë hasur me arrogancën e kësaj amzhorance dhe i kanë dhënë të drejtë opozitës nga ana njerëzore”, deklaroi Paloka.

I ftuar në studion e “ABC Neës”, Paloka ka folur edhe për propozimet e reformës zgjedhore. Paloka u shpreh kryeministri Rama kërkon të kapë Gjykatën Kushtetuese, dhe se mazhoranca ka bllokuar integrimin e BE.

“Rama ka filluar procesin e një “grushti shteti”. Po përpiqet të eliminojë Kushtetutën për të mbijetuar.

 Po i qëndrojmë besnikë fjalës me partnerët. Reagimi ynë është se do të ndjekim hapat, do të zbatojmë tryezën, për Reformën zgjedhore që Rama po përpiqet ta zvarrisë.”-theksoi Paloka.

LEXO EDHE:  Rama-Meta, bandë hajdutësh/Basha: Ja mesazhi i qytetarëve për budallenjtë!

LEXO EDHE:  Rekomandimi i KE për Shqipërinë/ Meta takim me Sorecën

Më tej Paloka theksoi se zgjedhjet janë gjëja më e drejtë që mund të bëhen. Opozita sipas tij ka kohë që po kërkon zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Gjithashtu komentin e kryeministrit Rama se PD është në shërbim të Ilir Metës i quajti tentativa të dëshpëruara. “Ky është diversion i nivelit të Taulant Ballës”, tha Paloka.

Paloka më tej u shpreh se mazhoranca çdo ditë e më shumë po bëhet qesharake duke i sjellur dëme më të mëdha Shqipërisë, duke i quajtur edhe karagjozë, ai theksoi se problemi është Taulant Balla me kryeministrin Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Përjashtohen kategorikisht”/ Rama tregon se kush nuk do përfitojë nga amnistia fiskale

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është ndalur sërish sot tek amnistia fiskale, të cilën e paralajmëroi në Kongresin e PS-së.

Gjatë një takimi që zhvilloi sot në Shijak, Rama paralajmëroi se se nuk do të mund të fusin paratë në banka të gjithë politikanët, gjyqtarët, prokurorët, policët dhe zyrtarët e tjerë, së bashku me familjarët e tyre.

Rama deklaroi se përjashtohen kategorikisht paratë që vijnë nga krimi dhe politikanët bashkë me familjet e tyre.

Sipas tij, kjo amnisti fiskale është për të gjithë qytetarët, që të mund të fusin paratë në banka me një komision shumë të ulët.

“Mos të kenë frikë të sjellin në Shqipëri lekë, duke përjashtuar kategorikisht paratë që vijnë nga krimi dhe politikanët bashkë me familjet e tyre, gjykatësit bashkë me familjet e tyre, prokurorët, policët e të gjithë zyrtarët e lartë me familjet e tyre, të cilët nuk do ta kenë shansin për të pastruar para që vijnë nga korrupsioni. Të gjithë të tjerët do të ftohen të fusin para nëpër banka dhe do kenë garanci të plotë. Kjo do bëjë që do të rritet shumë kapaciteti ekonomik i gjithë individëve që kanë kursime dhe që duhet t’i përdorin vetëm me cash, do rritet shumë aftësia e shumë familjeve, që të mund të bashkëpunojnë me bankat. Mund të ketë edhe para që nuk i ka deklaruar nga biznesi i vogël apo nga biznesi i madh, që të shkojë të marrë diçka nga banka ose t’i fusë në bankë.

LEXO EDHE:  Rama-Meta, bandë hajdutësh/Basha: Ja mesazhi i qytetarëve për budallenjtë!

LEXO EDHE:   Basha rikthehet tek premtimet e çadrës/ President nga populli,  Parlament me 100 vende

Kjo do të jetë me kufi, me një afat të caktuar, dhe të gjithë duhet ta shfrytëzojnë këtë afat, sepse pas këtij afati nuk mund të thotë që nuk e dija, kur të ketë të njëjtin trajtim si ai që kanë sot ata që janë subjekt i OFL. Shteti duhet t’i japë mundësi amnistie atyre që i kanë paratë nga puna.”, tha Rama.

LEXO TE PLOTE