Connect with Us

Basha kujton mësuesen e tij të parë/ Çfarë premton për arsimtarët

Politikë

Basha kujton mësuesen e tij të parë/ Çfarë premton për arsimtarët

Publikuar

-

Sot shënohet “Dita e Mësuesit”, që përkon me 133 vjetorin e çeljes së Mësonjëtores së parë shqipe, e cila u hap në 7 mars në 1887 në kushtet e pushtimit otoman.

Mësuesit në këtë ditë kanë marrë urime edhe nga politika.

Në një postim në rrjetet sociale, kreu i PD-së, Lulzim Basha kujton mësuesen e tij të parë.

Por, ndërsa thotë se ata punojnë në kushte të pafavorshme, Basha nuk lë mënjeanë edhe premtimet elektorale, ndërsa thotë se ditë më të mira do të vijnë.

“Është kaq e natyrshme që çdo 7 mars sjell ndër mendje mësuesen e klasës së parë. Dhe po kështu të çdo mësuesi dhe pedagogu që ka qenë pjesë e jetës dhe e dijes në çdo hap që kemi hedhur si nxënës dhe studentë.

LEXO EDHE:  Prokurori i batakut të lobimit rus/ Si u përfshi Ervin Karanxha në skandal

Ndaj sot dua t’ju uroj nga zemra festën të gjithë arsimtarëve në Shqipëri, të gjithë mësuesve që përtej çdo vështirësie janë përçuesit e përkushtuar dhe të pazëvendësueshëm të dijes tek fëmijët dhe të rinjtë tanë.

Për lodhjen e përditshme, kushtet shumë herë të pafavorshme të mësimdhënies dhe dinjitetit njerëzor, ata meritojnë të festojnë sot 7 marsin me urimin, shpresën dhe premtimin se ditë më të mira do të vinë për arsimtarët tanë”, shkruan Basha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama uron 7 Marsin duke cituar Konfucin/ “Vlera e mësuesit dhe pesha e qiellit nuk maten kurrë”

Publikuar

-

Nga

Në vendin tonë, sot festohet 7 Marsi, i njohur si Festa e Mësuesit. Sot në drejtim të mësuesve kanë ardhur mesazhe urimi edhe nga politika.

Mes atyre që kanë uruar sot mësuesit, edhe edhe kryeministri Edi Rama, i cili ka zgjedhur që të urojë festën e 7 Marsit me një shprehje të famshme të Konfucit.

Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, Rama, duke cituar Konfucin shkruan se; “Vlera e mësuesit dhe pesha e qiellit nuk maten kurrë”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi uron mësuesit/ Nuk heq dorë nga mesazhet politike

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka uruar të gjithë mësuesit, Gezuar 7 Marsin.

Në një postim në rrjetet sociale, Kryemadhi thekson se mësuesit janë influencuesit më të rëndësishëm në edukimin e brezit të ri dhe formësimin e të ardhmes së kombit tonë.

Gjithashtu, Kryemadhi nuk heq dorë as nga mesazhet politike, ndërsa shkruan “zotimi im për të gjitha familjet shqiptare është kthimi i Shqipërisë në vendin ku mësuesi që ka në duar edukimin e brezave do jetë më i fortë dhe i respektuar, se ai që në duar ka pushtetin apo armët e krimit.”.

Më tej, ajo thekson se të gjithë duhet të bëhemi bashkë për të ndihmuar fëmijët tanë, të cilët sikurse thekson ajo janë e ardhmja e vendit.

“Të dashur mësues, unë besoj te ju dhe misioni juaj! Sot duhet të bëhemi të gjithë bashkë për të ndihmuar fëmijët tanë. Ngrihuni, hiqni pluhurin nga vetja dhe filloni përsëri nga një perspektivë e freskët. Besoni te profesioni juaj dhe duajeni atë. Zgjoni pasionin që keni për lëndën tuaj ose për të mësuar dhe për të dhënë dije!

Mençurojini dhe ndihmojini brezat të rriten me dashuri. Ngrihuni çdo ditë dhe bëni atë që bëni më mirë.

LEXO EDHE:  Edi Rama ka tradhëtuar shqiptarët/ Nuk mbajti asnjë premtim

LEXO EDHE:  Takimi Rama-Merkel/ Basha: PD e vendosur për zbatimin e reformës në drejtësi

Ju do të ndikoni te ata, që të bëhen më të mirë se sa e imagjinoni ndonjëherë. Mësojini fëmijët se ata nuk janë as “djaj “dhe as “engjëj”, ndoshta disa nuk janë aq shumë të zot dhe nuk shkëlqejnë, por ata janë e ardhmja jonë dhe meritojnë gjithë besimin dhe përkujdesjen tonë.

Unë besoj te ju mësuesit e mi! Ju të heshturit gjer në dhimbje, të mëdhenjtë gjer në madhështi!

Gëzuar festën, ju të mirët mësues! Gëzuar nga mot!”-përfundon postimin e saj Monika Kryemadhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta uron 7 Marsin/ Kujton mësuesen e tij të parë, por edhe “Pranverën kuqezi”

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka uruar Gëzuar 7 Marsin, e cila në vendin tonë njohet si Festa e Mësuesit.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta një urim të veçantë e ka për mësuesen e tij të parë, Lenin, po ashtu edhe për të gjithë mësuesit dhe pedagogët, të cilët thotë se i kujton me respekt dhe nostalgji.

“Gëzuar 7 marsin, Ditën e Mësuesit!
Gëzuar këtë ditë nderimi të madh për çdo mësues, pedagog dhe profesor shqiptar, dhe shumë sukese në misionin fisnik të mëkimit të dijes, vlerave qytetare, atdhetare e patriotike!
Një urim dhe një falenderim të veçantë kam sot për mësuesen time të parë Lenin, mësueset e mia tek “Kongresi i Lushnjës”, “Fan Noli” dhe “Sami Frashëri”, Kadrie Dibra, Kasiani Nikolla, Afërdita Saraçi, Dolorez Cipo, Mirjana Hoxhasi, Nafie Ciu, Ana Papa, Fatmira Kocani, Enis Terhati, Edmond Gega e shumë të tjerë, si dhe për të gjithë profesorët e pedagogët e mi të dashur të cilët i kujtoj me shumë respekt dhe nostalgji.

Nderim përjetë dhe mirënjohje gjeneratave të mësuesve shqiptarë që me sakrifica sublime u vunë në ballë të lëvizjeve kombëtare, jo vetëm për lirinë e pavarësinë e Shqipërisë, por edhe për demokratizimin e saj, duke i prirë zhvillimit, emancipimit dhe demokratizimit të vendit!”-shkruan Meta.

LEXO EDHE:  “Hiqni urgjent dorë nga propaganda”/ Basha: Po ndjek situatën për masat e marra koronavirusit

LEXO EDHE:  Paloka e pranon që nuk pati garë në PD/ Dihej që gara do fitohej nga Basha

Por, Meta nuk lë mënjeanë edhe mesazhet politike, ndërsa shkruan “Faleminderit edhe të gjithë mësuesve, pedagogëve e profesorëve të nderuar që së bashku me ajkën e elitës së intelektualëve shqiptarë janë vënë sot në ballë të PRANVERËS KUQEZI!
Lavdi përjetë atyrë që dhanë jetën për gjuhën tonë të shenjtë!
Të mos harrojmë kurrë amanetin e Petro Nini Luarasit: “Mblidheni gjakun tim që ta përdorin fëmijët për të shkruar shqip!”.

LEXO TE PLOTE