Connect with Us

Audioja e drejtoreshës për masat e koronavirusit/ Spahia sulmon Ramën

Politikë

Audioja e drejtoreshës për masat e koronavirusit/ Spahia sulmon Ramën

Publikuar

-

Ish- deputeti i PD Bardh Spahia ka publikuar një video të montuar me deklaratat e drejtoreshës së qendrës shëndetësore nr.8 në Tiranë për masat e koronavirusit dhe me deklaratat e kryeministrit Edi Rama.

Spahia thotë se mosmarrja e masave për virusin, është një papërgjegjshmëri kriminale, ndërsa deklaron se thirrjet e PD-së nuk janë dëgjuar.

“Kur Edi Rama “mëson” nga PD se si e ka situatën në shërbimin shëndetësor: pa maska, pa alkool, pa doreza e pa ujë! Dhe si aktor i keq, kur kapet gafil, thotë se nuk qenka realiteti i përgjithshëm! Pasi thirrjet tona për marrjen e masave urgjente, nuk u dëgjuan, PD ka monitoruar situatën në terren, e cila është siç e pranon vetë drejtoresha e qendrës shëndetësore nr.8: pa furnizimin bazik edhe për gripin stinor, jo më për Koronavirusin e ri! Rama konfirmoi sot se kërcënimet e drejtoreshës në mbledhjen urgjente ndaj personelit mjekësor për të mos treguar realitetin skandaloz të shëndetësisë nuk është aspak një rastësi por një politikë e mirëfilltë kriminale e kësaj qeverie. Kjo nuk është thjesht papërgjegjshmëri Edi Rama, është kriminale!”, nënvizon demokrati.

LEXO EDHE:  “Kam miq në PS, ma kanë thënë”/ Kryemadhi zbulon pse Rama e shkarkoi Xhafajn

Ish-deputeti hedh poshtë zërat se diskutimi i drejtoreshës ka ndodhur me anë të një telefonate, pasi pretendon se në momentin që është regjistruar audioja e publikuar nga PD, drejtoresha ka qenë duke debatuar në mbledhje me stafin mjekësor./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha takon presidentin e Austrisë/ Zbulohet çfarë diskutuan

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka takuar ditën e sotme Presidentin e Parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka.

Basha bën me dije se së bashku kanë biseduar për krizën politike, kushtetuese dhe institucionale në Shqipëri, Reformën Zgjedhore, Reformën në Drejtësi, presionin ndaj lirisë së medias dhe integrimin e Shqipërisë.

Lideri i demokratëve i ka shprehur Sobotkës mirënjohjen për mbështetjen e Austrisë për vendin tonë dhe integrimin e vendit në BE dhe vendosmërinë e PD për forcimin e bashkëpunimit dypalësh.

LEXO EDHE:  Koronavirusi, pse OBSH duhet të shpallë gjendjen globale të emergjencës

LEXO EDHE:  A e ka kërcënuar Ramën?/ Tahiri tregon arsyet pse përdor shprehjet e kryeministrit

“Patëm dakordësi të plotë se udhërrëfyesi për daljen nga kriza e thellë politike e institucionale që po kalon vendi, dhe për të zhbllokuar rrugën e integrimit europian të Shqipërisë, është zbatimi i 9 kushteve të Bundestagut. Zgjedhjet e lira e të ndershme janë hapi i parë drejt zgjidhjes së krizës dhe rikthimit të shpresës dhe mundësive për çdo shqiptar”, deklaron Basha në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi nuk ndalet/ Kryetarja e LSI-së “vjedh” edhe Kadarenë

Publikuar

-

Nga

Edhe sot në ditën e 7 marsit, politika jonë nuk të lë vetëm tek urimi për mësuesit, të cilëve nuk iu mjaftojnë pagat e ulëta e problemet e shumta që kanë, por shumica e tyre duhet të përballen edhe me hipokrizinë e politikës.

Ka nga ata të cilët sot ndoshta janë një tjetër simbol për mësuesit. Produkt i asaj që sduhet të ishin dhe ndoshta turp që kanë dalë nga duart e tyre, Por të paktën mësuesit do qeshin e do gajasen me budallëqet e politikanëve tanë.

Mirë që nuk mësuan dje, por iu është bërë ves vjedhja sot. Siç vjedhin Shqipërinë, vjedhin edhe çdo gjë që iu del përpara. Kjo mund të thuhet për atë që ka ndodhur sot me Monika Kryemadhin, kryetaren e LSI-së, të shpk-së së Ilir Metës, kryetaren e partisë së hajdutave që sollen në pushtet Edi Ramën, partia e kapur me bllok në dorë, e cila në rastin e 7 marsit vodhi publikisht dhe tani e shohin të gjithë.

Ndërsa ka uruar mësuesit për festën e 7 Marsit, kryetarja e LSI-së, pa pikën e respektit dhe etikës, ka vjedhur disa vargje të poezisë “Mësueset e fshatit” të Ismail Kadaresë, i ka deformuar dhe i ka publikuar sikur të ishin vargjet e saj, pa marrë asnjë mundim që minimumi të citojë shkrimtarin e madh.

“Unë besoj te ju mësuesit e mi! Ju të heshturit gjer në dhimbje, të mëdhenjtë gjer në madhështi!”-shkruan Kryemadhi në urimin e saj.

Por, mesa duket soji i Kryemadhit, nuk dinë të bëjnë gjë tjetër, dinë vetëm të vjedhin, megjithëse mësuesit nuk kanë faj. Ata u kanë dhënë të tjera mendime. Mona sot u kap duke vjedhur, ashtu siç është kapë LSI-ja, ditë e natë e ndoshta askujt sdo ti bëjë më përshtypje.

LEXO EDHE:  Koronavirusi, pse OBSH duhet të shpallë gjendjen globale të emergjencës

LEXO EDHE:  Meta thumbon “rivalët” Rama-Basha/LSI, faktori më stabilizues!

Por, të paktën do gajasen mësuesit tanë dhe ndoshta do mërziten me çfarë fruti dha pena e tyre./ CNA.al

“Mësueset e fshatit”
(Ismail Kadare)

Në udhëkryqe ndanë xhadeve
Ditët e shtuna dalin shpesh
Dhe zgjatin dorën nga makinat
Herë dy nga dy herë veç e veç

Po shpesh ata që janë brenda
Me njëri-tjetrin shkëmbejnë fraza
Si shumë pretendime kanë
Mor shoku Jani, këto vajza

Dhe janë ata që bëjnë zhurmë
Që kanë për vete dyzet gojë
Që i shkruajnë letër presidiumit
Për një guzhinë po t’ju mungojë

Dhe ato presin makinën tjetër
Atje në rrugë atje në shi
Ato të urtat gjer në dhembje
Të thjeshtat gjer në madhështi

Tek presin, java që kaloi
Iu kujtohet si në tym
Klasa me nxënësit, gabimet
Q’u përsëritën në hartim

Në mbrëmje radion dëgjon njëra
Tjetrës në mend i vjen sërish
Shikimi i fotoreporterit
Q’andej kaloj rastësisht

Koha e fejesës i ka ardhur
Dikujt ndoshta i shkon çdo ditë
Pluhur i shkumësit, vello e bardhë
U bie mbi supe e i trondit

Po s’ngrenë ato botën në këmbë
Në komitet në ministri
Ato të urtat gjer në dhembje
Të thjeshtat gjer në madhështi….

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i Venecias “grusht” për qeverinë/ Paloka: Rama po përpiqet të mbijetojë

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka ka folur sot për draftin e publikuar nga Komisioni i Venecias.

“Komisioni i Venecias është një thirrje që nuk ka nevojë të bëhet. Një njeri që ka kapur gjithë pushtetet dhe pret përgjigjen për të kapur Presidentin është në fakt një ironi. Ai Parlament vazhdon të funksionojë si Parlament monist. Sot grushti ka marrë një “grusht”.

Nuk besoj se ka ndikuar në opinion për Kushtetueshmërinë. Por edhe ata janë hasur me arrogancën e kësaj amzhorance dhe i kanë dhënë të drejtë opozitës nga ana njerëzore”, deklaroi Paloka.

I ftuar në studion e “ABC Neës”, Paloka ka folur edhe për propozimet e reformës zgjedhore. Paloka u shpreh kryeministri Rama kërkon të kapë Gjykatën Kushtetuese, dhe se mazhoranca ka bllokuar integrimin e BE.

“Rama ka filluar procesin e një “grushti shteti”. Po përpiqet të eliminojë Kushtetutën për të mbijetuar.

 Po i qëndrojmë besnikë fjalës me partnerët. Reagimi ynë është se do të ndjekim hapat, do të zbatojmë tryezën, për Reformën zgjedhore që Rama po përpiqet ta zvarrisë.”-theksoi Paloka.

LEXO EDHE:  Befason zyrtari i lartë i SHBA/Basha frikësoi Ramën, po fiton betejën (Video)

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeveri/ Rama lau duart si Pons Pilati

Më tej Paloka theksoi se zgjedhjet janë gjëja më e drejtë që mund të bëhen. Opozita sipas tij ka kohë që po kërkon zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Gjithashtu komentin e kryeministrit Rama se PD është në shërbim të Ilir Metës i quajti tentativa të dëshpëruara. “Ky është diversion i nivelit të Taulant Ballës”, tha Paloka.

Paloka më tej u shpreh se mazhoranca çdo ditë e më shumë po bëhet qesharake duke i sjellur dëme më të mëdha Shqipërisë, duke i quajtur edhe karagjozë, ai theksoi se problemi është Taulant Balla me kryeministrin Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE