Connect with Us

7 marsi, denoncim në vend të një urimi/ Arsimtarët “peng” i korrupsionit, Shahini të shkarkohet

Politikë

7 marsi, denoncim në vend të një urimi/ Arsimtarët “peng” i korrupsionit, Shahini të shkarkohet

Publikuar

-

“Këtij të Besës i them fat unë!”/ Gazetari tallet keq me ministren e Ramës

Sot është dita e arsimtarit dhe sot në një vend të një urimi Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka zgjedhur të denoncojë nëpërkëmbjen e dinjitetit të arsimtarit shqiptar.

Duke marrë shkas nga skandali me helmimet masive në Fier dhe deklarata shokuese e Zyrës Arsimore Fier Yllka Beci Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë kërkoi shkarkimin e Ministres Arsimit Besa Shahini.

Kreu i Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë, Kol Nikollaj shprehet se Ministria e Arsimit që duhej të ishte tempull i njerëzve të ditur është kthyer në çerdhe korrupsioni dhe babëzie.

Siguria në shkolla, shprehet Nikollaj është një projekt i dështuar dhe rojet i sigurisë dhe sanitaret punojnë në të zezë, pasi nuk u paguhen sigurimet.

Abuzimet financiare më transportin e mësuesve, tenderat fiktivë, konferencat fiktive, kontratën kolektivë abuzive që vetëm vjedh dhe nuk mbron mësuesit janë disa prej shkeljeve më të rënda të MAS dhe për këtë Konfederata e Sindikatave ka kërkuar dhe shkarkimin e Ministres Shahini.

“Leonard Sako dhe Orinda Hoxha janë dy arsimtarë jeta e të cilëve u pre në mënyrë tragjike mesditën e shtatë shkurtit 2020, teka makina e tyre doli nga rruga në teksa po ktheheshin nga shtëpia pasi kishin mbaruar në dhëni nisim në fshatin Krahës të Tepelenës.
Me përkujtimin e vdekjes së tyre në atë aksident tragjik këtë shtatë mars ditën e arsimtarit duam të përkujtojmë të gjitha ata mësues që çdo ditë udhëtojnë më kilometra në zonat më të thella të vendit për mbjellë farën e dijës.
Shumë prej tyre zgjedhin të ikin me makina private, disa me makina të rastit e shumë të tjerë në këmbë.
Në çdo vend normal të botës së qytetëruar ku pretendojmë se do të shkojmë  transporti i  mësuesve dhe nxënësve merret përsipër nga zyrat arsimore në kuadër të një plani të miratuar nga Ministria e Arsimit.
Po në Shqipëri përse nuk ndodh ? Për faktin e thjeshtë se nuk e kërkon sindikata që ka nënshkruar kontratën kolektive me Ministrinë e Arsimit.
Kjo pasi përfaqësuesit e kësaj sindikate nuk kanë objektiv të drejtat e arsimtarëve por veç kuotat e tyre, ndaj kontrata është fiktive, paratë shkojnë në pak duar dhe të humburit e kësaj historie janë arsimtarët.
Sot ata janë më të pa mbrojtur se kurrë këto 30 vite demokraci, dinjiteti i tyre po nëpërkëmbet nga disa njerëz mediokër për të cilët tesera e partisë vlen më shumë se misioni i shenjtë i arsimtarit.
Fondet që parashikohen për transportin e arsimtarëve shkojnë nëpër konferenca fiktive ose me pak fjalë paratë vidhen dhe arsimtarët mbesin rrugëve,
Kjo është e paprecedentë dhe përball kësaj heshtjeje duhet një reagim i fortë institucional dhe mediatik.

LEXO EDHE:  Siguria në punë merr një tjetër jetë/ KSSH: U tentua manipulimi i ngjarjes

Problemet që lindin nga moskundërshtia e paafatësisë që mbretëron në MAS sjellin probleme pa fund, e një ndër to është edhe abuzimi seksual në shkolla.
Rasti i publikuar në emisionin STOP për mësuesit ë shkollës muzikës në Fier është maja e ajsbergut dhe autoritetet duhet të nisin një hetim të gjere për këtë çështje delikate.
Ndërkohë helmimet masive në shkollat e Fierit dhe deklarata shokuese e drejtoreshës ZA Fier se një nxënësë 16 vjecare  ka mbetur shtatzënë janë këmbanë alarmi për gjendjen e arsimit në Shqipëri.
Për këtë arsye tre ditë më parë KSSH i kërkoi kryeministrit Edi Rama shkarkimin e Ministres Arsimit Besa Shahini.
Paga e arsimtarëve shqiptar është ndër më të ulëtat në Ballkan pasi na lënë pas vende si Kosovës apo Maqedonia e Veriut dhe ne si Konfederata e Sindikatave kërkojmë rritje të pagës për arsimtarët.
Qeveria hedh miliona euro për rikonstruksion shkollash për konferenca kreditosh por nuk rrit pagat e arsimtarëve, kjo tregon se synim është vjedhja e këtyre parave dhe jo rritja e efiçensës së mësuesve shqiptar.
Siguria në shkolla është një tjetër premtim i pambajtur i kësaj ministrie, teksa u promovoua policimi në shkollë por finalizua vetëm virtualisht dhe jo konkretisht.

Në kuadër të ditës së mësuesit në u themi arsimtarëve se do jemi në krahun e tyre në çdo beteje dhe dera jonë do të jetë e hapur për mësuesit shqiptar për çdo denoncim që ata duan të bëjnë.
Në do ti mbështesim edhe ligjërisht nëse është nevoja pasi për në të drejtat e arsimtarit nuk janë mision por pasion.”-thuhet në deklaratën e KSSH.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi akuza Veliajt/ Po tenton të blejë njerëzit e LSI, i josh me punësime në Bashki

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi akuza Veliajt/ Po tenton të blejë njerëzit e LSI, i josh me punësime në Bashki

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi gjatë një takimi me disa banore te kryeqytetit hodhi akuza ndaj Bashkisë së Tiranës, se po tentojnë të blejnë njerëzit e LSI-së.

Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi akuzoi drejtpërdrejt Erion Veliajn duke thënë se ai tentoi të blejë ish-deputeten Silva Caka.

“Dje kemi qeshur dhe kemi lluar të bëjmë barcaleta tashmë sepse ju janë turrur të gjithë njerëzve që janë protagonistë apo individë të LSI apo LRI dëgjojmë dhe qeshim nga ana tjetër e telefonit sesi drejtorë të bashkisë marrin dhe ju premtojnë vende punë anëtarëve të LSI për t’i futur në Bashkinë e Tiranës.

Ose më qesharakja është sesi Lali Eri fton Silva Cakën, deputeten e LSI, dmth janë këto janë banalitete që gjejnë vemje politike të cilat faktikisht Shqipëria për hir të së vërtetës e ka këtë defekt.

LEXO EDHE:  Rama uron 7 Marsin duke cituar Konfucin/ “Vlera e mësuesit dhe pesha e qiellit nuk maten kurrë”

LEXO EDHE:  Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Dhe gjithmonë duhet rigjenerimi, rifreskimi i klasës  politike për të sjellë njerëz të rinj, gura të reja dhe çdo konsumim politik që vjen të cilët faktikisht i kanë dhënë kosto politike  grupeve të caktuara politike apo njerëzve të caktuar. Kjo është demokracia”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Horror në Presidencë/ Ilir Meta kërcënon dhe intimidon verbalisht Silva Cakën

Publikuar

-

Nga

Horror në Presidencë/ Ilir Meta kërcënon dhe intimidon verbalisht Silva Cakën

Largimi i emrave me peshë nga LSI që i janë bashkuar PS kanë sjellë panik për degradimin e partisë së Ilir Metës.

Gazetari Bledi Mane ka nxjerrë detaje nga këto lëvizje, duke u shprehur se presidenti Ilir Meta ka nisur kërcënimet dhe intimidimet verbale ndaj ish deputetes Silva Caka, pasi kjo e fundit i ka vënë në dukje degradimin e LSI.

Mane shprehet se LSI do i largohet një tjetër emër në 14 shkurt, dhe ai është Edmond Haxhinasto i cili është deleguar në Njësinë 4.

Postimi i plotë i Bledi Manes:

Mesditën e së martës shërbimi i sigurisë së Gardës së Republikës brenda Presidencës, njoftoi urgjentisht komandën qëndrore për një incident që ndodhte ndërkohë. Nga brenda zyrës së Presidentit Ilir Meta vinin klithmat dhe ulërimat e frikshme të një burri që shoqëroheshin me qarjen dhe refuzimin e një zëri femëror. Ndërkohë në protokollin e vizitorëve të Presidentit gjendej i shënuar vetëm emri i ish deputetes së LSI-së Silva Caka.

LEXO EDHE:  Vasili “sulmon” ministren Shahini/ Shkollëpakta që s’gjeti vend në Kosovë, do të na bëjë gjëmën

LEXO EDHE:  Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë: Naftëtarët sërish në protestë

Zonja në fjalë ishte thirrur nga Ilir Meta urgjentisht dhe po i kërkohej llogari pse nuk pranonte të punonte e të kandidonte në Njësinë Nr.4 në kryeqytet. Situata po agravohej dhe Ilir Metës po i linin nervat. Iu turr në mënyrë kafshërore një femre duke e fyer, poshtëruar e kërcënuar.

Pavarësisht degradimit presidencial, ashtu stoike ish deputetja Caka ia qartësoi prerë Ilir Metës se partia e LSI po degradonte dhe shumë zëra dhe shumë emra të arsyeshëm po i largoheshin.

Pas Nasip Naços, Lefter Kokës, Aleksandër Lipivanit, Gledjon Rehovicës, Silva Cako është një tjetër poltikane e re që nuk gjen dot veten në partinë familjare Meta. Ndërkohë në Njësinë 4 është deleguar Edmond Haxhinasto i cili sipas grafikut pritet të largohet nga LSI-ja më 14 shkurt./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Topalli reagon për videon e Ramës/ Ata të tre janë bashkë!

Publikuar

-

Nga

Përgatitja e Dushkut 2021/ “Shpërthen” Topalli: Rama ka sponsorizuar Bashën me vila, bashkë me kunatin

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli ka akuzuar krerët e tre partive politike në vend, duke u shprehur se ata janë bashkë dhe duan të mbrojnë interesat e tyre.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebok, Topalli ka reaguar ashpër ndaj kreut demokrat Lulzim Basha, duke theksuar se ai është një gënjeshtar dhe ka hyrë në politikë për të mbrojtur interesat e tij personale dhe ekonomike.

Sipas saj, Basha është armiku më i madh i demokratëve, duke shtuar se i qëndron të gjitha deklaratave që ka bërë më herët dhe bindjes së saj se kreu i PD nuk përfaqëson asnjë gjë në tregun shqiptar.

Kur nxjerr Jozefinen ne instagram ka hallin e tij. Kur del ne RTV ka hallin e te treve! Ata jane bashke. Te tre jane bashke! Qe Lul Basha eshte genjeshtar, kete tashme nuk ka shqiptar qe nuk e ka kuptu!

Qe Lul Basha ka ardhur qe diten e pare me agjende ekonomike personale, kete e kam patur bindje qe diten e pare qe e kam njoft! Qe Lul Basha eshte armiku me i madh i demokrateve  per shkak te asaj qe ben, por edhe mediokritetit te atyre qe arrin te artikuloje publikisht, kete nuk ka mbetur meme pa e zberthyer! I kam thene, u qendroj dhe do i qendroj çdo sekonde, bindjes sime për çka perfaqeson Luli Basha ne tregun shqiptar”, shkruan Topalli.

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim rikujtoi deklaratën e pak ditëve më parë që ajo bëri për përgatitjen e Dushkut 2021, duke theksuar se Rama e ka nxjerrë në Instagram pasi ka hallin e vet dhe ka lënë vetëm sekuencat që janë thënë për Bashën.

Për Topallin, Rama, Basha dhe Meta janë bashkë dhe po përgatiten që të manipulojnë zgjedhjet e 25 prillit.

Por vini re me kujdes. Diten qe Jozefina Topalli akuzon treshen per pergatitjen e Dushkut2021, kryeministri zgjedh te zgjedhë per instagramin e vet veç sekuenca te asaj qe ka thene Jozefina Topalli per Lulzim Bashen.

Une keto dite  argumentova rikthimin e Dushkut si fenomen (kesaj rradhe opozitar)  qe synon manipulimin e zgjedhjeve nepermjet deformimit te dispozitave te Kodit Zgjedhor. Argumentova pse dhe shpjegova se si kjo mund te ndalet sot në KQZ, nëpermjet KQZ dhe nga tavolinat e KQZ. Une thashe sic kam thene gjithmone qe ATA TË TRE JANE BASHKË.

Qe ata te tre jane bashke e kam thene edhe ne ate interviste te cilen e paska degjuar Zoti Rama (derisa i paska pelqyer çka un kam thene e perseritur aty per Luli Bashen). Ajo interviste eshte dhene kohe me pare e nuk i paska shpetuar vemendjes e as qenka fshire nga kujtesa e Kryeministrit”, shkruan Topalli.

LEXO EDHE:  KSSH mbështet studentët/ Në protestë kundër hajdutëve

LEXO EDHE:  Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë: Naftëtarët sërish në protestë

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim shtoi më tej se kryeministri Edi Rama ka bërë investimin më të mirë kundër demokratëve dhe për të qëndruar në pushte, duke zgjedhur Bashën.

Rama e gjeti dhe zgjodhi qe ta publikonte si sekuence ne instagramin e vet, tamam diten kur une zgjodha te flas publikisht per Dushkun2021! Sepse kur Rama zgjedh te dashur miq, di cfare zgjedh! Rama ka zgjedhur! Rama zgjedh Luli Bashen!

I duhet Lul Basha, sepse Luli Basha eshte investimi me i mire i Rames kundra demokrateve. Te dashur miq demokratë dhe shqiptare te mire kudo ku jetoni! Mos e keqkuptoni Ramen kur “zgjedh” t’ju bëjë te degjoni Jozefina Topallin nga instagrami i tij, nuk e ben ngaqe vlereson Jozefina Topallin. Nuk e ben per ju”, tha ajo.

Topalli tha se nën qeverisjen e Ramës Bashës i janë shtuar vilat dhe i kanë lulëzuar bizneset e kunatit të tij, duke shtuar se kryeministri po bën atopolantin e saj pasi ka hallin e vet.

Kunati i Shokut Xhemal, Lulëzoi “bizneset” ne kohen e Rames. Me ndihmen e Rames dhe nen vezhgimin e sigurte te Rames kane Lulëzuar vilat e tij me gjith kunat. “Opozita” e lulezimit sponsorizohet rregullisht nga maxhoranca Rama!

Ndaj kujdes! Nuk e ben per ju, kur zgjedh qe instagrami i vet, te flase me zerin dhe imazhin e Jozefina Topallit. Kuptojeni mire! Kur ben altoparlantin e Jozefines, ka veç hallin e vet.

Per hallet e treshes, ka RTV. Atje del rregullisht dhe i ve ata dy tjeret qe te shohin vete dhe degjojne live, se si gjithe ministrat i raportojne e shpjegojne se sa mire po u ecin investimet. Ata te tre jane bashke”, shkruan Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE