Connect with Us

“Shqipëria shënon rekord të zi botëror”/ Është koha për të reaguar

Politikë

“Shqipëria shënon rekord të zi botëror”/ Është koha për të reaguar

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me një raport të publikuar së fundi, i cili e rendit Shqipërinë si vendin e parë për kërkesat për azil në raport me popullsinë.

“Sa kohë ky njeri drejton Shqipërinë, aq kohë shqiptarët do zbrazin vendin e të parëve. Keqqeverisja e këtij KM që vret shpresat e qytetarëve, është arsyeja për këtë rekord botëror të zi në emigracion. Është koha për të reaguar. Zbrazja e Shqipërisë është akt tradhëtie kombëtare!”-shkruan Basha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Letra, reaksion ndaj efekteve të Reformës në Drejtësi”/ Thellohen përplasjet mes Ramës dhe Metës

Publikuar

-

Nga

Përplasjet në distancë mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta vijojnë të thellohen.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama, ndërsa reagon për letrën që presidenti Meta i ka dërguar komisionerit për Zgjerim, e cilëson atë si reaksion ndaj efekteve të Reformës në Drejtësi.

“Për herë të parë që nga krijimi i Bashkimit Europian një president çon letra në Bruksel për të minuar urën mes Europës e vendit të tij! Për herë të parë në historinë e zgjerimit të BE një vend kandidat ka Brukselin PRO dhe Presidentin e vet KUNDËR vendit e KUNDËR vetë Brukselit.

Sa nisi terapia intensive e Reformës në Drejtësi Shqipëria nisi dhe reaksioni me temperatura të larta në organizmin e shtetit të sëmurë prej kancerit të korrupsionit! Përpëlitjet e ethshme me bojkote, molotovë, dekrete janë thjesht pasoja të intensitetit të terapisë mbi kancerin.

LEXO EDHE:  Një tjetër marrëveshje mes Ramës dhe Bashës?/ Përgjigjet Taulant Balla

LEXO EDHE:  Dalja nga BE/ Theresa May: Nuk kemi asnjë plan B

Shqipëria mund ta marrë mund të mos e marrë PO-në që meriton nga Këshilli Europian, po ama kurimi deri në fund i sëmundjes dërrmuese që i ka ngrënë trupin e shpirtin prej 30 vjetësh, as mund dhe as do ndalet dot me kriza të turpshme të provokuara nga terapia e Reformës në Drejtësi!”, shkruan Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reforma zgjedhore/ Zbardhen propozimet e grupit parlamentar demokrat

Publikuar

-

Nga

Grupi parlamentar demokrat ka propozuar katër alternativa për ndryshimin e sistemit zgjedhor në Shqipëri.

“Në zbatim të metodologjisë për Reformën Zgjedhore dhe në përputhje me Kalendarin për temat që do të trajtohen, të miratuara nga Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, pasi u përmblodhën propozimet përkatëse të paraqitura deri më sot, Grupi Parlamentar ‘Demokrat’ paraqet propozimet e tij, në 4 (katër) opsione për sistemin zgjedhor”, thuhet në dokumentin e propozuar nga deputetet e grupit parlamentar “Demokrat”.

Katër alternativat e propozuara janë:

1. Sistemi proporcional kombëtar – një zonë zgjedhore – kuvendi me 100/140 deputetë; (modeli i Kosovës). Ky opsion është propozuar nga deputeti Ralf Gjoni (Nisma Thurje) dhe deputeti Myslim Murrizi (me disa ndryshime të vogla midis tyre);

LEXO EDHE:  Akuzat e ashpra të ish-deputetit demokrat/ “Basha ka marrë peng partinë”

LEXO EDHE:  Gjosha vizitë në Hungari/ Szijjarto: Pro integrimit të Shqipërisë në BE

2. Sistemi proporcional rajonal, i korrektuar me listë kombëtare; Propozim i tre deputetëve;
3. Sistemi proporcional rajonal, me 12 njësi zgjedhore, të grupuara në 4 rajone zgjedhore;
4. Sistemi mazhoritar, i korrektuar me listë proporcionale kombëtare

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shtyhet mbledhja e tryezës së Reformës Zgjedhore

Publikuar

-

Nga

Tryeza e Reformës Zgjedhore nuk do të mblidhet ditën e sotme, siç ishte lajmëruar. Shtyrja e mbledhjes është bërë me kërkesë të përfaqësuesve të Partisë Demokratike.

Sipas BW, është vendosur që kjo tryezë të mbahet ditën e hënë, në orën 10:00. Ndërkohë, pritet që deri të hënën opozita jashtëparlamentare të sjellë propozimet e veta për çështjen e administratës zgjedhore.

Kujtojmë se në mbledhjen e parashikuar për sot në rend dite ishin dy çështje: Diskutimi mbi administratën zgjedhore dhe sistemi zgjedhor.

LEXO TE PLOTE