Connect with Us

Shkodra shpall moskopetencë/ Dosja “Bajri” sërish në SPAK

Kronika

Shkodra shpall moskopetencë/ Dosja “Bajri” sërish në SPAK

Publikuar

-

Gjykata e Shkodrës ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen “Bajri”, duke rikthyer kështu në SPAK. Kjo gjykatë mësohet se ka kthyer sërish në SPAK materialin voluminoz, duke i lënë detyra prokurorisë së posaçme.

Dosja hetimore në ngarkim të Behar Bajrit, Enver Bajrit, Safet Rustemit, Ilir Rustemit, Emrah Plakut, Astmer Bilalit, Samet Hallunit, Ismet Idrizit, Sirjan Alija, Jorida Muratit, Senad Hallunaj, Florinë Hoxha dhe Mira Nikaj, duhet t’i kalojë sërish Prokurorisë së Posaçme në Tiranë.

Kujtojmë këtu se rreth një muaj më parë, dy prokurorët e SPAK-ut, Ened Nakuçi dhe Ervin Kondili, morën vendimin për shpalljen e moskopetencës për dosjen “Bajri”, duke çuar aktet hetimore për gjykim në Gjykatës e Shkodrës. Por, mesa duket vijon “ping pongu” mes tyre, pasi Shkodra ia ka rikthyer dosjen SPAK-ut.

Kujtojmë këtu se Behar Bajri, akuzohet nga prokuroria për vrasjen me dashje në dëm të bashkëjetueses së tij Fabiola Hyseni. Kjo ngjarje ka ndodhur në 29 qershor 2002, kur 15-vjeçarja është raportuar si e vetëvrarë me tre plumba në shtëpinë e Bajrit. Njërin nga plumbat 15-vjeçarja e ka marrë pothuajse pas shpine. Behar Bajri, i arrestuari kryesor për këtë ngjarje dhe i dyshuari nga prokuroria si personi autor për këtë vrasje, ka mohuar në mënyrë kategorike se e ka kryer këtë krim. Por nga ana tjetër, prokuroria ka krijuar bindjen e fortë, tashmë të mbështetur jo vetëm tek sekuestrimi i armës, por dhe në një akt-ekspertim grafik të shkrimit të poezive të gjetura në vendngjarje,duke ngritur dyshime të forta se autor i dyshuar është pikërisht Behar Bajri, njëri prej personave më të përfolur në botën e krimit në Shkodër.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

OFL ndalet në Berat/ 48 orë kohë për dy “të fortët” e radhës

Publikuar

-

Nga

Vijon Operacioni Forca e Ligjit.

Në zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL vijon intensivisht punën për kryerjen e veprimeve komplekse, në bashkëpunim me strukturat e tjera të Policisë së Shtetit.
Në kuadër të Aktit Normativ nr. 1, datë 31.01.2020, OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë, shtetasve:
E. G., banues në Berat, dënuar për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”.
L. G., banues në Berat, dënuar për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL bën me dije se të gjithë personat që iu është dërguar kërkesa me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, i kanë plotësuar formularët dhe i kanë dorëzuar pranë OFL-së, e cila ka vijuar me procedurat, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020.

LEXO EDHE:  “O lumëmadh që na shet moral”/ Agron Tufa thumbon Spartak Brahon

LEXO EDHE:  “O lumëmadh që na shet moral”/ Agron Tufa thumbon Spartak Brahon

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sherr me thika në Tiranë/ Plagoset rëndë një person

Publikuar

-

Nga

Një sherr ka ndodhur në zonën e “Misto Mames” në Tiranë, ku dy persona kanë goditur me mjete të mprehta një person tjetër.

Sipas njoftimit të policisë, dy shtetas, për motive të dobëta, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, gjatë konfliktit kanë goditur me mjete të mprehta shtetasin M. S., duke i shkaktuar dëmtime në pjesë të ndryshme të trupit.

Pas një pune të mirëorganizuar është bërë e mundur kapja dhe prangosja e shtetasit T. SH., 51 vjeç, banues në Tiranë, ndërsa u shpall në kërkim e shtetasit I. Sh., 20 vjeç.

LEXO EDHE:  “O lumëmadh që na shet moral”/ Agron Tufa thumbon Spartak Brahon

LEXO EDHE:  Deklarata “bombë”/ Një tjetër ministër i Ramës i përfshirë në skandal?

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprën penale “Plagosja e rëndë me dashje”, e kryer në bashkëpunim.

LEXO TE PLOTE

Kronika

I përfshirë në rrëmbimin e Jan Prengës/ Sekuestrohen pasuritë e Doçajt

Publikuar

-

Nga

Gjykata Speciale (GJKKO) ka konfimuar kërkesën e SPAK për sekuestrimin e pasurisë së Artan Doçaj, të akuzuar si i përfshirë në rrëmbimin dhe ekzekutimin e Jan Prengës.

Sipas Report tv, nën sekuestro janë vënë një banesë dy katëshe në Shkodër, një makinë tip fuorsitradë dhe një motorr në pronësi të Doçajt.

Pasuria e Doçajve në Shkodër, u bë subjekti i OFL, ditën e dytë të punës së saj, nën akuzat si bashkëpunëtorë të rrëmbimit dhe më pas vrasjes së Jan Prengës më 17 janar 2020, trupi i të cilit është ende në kërkim nga policia.

Policia ka gjurmuar dhe pasuritë e regjistruara në emër të familjarëve apo personave të tretë, të cilët janë të detyruar të justifikojnë ligjshmërinë e tyre, në të kundërt konfiskohen nga shteti.

LEXO EDHE:  Deklarata “bombë”/ Një tjetër ministër i Ramës i përfshirë në skandal?

LEXO EDHE:  Ish-hetuesi i diktaturës në krye të SPAK

Me aktin normativ anti KÇK të miratuar nga mazhoranca dhe opozita parlamentare një ditë më parë, këto prona mund të përdoren nga shteti edhe në gjendje sekuestroje (ende pa u vulosur konfiskimi që kërkon një proces më të gjatë gjyqësor).

LEXO TE PLOTE