Connect with Us

Sazan Guri qetëson shqiptarët/ Gjashtë arsyet pse nuk mund të sëmureni nga koronavirusi

Lajme

Sazan Guri qetëson shqiptarët/ Gjashtë arsyet pse nuk mund të sëmureni nga koronavirusi

Publikuar

-

Ambientalisti Sazan Guri ka reaguar në lidhje me situatën e frikës që ka shkaktuar koronavirusi, tek shumë qytetarë.

E ndërsa koronavirusi në Itali ka marrë dhjetëra jetë njerëzish, si dhe mijëra të tjera janë infektuar, Sazan Guri qetëson shqiptarët, duke iu renditur disa arsye që sipas tij çojnë në mendimin se shqiptarët kanë imunitetet të fortë përballë këtij virusi.

“Nuk e di pse me pyesin pa pushim, sikur jam i mjekesise, pse shqiptaret nuk sëmuren me gripin kinez. Me aq sa di, jo si i fushes se mjekësisë, por i diturisë time (une di që sdi asgjë), mund të them, ndoshta me plot gojë se shqiptarët janë:

1. Rracë parake, që kanë formuar protoplazmat e kombeve të tjerë, që për vete ruajnë genin, farën ADN e fortë…
2. Me gjak zero negativ shumica, qe quhet ndryshe Gen shqiptar EV13,pastaj me kohen dhe me perzjerjet vijne zero pozitiv, A, B, AB, etj.
3. Me imunitet të lartë dhe me gjakun me formulën më të kompletuar, që e kanë pasur faraonët, ndaj nëse ben analizat e gjakut në egjypt e indi, infermieret të përulen deri në gjunjë.
4. Ushqehen me vitamina bio që vijnë prej përdorimit të hudhrave e qepëve, specave djegës.
5. Një studim tjetër i Cavalli-Sforza na dëften po këto rezultate, i cili shtyhet të tërheqë konkluzionin se: Shqiptarët tregojnë distancë gjenetike të konsiderueshme me të gjitha popullsitë
6. Ka edhe te tjera, por do i mbaj per vete
7. Mos harroni të merreni me mua, hahaha S.G”-shkruan Sazan Guri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Meta fut në sherr gazetarët/ Muhamed Veliu i kthehet rendshëm Andi Bushatit

Publikuar

-

Nga

Publikimi i letrës së Ilir Metës drejtuar Komisionit Europian kundër Edi Ramës, ndër të tjera ka futur në “sherr” edhe mediet. Portali Lapsi.al, i drejtuar nga Andi Bushati dhe Armand Shkullaku, kanë sulmuar Top Channel dhe gazetarin Muhamed Veliu, se janë përdorur nga Rama, për publikimin e letrës së Metës.

“Dje në një kronikë të Top Channel hiqej paralelja mes shqetësimit dramatik të Metës dhe faktit se ajo bëhej vetëm një ditë pasi Komisioni Europian propozoi çeljen e negociatave mes BE dhe Shqipërinë.

Dhe si për çudi ‘zbulimin” e saj e kishte bërë një gazetar si Muhamed Veliu, që herë shërben si rrogtar i qeverisë, dhe herë paguhet si reporter i pavarur. Pasi ku skandal u mbars e gjithë rilindja u hodh në sulm me slloganin e armikut që do të pengojë intergrimin.

Pas kësaj zhurme Presidenca botoi letrën e plotë me nxjerrjen në dritë të së cilës u vunë re dy gjëra. Së pari, se presidenti, ndryshe nga çakuzohej e kishte kërkuar shkurt dhe shkoqur hapjen e negociatave. Së dyti, as akuza se letra e zezë u bë nga marazi pasi Komisioni Europian dha një rekomandim pozitiv, nuk qëndron”, shkruan Lapsi.al, që e mbyll shkrimin:

“Pra , sikurse shihet nuk ka asgjë të vërtetë në akuzat se Ilir Meta po përpiqet të pengojë hapjen e negociatave. Por me sa duket propaganda e ramës ka mbetur aq keq sa do të shfrytëzojë metodat që Berisha përdorte vite më parë dhe gazetarë si Muhamed Veliu.

” Pas këtij shkrimi pa autor, ka reaguar vetë gazetari Muhamed Veliu, i cili replikon me Andi Bushatin. “Tavarish Andi, Ilir Meta s’ka nevojë për avokaturën tënde, kujdes nga SPAK…

Tavarish Andi Bushati i cili merr edhe një rrogë në të njëjtin televizion ku unë punoj, përmes lapsit të tij të thyer, lëshoi helmin e radhës ndaj meje dhe Top Channel, duke marrë rolin e avokatit presidentit Ilir Meta. Kjo është unike dhe e paparë, të vihesh në shënjestrën e ndryshkur të një personi, që punon part time në të njëjtin televizion sikurse unë.

LEXO EDHE:  Koronavirusi, Italia në rrethim

LEXO EDHE:  Padi penale ndaj Bashkisë për shfarosjen e qenve/ Fakte të reja dalin në dritë

Ata që e njohin më thanë, Met, mos u habit që ai Andi dhjet edhe atje ku han. Tavarish Andi që drejton port-halin më impotent që ka media shqiptare, njësoj si impotenca e tij mendore ngjizur në vilën e bllokut komunist, në vitin 2019 ishte pjesë e një studimi të NATO-s për financimet e dyshimta në median shqiptare. As Andit dhe as port-hales të tij askush nga Presidenca nuk ia kërkoi të bëhet avokat i presidentit, për aq kohë sa i pari i vendit, ka një jurist të shkëlqyer si Bledar Dërvishaj dhe shumë të tjerë që e këshillojnë.

Më shumë se sa të bëjë avokatin e pa-kërkuar nga Presidenti, se me gjasë zotit Meta, i mjafton edhe ajo ekstra e Avokates së nderuar të Popullit, Andi Bushati bën mirë, ta mendojë seriozisht gjetjen e një avokati për veten e tij, se ku i dihet mbase ka afruar dita kur SPAK mund t’ja dërgojë një pusullë tek zyrat afër TVSH ku një m2 kushton 3.000 euro.

Tavarish Andi, të fala edhe mikut tënd ish- ministër Drejtësie…..

Kaq për sot”, shkruan gazetar Muhamed Veliu.

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Çmendet” gjykatësja/ Mos u kruani me Fjoralba Priftin

Publikuar

-

Nga

“Mos u kruani me Fjoralba Priftin” , ky është mesazhi që jep gjykatësja e Apelit Administrativ në Tiranë, pas një raportimi bërë në CNA.al.

Duke harruar detyrën e saj si një shërbyese e publikut dhe e paguar me taksat e shqiptarëve, zonja Prifti është shqetësuar së tepërmi për një raport publikuar nga CNA.al sot në mesditë në lidhje me një çështje gjyqësore.
Nuk ka qenë një çështje gjyqësore midis palësh, pra nuk është një gjyq i ndonjë biznesi, nuk është ndonjë gjyq i ardhur nga palë të treta, nuk është ndonjë raportim që ka të bëjë midis shtetit dhe biznesit apo midis biznesit dhe biznesit, por është një çështje e saj personale.

Ne kemi raportuar se zonja Prifti ka qenë e përfshirë në një skandal sepse për rreth 6 muaj i ka kaluar të gjitha shkallët e Gjykatës Administrative për të siguruar rrogat e saj. Për rreth tre muaj ka mundur ta mbyllë në Apel dhe në të njëjtën kohë i ka marrë dhe çështja administrative që është çuar në Gjykatën e Tiranës.
Të dy shkallët kanë kaluar për vetëm 6 muaj, për të marrë 2 rrogat e dy muajve. Sot rreth orës 16:15 minuta kemi marrë disa mesazhe dhe telefonata nga zonja Prifti të cilat për etikë nuk po i bëjmë publike por, gjithashtu kemi të siguruar edhe një audio regjistrim.

Ajo shfaqej e nervozuar pse ne kemi shkruar skandal dhe kërkonte që të mos ngrihej një shqetësim i tillë, pasi ky, sipas saj, ishte një lajm i porositur vetëm për faktin se duhet të ishte nder që paguhej gjyqtarja për rrogat e munguara të 2 muajve.
Përgjigjen e mori direkt në telefon, por tani po e merr edhe publikisht.
Zonja Prifti duhet të mësojë së pari të komunikojë me mediat, pasi koha e gjyqtarëve shantazhues, kamikazë dhe të fortë në telefon ka marrë fund njëherë e mirë.
Na vjen keq që është nervozuar dhe ka humbur kontrollin derisa arrin të shprehet në këtë mënyrë.

“Askush nuk kruhet dhe nuk mund të kruhet me Fjoralba Priftin”, ishin fjalët e saj.
E ndërsa ne i thamë se CNA.al, sot që flasim ka publikuar mbi 250 dosje gjyqtarësh dhe prokurorësh dhe do të vazhdojë të publikojë edhe pjesën e tyre që kanë në dispozicion.
Ne kemi bërë detyrën tonë si media, i kemi thënë shqiptarëve se kush është ky sistem drejtësie, sidomos tek pjesa e Gjykatës Administrative, ku ne do të luftojmë më fort. Nuk janë vetëm çështjet penale dhe civile, janë edhe ato administrative ku llokmat e milionave janë kthyer në një problem të madh për qytetarët.

E një qytetar që të kalojë një çështje në Gjykatën Administrative i duhen 3 deri ne 5 vjet, ndërsa një gjykatëse si zonja Fjoralba Prifti, nuk i duhet më shumë se 6 muaj.
Pushohen njerëzit nga puna, dhe ende nuk kanë marrë rrogat, ende s’ ka vendim fare për ta , kanë çështje bizneset me tatimet me doganat, kanë çështje institucionet, kanë çështje qytetarët e thjeshtë por, Gjykata Administrative e kthyer në një makth do vite e vite të mbarojë punë, ndërsa zonjës Prifti i mjaftuan vetëm 6 muaj që nga fillimi deri në përfundim në Apel.

LEXO EDHE:  Sa na është afruar koronavirusi?/ Shefja e Shërbimit Infektiv në QSUT qetëson qytetarët

LEXO EDHE:  Drogonin "viktimat" dhe iu vidhnin shtëpitë/Kush janë dy shqiptarët e tmerrshëm!

Sot, zonja Prifti u shqetësua shumë, shkrimin ndaj saj e quajti porosi.
Në fakt porosia e vetme është kjo që ne do t’i themi: Ky është publikimi i parë, ne do të publikojmë edhe pasurinë e saj, problemet, gjithçka ka të bëjë me të.
Ajo është drejt vettingut ashtu si disa kolegë të tjerë të saj të cilët ne i kemi denoncuar, ditë pas dite, dhe nuk do ndalemi duke i denoncuar.
Do ua themi të vërtetat përballë, do ua themi të vërtetat publikut. I kërkuam të shkojë të na denoncojë në Gjykatë, në Prokurori, ku ajo të mundë por u përtyp, nuk dinte çfarë të thoshte.

E ulur diku në një tavolinë duke drekuar, na tha thjesht dhe vetëm se nuk mund të kruhet kush me Fjoralba Priftin.
Nuk e dinim që Gjykata Administrative paska dhe të fortë të cilët kërcënojnë mediat dhe emri i saj është Fjoralba Prifti.

Ne nuk do të ndalemi, nesër,pasnesër dhe çdo ditë ashtu si për kolegët e saj dhe çdo gjyqtar tjetër që ne kemi mundur të sigurojmë deklarimet e pasurisë, kemi mundur të sigurojmë bëmat dhe gjëmat e tyre do t’i publikojmë pa asnjë mëdyshje.
Askush nuk na frenon dot në të vërtetën tonë, për gjithçka, përgjegjësinë e mbajmë përpara ligjit dhe vetëm ligjit.

Por, jo atij ligji që për qytetarët do 5 vjet të zbatohet një procedurë, ndërsa për zonjën kalon për 6 muaj.
Tani, zonja Fjoralba Prifti duhet të mësojë se ne nuk kemi frikë as nga ajo as nga prositësit e saj, as me hallet e mëdha që ajo paska, duke na thënë ne disa akuza.
Nuk e dimë çfarë halli ke moj zonjë se çfarë probleme të kanë shqetësuar kaq shumë dhe të kanë stresuar e nervozuar. Nuk të ndalim dot, nuk të ndryshojmë dot, nuk kemi çfarë të të bëjmë.

Faktet janë fakte. E vërteta e dimë që dhemb, ajo është më e dhimbshme se çdo gjë tjetër. Përgjegjësinë do e mbash vetë, jo përballë nesh por përballë qytetarëve dhe përballë vettingut dhe ne do të qendrojmë aty deri ditën e fundit sa ty dhe shumë të tjerë si ty të mos jenë në zyrat e shtetit dhe të mos paguhen më nga taksat e qytetarëve, pasi kërcënojnë live gazetarët dhe me dhëmbët e tyre nuk mund të kafshojnë dot asgjë pasi koha e tyre ka përfunduar. Është koha e të vërtetës dhe ne si media do bëjmë detyrën tonë. Kërcënimet, shantazhet dhe broçkullat që ju na thoni në telefon për ne janë një hiç.

Fjoralba të fala! Vettingu do të jetë ai që do të japë drejtësinë për ty. Ne do të qendrojmë atje përballë jo vetëm me skandalin e sotëm, por dhe me bëmat dhe gjëmat që ke bërë ti gjatë kohës që ke qenë në detyrë.
Të tjerat do t’i themi ditë pas dite!/CNA.al

Skandali me gjyqtaren/ Kërkon pagë pa qenë në punë, “fiton” gjyqin me kolegët në kohë rekord

LEXO TE PLOTE

Lajme

Alarm në një shkollë në Greqi/ Dy nxënës shqiptarë dyshohen të jenë prekur nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Dy fëmijë emigrantësh shqiptarë në Greqi dyshohet të jenë prekur nga koronavirusi.

Bëhet fjalë për dy vëllezër, nxënës në një shkollë në Leheo, Korinth të cilët kanë shfaqur simptoma të ngjashme, kollë, temperaturë, shenja gripi.

Sipas mediave greke ajo çfarë ka shkaktuar shqetësim në gjithë shkollën dhe zonën është fakti që vëllezërit ishin më herët në një udhëtim në Shqipëri, ku u takuan me babain e tyre që jeton në Italinë Veriore, zonë e prekur thellë nga koronavirusi.

LEXO EDHE:  Shqiptarët “luftë” në faqen e deputetit të CDU-së Gjermane

LEXO EDHE:  Sa na është afruar koronavirusi?/ Shefja e Shërbimit Infektiv në QSUT qetëson qytetarët

Mjekët e spitalit të Korinthit, ku po testohen nxënësit shqiptarë kanë qetësuar prindërit dhe mësuesit, duke shpjeguar se kanë simptoma të lehta. Ndërkohë, këshilli i prindërve kërkon të mbyllet urgjentisht shkolla./CNA.al

LEXO TE PLOTE