Connect with Us

Reforma Zgjedhore/ Bardhi i përgjigjet Gjiknurit: Çunat problematikë do të mbajnë përgjegjësi për çdo krim

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Bardhi i përgjigjet Gjiknurit: Çunat problematikë do të mbajnë përgjegjësi për çdo krim

Publikuar

-

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi i është përgjigjur Damian Gjiknurit lidhur me propozimet e PD për sistemin zgjedhor që prezantoi Basha sot.

Bardhi shprehet se do e shëmbin modelin e shtetit privat të Edi Ramës dhe do të ndërtojmë një sistem që punon për njerëzit dhe i jep pushtet njerëzve.

Ndërsa ironizon duke thënë se për ”çunat problematikë” do të ketë një alternativë ku do të mbajnë përgjegjësi për çdo krim shtetëror dhe elektoral.

“Edi Rama dhe Damian Gjiknuri kanë të drejtë që shqetësohen pse Lulzim Basha dhe opozita luftojnë për forcimin e demokracisë në vend, sundimin e ligjit dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Ata janë krejt e kundërta e kësaj. Ata kanë ndërtuar shtetin privat, që dhunon qytetarët dhe pasuron e mbështet “çunat problematikë”.

Vizioni dhe alternativa jonë është për shqiptarët dhe jo për Edi Ramën, Damian Gjiknurin dhe, aq më pak, për”! Për këta kemi një tjetër alternativë: Zotimin se kushdo do të mbajë përgjegjësi për çdo krim shtetëror apo elektoral që kanë kryer në të shkuarën.

LEXO EDHE:  Pa zbatuar ligjin e dekriminalizimit, siguria e mirëqenia janë në rrezik

Edi Rama, Damian Gjiknuri dhe Rilindja, janë të VETMIT që nuk duan Reformë të vërtetë Zgjedhore. Ato janë të qartë se me zgjedhje të lira dhe të ndershme, të pandikuara nga “çunat problematikë” apo paratë e krimit dhe korrupsionit, sot do të ishin prapa hekurave dhe jo në qeverisje apo tryeza.

Ne do ta shëmbim modelin e shtetit privat të Edi Ramës dhe do të ndërtojmë një sistem që punon për njerëzit dhe i jep pushtet njerëzve.

Partia Demokratike dhe Opozita e Bashkuar ka qenë dhe do të jetë në mbështetje të përmbylljes së Reformës Zgjedhore në afatin e përcaktuar. Për këtë kemi bërë propozime konkrete dhe do të vazhdojmë të bëjmë propozime konkrete, që garantojnë standardet për zgjedhje të lira e të ndershme, përfshirë edhe në takimin e rradhës së ditës së hënë.”/CAN.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video qesharake/ Deputeti i opozitës lë nam në Kuvend

Publikuar

-

Nga

Disa deputetë të “opozites së re” ,  kanë ngjallur vëmendje të gjërë të publikut, dhe kjo jo për shkak se kanë sjellë një frymë të re në Kuvend.

Pas videos qesharake të Majlinda Halilaj, me fjalimin e saj epik për “Koorporatën e Investimeve”, radha është e deputetit Kristaq Papa.

Gjatë ditës së djeshme, teksa mbajti fjalim në Kuvend, lidhur me krimet e fundit ndaj grave Popa rrekët të kërkojë falje në emër të meshkujve, por ngatërrohet dhe bëhet çorap duke dalë në fund në përfundimin se “ishte një kohë, kur ai i jepte vajzave pranë tij më shumë uiski dhe pije të mira se sa ujë”.

“Të gjithë duhet të jemi pak më xhentëlmen mqs kanë ndodhur disa gjëra në lidhje me femrat periudhën e kaluar.

LEXO EDHE:  Pa zbatuar ligjin e dekriminalizimit, siguria e mirëqenia janë në rrezik

LEXO EDHE:  Basha në gjyq për pastrim parash dhe falsifikim/ Vjen reagimi i parë nga qeveria

Femrave duhet ‘u kërkojmë ndjese edhe kur kemi të drejtë. Respekti im është. Unë di të kërkoj ndjesë për këdo, dhe aq më tepër për femrat, sepse në rininë time të gjitha femrat që më janë afruar mua kur kisha dhe kaccurela por kur kisha dhe para, kanë pirë më shumë ujë, kanë pirë më shumë uiski ose pije më të mira sesa uji”, thekson deputeti.


LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po krijohet diçka e re brenda të djathtës”/ Kulluri zbulon detaje nga kjo lëvizje

Publikuar

-

Nga

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri ka deklaruar se një grup i njohur politikanësh aktivë kanë filluar negociatat për bisedime me partitë aleatë të PD për të shkuar drejt një koalicioni.

“Nëse ky koalicion do ishte bashkë me PD, Basha do ishte i mirëseardhur që ta kuptonte e të jepte kontributin e tij në bashkimin e së djathtës.
Për të ardhur e djathta në pushtet  duhet të bashkohen votat në kutinë e votimtit.
Për ne ka rëndësi që kapacitete njerëzore të shkojnë në kutinë e votimit”, u shpreh Kulluri në studion e “Top Talk”.

Ai bëri me dije së në dijeni të kësja lëvizje janë edhe emra të rëndësishëm të larguar nga Partia Demokratike si Astrit Patozi apo Jozefina Topalli.

LEXO EDHE:  Bylykbashi, kryetari pa kryesi

LEXO EDHE:  Foto-Vijon “masakra” në rrjet ndaj Lulit/ Si po e tallin kryetarin e ngrirë të PD

“Patjetër që çdo vendim që do marrë çdonjëri është çështje vullneti. Respeti që ne kemi dhe kontributi i tyre është i domsosdoshëm”, tha Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shtyrja e mbledhjes për Zgjedhoren/ Gjiknuri: Një Bashë në tryezë, një tjetër në selinë e PD

Publikuar

-

Nga

Bashkëkryetari i Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka reaguar pas shtyrjes së mbledhjes së Reformës Zgjedhore nga PD.

Sipas Gjiknurit, deklarimet publike të kryetarit të PD bien në kundërshtim me vet frymën konsensuale me të cilën ka ecur puna e deritanishme e tryezës politike të reformës.

Ai shprehet se vizionin e tij për shtetin, Lulzim Basha mund ta deklarojë në fushata zgjedhore por kjo nuk ka lidhje me Kodin Zgjedhor.

Gjiknuri thekson se me deklarimet e sotme, Basha ka vendosur që të mos njohë as propozimet zyrtare të dorëzuara deri më tani nga partia e tij në këtë tryezë dhe as dakordësitë e arritura mes palëve.

Ai shton se mbeten në pritje të propozimeve zyrtare të Partisë Demokratike mbi administratën zgjedhore dhe sistemin zgjedhor.

“Një Bashë në tryezë, një tjetër Bashë në selinë e PD

Në ditën kur të gjithë prisnin që opozita jashtëparlamentare të paraqitej në tryezën e reformës zgjedhore për të dorëzuar propozimet e saja për çështjen e administratës dhe sistemit zgjedhor, Partia Demokratike vendosi ta shtyjë mbledhjen. Deklarimet publike të kryetarit të PD bien në kundërshtim me vet frymën konsensuale me të cilën ka ecur puna e deritanishme e tryezës politike të reformës. Vizionin e tij për shtetin, Lulzim Basha mund ta deklarojë në fushata zgjedhore por kjo nuk ka lidhje me Kodin Zgjedhor. Sa për kujtesë, çështja se sa dhoma duhet të ketë Kuvendi i Shqipërisë është trajtuar gjërësisht në reformën kushtetuese të vitit 1998.
Fatkeqësisht, me deklarimet e sotme, Basha ka vendosur që të mos njohë as propozimet zyrtare të dorëzuara deri më tani nga partia e tij në këtë tryezë dhe as dakordësitë e arritura mes palëve. Rikujtoj se deri më tani, palët kanë arritur konsensus si për rolin e Policisë së Shtetit, Prokurorisë, hetimin nga SPAK të veprave penale të korrupsionit zgjedhor, sanksionimin dhe mbrojtjen e raportuesve të shkeljeve zgjedhore, financimin miks të fushatave zgjedhore, identifikimin elektronik të zgjedhësve në qendra votimi ose fillimin e zbatimit me projekte pilot të votimit elektronik etj.
Duke mos dashur të besoj se meraku i vetëm i Partisë Demokratike është sabotimi dhe dështimi i tryezës së reformës zgjedhore përpara datës 15 Mars, rikujtoj se mbledhja e rradhës së tryezës politike është ditën e Hënë, ora 10:00. Mbetemi në pritje të propozimeve zyrtare të Partisë Demokratike mbi administratën zgjedhore dhe sistemin zgjedhor, për të cilin sikurse është rënë dakord, duke qenë se prek dhe Kushtetutën mund të kërkojë më shumë kohë edhe përtej 15 Marsit. Riktheksoj se mazhoranca ka vullnetin dhe detyrimin për ta përmbyllur sa më parë reformën zgjedhore duke adresuar plotësisht rekomandimet e OSBE/ODIHR.
Në tryezën politike të reformës zgjedhore diskutohen VETEM çështje që kanë të bëjnë me Kodin Zgjedhor. ASNJE çështje tjetër që shkon përtej kësaj nuk është objekt diskutimi në këtë tryezë!”, shkruan Gjiknuri.

LEXO TE PLOTE