Connect with Us

Propozimi për Sistemin Zgjedhor/ Topollaj i përgjigjet Bashës për platformën e vonuar të PD-së

Politikë

Propozimi për Sistemin Zgjedhor/ Topollaj i përgjigjet Bashës për platformën e vonuar të PD-së

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka prezantuar sot platformën për ndryshimin e sistemit Zgjedhor.

Sipas Bashës plani i PD fillon me një Reformë zgjedhore tërësore që do ta forcojë demokracinë shqiptare dhe do të luftojë korrupsionin.

Kjo ka sjellë edhe reagimin e anëtarit të Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj.

Në një postim në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se edhe pse me shumë vonesë të bëhet zemra mal kur individë apo forca poltike përafrohen me idetë e tua.

Ndërsa ka rishpërndarë dhe platformën për Sistemin zgjedhor të Bindjes Demokratike, prezantuar 6 muaj më parë.

“Edhe pse me shume vonese, te behet zemra mal kur individe, forca politike etj, perafrohen me idete e tua.
Ju ftoj ti riktheheni platformes me fiks 6 pika dhe zgjidhje konkrete te “Bindjes Demokratike” per nje reforme te thelle te sistemi zgjedhor ne Shqiperi, prezantuar me shume se 6 muaj me pare.

LEXO EDHE:  Rama tallet me Bashën/ Flamuri u ngrit në 28 nëntor 1944, jo prit

Ndersa ata qe e kane kuptuar me ne fund, uroj qe te behen pak me konkrete. Dmth te na tregojne fiks propozimet e tyre per nje reforme te thelle zgjedhore qe te mund ti besojme se e kane me te vertete kesaj radhe./ CNA.al

PROPOZIMET E BINDJES DEMOKRATIKE PËR NJË REFORMË TË THELLË ZGJEDHORE

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndryshimi i Sistemit Zgjedhor/ Analisti tregon pse nuk do të kenë sukses propozimet e Bashës

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka prezantuar platformën për ndryshimin e Sistemit zgjedhor.

Lidhur me ketë çështje ka folur dhe  analisti Agron Gjekmarkaj i ftuar në rubrikën ”Opinion”.

Gjermarkaj thotë se propozimi i Bashës nuk do të ketë sukses por meriton vëmendje dhe të diskutohet.

“Tani që ju përmendët datën duket që propozimi nuk do të ketë sukses por meriton vëmendje dhe të diskutohet. Në një farë mënyrë sistemi është banalizuar për arsye që i dimë, por ka dështuar në disa segmente. Hapja e debatit për re formatim të sistemit është pozitiv.

Shqipëria duhet të modernizohet, të ketë sistem më efikas dhe është propozim i dobishëm. Se sa përkon ky me datën dhe mandatin që ka kjo tryezë, është vështirë ta diskutosh por ja vlen të provokosh. Nëse nuk ndalen tek ndryshimi i sistemit atëherë do të jetë një Reformë Zgjedhore sa për të kaluar rastin.

Debati mendoj unë është i vjetër. Edhe Basha kur i propozoi kur ishte në çadër, parlamenti me dy dhoma, president nga populli. Por pas 2017 nuk u fol për të. Erdhi koha të flitet përsëri.

Të gjithë këto gjëra që kanë ndodhur me  kalimin e viteve por sidomos dobësitë e sistemit ka nevojë për riformatim. Partitë politike në Shqipëri nuk debatojnë sepse kryetari është partia. Jeta e partisë rrotullohet rreth kryetarit.

LEXO EDHE:  Basha: Qeveria nuk po ndihmon fermerët

LEXO EDHE:  Basha takon Donald Tusk/ Zbardhen diskutimet: Do ndihmoj Shqipërinë të thotë të vërtetat

Është një nga 9 pikat e Bundestagut dhe në një farë mënyrë është pikë themelore për të ndërmjetësuar mes palëve për të dhënë garanci si dhe për zgjedhje lokale dhe të përgjithshme. Dështimi i saj qoftë PD dhe PS do të ishte një përgjegjësi dyfishe, përballë opinionit shqiptar por edhe atij europian.

Nëse do të dështojmë këtë Reformë do të ketë përgjegjësi dhe do të ketë qëndrime të ndërkombëtarëve ndaj qeverisë dhe opozitës.

Që mos dështojë është në interesin e të gjithëve dhe duhet një kompromis jo banal por një kompromis që të marrë të gjitha për bazë problemet e infrastrukturës zgjedhore.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Emërimi i anëtarëve të Kushtetueses/ Venecia afat palëve deri më 20 mars

Publikuar

-

Nga

Mësohet se data 13 mars është fati për autoritetet që të dorëzojnë komentet e tyre përfundimtare për çështjen e emërimit të anëtarëve në Gjykatën Kushtetuese.

Para datës 19 mars duhet bërë përgatitja nga raportuesit për një version të rishikuar.

Data 20 mars ora 12:00 është afati për komente finale, anëtarët zëvendësues mund të komentojnë në vend të anëtarëve. Nëse nuk ka asnjë koment deri më datë 20 mars, opinioni është miratuar.

LEXO EDHE:  Valbona Mezini sqaron incidentin në PD/ Guxova të flas dhe m’u turrën ata që i heqin qimen kryetarit nga xhaketa

LEXO EDHE:  Basha: Qeveria nuk po ndihmon fermerët

Nëse deri më 20 mars ora 17:00 komentet janë marrë dhe bëhet qarkullimi nga Presidenti në emër të raportuesve mbi propozimet finale për amendamente dhe kërkesa nga Presidenti për një marrëveshje finale nga anëtarët. Raporti përfundimtar do të publikohet në 22 mars. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vasili publikon videon/ ‘Për një copë kryetar qarku Rama bllokoi marrjen e statusit kandidat’

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili, ka publikuar një video në rrjetet sociale, që, sipas tij, tregon sesi Rama bllokoi për tre vjet integrimin dhe marrjen e statusit të vendit kandidat të Shqipërisë  për një “copë kryetar në Qarkun e Fierit”.

“Rama njeriu anti-integrim!(VIDEO).

A Keni degjuar Ramen, qe sa here shkel Kushtetuten apo ben gati Koncesionin e radhes fillon e flet per Integrimin Europian dhe per Negociatatat?

Fillon zbulon armiqte dhe miqte e Integrimit.

Po kush me mire se Rama mund ta beje kete?

Si njeriu me antiintegrim Rama nuk ka rivale.

Per te freskuar memorjen e te gjitheve ndiqeni VIDEON, qe tregon se si Rama bllokoi per tre vjet Integrimin dhe marrjen e Statusit te vendi Kantidat te Shqiperise vetem e vetem per nje cope Kryetar Qarku ne Fier.”/CNA.al

Edi rama bllokoi integrimin

Edi Rama njeriu antiintegrim!(VIDEO).A Keni degjuar Ramen, qe sa here shkel Kushtetuten apo ben gati Koncesionin e radhes fillon e flet per Integrimin Europian dhe per Negociatatat?Fillon zbulon armiqte dhe miqte e Integrimit.Po kush me mire se Rama mund ta beje kete?Si njeriu me antiintegrim Rama nuk ka rivale.Per te freskuar memorjen e te gjitheve ndiqeni VIDEON, qe tregon se si Rama bllokoi per tre vjet Integrimin dhe marrjen e Statusit te vendi Kantidat te Shqiperise vetem e vetem per nje cope Kryetar Qarku ne Fier.

Gepostet von Petrit Vasili am Freitag, 6. März 2020

 

LEXO TE PLOTE