Connect with Us

Palajmëron ish këshilltari i Presidentit/ Historia dy ish-shokëve Rama- Meta do përfundojë keq

Politikë

Palajmëron ish këshilltari i Presidentit/ Historia dy ish-shokëve Rama- Meta do përfundojë keq

Publikuar

-

Ish këshilltari i Ilir Metës, në kohën kur ai ishte kryetar Kuvendi, Ralf Gjoni, i ftuar në Report Tv, ka folur për përplasjet Rama-Meta.

Gjoni u shpreh se kjo “luftë” do të përfundojë keq.

“Batutat i qan, shtetin nuk di ta bëj. Historia 20 vjecare e dy shokëve socialist, që herë duhen, herë urrehen me njëri-tjetrin. Shqiptarëve u kanë ardhur në majë të hundës. Kam frikë se do përfundojë keq. Historia e dy shokëvë që nuk i bën aspak mirë Shqipërisë”, tha Gjoni./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Këlliçi akuza Ramës për propagandë/ Të pastrehët ende presin shtëpitë e premtuara

Publikuar

-

Nga

Kreu i FRPD-së Belind Këlliçi ka kujtuar tërmetin shkatërrimtar të 26 nëntorit në të cilin humbën jetën 51 persona.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Këlliçi shkruan se bilanci ishte tragjik dhe shton se një frymë e jashtëzakonshme solidariteti nga bota përqafoi Shqipërinë.

Më tej kreu i FRPD-së në postimin e tij i ka kushtuar nëj vëmendje të veçantë ndihmës që erdhi nga Kosova.

Këlliçi vë në pah faktin se 1 vit pas tërmetit të pastrehët qëndrojnë ende në çadra, me shpresën se do u bjerë radha të jenë në Facebook-un e kryeministrit dhe të Erionit të tij, duke marrë çelësat që u tunden me një mburravecëri të pashoqe.

Banorët do durojnë deri në zgjedhjet e 25 prillit shkruan Këlliçi dhe shton se shqiptarët presin presin prillin, kur do të shpërthejnë inagurimet e shkollave, pallateve dhe shtëpive.

Si sot 1 vit më parë, një tërmet me magnitudë 6.4 goditi vendin tonë. Bilanci ishte tragjik dhe vijon të mbetet. 51 njerëz mbetën të vdekur dhe mbi 3,000 vetë u plagosën. 5200 banorë mbetën të pastrehë, 5497 shtëpi dhe 558 pallate u dëmtuan rëndë, mijëra shtëpi të tjera u dëmtuan lehtë. 28 shkolla dhe 15 kabina elektrike gjithashtu patën dëmtime.

Një frymë e jashtëzakonshme solidariteti nga e gjithë bota përqafoi Shqipërinë. Shqiptarët kudo që ndodheshin u bashkuan për t’i bërë ballë fatkeqësisë natyrore.
Dëshiroj të sjell në vëmendje e të falenderoj veçanërisht Kosovën që nuk e la Shqipërinë të rrëzohej. Ato ditë të errëta treguan se kur shqiptarët bëhen bashkë, nuk ka forcë që i ndal. Falenderime e përulje për ushtarakët dhe zjarrfikësit që me vetëmohim të pashembullt dhe pa mjete e pajime rrezikuan jetët e tyre për të mbrojtur jetë të tjera.

Nëse Rikardi III i Anglisë jepte mbretërinë e tij për një kalë beteje, ngjashmërisht atëherë kur lipsej, Shqipëria e vjedhur babëzisht nuk kishte një qen.

Teksa specialistët e huaj e kosovarë kërkonin shqiptarët nën rrënoja, tanët me duar në xhepa jepnin deklarata heroizmi nga panelet komode të ekraneve.

Miliona euro u dhuruan për të rimëkëmbur Shqipërinë. Të pastrehët presin ende shtëpitë e premtuara nga kryeministri i tyre. Premtimi se brenda gushtit 2020 të gjithë do të kishin një çati mbi kokë, iku si vapa me gushtin.

1 vit pas tërmetit, të pastrehët qëndrojnë ende në çadra, me shpresën se do u bjerë radha të jenë në Facebook-un e kryeministrit dhe të Erionit të tij, duke marrë çelësat që u tunden me një mburravecëri të pashoqe.

Do durojnë banorët deri në zgjedhjet e 25 prillit. Nuk kanë me se të mbushen ditët e fundit të pushtetit.
Një shtëpi sot, një shtëpi nesër.
Propaganda kërkon të ushqehet çdo ditë me kronika.
Shqiptarët presin prillin, kur do të shpërthejnë inagurimet e shkollave, pallateve dhe shtëpive. Tani me kursim. Nga pak. Se ashtu është puna.
Jap mbretërinë për një kalë. Jap Shqipërinë për një mandat”, shkruan Këlliçi në Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çlirim Gjata si futbollist i LULIT

Publikuar

-

Nga

Çlirim  Gjata një nga sekretarët e Republikës së Re të Lulzim Bashës, nga dita e djeshme është kthyer nga njerëzit e shumëakuzuar dhe shumësulmuar në rrjet për shkak të një postimi që ai ka bërë, ku pas largimit nga jeta të Diego Armando Maradonës, ikonës së madhe të futbollit botëror, njeriut që mund të quhet gladiatori i futbollit, talenti i papërsëritshëm ndoshta, shkaktoi shumë pikëllim dje, tek tifozët dhe kryesisht tek ata që ndjekin sportin e deri te çdo njeri i thjeshtë që e ka parë atë kohë futbollin apo ka ndjekur historinë njerëzore të Diego Armando Maradonës i cili mund të quhet edhe mbreti i tifozëve.

Por, Çlirim Gjata nuk është mjaftuar me heshtjen e tij apo me një reagim ngushëllues, një shprehje solidariteti njerëzor apo dhimbje. Ndoshta nuk shikon futboll, nuk është tifoz, nuk i bën përshtypje Armando Maradona. Nga ana tjetër ka reaguar dhe ka thënë se po i vdesin të afërmit, dhe duke i parë ata që po vdesin Maradona nuk është ndonjë gjë. Për më tepër ai shkonte tek komunistët kur kishte halle tek Fidel Castro në Kubë.

Përveçse një reagim mediokër dhe i pështirë i Çlirim Gjatës që ka sjellë një reagim të madh, ky postim tregon dhe diçka tjetër, kompleksin që ka Çlirim Gjata megjithëse është nëj djalë komunisti, apo shërbëtori të diktaturës, të një gjyqtari të asaj kohe që ka dhënë dënime makabre, djali i Rustem Gjatës. Pra, Çlirimi që na tregon me emrin e tij se çfarë origjine ka, përmend për një futbollist të madh edhe sjelljen e tij politike, pra marrëdhënien me Castron apo Kubën, dhe këtë gjykon Çlirimi i Rustem Gjatës, jurisiti “i famshëm” që na i bë dikur edhe kryetar i KQZ-së dhe me jo pak bëma dhe gjëma u largua me vrap.

LEXO EDHE:  Letra e shtatë e Ramës/ Vjen reagimi i parë nga PD

LEXO EDHE:  Letra e shtatë e Ramës/ Vjen reagimi i parë nga PD

Por përtej faktit nga vjen dhe ku shkon Çlirimi , çfarë përfaqëson ai dhe të pamundurit krahasim se çfarë ka qenë dhe do të ngelet në historinë e botës, magjia e Diego Armando Maradonës, ai reagim i tij të bën të mendosh dhe diçka tjetër. Sa e fortë është gara midis “udhëheqësve” të Republikës së re dhe atyre te Rilindjes për të tilla budalliqe, provokime, ndoshta dhe fyerje që i bëhet publikut, tifozëve, në raste si ky i Maradonës, kur ndjenë dhimbje pasi humbën ikonën e tyre ndërsa Çlirim Gjata, ikonë nga trashëgimia ka diktatorin. Gjithësesi ka një të vërtetë mjaft të bukur, dikur Çlirimi dhe të tijët qanin që vdiste Enver Hoxha ndërsa tifozët shqiptarë dje reagonin me shpirt dhe forcë për humbjen e ikonës dhe mbretit të tyrë të futbollit. Ky krahasim nuk ka nevojë më për sqarime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Varhelyi kujton tërmetin shkatërrimtar/ BE vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Një anëtar i stafit të Varhelyit pozitiv me koronavirus/ Vetëizolohet Komisioneri për Zgjerimin

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi ka dhënë një mesazh në 1 vjetorin e tërmetit tragjik në të cilën hubën jetën 51 persona.

Nëpërmjet një reagimi në rrjetet sociale Varhelyi shkruan se BE vazhdon të të qëndrojë pranë Shqipërisë për të riparuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore.
Bashkimi Evropian po rehabiliton dhe rindërton 58 ambiente arsimore për 20 000 studentë ka shkruar Varhelyi.

“Një vit pas tërmetit shkatërrues në nëntor 2019 në Shqipëri dhe pas solidaritetit të madh të treguar në Konferencën e Donatorëve të organizuar nga Komisioni Europian në shkurt, Bashkimi Europian vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë për të riparuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore.

Një vit pas tërmetit shkatërrues që goditi Shqipërinë, Bashkimi Evropian po rehabiliton dhe rindërton 58 ambiente arsimore për 20 000 studentë. BE mbështet rehabilitimin e trashëgimisë kulturore të Shqipërisë që u dëmtua nga tërmeti”, thuhet në mesazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE