Connect with Us

Opozita shtyn mbledhjen ku do diskutohej ndryshimi i sistemit/ Rudina Hajdari ngre dyshimet e forta

Politikë

Opozita shtyn mbledhjen ku do diskutohej ndryshimi i sistemit/ Rudina Hajdari ngre dyshimet e forta

Publikuar

-

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari ka reaguar në lidhje me shtyrjen e mbledhjes së Tryezës për Reformën Zgjedhore, e bërë me kërkesë të opozitës jashtë parlamentare.

E ftuar në studion e “Dita jonë” në A2, Hajdari ka deklaruar se nuk është mirë shtyrja e takimit, për faktin se sot do të flitej për ndryshimin e sistemit.

“Ka patur disa zhvillime momentet e fundit. Opozita e bashkuar e ka anuluar takimin e ditës së sotme, duke e shtyrë për të hënën. Nuk është mirë që të shtyhen takimet, pasi 15 marsi është javën tjetër. Ishte ditë e rëndësishme, sidomos për mua, duke qenë se sot do të flitej për ndryshimin e sistemit, por mbrëmë në darkë vonë erdhi njoftimi se do të shtyhet takimi”, deklaroi Hajdari.

Më tej, ajo ngriti edhe dyshimet për një “bojkot” të mundshëm nga ana e opozitës, pasi sipas saj është hera e dytë që shtyhet tema e ndryshimit të sistemit.

LEXO EDHE:  Revoltohet Rudina Hajdari/ Do fundoseni, mos bëni show politik 

“Urojmë që të mos jetë bojkot, por ndihem e shqetësuar për këtë fakt sepse është hera e dytë që tema e ndryshimit të sistemit shtyhet. Duhet të kuptojmë që kjo reformë bëhet për shqiptarët, dhe ashtu siç kemi dëgjuar propozimet e opozitës, dhe kemi qenë të hapur, edhe opozita duhet të ketë durim dhe të dëgjojë propozimin e opozitës në parlament dhe shqetësimet e saj”, shtoi Hajdari.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Kam qënë viktimë e dhunës”/ Rudina Hajdari zbulon pse vendosi të tregojë historinë e saj

Publikuar

-

Nga

rudina hajdari

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari disa ditë më parë, deklaroi në foltoren e Kuvendit, se edhe ajo ka qënë viktimë e dhunës.

Ndërkohë, e ftuar në A2CNN, deputetja shpjegoi pse vendosi ta bënte një zbulim të tillë.

“Jeta ime personale nuk njihet shumë nga publiku sepse kështu kam dashur vetë, që të mbroj veten. Familja duhet të ishte goxha e fortë në atë kohë, rreth vitit 1998. Unë isha vetëm 11 vjeç dhe kishim goxha vëmendje në atë kohë. Në atë periudhë vinin shumë njerëz në shtëpinë tonë, për 3 vite rresht. Familja kishte tensionet e veta dhe më pas u largova për në SHBA. U rrita shumë shpejt sepse m’u desh të përballesha me jetën. Amerika ka sfidat e veta. Sapo u njohën me historinë time, ata donin që të shkoja te psikologu, ndërsa unë refuzoja. Në atë kohë ka pasur shumë vajza që kanë përjetuar dhunë, por edhe sot po jetojmë një model të frikshëm”, deklaroi Hajdari.

LEXO EDHE:  Luksi i Arbian Maznikut/ VOA “zbardh” Bashkinë e Tiranës

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ Spiropali tregon se me cilën opozitë preferon të bashkëpunojë PS

Kur u pyet nëse merret seriozisht dhuna ndaj gruas në kuvendin shqiptar, Hajdari deklaroi: “Ka deputetë që e marrin seriozisht, por duhet të vazhdojmë ndërgjegjësimin e shoqërisë për këtë fenomen që po ndodh. Vetëm kështu mund të edukohen njerëzit”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërcënimi i Metës me shpërndarje parlamenti/ Reagon për herë të parë Ruçi  

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka reaguar në lidhje me deklaratën e presidentit Meta, i cili ka thënë se nëse qeveria nuk merr parasysh dekretin e tij për ndryshimet në ligjin për betimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, pas 15 marsit do të shkojë në Parlament dhe do të firmosë aty brenda shpërndarjen e institucionit ligjvënës.

Gjatë një deklaratë të përbashkët për mediat, me homologun austriak, Ëolfgang Sobotka, Ruçi tha se Meta e ka derën të hapur dhe se e mirëpret sa herë të dojë të vizitojë Parlamentin.

“Si kryetar i parlamentit them se kemi në fokus hapjen e negociatave, reformën në drejtësi dhe transparencë për fondet e Konferencës së Donatorëve. Secili institucion është legjitim në vendimet që merr, edhe presidenti në dekretet që miraton ose kthen. I tillë është edhe me dy dekretet e fundit, që Kuvendi do t’i shqyrtojë me kujdes, brenda afateve. Mirëpres Presidentin sa herë që ai dëshiron të vizitojë parlamentin. Ose do të mirëprisja apo lexoja çdo mesazh që ai do t’i drejtonte me shkrim parlamentit”, tha Ruçi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha publikon videon e Ramës/ Degjojeni si tall menderen me shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar një video të kryeministrit Edi Rama i cili në vitin 2019 premtonte rritjen e pagave më të ulta deri ne 375 mijë lekë të vjetra.

Ndërkohë në shkurt të 2020 Rama thotë se nga 1 janari i vitit 2021, paga mininale do të jetën 300 mijë lekë.

Sipas Berishës,  Rama po tallet me shqiptarët lidhur me premtimet e pagave.

“Degjojeni si tall menderen me shqiptarët! Gjykojeni vet ju që e votuat”, shkruan Berisha bashkëngjitur videos./CNA.al

LEXO TE PLOTE