Connect with Us

“Letra, reaksion ndaj efekteve të Reformës në Drejtësi”/ Thellohen përplasjet mes Ramës dhe Metës

Politikë

“Letra, reaksion ndaj efekteve të Reformës në Drejtësi”/ Thellohen përplasjet mes Ramës dhe Metës

Publikuar

-

Përplasjet në distancë mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta vijojnë të thellohen.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama, ndërsa reagon për letrën që presidenti Meta i ka dërguar komisionerit për Zgjerim, e cilëson atë si reaksion ndaj efekteve të Reformës në Drejtësi.

“Për herë të parë që nga krijimi i Bashkimit Europian një president çon letra në Bruksel për të minuar urën mes Europës e vendit të tij! Për herë të parë në historinë e zgjerimit të BE një vend kandidat ka Brukselin PRO dhe Presidentin e vet KUNDËR vendit e KUNDËR vetë Brukselit.

Sa nisi terapia intensive e Reformës në Drejtësi Shqipëria nisi dhe reaksioni me temperatura të larta në organizmin e shtetit të sëmurë prej kancerit të korrupsionit! Përpëlitjet e ethshme me bojkote, molotovë, dekrete janë thjesht pasoja të intensitetit të terapisë mbi kancerin.

LEXO EDHE:  Përplasja Rama-Meta/ Sherri në bazë dhe në qendër

Shqipëria mund ta marrë mund të mos e marrë PO-në që meriton nga Këshilli Europian, po ama kurimi deri në fund i sëmundjes dërrmuese që i ka ngrënë trupin e shpirtin prej 30 vjetësh, as mund dhe as do ndalet dot me kriza të turpshme të provokuara nga terapia e Reformës në Drejtësi!”, shkruan Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Reforma zgjedhore/ Zbardhen propozimet e grupit parlamentar demokrat

Publikuar

-

Nga

Grupi parlamentar demokrat ka propozuar katër alternativa për ndryshimin e sistemit zgjedhor në Shqipëri.

“Në zbatim të metodologjisë për Reformën Zgjedhore dhe në përputhje me Kalendarin për temat që do të trajtohen, të miratuara nga Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, pasi u përmblodhën propozimet përkatëse të paraqitura deri më sot, Grupi Parlamentar ‘Demokrat’ paraqet propozimet e tij, në 4 (katër) opsione për sistemin zgjedhor”, thuhet në dokumentin e propozuar nga deputetet e grupit parlamentar “Demokrat”.

Katër alternativat e propozuara janë:

1. Sistemi proporcional kombëtar – një zonë zgjedhore – kuvendi me 100/140 deputetë; (modeli i Kosovës). Ky opsion është propozuar nga deputeti Ralf Gjoni (Nisma Thurje) dhe deputeti Myslim Murrizi (me disa ndryshime të vogla midis tyre);

LEXO EDHE:  Lubonja: A do reflektojë Donald Lu se drejtësia nuk lihet në dorë të Ramës?

LEXO EDHE:  Berisha shthur gjuhën/ Merr në mbrojtje Lulin për financimet ruse

2. Sistemi proporcional rajonal, i korrektuar me listë kombëtare; Propozim i tre deputetëve;
3. Sistemi proporcional rajonal, me 12 njësi zgjedhore, të grupuara në 4 rajone zgjedhore;
4. Sistemi mazhoritar, i korrektuar me listë proporcionale kombëtare

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shtyhet mbledhja e tryezës së Reformës Zgjedhore

Publikuar

-

Nga

Tryeza e Reformës Zgjedhore nuk do të mblidhet ditën e sotme, siç ishte lajmëruar. Shtyrja e mbledhjes është bërë me kërkesë të përfaqësuesve të Partisë Demokratike.

Sipas BW, është vendosur që kjo tryezë të mbahet ditën e hënë, në orën 10:00. Ndërkohë, pritet që deri të hënën opozita jashtëparlamentare të sjellë propozimet e veta për çështjen e administratës zgjedhore.

Kujtojmë se në mbledhjen e parashikuar për sot në rend dite ishin dy çështje: Diskutimi mbi administratën zgjedhore dhe sistemi zgjedhor.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar leksion Bashës/ Po i lë Ramës mandatin e tretë, Shqipëria drejt katastrofës

Publikuar

-

Nga

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, ndërsa komenton protestën e 2 marsit, të thirrur nga presidenti Ilir Meta, e cilëson atë sa sukses të Metës, aq edhe dështim të opozitës.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri shkruan se “Opozita qe po ecen kuturu nga sheshet tek tryezat, ka deshtuar qartesisht ne arritjen e cdo objektivi elektoral. Te tre pale zgjedhjet e zhvilluara nga 2015 e pas, kane shenuar humbje gjithnje e me te thella, deri ne humbjen totale ne tavoline te 30 qershorit.”

Sipas Kullurit, pjesemarrja e larte dhe entuziazmi i pjesemarresve demokrate apo votuesve gri, eshte sa sukses i Presidentit aq edhe deshtim i opozites. Por kete boshllek kjo opozite jo vetem qe e ka krijuar vete, por as nuk ka ndermend te mbushe.

Po ashtu Kulluri i jep një leksion të mirë edhe kreut të PD-së, ndërsa thekson se “Mosreflektimi total i Bashes dhe opozites ne teresi, me shume gjasa do coje drejt deshtimit te katert elektoral. Dhe kjo, pjesemarresit ne proteste i ka alarmuar. Nje mandat i trete qeverises i Rilindjes do ishte katastrofik per Shqiperine e lodhur! Dhe kete “drame politike te mundshme” Meta nuk e shmang dot sado te drejte te kete, apo i vendosur te jete! Vota e djathte apo gri qe i mungon opozites nuk mund te perfaqesohet nga ish kryetari i LSI! Jo!”.

Postimi i plotë i Kullurit:

Qellimi nuk eshte protesta!
Mitingu i thirrur nga Presidenti i Republikes diten e hene qartesisht ka rihapur edhe njehere debatin per situaten e rende politike ne vend pas paqes false te uljes ne tryeze e reformes zgjedhore mes opozites dhe mazhorances!

Jo se protesta perben lajm, pasi ne 2019 pati me shume protesta se asnje here me pare!

Por sepse se pari, pjesemarrja e larte u arrit nga thirrja e Presidenti dhe jo opozites.

Se dyti, pas shume vitesh u pane ne shesh shume qytetare qe nuk jane te angazhuar ne partite politike te opozites apo pushtetit!

Dhe te dyja keto arsye kane hapur debatin per arsyet e suksesit te protestes.

Shume zera publike e quajten sukses te Metes, ndersa te tjere po te shumte si deshtim te Opozites qe nuk ngjall shprese duke ja lene leadershipin Presidentit!

Ndersa Berisha e permblodhi ngjarjen me fjalet “opozita te lexoje mesazhin e protestes”, duke konfirmuar te dyja anet e medaljes se qendrimeve!

Keto qasje nuk kane vlere per protesten si qellim ne vetvete, pasi thelbi i debatit eshte fati i zgjedhjeve te ardhshme! Dhe arsyet e debatit qendrojne pikerisht pas pritshmerive per to.

Opozita qe po ecen kuturu nga sheshet tek tryezat, ka deshtuar qartesisht ne arritjen e cdo objektivi elektoral. Te tre pale zgjedhjet e zhvilluara nga 2015 e pas, kane shenuar humbje gjithnje e me te thella, deri ne humbjen totale ne tavoline te 30 qershorit.

LEXO EDHE:  Përplasja Rama-Meta/ Sherri në bazë dhe në qendër

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Ja batuta e Ramës në pritjen e Fatmir Xhafës

Dhe ky fakt i deshtimit total te objektivave te opozites, nuk fshihet dot as pas “heroizmit te helmimit nga gazi lotsjelles” e as triumfi absurd i “9 kushteve te Bundestag-ut”! Aktualisht kemi nje parlament teresisht “mavi”, nje qeverisje te pashqetesuar Rilindase dhe nje qeverisje lokale te Partise Socialiste! Kaq!

Mungesa e vendosmerise, qartesise, transparences, modelit moral dhe perfaqesimit e unitetit te brendshem, e kane bere opoziten nje “apendisit politik”! Eshte aty, por nuk ushtron asnje funksion!

Ndersa Presidenti ne anen jo vetem qe ka dale ne aksion i vendosur dhe i qarte, por po ben edhe “opozitari vetmitar” per shkak se pushtetin e pakufishem Rama e ka kryesisht prej “dhuratave” te vendimeve te opozites! Hapesiren e lene bosh ne institucione, Rama me shfrenimin e tij per pushtet po e shfrytezon brutalisht duke rrezikuar te drejtat e qytetareve!

Ndaj pjesemarrja e larte dhe entuziazmi i pjesemarresve demokrate apo votuesve gri, eshte sa sukses i Presidentit aq edhe deshtim i opozites. Por kete boshllek kjo opozite jo vetem qe e ka krijuar vete, por as nuk ka ndermend te mbushe.

Mosreflektimi total i Bashes dhe opozites ne teresi, me shume gjasa do coje drejt deshtimit te katert elektoral. Dhe kjo, pjesemarresit ne proteste i ka alarmuar. Nje mandat i trete qeverises i Rilindjes do ishte katastrofik per Shqiperine e lodhur! Dhe kete “drame politike te mundshme” Meta nuk e shmang dot sado te drejte te kete, apo i vendosur te jete! Vota e djathte apo gri qe i mungon opozites nuk mund te perfaqesohet nga ish kryetari i LSI! Jo!

Kete boshllek tashme 7-vjecar mund ta mbushe vetem nje force apo koalicion i djathte qe mund te ktheje besimin dhe perfaqesimin ne ide, angazhime dhe njerez politike qe jane opozitare por nuk mbeshtesin Bashen dhe linjen e tij te deshtuar! Mediokriteti, paaftesia, mosperfaqesimi, burracakeria dhe propaganda qesharake nuk e mbushin dot kete vakum elektoral! Dhe kjo eshte e provuar ne menyre te qarte humbejt e njepasnjeshme!

Kriza nuk zgjidhet nga buratine politike, por nga njerez me integritet! Shqetesimet e popullit te djathte nuk mund te perfaqesohen nga nje lidership qe sillet si i majte! Pronat, meritokracia apo rivendosja e tregut te lire kerkojne njerez qe besojne tek liria dhe jo tek kulti i nje lideri absolut qe arrrin vetem deshtime absolute! Ndaj nje alternative serioze opozitare eshte e vetmja rruge qe te largoje Ramen nga pushteti absolut dhe ti hape rruge rikthimit te demokracise! Perndryshe, lamtumire shqiptare te vuajtur dhe miresevini siriane te deshperuar!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE