Connect with Us

Letra drejtuar KE-së/ Meta i përgjigjet “zonjës së Bilalit” dhe “Tao Tao-s”

Politikë

Letra drejtuar KE-së/ Meta i përgjigjet “zonjës së Bilalit” dhe “Tao Tao-s”

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas deklaratave të bërë nga kryeministri Edi Rama dhe Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Taulant Balla në lidhje me letrën që kreu i shtetit i ka drejtuar Komisonit Europian, ku pretendohet se ka hedhur baltë mbi Shqipërinë.

Në një deklaratë për mediat, presidenti Meta tha se letra nuk ishte për t’u bërë publike, po iu bë jehonë nga “Tao Tao dhe Zonja e Bilalit”, sikur iu drejtohet ai Ballës dhe Ramës.

“Do ta kompensojmë vonesën duke iu dhënë mundësinë të bëni ndonjë pyetje. Dje dhe sot pas rrjedhjes nga qeveria në një TV në vendin tonë ku bëhet publike letra që kisha dërguar unë që gjoja ishte kundër zgjerimit të cilën e anonçoi i pari Tao Tao dhe u përforcua sot nga Zonja e Bilalit. Letra është nisur si president për të ndihmuar KE-në për të qënë më i vëmendjshëm për një çështje kaq kritike siç është integriteti i Gjykatës Kushtetuese”-tha Meta.

Më tej, ndërsa citon edhe një paragraf të letrës në fjalë, Meta tha se “Mbetem shpresë plotë që vendet anëtarë të mbështesin rekomandimin tuaj për çeljen e negociatave.”.

LEXO EDHE:  Persona të inkriminuar në protestë?/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmbë” PD

“Presidenti ka respektuar parashikimet ligjore që theksojnë se sipas nenit kushtetues anëtari i parë i Gjykatës Kushtetuese emërohet nga presidenti.  Pastaj vazhdojë edhe saktësimet për Gjykatën Kushtetuese për radhën e emërimeve. Etja e PS kërkon ta thyejë këtë balancë për të kapur Gjykatën Kushtetuese. Unë kam depozituar kallëzim penal kundër personave të përfshirë në këtë skemë. Përgjatë kësaj kohe kam qenë transparent dhe bashkëpunues.  Duhet të dini se kjo maxhorancë ka miratuar një ligj anti kushtetues ditën kur Komisioni i Venecias mbërriti në Tiranë. OJF e kanë mohuar se janë në mbështetje të këtij ligji. I vetmi aktor që nuk ka kthyer përgjigje është Euralius” Kjo është letra që presidenti i ka dërguar komisionerit për dijeni të tij, jo për ta bërë publike”, tha Meta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD publikon audion/ Drejtoresha: S’ka doreza, vini përparëse e merrni raki nga shtëpia!

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka publikuar sot një audio, ku pretendohet se drejtoresha e Qendrës Shëndetësore numër 8 në Tiranë, diskuton me personelin mjekësor për masat e marra për parandalimin e koronavirusit.

Në audio duket se problemi kryesor është mungesa e dorezave mbrojtëse dhe të dezinfektantëve në qendrën shëndetësore.

“Kush ka mundësinë të bisedojë me një mjek, e kupton menjëherë se të ashtuquajturat masa të qeverisë kundër koronavirusit te ri janë vetëm propagandë. Më të pambrojturit janë mjekët. Deri kur ne bëmë publike të vërtetën se Qendrat Shëndetësore janë të papërgatitura, atje mungonin edhe masat më elementare. Video e vërteton plotësisht këtë. Për fat të keq, Drejtoresha e Qendrës Shëndetësore nr.8 Blerta Berberi provoi se është një militante partiake që, në vend të shqetësohet për personelin mjekësor dhe qytetarët, u kërkon llogari mjekëve pse komunikojnë me opozitën për t’u thënë qytetarëve të vërtetën”, shkruan Bardhi.

Në bisedë personeli ngre shqetësim edhe nëse do të kenë kontakt me një person të mundshëm të infektuar me koronavirus, por drejtoresha e qendrës shëndetësore, Blerta Berberi, u thotë të vënë përparëse. Në mungesë të dezinfaktitit, që mjeket e qendrës dëgjohet t’i thonë se mungojnë edhe në farmaci, drejtoresha thotë që të marrin raki nga shtëpia.

LEXO EDHE:  Persona të inkriminuar në protestë?/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmbë” PD

LEXO EDHE:  8 dhjetori/ Meta: Një ditë kthese epokale

LEXO TE PLOTE

Politikë

Opozita shtyn mbledhjen ku do diskutohej ndryshimi i sistemit/ Rudina Hajdari ngre dyshimet e forta

Publikuar

-

Nga

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari ka reaguar në lidhje me shtyrjen e mbledhjes së Tryezës për Reformën Zgjedhore, e bërë me kërkesë të opozitës jashtë parlamentare.

E ftuar në studion e “Dita jonë” në A2, Hajdari ka deklaruar se nuk është mirë shtyrja e takimit, për faktin se sot do të flitej për ndryshimin e sistemit.

“Ka patur disa zhvillime momentet e fundit. Opozita e bashkuar e ka anuluar takimin e ditës së sotme, duke e shtyrë për të hënën. Nuk është mirë që të shtyhen takimet, pasi 15 marsi është javën tjetër. Ishte ditë e rëndësishme, sidomos për mua, duke qenë se sot do të flitej për ndryshimin e sistemit, por mbrëmë në darkë vonë erdhi njoftimi se do të shtyhet takimi”, deklaroi Hajdari.

Më tej, ajo ngriti edhe dyshimet për një “bojkot” të mundshëm nga ana e opozitës, pasi sipas saj është hera e dytë që shtyhet tema e ndryshimit të sistemit.

LEXO EDHE:  8 dhjetori/ Meta: Një ditë kthese epokale

LEXO EDHE:  Mbi 100 protestues të plagosur, Ramës ti vijë turp

“Urojmë që të mos jetë bojkot, por ndihem e shqetësuar për këtë fakt sepse është hera e dytë që tema e ndryshimit të sistemit shtyhet. Duhet të kuptojmë që kjo reformë bëhet për shqiptarët, dhe ashtu siç kemi dëgjuar propozimet e opozitës, dhe kemi qenë të hapur, edhe opozita duhet të ketë durim dhe të dëgjojë propozimin e opozitës në parlament dhe shqetësimet e saj”, shtoi Hajdari.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kam qënë viktimë e dhunës”/ Rudina Hajdari zbulon pse vendosi të tregojë historinë e saj

Publikuar

-

Nga

rudina hajdari

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari disa ditë më parë, deklaroi në foltoren e Kuvendit, se edhe ajo ka qënë viktimë e dhunës.

Ndërkohë, e ftuar në A2CNN, deputetja shpjegoi pse vendosi ta bënte një zbulim të tillë.

“Jeta ime personale nuk njihet shumë nga publiku sepse kështu kam dashur vetë, që të mbroj veten. Familja duhet të ishte goxha e fortë në atë kohë, rreth vitit 1998. Unë isha vetëm 11 vjeç dhe kishim goxha vëmendje në atë kohë. Në atë periudhë vinin shumë njerëz në shtëpinë tonë, për 3 vite rresht. Familja kishte tensionet e veta dhe më pas u largova për në SHBA. U rrita shumë shpejt sepse m’u desh të përballesha me jetën. Amerika ka sfidat e veta. Sapo u njohën me historinë time, ata donin që të shkoja te psikologu, ndërsa unë refuzoja. Në atë kohë ka pasur shumë vajza që kanë përjetuar dhunë, por edhe sot po jetojmë një model të frikshëm”, deklaroi Hajdari.

LEXO EDHE:  KE hap dritën jeshile për Shqipërinë/ Reagon Rama

LEXO EDHE:  Konsensusi mazhorancë-opozitë mund të arrihet edhe për ligje të tjera

Kur u pyet nëse merret seriozisht dhuna ndaj gruas në kuvendin shqiptar, Hajdari deklaroi: “Ka deputetë që e marrin seriozisht, por duhet të vazhdojmë ndërgjegjësimin e shoqërisë për këtë fenomen që po ndodh. Vetëm kështu mund të edukohen njerëzit”.

LEXO TE PLOTE