Connect with Us

Koronavirusi sjell dëme të mëdha financiare/ Kompanitë ajrore humbasin miliarda dollarë

Bota

Koronavirusi sjell dëme të mëdha financiare/ Kompanitë ajrore humbasin miliarda dollarë

Publikuar

-

Përhapja me shpejtësi e koronavirusit, i njohur tashmë si Covid-19, po i shkakton dëme të mëdha ekonomisë botërore.

Ndërkohë, Shoqata Ndërkombëtare e Transportit ajror ka deklaruar se në vitin 2020, kompanitë ajrore mund të humbasin nga 63 deri në 113 miliardë dollarë, të ardhura, në varësi të mënyrës së përhapjes së koronavirusit.-raporton Reuters.

Shoqata tha se ulja e kërkesës së pasagjerëve për shkak të rritjes globale të infeksioneve mund të tërheq të ardhurat me 19 për qind.

Në një skenar të përhapjes së kufizuar, ku koronavirusi i njohur zyrtarisht si Covid-19 përfshihet në tregjet aktuale me mbi 100 raste, IATA tha se biznesi i pasagjerëve ajror mund të humbasë 63 miliardë dollarë, që korrespondon me një ulje prej 11 për qind.

“Kina do të llogaritet me rreth 22 miliardë dollarë nga ky total”, shtoi IATA.

Shefi i IATA, Brian Pearce në një konferencë për mediat në Singapor, tha se herën e fundit që industria u përball me një tronditje të të ardhurave të kësaj madhësie ishte në vitin 2009 gjatë krizës globale financiare.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Beogradi në flakë/ “Ndizen” edhe qytete të tjera të Serbisë

Publikuar

-

Nga

Beogradi në flakë/ “Ndizen” edhe qytete të tjera të Serbisë

Sërish mbrëmjen e djeshme, Beogradi është përfshirë nga protesta të dhunshme, ku qindra protestues u përleshën me policinë jashtë parlamentit të Serbisë.

Policia përdori gaz lotsjellës për të shtyrë prapa protestuesit dhe për t’i parandaluar ata të hynin në ndërtesën e parlamentit.

Prej datës 7 korrik, Beogradi është përfshirë nga protestat kundër masave ndaj pandemisë.

Ndërkohë, duket se këto protesta janë kthyer në një lëvizje kundër qeverisë dhe po zhvillohen edhe pse është ende në fuqi  masa e ndalimit të tubimeve të më shumë se 10 personave, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Protesta kishte edhe në Novi Sad. Ashtu si në mbrëmjet e mëparshme, protestuesit mbartën një pankartë me mbishkrimin “Kushdo që të rrah me një shkop, ti i jep një revolucion”.

Mediat serbe raportojnë për protesta edhe në qytetet, Valjevo, Nish, Leskovac, Pirot, Vranje. Deri më tani janë arrestuar 70  persona.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Përplasjet në Kuvend/ Vjosa Osmani denoncon në polici deputetin: Më kërcënoi fizikisht

Publikuar

-

Nga

Përplasjet në Kuvend/ Vjosa Osmani denoncon në polici deputetin: Më kërcënoi fizikisht

Seanca parlamentare e ditës së djeshme në Kuvendin e Kosovës, është shoqëruar me përplasje dhe debate të forta, ku është përfshirë edhe Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani.

Osmani ka ndërprerë seancen pas përplasjes me deputetin e LDK, Xhavit Ukaj.

Ndërkohë, lidhur me këtë incident ka reaguar vetë kryetarja e Kuvendit, e cila në një postim në rrjetet sociale shkruan se ka denoncuar deputetin e LDK-së në polici.

Osmani shprehet se Ukaj e ka kërcënuar fizikisht dhe me gjuhë banale të paprecedent.

“Ndaj deputetit që më ka kërcënuar fizikisht dhe me gjuhë banale të paprecedent për një institucion si Kuvendi, kam hapur rast në polici. Shpresoj që organet e rendit të merren sa më shpejt me këtë rast, ndërkaq ne i kthehemi punës së Kuvendit të hënën në orën 14:00, sipas vendimit të Kryesisë së Kuvendit. Ka tema të rëndësishme me të cilat duhet të merremi, siç është menaxhimi i pandemisë dhe nuk lejoj asnjë person të papërgjegjshëm të më pengojë në kryerjen e detyrës zyrtare në përputhje me rregulloren e Kuvendit”, ka shkruar Osmani.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Dialogu Kosovë Serbi/ Samiti i Parisit përfundoi pa marrëveshje

Publikuar

-

Nga

Samiti Kosovë-Serbi i organizuar nga presidenti i Francës Macron me pjesëmarrjen e kancelares Merkel përfundoi pa marrëveshje për vazhdimin e dialogut. Video-konferenca do të vazhdojë të dielën.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kumtuan pas video-samitit të sotëm se të dielën nuk do të vazhdojë dialogu i ngrirë para dy vitesh mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Në vend të takimit të organizuar nga Miroslav Lajçak, ditën e dielë kryeministri Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë do të vazhdojnë konsultimet përmes një video-konference me presidentin Macron dhe kancelaren Merkel. Ndërsa takimi i parashikuar të mbahet me datën 12 korrik në Bruksel është shtyrë për datën më 16 korrik.

“Pjesëmarrësit kanë diskutuar për hapat e ardhshëm në dialogun Prishtinë-Beograd të mbështetur nga Bashkimi Evropian. Negociatat mes dy palëve do të fillojnë me një video-konferencë që do të mbahet më 12 korrik dhe me takimin e parë në Bruksel më 16 korrik”, thuhet në komunikatën përbashkët të kancelares Merkel dhe presidentit Macron.
Hoti: Serbia nuk është e interesuar për normalizim

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti deklaroi pas video-samitit se “marrëdhëniet me Serbinë mbeten për Kosovën një çështje shqetësuese”. Hoti tha se prej vitit 2011 janë arritur shumë marrëvveshje. Ndërsa ato që janë zbatuar “kanë përmirësuar jetën e njerëzve në të dy vendet”.

”Që nga fillimi i dialogut në vitin 2011, Serbia ka vazhduar të ndërmarrë fushata kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe duke lobuar kundër njohjes së Republikës së Kosovës nga shtetet e tjera”, theksoi Hoti. Praktikat e tilla të dëmshme, sipas tij, dëmtuan procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes këtyre dy vendeve. “Serbia nuk tregoi synime të vërteta për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve”, pohon Hoti.

Vuçiç: Bisedime tepër të rënda
Presidenti i Serbisë Vuçiç deklaroi se bisedimet e sotme kanë qenë tepër të rënda. Serbia ishte e vetmja që kishte qëndrime të kundërta me pjesëmarrësit tjerë të bisedimeve. “Gjermania dhe Franca do të dalin me kumtesë të përbashkët dhe me qëndrime të kundërta, pasi nuk jemi pajtuar”, thesoi Vuçiç.

Presidenti serb tha se pala shqiptare ëhstë paraqitur me një “listë të dëshirave”, sepse Serbia nuk pranon urdhëra dhe ultimatume.

“Prishtina kërkon ruajtjen e integritetit territorial, ruajtjen e Kushtetutës dhe rendit kushtetues të Kosovës, njohjen mes dy vendeve, e jo një model si dy Gjermanistë, pranim në OKB dhe njohje nga vendet tjer atë BE. E më pas duan të hapin edhe çështjen e të zhdukurve dhe dëmeve të luftës”, theksoi Vuçiç duke shtuar se bisedimet e tilla janë të pakuptimta.

“Jemi të gatshëm të bisedojmë për të gjithë hapat për përmirësimin e pozitës së popullit tonë, lëvizjen e njerëzve, por nuk pranojmë ultimatume”, theksoi Vuçiç./DW

LEXO TE PLOTE