Connect with Us

“Ju nuk e dini fare se çfarë bëhet në Shqipëri”/ Enkel Demi vë me “shpatulla pas muri” ministrin e Ramës

Politikë

“Ju nuk e dini fare se çfarë bëhet në Shqipëri”/ Enkel Demi vë me “shpatulla pas muri” ministrin e Ramës

Publikuar

-

enkel demi qylsat e lulit

Ministri për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi ka pasur një debat të fortë, sot në emisionin “Abc e Mëngjesit” me Enkel Demin.

Gjatë bisedës në studio, moderatorin Enkel Demi disa herë ka kapur “mat” ministrin e Ramës, ndërsa ky i fundit tentonte t’i shmangej pyetjeve.

Duke u rikthyer pas në kohë, ndërsa kujtonte vitet ’90, Eduard Shalsi tha se në atë kohë shqiptarët nuk u ngritën për parime demokratike, sepse sipas tij as nuk e dinin çfarë ishte demokracia.

“Ne në vitet ’90 nuk u ngritëm për parime demokratike, por nuk na linin të mbanim flokë të gjata, të dëgjonim muzikë apo të shikonim filma. Ne nuk kishim liritë bazë, ne nuk e dinim çfarë ishte demokracia”-tha Eduard Shalsi.

Më tej, ndërhyri Demi, i cili theksoi se “Jemi ngritur kundër ish-sigurimsave. Ndërsa sot ish-sigurimsat i keni drejtorë, oficerë të sigurimit të shtetit, etj. Janë me emra të deklaruar. Kjo është qeveria juaj”.

LEXO EDHE:  Xhelatët janë ende mes nesh/ Kujt i drejtohet Ralf Gjoni? 

Por, Eduard Shalsi tentoi ti shmangej bisedës, ndërsa tha se “Shqipëria nuk kërcënohet nga komunizmi, ai është fantazëm”.

I menjëhershëm ishte reagimi i Demit, i cili iu drejtua duke thënë se “Ju nuk e dini fare se ca bëhet në Shqipëri”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Enkel Demi bën për “ujë të ftohtë” Shalsin/ Ministri i Ramës kapet “mat”

Publikuar

-

Nga

Ministri për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në “Abc e Mëngjesit”, me Enkel Demin.

Moderatori Enkel Demi, disa herë ka vënë “me shpatulla pas muri”, ministrin e Ramës.

Enkel Demi solli në vëmendje rastin e Agron Tufës, i cili  detyrua të ikte nga vendi dhe të kërkonte azil, për shkak të kërcënimeve me jetë, ndërsa nga qeveria nuk ka pasur asnjë reagim.

“Agron Tufa iku, kërkoi azil, ndërsa nga qeveria juaj nuk ka bërë asnjë deklaratë”-tha Enkel Demi.

Por, për Eduard Shalsin ky nuk qenka problem për shqiptarët.

“Nëse më pyet për hallet e shqiptarëve, të them 1, 2, 3, 4 apo 5”-tha Shalsi.

Ndërkohë, Demi iu përgjigj duke theksuar “Po pse ky nuk është hall i shqiptarëve?”

“Ne po merremi me hallet dhe shqetësimet e tyre. Unë nuk kam asnjë kompleks komunizmi”-tha Shalsi.

LEXO EDHE:  Shënim/ Për fitoren e Bechettit, humbjen e Ramës dhe xhepat e popullit

LEXO EDHE:  Ironia e gazetarit: Saje Qorri pardje dru i shtrembër, dje çun i pafajshëm, sot djali i mesëm i Ramës

Por, ndërsa biseda është shoqëruar me debate të forta, moderatori Demi ka kapur sërish “mat” Eduard Shalsin.

Ndërsa ky i fundit tha se nuk bezdiset nga komunizmi, por nga kaosi dhe mungesa e institucioneve në 25 vite.

Por, Enkel Demi i kujton Shalsit se kanë shtatë vite që janë në qeveri.

“Mua nuk më bezdis dhe as kompleksohem nga komunizmi, por nga kaosi, mungesa e institucioneve në 25 vite”-tha Shalsi.

“Po keni shtatë vite në pushtet. Si mund ta thoni këtë”-iu drejtua Enkel Demi, Eduard Shalsit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish zv.ministrja kritikon Ramën dhe Spiropalin/ Leksion kryeministrit për qeverisjen

Publikuar

-

Nga

Irena Beqiraj ka treguar se gjatë kohës që ka qenë zv.ministre e Financave ka pasur marrëdhënie tërësisht korrekte me kryeministrin Edi Rama.

Ajo rrëfen se Partisë Socialiste i është bashkuar me vullnetin e saj të lirë, ndërsa  ka theksuar se nuk i ka kursyer kritikat ndaj Ramës për mënyrën se si i ka ndërmarrë dh zbatuar disa nga reformat.”Kam patur rezervat e mia”, është shprehur Beqiraj.

Po ashtu, Beqiraj tha në emisionin “Mbrëmje në Abc” se kur i është dhënë rasti ia ka thënë në sy rezervat Kryeministrit dhe në disa raste ia ka shkruar, ndonëse nënvizoi se Rama lexon gjithçka, por përgjigjet shumë rrallë.

Ish zv.ministrja nuk kurseu thumbimet ndaj ministres së Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropalin, për lavdet pa sens që i thurr kreut të qeverisë.

“Unë jam anëtare e Partisë Socialiste, por për t’i folur një votuesi apo një anëtari tjetër të PS nuk më duhet asnjë forum i partisë, aq më tepër kur janë kthyer në pastiçeri fjalimesh të sheqerosura, që thurin lavde për drejtuesit dhe shpërndahen tituj kalorsiak. Jo pa qëllim nuk jam arriviste për të qenë se s’bën në një pozicion drejtues. Politika nuk mund të jetë një vokacion, të gjithë ata që e kanë patur vokacion politikën duhet ta lënë njëherë e mirë. Politika ka nevojë për njerëz të cilët janë të formuar personalisht dhe profesionalisht dhe futen në politikë për të dhënë jo për të marrë. Edhe pse nuk jam anëtare e forumeve të PS mund të flas për PS për sa kohë jam anëtare dhe votuese e saj. Më vjen keq që PS është kthyer në republikë tifozësh dhe duhet te shikojmë si besnikëri çdo kritikë dhe çdo qasje për vetëkorigjim. Ai  mocion ishte një qasje dhe një platformë për vetëkorigjim, kjo është besnikëria karshi një force politike. Nuk është të dalim e të shpërndajmë tituj dhe të tundim flamujt e kongreseve, sepse e bëmë 50 vite”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Rikthehen “fantazmat”/ Qeveria “Rama2” si në periudhën e komunizmit (Foto)

LEXO EDHE:  Nga Kastriot Dervishi/Krenaria komuniste për kongresin, është nostalgji jugosllave

Beqiraj tha se Partia Socialiste nuk mund të jetë më ashensori i pushtetit të askujt. Ish zv.ministrja kritikoi Ramën dhe tregoi se çfarë duhet të bëjë ai sipas saj.

“Unë pres që të forcojë bazën e PS sepse nuk e ka me vete. Ka shembull Shkodrën dhe Vlorën. E vetmja ide ekonomike që u shpall në Kongres ishte amnistia. Amnistia na ka munguar për ta zhvilluar Shqipërinë? Jo, Rama sot duhet ta hapë atë parti dhe të futen aty gjithë intelektualët që nuk janë mësuar ti çajnë qiejt me katapultim, por me shpatullat e tyre.

E lexoj Kryeministrin në një mandat të tretë, vetëm nëse ai do të dojë të ndryshojë, gjë që më duket e pamundur. Ai duhet të heqë dorë nga demagogjia, dhe të merret pak më shumë me punë. Unë mendoj që Rama është tashmë një lider letargjik. Nuk bën më politika aktive, i përgjigjet çështjeve që i vijnë në tavolinë kur i vjen halli. Unë nuk hedh baltë as mbi zotin Rama dhe as mbi asnjë anëtar të PS, ajo që them është se kemi nevojë për një qasje të qartë, programatike me elementë të performancës me kyçe të matshme. Vetëm kështu kemi mundësi të masim njëri tjetrin, zoti Rama mendoj se nuk ka më mundësi ta bëj këtë gjë. Ajo që kam vënë re te zoti Rama është se i dashuron trëndafilat por nuk duron dot gjëmbat, dhe si përfundim mbeten me lule dele në dorë, që në fund mbeten një tufë barishtesh”, nënvizoi ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto/ Berisha këshillon Ramën: Ler drogën se do thyesh kokën!

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është shfaqur sot në Kuvend me një shenjë të çuditshme e të kuqe në ballë.

Edhe pse nuk dihet arsyeja e vërtetë se çfarë e ka shkaktuar, fotot u bënë shumë shpejt virale në rrjetet sociale duke u kthyer në meme.

Fotoja është shpërndarë dhe nga ish kryeministri Sali Berisha, i cili teksa publikon foton e Ramës sot në Parlament, paralajmëron këtë të fundit të ketë kujdes me lëndët narkotike.

“Ler drogën se do thyesh kokën”, i drejtohet Berisha Ramës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE