Connect with Us

Holanda regjistron viktimën e parë nga koronavirusi

Bota

Holanda regjistron viktimën e parë nga koronavirusi

Publikuar

-

Holanda ka konfirmuar viktimën e parë nga koronavirusi.
Sipas Institutit të Shëndetit Publik, pacienti ishte një 86-vjeçar i cili humbi jetën në një spital në Roterdam.

Holanda kishte raportuar rastin e parë me koronavirus më 27 shkurt, ndërsa që nga e enjtja e 5 marsit 82 raste janë konfirmuar me virusin vdekjeprurës.

Ndërkohë ditëne sotme në Rajonin italian të Toskanës, rezultoi e infektuar nga koronavirusi një foshnje 45 ditëshe./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Koronavirusi sjell dëme të mëdha financiare/ Kompanitë ajrore humbasin miliarda dollarë

Publikuar

-

Nga

Përhapja me shpejtësi e koronavirusit, i njohur tashmë si Covid-19, po i shkakton dëme të mëdha ekonomisë botërore.

Ndërkohë, Shoqata Ndërkombëtare e Transportit ajror ka deklaruar se në vitin 2020, kompanitë ajrore mund të humbasin nga 63 deri në 113 miliardë dollarë, të ardhura, në varësi të mënyrës së përhapjes së koronavirusit. -raporton Reuters.

Shoqata tha se ulja e kërkesës së pasagjerëve për shkak të rritjes globale të infeksioneve mund të tërheq të ardhurat me 19 për qind.

Në një skenar të përhapjes së kufizuar, ku koronavirusi i njohur zyrtarisht si Covid-19 përfshihet në tregjet aktuale me mbi 100 raste, IATA tha se biznesi i pasagjerëve ajror mund të humbasë 63 miliardë dollarë, që korrespondon me një ulje prej 11 për qind.

LEXO EDHE:  Aksidenti me tren në Shkodër/ Ndalohen dy persona

LEXO EDHE:  Audio-mesazhi për koronavirusin që “çmendi” rrjetin”/ Prokuroria nis hetimet

“Kina do të llogaritet me rreth 22 miliardë dollarë nga ky total”, shtoi IATA.

Shefi i IATA, Brian Pearce në një konferencë për mediat në Singapor, tha se herën e fundit që industria u përball me një tronditje të të ardhurave të kësaj madhësie ishte në vitin 2009 gjatë krizës globale financiare.

LEXO TE PLOTE

Blog

Koronavirusi, si “mjellma e zezë” për tregjet e financave

Publikuar

-

Nga

“Mjellma e zezë” në terminologjinë e financave përdoret për situata të paparashikuara me pasoja të rënda. Ekonomistët ndërkohë diskutojnë, se sa të rënda mund të jenë pasojat e epidemisë së virusit korona.

Kur në fund të janarit Gilles Guibout e pyetën, nëse mund të jetë virusi korona një “mjellmë e zezë”, ai u përgjigj: “Po, ndoshta për firmat, që kanë shumë biznese me Kinën.” Mendimi i tij ka peshë:  Guibout është strateg i aksioneve të Axa Investment Managers në Europë, një administrues pasurishë me një volum depozitash në vlerën 800 miliardë Euro.

Kur u prononcua lidhur me virusin strategu i Axa dhe pjesa tjetër e botës së investimeve as nuk mund ta parashikonte, që virusi kishte kohë që po infektonte qindra vetë përreth Milanos. Ndërkohë norvoziteti në tregjet e financave në mbarë botën është rritur ndjeshëm.

Sa kohë virusi korona do të paralizojë ekonominë?

Gjithnjë e më shpesh tani po përmendet mjellma e zezë, kur është fjala për pasojat ekonomike të virusit korona. Me këtë emërtohet një ngjarje krejt e papritur, që ndodh rrallë dhe ka pak gjasa të ndodhë, por që shkakton pasoja të rënda për tregjet e financave dhe ekonominë reale.

Aktualisht gjithnjë e më shpesh bëhen krahasime me krizën botërore para më shumë se dhjetë vjetësh. Edhe më 2008 për botën e financave ishte krejtësisht e paimagjinueshme, që banka kryesuse investimesh në SHBA me histori 150 vjeçare mund të falimentonin. Askush nuk do ta kundërshtonte, që pasojat e falimentimit të Bankës Lehman Brothers do të ishin jashtëzakonisht të mëdha.

Asokohe vala e shokut në tregjet e financave depërtoi duke prekur edhe ekonominë reale. Sot është e kundërta: Mbyllje fabrikash, panaire të anuluara, anulim fluturimesh dhe ndalimi për miliona njerëz që të largohen nga shtëpia e tyre, bëjnë që ekonomia reale të tkurret. Meqënëse si rrjedhojë ndërmarrjet fitojnë më pak, kjo ka pasoja për kurset e aksioneve të tyre e kësisoj ndikon edhe në tregjet e financave.

LEXO EDHE:  Tragjedia e paralajmëruar në minierën e Cerujës dhe politikanët që solidarizohen me pronarët e galerive të vdekjes

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë në Lushnje/ Humb jetën 23-vjeçarja

Qysh prej shpërthimit të virusit korona në Kinë dhe masave të zgjeruara të karantinës që ka marrë udhëheqja e shtetit dhe e partisë Republika Popullore si motor i koniunkturës botërore po mungon në shumë sektorë. Ish-shefi i Bundesbank Axel Weber parashikon që ekonomia kineze të tkurret në tremujorin e parë  me 1,5 përqind, e si rrjedhojë është e thjeshtë të llogarisësh pasojat globale – sepse Kina mbulon gati 20 përqind të rendimetit ekonomik mbarëbotëror.

Mjeshtri hesht

Shpikësi i konceptit mjellma e zezë si një fantazëm për tregjet e financave deri tani nuk është prononcuar publikisht. Nassim Nicholas Taleb, një matematicien financash nga SHBA, ish-profesionist në Wall Street dhe autor bestseller, hesht. Në vitin  2001 autori me origjinë nga Libani përdori në librin “Roli i nënvleftësuar i rastësisë – Budallenjtë e rastësisë” konceptin mjellma e zezë, për të përshkruar ngjarje me pasoja të mëdha në botën e financave.

Kur më 2007 u publikua libri i tij “Mjellma e zezë: Fuqia e ngjarjeve që vështirë s mund të ndodhin”, interesi për të ishte i kufizuar. Vetëm pas falimentimit të Lehman Brothers një vit më vonë vepra e tij u kthye në një bestseller global./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA, 8.3 miliardë dollarë për të luftuar coronavirusin

Publikuar

-

Nga

Senati amerikan miratoi të enjten projektligjin emergjent për 8.3 miliardë dollarë për të luftuar virusin COVID-19.

Dhoma e Përfaqësuesve e miratoi projektligjin të mërkurën. Fondi i emergjencës vjen ndërsa Shtetet e Bashkuara po njoftojnë viktimën e 11 të shkaktuar nga virusi vdekjeprurës, një burrë i moshuar pranë Sakramentos në Kaliforni.

Rasti i vdekjes në Kaliforni bëri që guvernatori Gavin Newsom të deklaronte gjendjen e jashtëzakonshme në atë shtet si rezultat i mundësisë së përhapjes së virusit.

Vdekja e fundit u njoftua vetëm disa orë pasi ndërroi jetë personi i dhjetë nga koronavirusi në shtetin Uashington, ku kanë ndodhur të gjitha rastet e vdekjeve deri tani. Jeff Dunchin është zyrtar i shëndetësisë në kontenë King në Siatëll të shtetit Uashington.

“E kuptojmë stresin që sjell kjo situatë kaq e pasigurt. Ka shumë gjëra që janë të panjohura për ne dhe nuk i kuptojmë për këtë virus. Se si po shpërndahet, efektet që shkakton sëmundja dhe si transmetohet. Por po bëjmë më të mirën për të ofruar këshilla për të mbrojtur shëndetin dhe sigurinë e komunitetit tonë dhe të personelit mjekësor që po kujdesen për pjestarët e komunitetit tonë.”

Shumë prej viktimave ishin të moshuar dhe jetonin në azilin e pleqve. Ekspertë të shëndetësisë thonë se të moshuarit janë kryesisht më të rrezikuarit.Shteti i Uashingtonit dhe ai i Floridës po ashtu kanë deklaruar gjendjen e emergjencës si rezultat i virusit.

Të enjten autoritetet bënë të ditur se numri i rasteve të personave të prekur nga koronavirusi në shtetin e Nju Jorkut është dyfishuar duke arritur në 22.

LEXO EDHE:  Audio-mesazhi për koronavirusin që “çmendi” rrjetin”/ Prokuroria nis hetimet

LEXO EDHE:  Aksidenti me tren në Shkodër/ Ndalohen dy persona

Sipas njoftimeve të një dite më parë nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve CDC, në Shtetet e Bashkuara raportohet për 80 raste me të infektuar nga COVID-19 në 13 shtete. CDC njofton se 24 raste janë të lidhura me udhëtimet ndërsa në 16 raste virusi është transmetuar nga një person tek tjetri.

Italia, vendi i goditur më rëndë në Evropë ka mbyllur shkollat dhe universitetet në përpjekje për të luftuar përhapjen e koronavirusit.

Autoritetet në Zvicër thonë se një grua 74 vjeçare, e infektuar nga virusi ka ndërruar jetë, duke u bërë rasti i parë i konfirmuar i vdekjes në atë vend. Deri mesditën e së mërkurës, Zvicra kishte 58 raste të konfirmuara të individëve të infektuar.

Kryeministri japonez Shinzo Abe thotë se vendi i tij do të vërë në karantinë 14 ditore të gjithë udhëtarët që vijnë nga Kina dhe Koreja e Jugut, ndërsa ai vend konfirmon për mbi 1 mijë raste të infektuarish./VOA

LEXO TE PLOTE