Connect with Us

Fjalimi “bombë” i deputetit “Don Zhuan”/ Kur kisha kaçurrela dhe lekë, femrat pranë meje pinin më shumë uiski se ujë  

Politikë

Fjalimi “bombë” i deputetit “Don Zhuan”/ Kur kisha kaçurrela dhe lekë, femrat pranë meje pinin më shumë uiski se ujë  

Publikuar

-

Deputeti i opozitës parlamentare, Kostaq Papa ka mbajtur një fjalim “bombë” gjatë ditës së djeshme në Kuvend duke tërhequr jo pak vëmendjen e të pranishmëve në sallë.

Në një fjalim në kontekstin e krimeve të fundit ndaj grave, Papa rrekët të kërkojë falje në emër të meshkujve, por ngatërrohet dhe bëhet çorap duke dalë në fund në përfundimin se “ishte një kohë, kur ai i jepte vajzave pranë tij më shumë uiski dhe pije të mira se sa ujë”.

Pasi përfundon me nostalgjinë, Papa thotë më në fund se çfarë kishte ndërmend duke theksuar se çdokush duhet të jetë më i “sjellshëm me femrat”./ abcnews

LEXO EDHE:  Kujt do t’i bëjë opozitë Basha në Kuvendin e ri?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Në shkolla ndodh gjithçka nga ngacmimi seksual te hashashi/ Rilindja një “KÇK” që mbron punët e pista

Publikuar

-

Nga

Kreu i degës së Partisë Demokratike në Fier, Luan Baçi, foli për helmimin masiv të nxënësve në gjimnazin “Janaq Kilica”, në Fier.

Në rubrikën “Opinion”, në News24, Baçi akuzoi mazhorancën se po bën show, pasi sipas tij në shkollat e Fierit ka problematika të shumta, që nga ngacmimet seksuale, te përdorimi i cigareve dhe hashashit e deri te ngjarja e përsëritur e helmimit, që ka krijuar jo pak panik te nxënësit, prindërit dhe mësuesit.

“Është një rrëmujë totale e këtij shteti. Në Fier kemi problematika të shumta, që me skandalet seksuale. Për rastin konkret do thoja se është për të ardhur keq. Është një rast që përsëritet në të njëjtën shkollë dhe është përplasje e individëve, grupeve brenda Rilindjes, mes kryetarit të bashkisë, ish-nënkryetares së bashkisë dhe ish-nënkryetares së PS, që është hequr, dhe mësuesve që merren me drejtimin e arsimit në Fier. Pas mbërritjes së ministres së Arsimit pardje ka nisur një inspektim i befasishëm, jashtë çdo rregulli, me qëllimin e vetëm për të goditur mësues të ndryshëm si organizatorë të ngjarjes. Deklaratat e tyre kërkojnë të mbulojnë punën e pistë të tyre, luftën e tyre të brendshme për pushtet.”-tha Baçi.

Po ashtu ai akuzoi kryetarin e Bashkisë së Fierit, Drejtoreshën e Shkollës dhe Drejtoreshën e Spitalit, që sipas tij, janë bërë bashkë për të fshehur ngjarjen.

“Tentativa e tyre për të fshehur çdo gjë, për ta nxjerrë situatën sikur është e stisur nga opozita lë shumë për të dëshiruar. Bie në këtë batak edhe ministria e Arsimit, që nuk ja ka idenë çfarë ndodh. Bën deklarata bombastike dhe të dala boje, që e etiketon opozitën si “KÇK”. Në Fier kanë nxjerrë edhe “Jap ca të japësh JQJ”. Drejtuesit e arsimit të Fierit duhet të kishin dhënë dorëheqjen, por ministrja e Arsimit shkoi dhe i mori në mbrojtje. Është fatkeqësi të kemi një ministre të tillë.

LEXO EDHE:  Nga Artur Zheji tek Mark Marku/ Rama i sulmon hapur: E bëri vajzën tonë dashnore të ministrit

LEXO EDHE:  Topalli sulmon Bashën/ Zbulon prapaskenat e thyerjes së bojkotit

Drejtoresha e Arsimit arriti dhe nxori fjalë të papërgjegjshme, të paimagjinueshme, për një fëmijë, duke thënë se është shtatzënë dhe më pas bën lojëra fjalës se ‘thashë për mësuesen’. Janë në gjendje të mjerueshme, janë të papërgjegjshëm në mënyrën si drejtojnë.”-tha Luan Baçi.

Ish-deputeti paralajmëroi edhe një video, që implikon edhe punonjësit e policisë në helmimin e nxënësve.

“Ekziston edhe një filmim tjetër i punonjësve të policisë, që kanë dashur t’iu marrin telefonat qytetarëve, që shkojnë në spital për të parë gjendjen e nxënësve. Videoja ekziston, por nuk është bërë publike”, tha Baçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha propozon reformë redikale të sistemit zgjedhor/ Ja sesi do ta realizojmë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka prezantuar platformën për ndryshimin e sistemit Zgjedhor.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha thekson se plani i PD, fillon me një Reformë Zgjedhore tërësore që do ta forcojë demokracinë shqiptare dhe do të luftojë korrupsionin.

“Alternativa e Edi Ramës ka qenë dhe mbetet ndërtimi i shtetit privat, që nuk ndihmon dhe nuk punon për njerëzit.

Beteja jonë për demokracinë është beteja për ndëtimin e një shteti që punon për njerëzit dhe për këtë na duhet ndryshime të thella. Plani ynë fillon me një Reformë Zgjedhore tërësore që do ta forcojë demokracinë shqiptare dhe do të luftojë korrupsionin, do të hedhë themelet për një ekonomi të fortë e të qëndrueshme dhe do të shtrojë rrugën për integrimin europian.

Vizioni dhe alternativa jonë është e thjeshtë dhe e mundur!
Ja sesi do ta realizojmë.”-thekson Basha.

“Zgjedhjet në Shqipëri janë prishur. Vota jonë nuk ka vlerë për shkak të paracaktimit të rezultatit. Është koha të ndryshojmë rregullat. Ndryshimi i parë, kontroll të plotë kushtetues dhe ligjor mbi kandidatët, që të jenë të pastër dhe me integritet. Kontrolli të bëhet nga një organizëm i pavarur. Ndryshimi i dytë, tolerancë zero për ata që përfshihen në shitblerjen e votës. Edi Rama i ka mbrojtur dhe promovuar, ne do t’i çojmë në burg. Ndryshimi i tretë, financimi i partive, që ato të mos varen nga biznese dhe individë të pasur. Politikanët të varen nga njerëzit dhe të kontrollohen prej tyre. Kush financon partitë, përjashtohet nga marrja e tenderave publikë pas zgjedhjeve, që të mos përfitojnë për shkak të donacioneve për partitë. Ndryshimi i katërt, identifikim, votim dhe numërim elektronik. Do t’i bëjë zgjedhjet më të ndershme dhe rezultatin më të shpejtë. Ndryshimi i pestë, sistemi. Ne duam një sistem të thjeshtë, të qartë, përfaqësues. Një sistem, që i kërkon llogari qeverisë”, theksoi Basha.

Ai deklaroi se sistemi zgjedhor duhet të garantojë kontrollin dhe balancimin e pushteteve, në mënyrë që pushteti të mos përqendrohet në një dorë.

Basha propozoi ngritjen e një Senati për llogaridhënien e qeverisë duke kërkuar që 40 anëtarët e Senatit të zgjidhen bashkë më 100 anëtarët e Parlamentit.

Pikat e propozuara:

1. Basha në takim me të rinj dhe intelektualë prezanton platformën për reformimin e sistemit. Sistemi zgjedhor jo vendim i partive politike, por i popullit.

2. Zgjedhjet në Shqipëri janë prishur. Vota jonë nuk ka vlerë për shkak të paracaktimit të rezultatit. Është koha të ndryshojmë rregullat.

LEXO EDHE:  Video-Flet Ben Blushi/Ikën Rama dhe deputetët e PS-së

LEXO EDHE:  Video-Flet Ben Blushi/Ikën Rama dhe deputetët e PS-së

3. Ndryshimi i parë, kontroll të plotë kushtetues dhe ligjor mbi kandidatët, që të jenë të pastër dhe me integritet. Kontrolli të bëhet nga një organizëm i pavarur.

4. Ndryshimi i dytë, tolerancë zero për ata që përfshihen në shitblerjen e votës. Edi Rama i ka mbrojtur dhe promovuar, ne do t’i çojmë në burg.

5. Ndryshimi i tretë, financimi i partive, që ato të mos varen nga biznese dhe individë të pasur. Politikanët të varen nga njerëzit dhe të kontrollohen prej tyre.

6. Kush financon partitë, përjashtohet nga marrja e tenderave publikë pas zgjedhjeve, që të mos përfitojnë për shkak të donacioneve për partitë.

7. Ndryshimi i katërt, identifikim, votim dhe numërim elektronik. Do t’i bëjë zgjedhjet më të ndershme dhe rezultatin më të shpejtë.

8. Ndryshimi i pestë, sistemi. Ne duam një sistem të thjeshtë, të qartë, përfaqësues. Një sistem, që i kërkon llogari qeverisë.

9. Basha për sistemin zgjedhor: Vendimi për sistemin duhet t’u takojë të gjithë qytetarëve, jo vetëm partive politike.

10. Sistemi zgjedhor të garantojë kontrollin dhe balancimin e pushteteve, në mënyrë që pushteti të mos përqendrohet në një dorë.

11. Basha propozon ngritjen e një Senati për llogaridhënien e qeverisë. 40 anëtarët e Senatit zgjidhen bashkë më 100 anëtarët e Parlamentit.

12. Parlamenti me dy dhoma nuk rrit koston për qytetarët, por ndryshon mundësinë për t’u shërbyer njerëzve në mënyrë pozitive.

13. Arroganca dhe presioni i qeverisë nuk do të funksionojnë më për një parlament të fuqizuar me dy dhoma. Qeveria duhet të kërkojë konsensus me të dy dhomat.

14. Basha sjell shembujt e vendeve më të zhvilluara me Senat: SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Italia vende me parlament me dy dhoma.

15. Derisa Shqipëria të bëhet anëtare e BE, 100 ditë para zgjedhjeve shqiptarët të kenë një qeveri kujdestare për të menaxhuar procesin, për të garantuar zbatimin e ligjeve dhe votën e lirë.

16. Basha i vendosur për reformën zgjedhore. Shitblerja e votës shuan zërin e qytetarëve dhe i jep kontrollin një grushti politikanësh, biznesmenësh dhe kriminelësh të fuqishëm.

17. Reforma zgjedhore është hapi i parë për t’i dhënë fund korrupsionit, për një ekonomi më të fortë dhe anëtarësim në BE.

18. Mënyra e zhvillimit dhe rezultati i zgjedhjeve ndikon direkt në jetën tonë. Me një rezultat të ndershëm përfitojnë të gjithë shqiptarët.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“KLSH fundos propagandën e Ramës”/ Administrata shkaktoi 1.3 miliardë euro dëme

Publikuar

-

Nga

Eksperti i Ekonomisë në PD, Dorian Teliti, ndërsa ka komentuar raportin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, shkruan se KLSH ka “fundosur” përfundimisht propagandën e kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Teliti shkruan se KLSH në raportin e saj del në përfundimin se administrata shtetërore vetëm gjatë vitit 2019 i ka shkaktuar administratës 1.3 miliardë euro dëme.

“KLSH fundos sërish propagandën e Ramës, për fat të keq fundosja ndikon drejtpërdrejt shqiptarët, xhepin dhe shërbimet që ata marrin.

Vetëm gjatë 2019, plot 1.3 miliardë euro është fatura e korrupsionit, vjedhjes, paaftësisë, abuzimit dhe shpërdorimit me fondet dhe pronën publike nga qeveria dhe emisarët e saj në cdo qelizë të administratës publike, të cilët po zhvasin para largimit me turp nga qeveria, gjithcka po u del përpara.

Nëse flasim me gjuhë të thjeshtë për të kuptuar dëmin e shkaktuar, kjo keq-qeverisje i ka kushtuar vetëm vitin e kaluar cdo familje shqiptare mbi 1900 euro/vit ose 160 euro/muaj.”-shkruan Dorian Teliti.

Më tej, ai tregon se çfarë do të mund të bëhej me 1.3 miliardë euro, që sipas tij qeveria ua ka marrë shqiptarëve nëpërmjet korrupsionit.

“Pasi ua bleu votat shqiptarëve, kjo qeveri ua merr me dhjetëra fish përmes korrupsionit, vjedhjes dhe paaftësisë.

Po cfarë do mund të bëhej me 1.3 miliardë euro?

LEXO EDHE:  Projektligji për Teatrin/ Pritet kaos në Kuvend

LEXO EDHE:  Rama: Zgjerohet lista e ilaçeve të rimbursueshme

Do mund të dy-fishohesin pensionet.

Ose do mund të tre-fishohesin investimet publike, aq të nevojshme në rrugë, ujësjellësa, shkolla, spitale e qëndra shëndetësore, bujqësi, etj.

Pse jo, do mund të përmbyllej plotësisht dëmshpërblimi i ish të përndjekurve politikë dhe njëkohësisht të katër-fishohej fondi për ndihmën ekonomike & aftësinë e kufizuar.

Edi Rama dhe qeveria e tij, nuk kanë punuar asnjë ditë për shqiptarët. Të vetmit që kanë përfituar kanë qenë miqtë e tyre të afërt, klientelistë e oligarkë, të cilëve ua ka dhënë me përqindje pasurinë publike përmes, tenderave, licencave, koncensioneve, PPP, etj. Në 6 vite kjo qeveri ka shkaktuar dëme, korrupsion dhe abuzime marramendëse, duke arritur në mbi në 6 miliardë euro (mbi 9 mijë euro për cdo familje shqiptare).

Shqiptarët nuk duhet të ikin nga vendi, por nevojitet që të gjithë bashkarisht të largojnë shkaktarin e varfërisë së tyre.

Partia Demokratike është në krah të shqiptarëve. Bashkë do të clirojmë vendin nga grabitësit e pasurisë publike dhe abuzuesit e së tashmes dhe të ardhmes tonë.”-shkruan Dorian Teliti.

LEXO TE PLOTE