Connect with Us

Zbulohet gënjeshtra e Metës/ Pse, Presidenti nuk mund ta shpërndajë parlamentin

Politikë

Zbulohet gënjeshtra e Metës/ Pse, Presidenti nuk mund ta shpërndajë parlamentin

Publikuar

-

Ilir Meta po ndot patriotët

Ilir Meta dhe të tijët, por edhe disa zëra opozitarë kanë filluar kohët e fundit të artikulojnë çështjen e shpërndarjes së parlamentit.

Një parlament që e quajnë jofunksional, të kapur të keqpërdorur nga kryeministri e të tjera si këto.

Po, më shumë sesa Ilir Meta këtë po e artikulon edhe opozita, e cila po i  jep një dorë presidentit për të rritur presionin e opinionit publik për të çuar në shpërndarjen e Kuvendit të dalë nga zgjedhjet e qershorit të 2017-ës. Në fakt zgjedhjet e vitit 2017, pavarësisht çdo problematike, ishin produkt i marrëveshjes Rama-Basha dhe nxorën 140 deputetë.

basha
lulzim basha proteste

Pas gati 2 vitesh opozita vendosi të djegë mandatet e të dalë nga parlamenti pasi e quajti që ky parlament ishte tallës, provokues dhe forca e kartonave po bënte gjithçka.
Megjithëse asgjë nuk ishte e vërtetë, forca e kartonave nuk kishte bërë asgjë, pasi Luli dhe Mona dogjën mandatet duke i falur një mazhorancë kushtetuese Edi Ramës.

Por, më shumë sesa këto fakte, argumenti që përdoret është se parlamenti nuk ka 140 numra, pra 140 vende të plota, megjithëse në fakt kur është konstituar ka qenë i tillë dhe thuhet se parlamenti ka 122 numra dhe si i tillë ai duhet shpërndarë, pasi nuk ka shumicën e duhur kushtetuese.

Parlamenti në fakt, po të lexohet Kushtetuta,  dhe nga një qytetar i thjeshtë dhe jo nga konstuticionalistët përbëhet nga 140 vetë kur konstituohet dhe kështu është bërë, por ka dhe disa proçedura të tjera parlamentare apo ato që njeh Kushtetuta, siç janë zgjedhja e qeverisë me 50 plus 1, ndryshimet e caktuara ligjore me 2/3 dhe 3/5 siç janë ndryshimet kushtetuese apo ndryshimet e tjera ligjore të cilat, po themi për shembull, ato të Reformës në Drejtësi që i kërkoi vetë PD-ja përpara se të digjte mandatet.

Por le të marrim rastin se Ilir Meta do ta shpërndajë parlamentin, pra ai pretendon se ka shkelje Kushtetute dhe shpërndarja e parlamentit do të kryhej prej tij.

Vendi shkon në zgjedhje të parakohshme sipas proçeduarve  të përcaktuara qartë në Kushtetutë dhe në Kod Zgjedhor. Partia Socialiste pas këtyre zgjedhjeve nuk qëndron në parlament. Pas tre apo 6 muajsh, djeg mandatet ashtu siç bëri Basha, parlamenti nuk plotësohet me 140 veta, Ilir Meta është president do ta shpërndajë prap parlamentin, do të shkojë në zgjedhje të vazhdueshme vendi.

Së dyti, është një deputet i pavarur që ka marrë mandatin, e djeg mandatin, ai nuk zëvendësohet nga askush. Parlamenti ka 139 numra, si do të proçedohet ? Pa folur siç mund të kemi rastin e një liste në një qark të vogël si Kukësi apo edhe në një qark të madh, ku i pari i listës që ka fituar mandatin e djeg dhe parlamenti nuk plotëson 140 vende, e shpërndan presidenti parlamentin?

Pra, çdo sfidë e shpallur nga presidenti dhe opozita, se parlamenti duhet të shpërndahet për shkak të numrit të paplotësuar, është thjeshtë dhe vetëm një gënjeshtër, një aventurë politike, e cila nëse do të zbatohej do të bënte që vendi të futej në një krizë ciklike, pasi atë që bënë demokratët me mandatet mund ta bëjnë socialistët e kështu me radhë.

LEXO EDHE:  Ja çfarë do bëjë PD nesër në parlament/ Zbulohet mesazhi i Edmond Spahos

Prandaj ajo nuk është çështje e zgjidhur, e gjitha fillon tek djegia e mandateve, në asnjë pikë tjetër.

Në fakt edhe Kushtetuta nuk thotë se pa plotësuar numrin 140, parlamenti shpërndahet sepse ajo nuk e ka të përcaktuar këtë çështje për shkak se qartësisht ajo e tregon se kur parlamenti mund të shpërndahet nga Presidenti apo kur ai është funksional, pra kur ai merr vendime me 3/5, 2/3 apo 50 plus 1% që është dhe zgjedhja e qeverisë.

Prandaj të gjitha pallavrat poltike që iu thuhen militantëve të PD dhe LSI apo qytetarëve të cilët janë të mërzitur dhe mendojnë se është mbushur kupa dhe Edi Rama duhet të largohet , janë thjeshtë dhe vetëm lojëra taktike poltitike. Ilir Meta e di mjaft mirë se parlamentin nuk e shpërndan dot.

Së pari, shpërndarja e tij nuk është çështje trimërie, është çështje për vendin, e nëse do bënte një akt të tillë do të ishte presidenti më i çmendur i historisë së Shqipërisë, pasi do të krijonte një preçedent  të paimagjinueshëm. Do të fuste vendin në një përplasje civile, do të sillte një pasojë të pakorrigjueshme, do tregonte se për pushtetin e tij Ilir Meta do të ishte gati të digjte dhe Shqipërinë.

Një president i cili ka qenë kundër djegies së mandateve dhe që na ka thënë se është gabim, si na del dhe na thotë sot se mund ta shpërndajë parlamentin dhe është i gatshëm ta bëjë këtë sepse ai nuk ka 140 vende të plotësuara.

Këto janë të gjitha lojëra dhe makinacione politike dhe asgjë më shumë sesa kaq. E vërteta dhe faktet janë një dhe vëtëm një! Kushtetuta nuk e lejon shpërndarjen e parlamentit për shkak të numrave. Ajo e ka të përcaktuar qartë kur shpërndahet parlamenti dhe këtë Ilir Meta e di mjaft mirë, kompetencat e tij i njeh mjaft mirë.

Më pas, të tjerat janë politikë dhe asgjë më shumë sesa kaq!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Anisa Bahiti: Mos e gjuani me gur LSI, ajo ju bëri milionerë!

Publikuar

-

Nga

Anisa Bahiti: Mos e gjuani me gur LSI, ajo ju bëri milionerë!

Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim në Elbasan, Anisa Bahiti, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, për largimet e anëtarëve të LSI nga kjo parti duke iu bashkuar PS.

Në shkrimin e saj ajo shprehet se këta individë po largohen pasi u bënë milionerë nga LSI dhe se partia për ta ishte si hotel me 5 yje.

‘Disa nga njerëzit më të pushtetshëm të LSI ndër vite po largohen dhe më e bukura është se, bëjnë sikur kanë qenë të persekutuar.

Po largohen ata që LSI e kanë pasur më shumë se shtëpinë e tyre, ata që e kanë pasur hotelin e tyre, ose me saktë, suitën me 5 yje . Ata që, kur ishte Berisha në pushtet, ishin drejtorë, deputetë, ministra e kryetarë bashkie e minibashkie. Ata që, kur ishte LSI me Ramën në pushtet, ishin sërish ministra, deputetë e drejtorë. Po largohen duke e gjuajtur LSI me gurë, kur në fakt ata morën vetëm të mira materiale dhe pushtet personal prej saj, ata që mijëra të rinj shqiptarë, një ndër të cilët edhe unë, që votojnë ndër vite, u kanë zënë rrugën dhe i kanë marrë peng të ardhmen. Po. Sepse në pushtet ata favorizonin karrierën e nipave, mbesave, vëllezërve dhe të përkëdhelurve të tyre. Në të njëjtën kohë që deputeti i Beratit ishte Ministër, ishte dhe deputet dhe kishte vëllain drejtor të targave dhe patentave të qarkut të Durrësit. Kështu dhe shume të tjerë…

Fatkeqësisht ata për shumë kohe gëzuan mbështetjen dhe mbrojtjen deri në sektarizëm dhe krahinalizëm të drejtuesve të LSI. Aq i dhimbshëm është ky fakt sa, këta mysafirë të “hotelit me 5 yje” po largohen pa paguar, duke ja lënë borxhet në kurriz elektoratit, anëtarësisë dhe rinisë së partisë. Sërish askush nuk u kërkon ndjesë atyre mijëra vetëve për deputetët,ministrat dhe drejtorët të cilët iu vunë mbi kokë ndër vite .

LEXO EDHE:  “Kërkojnë ‘të rrëmbejnë’ sa më shumë para sot, që të vjedhin vota nesër”/ Salianji akuza qeverisë

LEXO EDHE:  Gazetarja braktis Top Channel/Luli e emëron drejtoreshë informacioni

Ishin po ata drejtues që nuk pyetën asnjë ditë elektoratin dhe anëtarësinë a duhet të largoheshin nga parlamenti, a duhet të braktisnin zgjedhjet e pushtetit vendor, duke i lënë njerëzit rrugëve të vetmuar përballë pushtetit më të çmendur të të gjitha kohërave të ortakëruar me oligarkinë vendase.

Për çdo kënd që kishte mendimin ndryshe për këto dy çështje automatikisht kishte një dënim, “pushkatim” politik nga sekti drejtues, pavarësisht kontributeve ndër vite dhe mbështetje pa kusht ndaj deputeteve, drejtorëve dhe ministrave që po i braktisin sot duke shkuar tek “Rilindja”.

Fatmirësisht autorja e këtij shkrimi nuk është më pjesë e asnjë strukture drejtuese të LSI dhe është drejtuese e një media modeste rajonale, si e tillë u bën dy thirrje atyre që po ikin; së pari, mos godisni me gurë partinë që ju bëri milionerë. Dhe të rinjëve ; votojeni LSI-në sa më shumë por vetem nëse ajo ka një program konkret dhe strategji reale për ju . Dhe mbi të gjitha kërkojini llogari drejtueseve që të mos ju vënë më në krye vetëm ata që iu përmbushin oreksin sektit të tyre dhe të kërkojnë ndjesë me fakte dhe jo vetëm me fjalë për milionerët që po e shkelmojnë duke ikur tek “Rilindja”!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi akuza Veliajt/ Po tenton të blejë njerëzit e LSI, i josh me punësime në Bashki

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi akuza Veliajt/ Po tenton të blejë njerëzit e LSI, i josh me punësime në Bashki

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi gjatë një takimi me disa banore te kryeqytetit hodhi akuza ndaj Bashkisë së Tiranës, se po tentojnë të blejnë njerëzit e LSI-së.

Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi akuzoi drejtpërdrejt Erion Veliajn duke thënë se ai tentoi të blejë ish-deputeten Silva Caka.

“Dje kemi qeshur dhe kemi lluar të bëjmë barcaleta tashmë sepse ju janë turrur të gjithë njerëzve që janë protagonistë apo individë të LSI apo LRI dëgjojmë dhe qeshim nga ana tjetër e telefonit sesi drejtorë të bashkisë marrin dhe ju premtojnë vende punë anëtarëve të LSI për t’i futur në Bashkinë e Tiranës.

Ose më qesharakja është sesi Lali Eri fton Silva Cakën, deputeten e LSI, dmth janë këto janë banalitete që gjejnë vemje politike të cilat faktikisht Shqipëria për hir të së vërtetës e ka këtë defekt.

LEXO EDHE:  Basha shkatërron institucionet e PD

LEXO EDHE:  “Gënjen pa pikë turpi!”/ Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD degjeneron Bashën

Dhe gjithmonë duhet rigjenerimi, rifreskimi i klasës  politike për të sjellë njerëz të rinj, gura të reja dhe çdo konsumim politik që vjen të cilët faktikisht i kanë dhënë kosto politike  grupeve të caktuara politike apo njerëzve të caktuar. Kjo është demokracia”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Horror në Presidencë/ Ilir Meta kërcënon dhe intimidon verbalisht Silva Cakën

Publikuar

-

Nga

Horror në Presidencë/ Ilir Meta kërcënon dhe intimidon verbalisht Silva Cakën

Largimi i emrave me peshë nga LSI që i janë bashkuar PS kanë sjellë panik për degradimin e partisë së Ilir Metës.

Gazetari Bledi Mane ka nxjerrë detaje nga këto lëvizje, duke u shprehur se presidenti Ilir Meta ka nisur kërcënimet dhe intimidimet verbale ndaj ish deputetes Silva Caka, pasi kjo e fundit i ka vënë në dukje degradimin e LSI.

Mane shprehet se LSI do i largohet një tjetër emër në 14 shkurt, dhe ai është Edmond Haxhinasto i cili është deleguar në Njësinë 4.

Postimi i plotë i Bledi Manes:

Mesditën e së martës shërbimi i sigurisë së Gardës së Republikës brenda Presidencës, njoftoi urgjentisht komandën qëndrore për një incident që ndodhte ndërkohë. Nga brenda zyrës së Presidentit Ilir Meta vinin klithmat dhe ulërimat e frikshme të një burri që shoqëroheshin me qarjen dhe refuzimin e një zëri femëror. Ndërkohë në protokollin e vizitorëve të Presidentit gjendej i shënuar vetëm emri i ish deputetes së LSI-së Silva Caka.

LEXO EDHE:  Basha shkatërron institucionet e PD

LEXO EDHE:  Rama i lidhur me mafien/ Protesta e opozitës betejë përfundimtare

Zonja në fjalë ishte thirrur nga Ilir Meta urgjentisht dhe po i kërkohej llogari pse nuk pranonte të punonte e të kandidonte në Njësinë Nr.4 në kryeqytet. Situata po agravohej dhe Ilir Metës po i linin nervat. Iu turr në mënyrë kafshërore një femre duke e fyer, poshtëruar e kërcënuar.

Pavarësisht degradimit presidencial, ashtu stoike ish deputetja Caka ia qartësoi prerë Ilir Metës se partia e LSI po degradonte dhe shumë zëra dhe shumë emra të arsyeshëm po i largoheshin.

Pas Nasip Naços, Lefter Kokës, Aleksandër Lipivanit, Gledjon Rehovicës, Silva Cako është një tjetër poltikane e re që nuk gjen dot veten në partinë familjare Meta. Ndërkohë në Njësinë 4 është deleguar Edmond Haxhinasto i cili sipas grafikut pritet të largohet nga LSI-ja më 14 shkurt./CNA.al

LEXO TE PLOTE