Connect with Us

Vijon “lufta” Rama-Meta/ Gjashtë pyetje për ‘Gruan e Bilalit’ dhe video ku sulmon SHBA

Politikë

Vijon “lufta” Rama-Meta/ Gjashtë pyetje për ‘Gruan e Bilalit’ dhe video ku sulmon SHBA

Publikuar

-

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama nga foltorja e Kuvendit, i cili i drejtoi mesazhe të forta presidentit Meta, ka ardhur edhe reagimi nga kreu i shtetit.

Zëdhënësi i Presidencës Tedi Blushi, në një postim në rrjetet sociale, shkruan se Presidenti i Republikës nuk puth flamurin e asnjë vendi tjetër, përveç Flamurit Kombëtar, ndërsa sqaron edhe një herë se kreu i shtetit ngriti flamurin amerikan në manifestimin e 2 marsit, në nderim të gjithë atyre të cilët udhëtuan në Bulevardin Dëshmorët e Kombit.

Ndërsa liston disa pyetje për “gruan e Bilalit”, siç i drejtohet ai kreut të qeverisë, Blushi publikon edhe një video të kryeministrit, ku sipas tij përdhos flamurin amerikan.

“Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta nuk puth flamurin e asnjë vendi tjetër, përveç Flamurit Kombëtar, flamurit më të bukur në botë.
Presidenti Meta në Manifestimin madhështor Mbarëkombëtar të 2 marsit ka ngritur Flamurin e SHBA, të sjellë nga grupi i shqiptaro-amerikanëve, në nderim të gjithë atyre të cilët udhëtuan për ditë të tëra për t’iu bashkuar PRANVERËS KUQEZI.

Presidenti Meta vlerësoi me këtë akt, jo vetëm shqiptaro-amerikanët, të cilët i konsiderojnë të shenjta të dy Flamujt, por edhe të gjithë shqiptarët kudo ndodhen, të cilët me shumë të drejtë e mbajnë Flamurin Amerikan në shtëpitë e tyre, si simbol të lirisë dhe drejtësisë.
Shqiptarët nuk kanë pse t’i marrin askujt leje për të nderuar idealet amerikane, përkundër frymëzimeve koreano-veriore të Gruas së Bilalit.

Përkundrazi, është Gruaja e Bilalit që duhet të japë publikisht disa sqarime, meqë pretendon se nuk bën asnjë dhunim të Kushtetutës dhe shtetit të së drejtës, dhe asnjë grabitje të fondeve publike me PPP, pa lejen e “amerikanëve”:
1. Kujt i mori leje Gruaja e Bilalit dhe a e mbylli çështjen penale të fotos së paligjshme me një President të nderuar amerikan? Nëse po me çfarë marrëveshje bashkëpunimi dhe me kë?
2. Kujt i mori leje Gruaja e Bilalit që u përfshi në mënyrën më të pacipë në zgjedhjet e fundit amerikane duke e cilësuar Presidentin Trump, atëhere kandidat, si turpin e njerëzimit dhe kërcënim për marrëdhëniet shqiptaro-amerikane🇦🇱🇺🇸, duke e fyer publikisht, jo vetëm një herë, në shqip dhe në anglisht?

3. Pse Gruaja e Bilalit nuk na e tregon autorizimin që pretendon se ka marrë për t’u hequr publikisht vizat amerikane drejtuesve të opozitës dhe kritikëve të tij në media?
4. Pse Gruaja e Bilalit nuk tregon publikisht aktet e “amerikanëve të tij” që i kanë dhënë përkrahje për krimet kushtetuese dhe falsifikimet kriminale të Dvoranëve, Etildave dhe Artave që e lanë vendin tre vjet pa Gjykatë Kushtetuese?
5. Kujt i mori leje Gruaja e Bilalit për të flakur publikisht dhe për të përbuzur Flamurin e nderuar të SHBA🇺🇸, idealet e të cilit frymëzuan shqiptarët për përmbysjen e diktaturës koreano-veriore të paraardhësve të tij 30 vite më parë, kur me firmën e të atit u varën poetët e fjalës së lirë?
6. Kujt i mori leje Gruaja e Bilalit për të flakur publikisht dhe për të përbuzur Flamurin e nderuar të SHBA🇺🇸, atë flamur që të burgosurit politikë të Spaçit dhe Qafë-Barit e nxorrën si të vetmen “armë” që kishin, së bashku me Flamurin Kombëtar🇦🇱, në revoltat e tyre kur ekzekutoheshin nga regjimi i prindërve dhe dajave të tu?
Presidenti Meta ka folur, flet dhe do të flasë gjithmonë vetëm në emër të Kushtetutës të miratuar me unanimitet me 140 vota për të bërë Reformën në Drejtësi. Puçistët flasin në emër të Pushtetutës, Ramaformës dhe grushtit të shtetit.

LEXO EDHE:  Marrëveshje e fshehtë PD-PS?/ Paloka: Skenar i Ramës për të hequr vëmendjen nga skandalet

ZOTI E BEKOFTË MIQËSINË SHQIPTARO-AMERIKANE!
Për të gjithë ata shqiptarë dhe amerikanë që i kanë harruar këto pamje skandaloze, ju lutem të shohin më poshtë videot e turpshme dhe të pacipa të Gruas së Bilalit:”-shkruan Tedi Blushi./ CNA.al

“O sot o kurrë, ky është momenti”/ Rama mesazh Metës: Do vijë dita e larjes së hesapeve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Edi Rama humb gjyqin me Sali Berishën/ A do të dorëhiqet siç premtoi?

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, ka humbur një prej gjyqeve ku ka paditur ish kryeministrin Sali Berisha. Gjykata ka vendosur rrëzimin e padisë dhe kundërpadisë dhe i ka ngarkuar shpenzimet gjyqësore paditësit dhe kundërpaditësit respektivisht.

Pak kohë më parë, në një deklaratë të paprecedentë dhe kërcënuese ndaj gjyqtarëve, kryeministri Rama, deklaroi se do t’i fitojë të gjithë gjyqet që ka hapur ndaj politilkanëve dhe gazetarëve dhe në rast të kundërt do të dorëhiqet nga posti që mban.

Nëse do ta mbante fjalën, kryeministri do të dorëhiqej, por duke qenë se ai nuk e ka dhënë dorëheqjen për skandale shumë më të mëdha gjatë qeverisjes 7 vjeçare, sigurisht nuk ka asnjë shpresë që të largohet për një deklaratë.

LEXO EDHE:  Kush është kandidati i Donald Trump për Gjykatën e Lartë?

LEXO EDHE:  “Rama është tradhtar dhe Haradinaj patriot/ Këtë s'ka gjyq që e ndryshon”

“Diku nga fundi i dhjetorit, kur kapardisej në Kuvend që do i fitonte të gjitha gjyqet për shpifje, Rama tha se po te humbte nje gjyq do ikte nga skena. Ja pra që ndodhi. Humbi gjyqin me Berishën, pasi nuk bindi dot një gjyqtare qe e ka kaluar ventingun. Të ishte burrë, do jepte dorëheqjen, por meqë është legen, po pres të bëjë justifikimet e zakonshme apo heshtjen sikur nuk ka ndodhur asgjë. Mos me zhgënje o Skënderbe i mbetur në tentativë“, shkruan avokati Dorian Matlija./TPZ

LEXO TE PLOTE

Politikë

Imoraliteti publik dhe abuzimi mediatik i Henri Çilit

Publikuar

-

Nga

Pronari i UET dhe i një studio ligjore, i arrestuar një javë më parë gjatë një operacioni të bujshëm policor, me gjashtë akuza mbi supe, sot i kapardisur dilte në një konferencë për shtyp. Ishte kujdesur edhe që të reklamonte studion e tij ligjore, për të cilën ai akuzohej se kishte bërë pazare, kishte përfituar shuma të mëdha parash, për të liruar nga burgu një person i cili akuzohej për vrasjen e efektivit të policisë Ibrahim Basha.

CNA.al u përpoq të mbante një rol asnjëanës, deri në zbardhjen e plotë të çështjes, pasi prezumimi i pafajësisë do të duhej të ishte hapi i parë.

Henri Çilit mund t’i hidheshe në fyt dhe ta “shqyeje” në ato momente. Jo për mëshirë, por për profesionalizëm raportuam dhe u treguam të ndershëm me lexuesit tanë. Me shpresën dhe besimin se do të ishin institucionet ato që do të zgjidhnin gjithçka dhe duhej të fliste drejtësia.

Por, gjykata e liroi Henri Çilin dhe ky i fundit e quajti triumf daljen me “Detyrim paraqitje”.

Henri Çili ofendohet pse është arrestuar, sepse nuk do të arratisej, do të shkonte vetë në polici, por duhet ta kuptojë dhe ta mësojë se njerëzit po arrestohen për 5 mijë lek të papaguara dritash, apo për fshehje, shantazhe, presione apo debate e jo më 1 milion euro pasuri të përfituar, për të liruar dikë që ka vrarë një polic.

Gjithësesi shteti vendosi të veprojë. Institucionet vepruan, dhe Çili është i lirë.

Por, sot pamë pafytyrësinë dhe imoralitetin publik të Henri Çilit. Si një kapadai doli publikisht për t’u shfajësuar, për të mbrojtur të drejtën e tij, duke pasur edhe një akses të fortë në media. Doli sikur të ishte një hero, dhe të sulmonte institucionet dhe të thoshte se pse arrestimi i tij ishte i padrejtë, e të tjera pallavra si këto.

Në fakt, Henri Çili është ai që ka gatuar Rilindjen, është një nga ato fytyrat e neveritura të medias, që nga rruga, i mbytur në borxhe, del dhe kapardiset në kryeqytet sikur është njeriu i mendimit politik, i zhvillimit të biznesit dhe njeriu i ideve të mëdha.

Në fakt është një i zhytur në borxhe, me miliona e miliona euro kredi në një bankë të nivelit të dytë. Është një njeri që ka ngritur një kështjellë rëre, e cila shumë shpejt po i shembet.

Ngriti një kështjellë rëre, duke u financuar edhe vetë dhe investuar tek ligji i Arsimit të Lartë, i cili para se të aprovohej pati një operacion të gjerë nga Ministria e Arsimit, por Henri Çili, edhe pse me një raport skandaloz të këtij institucioni, nuk pësoi asgjë. Dhe kjo pikërisht për shkak të influencës së tij politike dhe mediatike. Megjithëse raporti ishte shumë me keq se në disa universitete të tjera që u mbyllen, asnjë gjëmb nuk i hyri në këmbë.

E më pas ishte ai që e mbrojti mediatikisht ligjin e Arsimit të Lartë. Ishte ai që e mbronte Edi Ramën. Ishte ai që kishte kërkuar mandatin e tretë për Sali Berishën, por në publik këtë radhë kishte “kapërcyer ylberin”.

Deri në neveri për sjelljet e tij publike. Deri në poshtërsi për veprimet e tij, Henri Çili nuk kursehet në asgjë. Ai investoi dhe produkte në politikë. U investua për interesat e tij klienteliste dhe duke shfrytëzuar hapësirat dhe disa lidhje okulte mundi të siguronte famën e duhur. Shkoi dhe pagoi, sponsorizoi ku mundi, në media, në gazetarë, ndërtoi gazeta dhe i shiti ato. Më pas hapi të tjera, e kështu me radhë.

LEXO EDHE:  Meta vlerëson drejtuesin e ICITAP-it, Charles Stephen Bennet me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës”

LEXO EDHE:  Komisioni për shkarkimin e Metës/ Fino shigjeton PD-në

Disa personazhe politike i mban në krah, i financon. Iu publikon librat, iu jep dhjetëra milion lekë dhe këtë vetëm e vetëm që kur të vinte një ditë si kjo të kishte mbështetjen e opionionit publik nëpërmjet influencës mediatike apo opinionbërësve në Shqipëri.

Është thuajse e njëjtë situata dhe e përsëritur me personazhe të tjerë të botës së medias, të cilët zhyten thellë e pastaj dalin duke ulëritur sikur të ishin të pafajshëm. Dhe në momentin kur duhet të heshtin, ata kthehen si “triumfatorë”, duke u bërë më të neveritshëm se kurrë.

Edhe kur ti kërkon të heshtësh përballë tyre, për të lënë drejtësinë të flasë, ata dalin dhe bëjnë zhurmë. Sërish nuk të lënë rehat, duan të jenë pjesë e skemës, e opinionit publik, e politikbërjes në vend.

Në fakt çfarëdo që të bëjë, sido që të dalë në publik Henri Çili, atë e njohin të gjithë se kush është. E dinë të gjitha mediat, e dinë të gjithë cirkun e tij politik. Por, në Shqipëri quhet vlerë e madhe të kapërcesh sa në një krah në një tjetër, të mbytesh në borxhe, të krijosh kllouna në politikë dhe t’i mbështesësh ata që të marrin pushtet e nesër të të kthejnë shpërblimin.

Në fakt Henri Çili është nga ata që ka dështuar shumë nga personazhet e tij. Po dështon edhe vetë dhe çfarëdo që të bëjë, imazhi i tij është imazhi i një njeriu të opinionit që me daljen e sotme, thjeshtë dhe vetëm nga “triumfi” shkoi në neveri.

Henri Çili do ngelet Henri Çili, ai çuni nga fshati i Labinotit që ndërroi emrin se e kishe për turp ta mbante Neim, por e donte Henri. Një njeri i kompleksuar, pa autoritet. Thjeshtë dhe vetëm në xhepin e pushtetit të radhës, me gjoja ide dhe servilizma për interesat dhe qëllimet e tij personale.

U zhyt thellë. Shumë njerëz që mund ta sulmonin dhe t’i vinin “shqelmin” të fyti, u tërhoqen dhe e lanë, sepse menduan se ky do të ishte një leksion për Çilin, një reflektim. Por, kjo nuk ndodhi. Ai u kthye sot përballë publikut si  një bishë, e cila është plagosur dhe përpara se të japë shpirt në opinionin publik, nuk do të ngordhë, por do të dalë të luftojë deri në fund. A thua se do të shpëtojë diçka nga ajo që ka humbur. Por, në fakt nuk shpëton dot asgjë. Dhe problemi nuk është tek arrestimi i tij. Problemi është tek sjellja e tij publike dhe aksioni i tij politik që ka ndërmarrë në 10 apo 15 vite. Asgjëkundi tjetër.

Kot e kërkon Henri Çili ta gjejë tek arrestimi prishjen e imazhit dhe dëmshpërblimin e tij . Ai mund të fitojë miliona lekë, mund të dalë dhe i pafajshëm. Por, problemi nuk është tek ndalimi nga policia. Problemi është tek aktiviteti i tij në këto 15 vite dhe neveri që ka ngritur në opinionin publik./ CNA.al

Gjashtë akuzat e prokurorisë/ Henri Çili thyen heshtjen për mediat

“Do apeloj vendimin e Gjykatës”/ Çili kërkon pafajësi dhe dëmshpërblim pas arrestimit

Në burg Henri Çili, apo prokurori i çështjes?!

Fotot ekskluzive/ Në kasollen e Henri Çilit

Flet “babai” dhe sponsori i Salianjit/ Pse mashtron publikisht Henri Cili?

“Do apeloj vendimin e Gjykatës”/ Çili kërkon pafajësi dhe dëmshpërblim pas arrestimit

Premtoi se do i nxirrte të birin nga burgu/ Henri Çili dyshohet se i mori para e prona babait të të dënuarit përjetë

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Luli, ku rafsha mos u vrafsha, ra mirë tek unë”/ Rama ironizon opozitën: Bëjnë figurantin

Publikuar

-

Nga

Pas replikave me deputetët e opozitës, kryeministri Edi Rama nuk ka lënë pa përmendur edhe kreun e PD, Lulzim Basha.

Ai ka deklaruar se kryemokrati Basha është si ajo shprehja ‘ku rafsha, mos u vrafsha’.

“Luli shkon lule më lule, është thjesht ku rafsha, mos u vrafsha. Varet se ku bie, ra tek unë dhe i bien të mirat që nuk i bien nëpërmend fare”, tha Rama.

Me tej kryeministri ka ironizuar teksa ka shtuar se nuk janë kundër kthimit të opozitës në parlament, por janë kundër që ata të rrinë në këmbë dhe të bëjnë figurantin.

LEXO EDHE:  Kush është kandidati i Donald Trump për Gjykatën e Lartë?

LEXO EDHE:  Meta vlerëson drejtuesin e ICITAP-it, Charles Stephen Bennet me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës”

“Shqetësimi ynë është te kinostudio kur xhiroheshin filmat. Damiani do ulet, ai i ulur ishte, po ata ikën. Ne nuk jemi kundër që ata të ulen, po që të rrinë në këmbë dhe të bëjnë figurantin’, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE