Connect with Us

Thaçi, Kurti dhe LDK pa qëndrime unike

Kosova & Rajoni

Thaçi, Kurti dhe LDK pa qëndrime unike

Publikuar

-

Presidenti Hashim Thaçi thotë se takimi me Vuçiçin në Shtëpinë e Bardhë, paraqet moment kthese në dialog. Vuçiçi pohon se nuk do të ketë marrëveshje së shpejti me Kosovën. Kurti u shkruan letër krerëve të BE-së.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pas kthimit të tij nga SHBA-së tha se takimi i tij me Presidentin serb Alaksandar Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë, paraqet moment kthese në dialogun ndërmjet dy vendeve me lidershipin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në anën tjetër, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, pas letrës dërguar Presidentit Donald Tramp, letër u ka dërguar dhe krerëve të Bashkimit Evropian, të cilët i njofton me prioritetet e qeverisë së tij, por edhe për rëndësinë e dialogut Kosovë-Serbi. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, pas kthimit nga SHBA-së në një konferencë për medie tha se ai “do të jetë i angazhuar për arritjen e një marrëveshjeje të përhershme dhe paqësore në mes Kosovës dhe Serbisë”.

“Momenti i kthesës”

“Takimi i Washingtonit në mes presidentëve të Kosovës dhe Serbisë besoj se do të jetë takimi dhe momenti i kthesës kritike dhe pozitive që nën udhëheqjen e SHBA-së dhe lidershipit të presidentit Donald Trump, dinamikës dhe mençurisë së ambasadorit Richard Grenell të arrihet marrëveshja në të ardhmen e afërt”, theksoi Thaçi. Takimin në Shtëpinë e Bardhë ai e cilësoi si “inkurajues për të dy palët që paraqet vullnet të mirë për paqe në Kosovë dhe Serbi”.

“Prandaj, këtë momentum dhe këtë mundësi nga Washingtoni duhet ta shfrytëzojnë edhe Kosova edhe Serbia për arritjen e paqes si garanci për paqe në gjithë Ballkanin Perëndimor”, tha presidenti i Kosovës, duke shtuar se “është e rëndësisë jetike për procesin e arritjes së marrëveshjes përfundimtare, që të dy palët të kenë besim në lidershipin e SHBA-së deri në arritjen e marrëveshjes përfundimtare”.

Vuçiç: “S’ka marrëveshje”

Nga ana tjetër edhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, në të njejtën ditë në një konferencë për media në Beograd, foli për takimin që kishte me Thaçin në Washington, duke hedhur poshtë, siç tha, “disa informacione jozyrtare se Serbia ka rënë dakord me Perëndimin për një zgjidhje përfundimtare për çështjen e Kosovës”. “Ditëve të fundit ka pasur shumë lajme të rreme për atë se si bëhen marrëveshjet e mëdha dhe për atë se si plani tashmë është hartuar. Nuk ekziston asnjë plan i madh dhe asnjë marrëveshje e madhe”, tha Aleksandar Vuçiç, duke shtuar se kushti i Serbisë për vazhdimin e dialogut me Kosovën vazhdon të jetë heqja e tarifës 100% nga Kosova për mallrat e Serbisë.

“Sa u përket çështjeve taktike, në Washington kemi diskutuar për të ashtuquajturin minishengen, lëvizjen e shpejtë të njerëzve, mallrave dhe kapitalit, si dhe për ndërtimin e autostradës dhe vendosjen e linjës hekurudhore dhe ajrore ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit”, është shprehur Vuçiç, citojnë mediet në Serbi.

Kosova pa politikë unike ndaj tarifave

Në anën tjetër brenda Kosovës akoma nuk ka një politikë unifikuese në raport me dialogun me Serbinë dhe heqjen e tarifës që me ngulm po e kërkon SHBA-së. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u nisi letra presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe përfaqësuesit të lartë për Punë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, për t’i njoftuar me prioritetet e Qeverisë së re të Kosovës dhe rëndësinë e dialogut. Këtë letër Kurti ua dërgoi përfaqësuesve të BE-së pasi që një letër të ngjashme tri ditë më parë Kurti i kishte dërguar edhe Presidentit amerikan Donald Tramp dhe sekretarit Pompeo. Pos prioriteteve të qeverisë së tij, Kurti ka folur edhe për rëndësinë e dialogut Kosovë-Serbi.

LEXO EDHE:  Pazaret për postin e Presidentit të Kosovës

Kurti kërkon integrimin e Kosovës

“Arritja e një marrëveshjeje politike mes dy shteteve tona do të jetë një hap i rëndësishëm drejt integrimit të plotë të Kosovës dhe Ballkanit Perëndimor në BE dhe si mjet për arritjen e paqes afatgjate dhe stabilitetit në rajon”, është shprehur mes tjerash në letër. Kurti edhe njëherë informoi zyrtarët evropianë se që nga 15 marsi do të heqë tarifën 100% në lëndën e parë që vjen nga Serbia dhe Bosnje-Hercegovina, ndërsa kërkon edhe hapa konkret nga ana e Serbisë.

“Kjo është shenjë e vullnetit të mirë diplomatik dhe e angazhimit tonë për rifillimin e dialogut me Serbinë. Shpresojmë që Serbia t’i përgjigjet në mënyrë reciproke këtij vendimi dhe në këmbim të kësaj presim që Serbia t’i heqë të gjitha barrierat e mbetura jotarifore për tregti me Kosovën, si dhe t’i jap fund fushatës së saj të çnjohjeve kundër Kosovës”, ka shkruar Kurti në letrën e tij. Kryemnistri Albin Kurti u bënë thirrje si autoriteteve evropiane edhe atyre amerikane që të krijojnë mekanizma për monitorim dhe sanksionim, ashtu që të dyja palët Kosova dhe Serbia të përmbushin premtimet që kanë bërë nëpër marrëveshjet që tani ekzistojnë.

Mospajtimet VV-LDK

Por, brenda qeverisë së Kosovës, Albin Kurti ka mospajtime me partnerin e koalicionit Lidhjen Demokratike të Kosovës, e cila ashtu sikurse SHBA-së po kërkon që tarifa ndaj mallrave të Serbisë të hiqet tërësisht dhe t’i hapet rruga dialogut me angazhimin e

drejtpërdrejt të SHBA-së. Zëvendëskryeministri Avdullah Hoti që vjen nga LDK, tha sot se “angazhimi i Serbisë për defaktorizimin e subjektivitetit të Kosovës është sistematik, që tregon se ajo është kundër marrëveshjes për normalizim. Kjo nuk është gjë e re”.

“I ri është konteksti politik në Kosovë, ku institucionet e reja që kanë legjitimitet të plotë qytetarë tani marrin përsipër agjendën e dialogut dhe politikës së jashtme. Është e qartë se kjo agjendë e qeverisë së re mund të ketë sukses vetëm në koordinim SHBA dhe BE. Paralizimi eventual i institucioneve të reja të Kosovës karshi këtyre temave për shkak të kauzave pseudopolitike, siç është tarifa, na shpie në getoizim”, shkroi në profilin e tij social Hoti, duke ritheksuar se LDK, “nuk do të lejojë getoizimin e Kosovës”, sepse sipas tij “kjo i lë hapësirë Serbisë të dëmtojë pozitën ndërkombëtare të Kosovës”./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Greqi/ Mbyllen shkollat, universitetet dhe ambientet publike

Publikuar

-

Nga

Numri i personave të prekur nga koronavirusi vijon të rritet edhe në Greqi, ku mësohet se 10 persona janë konfirmuar të prekur nga ky virus.

Sipas mediave greke, alarmi nga koronavirusi, ka çuar në mbylljen e shkollave, universiteteve, teatrove si dhe ambientet publike argëtuese në Patra dhe zonën e Achia, Ilia, dhe ishullin Zakynthos, deri më 6 mars.

Të njëjtën gjë ka bërë edhe Italia, e cila është vendi më i prekur në Evropë nga koronavirus, ku deri më tani janë shënuar mbi 100 viktima dhe mbi 1 mijë të infektuar.

LEXO EDHE:  “Fyeve të gjallë e të vdekur se i kujtove kasapin shqiptarëve”/ Mesazhi i fortë për Vuçiçin

LEXO EDHE:  “Fyeve të gjallë e të vdekur se i kujtove kasapin shqiptarëve”/ Mesazhi i fortë për Vuçiçin

Virusi vdekjeprurës shpërtheu në Kinë, në fund të muajit dhjetor 2019, duke shënuar deri më tani mbi 3 mijë viktima në mbarë botën e mbi 80 të infektuar.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Dyshohej për 10 të raste/ IKSHPK: Asnjë i prekur me koronavirus në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën me dije se 10 pacientë të shtruar në spital, dyshohet se ishin infektuar me koronavirus.

IKSHPK njofton se pas kontrollit, fatmirësisht ka rezultuar se në Kosovë ende nuk ka koronavirus.

“Pacientët u kontrolluan nga ekipi i infektologëve në Klinikën Infektive në QKUK dhe iu morën mostrat për testim laboratorik në virusin SARS-CoV-2. Me datë 04.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar dhjetë pacientë në virusin SARS CoV-2 dhe kanë rezultuar negative domethënë të dhjetë pacientët nuk janë të infektuar me virusin SARS CoV-2”, thuhet në njoftimin që i është dërguar mediave.

LEXO EDHE:  Rama dhe Vuçiç po luajnë me kufijtë në Ballkan

LEXO EDHE:  Rama dhe Vuçiç po luajnë me kufijtë në Ballkan

IKSHPK deklaron se që nga data 8 shkurt deri në ditën e sotme janë testuar gjithsej 52 mostra të dyshimta e koronavirus, por që të gjitha kanë rezultuar negative./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Një muaj kryeministër/ Albin Kurti bën bilancin e vendimeve të rëndësishme

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë një bilanc një-mujor lidhur me vendimet që ka marrë ai dhe qeveria e tij që në momentin që ka marrë postin e kryeministrit.

Kurti rendit të gjitha vendimet e rëndësishme që janë marrë në këto 30 ditë.

Kryeministri Kurti bën me dije se ndër vendimet më të rëndësishme që u morrën janë: Ulja e pagave të zyrtarëve, ndarja e mjeteve financiare me vlerë 200 mijë për Shqipërinë pas tërmetit, ndarja e mjeteve financiare për parandalimin e situatave të mundshme emergjente për shkak të epidemisë, anulimi i disa tenderave pa miratim buxhetor, etj.

“Sot u bë një muaj prej se zyrtarisht mora detyrën si Kryeministër i Republikës së Kosovës.
Qeveria jonë mori shumë vendime të mira e të rëndësishme. Ja disa prej tyre:
– U përgjysmuan pagat e kryeministrit, zëvendëskryeministrave, ministrave, zëvendësministrave dhe stafit të tyre, por jo edhe pagat në sistemin e drejtësisë dhe Gjykatën Kushtetuese.
– U shkarkuan shtatë koordinatorë nacionalë.
– U emërua Komiteti për Partneritet Publiko-Privat, në përbërje të të cilit janë pesë ministra.
– U aprovua Nisma e Ministrisë së Financave dhe Transfereve për negocimin e “Marrëveshjes për eliminimin e tatimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal lidhur me tatimin në të hyra dhe kapital” në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Republikës së Finlandës, dhe gjithashtu me Mbretërinë e Holandës.
– U ndanë mjete financiare në shumë prej 29,809.10 euro për projektin e GIZ-it, fonde që janë dhënë prej tij për mbështetjen e refugjatëve nga Republika e Shqipërisë gjatë qëndrimit në parkun inovativ të Biznesit në Prizren, me rastin e tërmetit.
– U aprovua mbështetja financiare për shmangien e dëmeve nga fatkeqësia natyrore e stuhisë së fuqishme në komunën e Pejës dhe Istogut. Sipas raportit të komisionit, dëmet arrijnë shumën prej 433 mijë euro.
– U aprovua Rregullorja për Fushat e Përgjegjësisë Administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe Ministrive.
– U shkarkua Bordi i Drejtorëve i Ndërmarrjes Publike Qendrore “Telekomi i Kosovës” Sh.A.
– Sekretarët e përgjithshëm nga ministritë e prekura, nga riorganizimi që zvogëloi numrin e ministrive, kaluan në listën tepricë sipas legjislacionit në fuqi për shërbimin civil.
– U shfuqizua vendimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës për pagat e ish-ministrave e ish-zëvendësministrave pasi ata përfundojnë mandatin.
– U aprovua në parim Nisma për lidhjen e Marrëveshjes për Ndihmë të Ndërsjellë Juridike në Çështjet Penale ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Francës dhe u aprovua në parim Nisma për lidhjen e Marrëveshjes për Ekstradim ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Francës.
– U aprovua kërkesa e Ministrisë së Financave dhe Transfereve për ndarjen e mjeteve financiare në shumë prej 200 mijë euro si mbështetje financiare për Republikën e Shqipërisë, me qëllimin e ndihmës në riparimin e dëmeve nga tërmeti i datës 26 nëntor 2019.
– U aprovua propozimi i Ministrisë së Financave dhe Transfereve për të kërkuar nga Presidenti i Republikës së Kosovës dhënien e autorizimit Ministrit të Financave dhe Transfereve për nënshkrimin e Marrëveshjes së Bashkëpunimit mes Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian për pjesëmarrje në programin e BE-së “Customs 2020” dhe në programin tjetër të BE-së “Fiscalis 2020”.
– U shkarkua Bordi i Drejtorëve i Ndërmarrjes Publike Qendrore “Hekurudhat e Kosovës – Infrakos” Sh.A.
– U shfuqizua Vendimi i Qeverisë i datës 11.09.2018, për aprovimin e koncept-dokumentit për ndryshimin e politikave fiskale dhe bujqësore për prodhimin e duhanit dhe cigareve në Kosovë.
– U ndanë mjete financiare në shumë prej 400 mijë euro për Ministrinë e Shëndetësisë për parandalimin e situatave të mundshme emergjente për shkak të epidemisë.
– U aprovua propozimi i Ministrisë së Drejtësisë për themelimin e Grupit të Ekspertëve të pavarur që do të dizajnojë parimet udhëheqëse, skenarët dhe elementet e reformës së Vettingut në sistemin e drejtësisë, dhe që përbëhet nga 10 profesionistë kryesisht nga lëmia përkatëse, nën kryesimin e Qerim Qerimit, anëtar i Komisionit të Venedikut dhe profesor universitar, Fakulteti Juridik, Universiteti i Prishtinës.
– U shkarkuan drejtorët e Bordit Mbikëqyrës të Ndërmarrjes Publike Qendrore “Trepça” Sh.A.
Qeveria jonë, përkatësisht ministrat, e saj po bëjnë punë të palodhur dhe të madhe. Disa prej vendimeve që kanë marrë ata janë:
– Shfuqizimi i vendimeve të emërimeve të 14 konsujve nëpër botë.
– Anulimi i tenderit 110 milionësh i autostradës Prishtinë-Gjilan i shpallur pa miratim buxhetor.
– Anulimi i ndërtimit të lagjes pranë liqenit të Badovcit.
– Ministria e Integrimit Evropian do të kursejë 330 mijë euro çdo vit pasi që është zhvendosur në objektin e Qeverisë së Kosovës dhe kështu nuk do të paguaj qira dhe shpenzime komunale.
– U nënshkrua marrëveshja me Bankën Botërore për të mbështetur Kosovën me një grant prej 2,785,000 dollarë, i cili u dedikohet komunave për zhvillimin e aftësive të rinisë.
– U anuluan tri vendime të ish ministres së Integrimit Evropian, duke kursyer kështu rreth 400 mijë euro.
Vazhdojmë…”, shkruan Kurti në një postim në rrjetet sociale.

LEXO TE PLOTE