Connect with Us

Shpërthen poeti i njohur/ “122 deputetët e Parlamentit duhen çuar për skrap”

Politikë

Shpërthen poeti i njohur/ “122 deputetët e Parlamentit duhen çuar për skrap”

Publikuar

-

Poeti Agim Doçi i ftuar në “360 Gradë”, u shpreh se deputetët e Parlamentit duhen çuar për skrap.

Sipas tij, sot po jetojmë në demokraturë, ndërsa Presidentit i kanë hequr të gjitha kompetencat.

“Këtu janë të gjitha të papajtueshme me frymën e Kushtetutës. “339”, “184”, ato që kanë dosje të përvetësimit të dosjeve. Për mua nuk është diktaturë, por është demokraturë.

Atij plakut që tha Nazarko, i kanë hequr spinën, kompetencat, janë bërë 11 dekrete dhe janë përmbysur. Duhen marrë ata 122 dhe duhen bërë skrap. Janë ato mbeturinat e metalit.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paketa Ani-KÇK/ Lubonja: Po tentohet të kapet Presidenca

Publikuar

-

Nga

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në “Real Story”, ku po diskutohet paketa Ani-KÇK, e cila u miratua sot në Kuvend, u shpreh se ka një avancim galopant drejt kapjes së pushteteve.

Sipas Lubonjës, i fundit institucion që po kapet është Presidenca.

“Kemi një avancim galopant drejt kapjes së pushteteve. Ministri tha se ku duhet të kenë besim dhe pse jo te politika? Unë mendoj se në demokraci besimi nuk është tek politika, po tek ndarja e pushteteve. Ka një mazhorancë, një drejtësi më vete, një media më vete, që bëjnë ‘check&balance’. Këtu ka humbur kjo. I fundit institucion që po kapet është presidenti. Rastet janë të shumta.

Ata thanë se kanë marrë ekspert, dhe numëruan disa institucione shqiptare, Komiteti i Helsinkit, ai i Magjistraturës dhe dëgjoj presidentin që të gjithë këto ekspertë, që referohen sikur i kanë konsultuar, më dalin se i kanë çuar letrat dhe thonë: ‘jo’. Për t’u përgatitur në këtë bisedë hyrja dhe pash që Komiteti i Helsinkit, e cila ka qenë e drejtuar deri vonë nga zonja Hysi, nënkryetare e Kuvendit, të cilët kur kanë qenë në opozitë e kanë kundërshtuar një ligj të tillë, ligji Antimafia.

LEXO EDHE:  Kryeministri Rama sqaron pse ministrat e zgjedhur nuk do ta lënë mandatin e deputetit

LEXO EDHE:  Deputetët e Rilindjes pa diplomë/Vendosin në CV kursin e patentës

Ky komiteti i Helsinkit dhe 20 të tjerë, kanë dhënë mendim dhe i kanë dërguar një memorie Parlamentit që mos të votohet ky ligj që u votua sot. Ajo që është shqetësuese është fakti se dëgjoj kryeministrin i cili thotë se; “të gjithë ata që e kundërshtojnë këtë sot janë të lidhur me krimin. A mos jeni ju të lidhur me krimin? Duhet të ruajmë një balancë. Të gjithë të lidhur me krimin? ! Avash një cikë.”, tha Lubonja.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha tregon pasurinë/ “Kam vetëm 125 metra katrorë apartament”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ftuar në “Euronews Albania” është pyetur dhe në lidhje me akuzat se është pronar i një vile në Gjirin e Lalzit.

Berisha u shpreh se se vila është në pronësi të dhëndërit dhe kunatit të tij, dhe se ai vetë ka vetëm 125 metra katrorë apartament.

“Të di një gjë çdo shqiptar, përveç se 125 metër katror apartament, nuk ka asnjë metër katror në tokë. Nëse më sheh në një ndërtesë apo një tjetër dhe thua është e imja. Po të kisha dashur unë, dhe absolutisht nuk është se s’dua vila, do kisha ndërtuar vilën më të bukur por do më duhej të merrja kredi, por nuk shkon kjo si kryetar i qeverisë apo opozitës.

Ajo vilë është kryekëput, gjysma e dhëndërit dhe gjysma e kunatit, kunati im është biznesmen”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncon Berisha/ “Vidhet regjistrimi i takimit të Çilit me zyrtarin e lartë të drejtësisë”

Publikuar

-

Nga

“Vidhet nga dosja regjistrimi i takimit të Katecit me Katicën në Hotel Tirana!” Kështu deklaron ish-kryeministri Sali Berisha, teksa i referohet takimit të pronarit të UET-së Henri Çilit.

Berisha thotë se katica është prokurorja superspeciale e supervettuar e Maqedonisë së Veriut, për të cilën pretendon se fill pasi mori detyrën, kënaqi xhepin, zemrën dhe shpirtin me një ryshfet një milion dollarë.

Ndërkohë, sipas ish-kryeministrit, tri katicat tona janë kreu i KED Ardian Dvoran, kandidati për anëtar në Gjykatën e Lartë Sadik Sadushi dhe Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani.

“Njëri prej këtyre drejtuesve të lartë të institucioneve të narko drejtësisë, sipas regjistrimeve autentike të urdheruara nga organi i hetimit, është takuar me dt 14 janar 2020 në Hotel Tirana me Katec Çilin dhe ka marrë përsipër të plotësojë në kërkesë të tij, prapa të cilës njëlloj si në rastin e Katicës së Maqedonisë Veriut qëndrojnë as më shumë dhe as më pak se sa 1 milion euro rryshfet.

Një javë më parë Edvin Mafia urdhëroi arrestimin e Katec Çilit dhe fshehu emrin e Katicë Dvoranit, apo Katicë Sadushit apo Katicë Metanit, njëri prej të cilëve ishte rregjistruar me zë dhe figurë si partner në krim me Katec Çilin”, shkruan Berisha, ndërsa përsërit edhe njëherë akuzat se së bashku me drejtorin e Top Channel Ben Blushin, kryeministri Edi Rama po tenton të fshehë të vërtetën.

LEXO EDHE:  Dogjën mandatet/ Deputetët e opozitës do të paguhen edhe për 3 vjet

LEXO EDHE:  Zbardhen emrat/ Cilët janë 27 deputetët që nuk u njihet diploma e shkollës jashtë Shqipërisë?

“Edvin Mafia urdhëron Arben Malavitën që me teleblushin e tij t’ju thotë qytetarëve se prokurori nuk ka thënë se është bërë dhe regjistruar me zë dhe figurë ndonjë takim në Hotel Tirana midis Çilit dhe një drejtuesi të lartë të një institucioni të drejtësisë, por ka thënë se për këtë takim është folur në një bisedë telefonike midis dy personave. Me këtë akt qesharak Edvini kërkonte të mbulonte diellin me shoshë.

Kurse sot kemi një zhvillim klamoroz! Katec Çili deklaroi me zë dhe figurë se ai nuk ka bërë asnjë takim me ndonjë Katicë për çështjen prapa të cilës qëndrojnë 1 milion euro. Miq, për këtë duhet falenderuar Katec Çili sepse ai dëshmoi se, përveç aktit kriminal të fshehjes së njërës prej tre katicave të takimit e filmuar dhe regjistruar me zë dhe figure në Hotel Tirana, Edvin Mafia ka urdhëruar një krim tjetër të shëmtuar: zhdukjen e regjistrimit me zë dhe figurë të takimit të Katec Çilit dhe Katicës së Edvinit! Ky është shteti i mafies në çdo qelizë!”, nënvizon ish-lideri i demokratëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE