Connect with Us

Pronat “fundosin” kryetarin e gjykatës së Vlorës/ Vettingu e shkarkon nga detyra

Vetingu

Pronat “fundosin” kryetarin e gjykatës së Vlorës/ Vettingu e shkarkon nga detyra

Publikuar

-

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra Kryetarin e Gjykatës së Vlorës, Skënder Haluci.

Në raportin e  ILDKPI thuhet se ai ka deklaruar një papafingo të papërfunduar në Tiranë. Rezulton se subjekti ka ndërtim të paligjshëm.  Sipërfaqja totale e deklaruar nga subjekti nuk është e plot, pasi ka dhe pjesë tjetër. Gjithashtu nuk  ka deklaruar një pasuri që në vitin 2003.

Ndërkohë, KPK nga hetimi i pavarur kishte nxjerrë se kryetari i gjykatës së Vlorës zotëronte dy apartamente, një toke arë si dhe një papafingo në Sauk, prona të cilat sipas tyre nuk justifikoheshin nga të ardhurat e tij dhe të bashkëshortes.

“Ndaj meje është bërë një Veting siç quhet tani, një vlerësim absolutisht i padrejtë. Më kanë ngarkuar me probleme që nuk më përkasin mua, duke përfshirë banesën e vëllezërve të mi në Sauk dhe të ardhurat e bashkëshortes time së bashku me shtëpinë. Me vendim të parlamentit të Shqipërisë ajo është konfirmuar në të njëjtën pozicion si këta që po më vetingojnë mua sot”, është shprehur Haluci./CNA.al

Kryegjyqtari në rrezik për jetën/ Zbulohet pasuria e Skënder Halucit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Huatë dhe të ardhurat e bashkëshortes i hapin probleme/ Shkarkohet gjyqtari i Gjykatës së Posaçme

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Gjykatës së Posaçme, Ardit Mustafaj.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhvilloi të martën seancën dëgjimore ndaj gjyqtarit Ardit Mustafaj.

Mustafaj ishte hetuar nga KPK në të tre kriteret dhe nga relatimi në seancë u mësua u konstatuan probleme vëtëm mbi disa dyshime të gjetura në kriterin e pasurisë, ndërsa nuk u gjet asnjë problem në dy kriteret e tjera.

Trupa që hetoi Mustafaj u kryesua nga Firdes Shuli, me relatore Brunilda Bekteshi dhe anëtar Olsi Komici, vuri në dukje se Mustafaj kishte rezultuar nga analiza financiare me diferencë negative prej më shumë se 6 milion lekësh nga viti 1996 deri në vitin 2003.

LEXO EDHE:  La të lirë mikun e Shullazit/ Si ka ndryshuar në 18 vite, pasuria e gjyqtarit të Apelit

LEXO EDHE:  Selimi bie për së dyti në Vetting

Diferenca sipas KPK-së vinte pasi nuk ishin provuar burimet e ligjshme të dy huadhënësve, burimi i dhurimit nga prindërit e bashkëshortes dhe të ardhurat e kësaj të fundit nga kurset në shumën prej 850 mijë lekësh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Vettingu/ Konfirmohet në detyrë zyrtari i lartë i Policisë së Shtetit

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka konfirmuar në detyrë drejtorin e Drejtorisë së Krimit  Kundër Personit dhe Pasurisë në Policinë e Shtetit, Arben Dashi.

Dashi, rezultoi i pastër në kriteret e vlerësimit. Sipas raporteve, ai ka bërë deklarim të rregullt të pasurisë dhe nuk ka të dhëna që ka lidhje të papërshtatëshme me botën e krimit. Arben Dashi ndodhet në Polici që prej vitit 1985.

Kujtojmë se, më herët, Dashi mbante postin e drejtorit të Krimeve të Renda në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Ndërsa në 2014 ai u komandua në postin e drejtorit të Policisë së Qarkut të Tiranës në vend të drejtorit Ardian Çipa, i cili u nis për specializim jashtë vendit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Ngec në “rrjetë”/ Vettingu i “pret kokën” gjyqtarit të radhës

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të Andi Civicit, gjyqtar në Gjykatën e Apelit të Tiranës.

Trupa gjyqësore e përbërë nga Roland Ilia, Xhensila Pine dhe Valbona Sanxhaktari, dolën në përfundimin se gjyqtari Civici nuk është i përshtatshëm për vijimin e detyrës.

Mësohet se vetë gjyqtari Civici nuk ka qënë i pranishëm në momentin që KPK ka dhënë vendimin.

LEXO EDHE:  Basha bën “autogol” dhe gënjen publikisht

LEXO EDHE:  Drejtori i Kufirit në Vetting/ KJV jep vendimin

Andi Civici e ka filluar karrierën në sistemin gjyqësor në vitin 2003 si gjyqtar në Gjykatën e Fierit. Në vitin 2010, Civici është emëruar gjyqtar i Apelit të Vlorës, funksion të cilin e ka mbajtur deri në vitin 2016, kur u transferua në Gjykatën e Apelit Tiranë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE