Connect with Us

Përhapja e koronavirusit/ Ish ministri i Shëndetësisë bën apelin e fortë

Sociale

Përhapja e koronavirusit/ Ish ministri i Shëndetësisë bën apelin e fortë

Publikuar

-

Ish ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, ka reaguar edhe një herë lidhur me situatën nga koronavirusi në vendin tonë.

Teksa ka bërë publike dhe shifrat e të prekurve në botë dhe rajon, Vasili bën apel për vigjilencë sanitare dhe marrjen e masave pa asnjë tolerim.

“Situata lidhur me coronavirusin vazhdon te tregoje nje prevalence shume te ulet ne Ballkan.

Shqiperia, BosnjeHercegovina, Mali i Zi, Bullgaria, Turqia dhe Serbia nuk kane asnje rast me coronavirus.

LEXO EDHE:  Vasili ndërkombtarëve/ Një drejtësi e abortuar i "meriton" lëvdatat

I gjithe Ballkani ka deri me tani nje numer shume te ulet dhe vetem 24 raste.

Vigjilenca sanitare dhe masat maksimale parandaluese duhet te vazhdojne pa asnje tolerim.

Arsye per panik dhe konfuzion nuk ka”, ka shkruar Vasili në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

No photo description available.

Image may contain: 1 person

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

U dyshua për koronavirus/ Dalin përgjigjet e analizave të gruas që ndërroi jetë në Korçë

Publikuar

-

Nga

Dalin rezultatet e analizave të 50 vjeçares që ndërroi jetë ditën e djeshme në spitalin e Korçës.

Sipas Ministrisë së Shëndetësis, gruaja nuk ka pasur koronavirus.

“Janë testuar 8 raste të reja negative, në total 50 raste të dyshuara negative. Rasti i Korçës ishte rast kompleks dhe ka rezultuar grip tipi A. Analiza për coronavirusin doli negative. Deri tani asnjë shqiptar nuk është prekur nga koronavirusi”, u bë me dije nga Ministria e Shëndetësisë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

IKMT rinis aksionin për shembjen e banesave/ Kaos dhe trafik te “Astiri”

Publikuar

-

Nga

Mëngjesin e sotëm, policia dhe IKMT kanë rinisur sërish punën për shembjen e banesave në zonën e Astirit, si pjesë e aksionit për punimet në lotin 2 të Unazës së Madhe.

Në një lidhje për ABC e Mëngjesit, gazetari Maksi Rama raporton se nga aksioni i IKMT-së janë parashikuar të prishen rreth 25-30 godina në Unazën e  Re. Ndërkohë familjet i kane boshatisur që me 17 shkurt banesat dhe bizneset.

Në zonë ka forca të shumta policie, të cilët kanë vendosur perimetrin e sigurisë, duke penguar edhe banorët të qarkullojnë lirshëm.

Ndërkohë në zonën e Astirit siç raporton gazetari është krijuar kaos, pasi nuk ka patur më herët një njoftim zyrtar nga IKMT se do të niste prishja e objekteve.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ “Rama po shantazhohet… Nuk shpëton dot”

LEXO EDHE:  Shifrat e frikshme/ Vasili: Ekonomia shqiptare drejt greminës

Trafiku është devijuar nga rreth-rrotullimi i Astirit deri tek ish-Shqiponja, por një pjesë e madhe e qytetarëve nuk kanë qenë në dijeni të këtij aksioni dhe për pasojë janë bllokuar në trafik.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shqiptarët, të parët në botë për kërkesat për azil në BE/ Lëmë pas Sirinë e Afganistanin

Publikuar

-

Nga

Shumë shqiptarë ende kërkojnë të gjejnë shpëtimin si azilantë. Edhe për vitin 2019, në raport me popullsinë, Shqipëria ka shënuar numrin më të lartë të azilkërkuesve, duke u renditur kështu në vendin e parë me 59 aplikime për çdo 10 mijë banorë, sipas të dhënave të Zyrës Europiane të Azilantëve (EASO), të përpunuara në raport me popullsinë. Madje lë pas me një diferencë të konsiderueshme, si Siria apo Afganistanit.

Monitor bëri përllogaritjet në raport me popullsinë për të pasur të dhënat të krahasueshme midis shteteve, ku për të disatin vit radhazi, Shqipëria e vogël rezulton e para në botë për aplikime në raport me popullsinë.

Sipas të dhënave të Zyrës Europian të Mbështetjes së Azilit, edhe si numër aplikimesh në vlerë absolute, Shqipëria renditet në 10 vendet kryesore të origjinës së azilkërkuesve.

Në raport me popullsinë, me një diferencë të theksuar, në vend të dytë renditen sirianët, të cilët në raport me popullsinë regjistruan 39 aplikime për çdo 10 mijë banorë, apo rreth 20 aplikime më pak se shqiptarët.

Në vend të dytë renditen afganët, ku për çdo 10 mijë banorë numri i aplikimeve ishte 17, ndjekur nga Venezuela me 14 aplikime, Iraku dhe Kolumbia me përkatësisht 9 dhe 7 aplikime për çdo 10 mijë banorë.

Ndër 10 vendet kryesore të origjinës Turqia, Irani, Pakistani dhe Nigeria kanë  një numër më të ulët aplikimesh në raport me popullsinë. Kështu turqit dhe iranianët kishin një normë prej 3 aplikimesh për 10 mijë banorë, ndjekur nga pakistanezët dhe nigerianët me 1 aplikim.

LEXO EDHE:  “Mirëmëngjes tradhëtar”/ Vasili: Shqiptarët përshëndesin Ramën

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ "Rama po shantazhohet... Nuk shpëton dot"

Aplikimet nga Shqipëria u rritën sërish në 2019-n

Të dhënat e Zyrës Europiane të Azilantëve (EASO) bënë të ditur se në vitin 2019, aplikimet për azil nga Shqipëria ishin 22.9 mijë, me një rritje të lehtë prej 2% në raport me vitin e mëparshëm, duke iu kthyer tendencës rritëse pas katër vitesh radhazi kur numri i azilantëve po vinte në rënie.

Rreth 88% e aplikimeve ishin për herë të parë, kurse pjesa tjetër ishin aplikime të përsëritura. Numri më i lartë i kërkesave për azil ishte në mars, shtator dhe tetor, kur i kaloi 2 mijë në muaj.

Të dhënat e EASO tregojnë se në total ka një numër prej rreth 15 mijë rastesh që janë pezull. Përgjithësisht, mbi 90% e vendimeve për herë të parë që merren për azilantët shqiptarë janë negative, pasi Shqipëria konsiderohet si një vend i sigurt.

Të dhënat historike (shih grafikun) tregojnë se që nga viti 2013 ka një rritje të kërkesave për azil, që kulmoi në 2015-n, me rreth 68 mijë dhe më pas ndonëse erdhi në ulje, sërish mbeti më i larti nga shtetet e tjera të Europës që nuk janë pjesë e BE-së.

Në total, që nga viti 2013, janë rreth 200 mijë persona që kanë kërkuar azil në një nga vendet e BE-së./ Monitor

Burimi: EASO, Eurostat, perpunime të Monitor

Burimi: EASO, Eurostat, perpunime të Monitor

Burimi: EASO

LEXO TE PLOTE