Connect with Us

Patozi kritikon Bashën/ Kush duhet të jetë “çobani” i opozitës

Politikë

Patozi kritikon Bashën/ Kush duhet të jetë “çobani” i opozitës

Publikuar

-

Koordinatori Astrit Patozi ka kritikuar sot kryetarin e opozitës Lulzim Bashën, teka po fliste për pjesëmarrjen e këtij të fundit në manifestimin e organizuar nga presidenti Ilir Meta.

Patozi tha se Basha duhet të pranonte që shkoi në manifestim si politikan dhe si kryetar i opozitës dhe jo si qytetar.

Teksas u pyet në studion e Abc News nëse Basha është i dënuar ta ndjekë pas Ilir Metën, ai tha se është e kundërta dhe theksoi se opozita nuk mund të përfaqësohet nga Meta, që e ka pasur gjysmën e jetës kundërshtare.

“Është e kundërta, është ai i dënuar të ndjekë Lulzim Bashën. Kjo që po ndodh është paradoksale. Basha me gjysmë zëri dha mbas një jave një prononcim për protestën. Bëri shumë mirë që shkoi po s’kishte pse thonte se po shkoisi qytetar dhe si bir nëne. Basha duhet të shkonte atje si politikan, dhe duhet të thonte se unë po shkoj se aksioni im shkon në një linjë me atë të PD. Nëse Meta i ka kauzat e vërteta nuk ka nevojë të dalë në shesh, nuk ka pse i merr opozitës të vetmin instrument që ka, thirrjen e njerëzve në shesh. Basha duhet të jetë ai që udhëheq, por opozita nuk bëhet më e fortë duke i marrë Meta skeptrin. E djatha nuk mund ta gjejë veten me udhëheqës Metën, e fut në krizë legjimitetin dhe lidershipin e opozitës se me të drejtë njerëzit thonë se kush është “çobani” i opozitës. Unë them se duhet të jetë Lulzim Basha. Në rast se ky do ta lejë atë detyrë është çështje e tyre, por opozita nuk bëhet më e fortë. E djathta është pothuajse e papërfaqësuar. Meta e ka pasur gjysmën e jetës kundërshtare”, deklaroi Patozi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Dua të shpërndahet Parlamenti”/ Patozi zbulon arsyen pse nuk vepron Meta

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi kërkoi publikisht që presidenti Ilir Meta të shpërndajë Parlamentin.

Patozi tha se do donte shumë që Meta ta shpërndajë Parlamentin, por theksoi se Kreu i Shtetit nuk e ka këtë të drejtë.

Sipas koordinatorit të BD-së, presidenti nuk e bën këtë akt sepse e di që nuk do të përfillet, ashtu siç ndodhi edhe me anullimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit dhe dekretimin e tyre në 13 tetor.

“Në dëshirën time do doja ta çonte deri në fund. Nëse ai premton se do ta shpërndajë, edhe pse nuk e ka këtë të drejtë, le ta bëjë. Mbase dobësohet Edi Rama. Nuk do ta bëjë se e di që nuk do merret në konsideratë dhe do të hidhet në kosh të plehrave. Po ta kesh vënë re, Ilir Meta nuk ka shumë qejf t’ja përmendësh dekretin e 13 tetorit që nuk u përfill”, nënvizoi ai në studion e Abc News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e Patozit/ “Rama nuk do ta shkarkojë Ilir Metën”

Publikuar

-

Nga

“Edi Rama nuk do ta shkarkojë Ilir Metën”. Kështu deklaroi koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi pasditen e sotme.

Patozi deklaroi në studion e Abc News se kryeministrit Edi Rama nuk i intereson ta shkarkojë presidentin.

“Ai nuk do të shkarkohet se Ramës i intereson një presidenti i deligjitimuar. Qeveria po e konsideron presidentin si pengesë”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli i reagon ashpër Bashës/ “E premte e zezë për PD-në”

LEXO EDHE:  Lufta për KLSH-në/ Kush është “asi në mëngë” i Ilir Metës  

Nga ana tjetër, Patozi ka hedhur akuza ndaj Metës dhe i ka cilësuar si zgjedhjet më të këqija në Shqipëria ato të vitit 2001, kur u mandatua Presidenti aktual si kryeministër. Ai tha se në ato zgjedhje, Meta ka vjedhur vota hapur, në sy të popullit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

22 vjet nga rënia e familjes Jashari/ Basha: Të përmbushim amanetin e heronjve

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përkujtuar 22-vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Përmes një postimi nërrjetet sociale, Basha nderon veprën e familjes Jashari dhe kujton edhe një herë amanetin e tyre.

Ndërsa thekson se 5 marsi i 22 viteve më parë në Kosovë shënon një kthesë të madhe në historinë shekullore.

“5 marsi i vitit 1998 shënon kthesën e madhe në historinë shekullore të përpjekjeve të popullit të Kosovës për liri. 22 vjet më parë Jasharët i treguan botës mbarë se çfarë çmimi ka liria për bijtë e shqipes.

Epopeja e familjes Jashari me në krye komandantin legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jasharin vuri gjakun në themelet e Kosovës së lirë e të pavarur! Sot përulemi me nderim përpara veprës se Adem Jasharit, familjes Jashari, bijave dhe bijve të Kosovës që dhanë jetën dhe kurrë nuk u dorëzuan para masakrave, terrorit dhe genocidit barbar.

LEXO EDHE:  A jeni ftuar në Kuvendin Kombëtar të PD?!/ Përgjigjet Bregu

LEXO EDHE:  Denoncimi i avokatit/ Basha pakt me demokratët amerikanë anti-Trump për reformimin e PD (foto)

Sot teksa gëzojmë lirinë e Kosovës kemi akoma shumë për të përmbushur amanetin e heronjve tanë në Shqipëri e Kosovë. Por jam i bindur se kombi do t’ja dalë të ndërtojë mbi sakrificat e martirëve, të nesërmen e dinjitetit dhe standarteve europiane.

Lavdi e pavdekshme komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Adem Jashari, nderim përjetë familjes Jashari dhe bijve e bijave të Kosovës që dhanë jetën per liri!”, shkruan Basha në reagimin e plotë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE