Connect with Us

Paketa Ani-KÇK/ Lubonja: Po tentohet të kapet Presidenca

Politikë

Paketa Ani-KÇK/ Lubonja: Po tentohet të kapet Presidenca

Publikuar

-

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në “Real Story”, ku po diskutohet paketa Ani-KÇK, e cila u miratua sot në Kuvend, u shpreh se ka një avancim galopant drejt kapjes së pushteteve.

Sipas Lubonjës, i fundit institucion që po kapet është Presidenca.

“Kemi një avancim galopant drejt kapjes së pushteteve. Ministri tha se ku duhet të kenë besim dhe pse jo te politika? Unë mendoj se në demokraci besimi nuk është tek politika, po tek ndarja e pushteteve. Ka një mazhorancë, një drejtësi më vete, një media më vete, që bëjnë ‘check&balance’. Këtu ka humbur kjo. I fundit institucion që po kapet është presidenti. Rastet janë të shumta.

Ata thanë se kanë marrë ekspert, dhe numëruan disa institucione shqiptare, Komiteti i Helsinkit, ai i Magjistraturës dhe dëgjoj presidentin që të gjithë këto ekspertë, që referohen sikur i kanë konsultuar, më dalin se i kanë çuar letrat dhe thonë: ‘jo’. Për t’u përgatitur në këtë bisedë hyrja dhe pash që Komiteti i Helsinkit, e cila ka qenë e drejtuar deri vonë nga zonja Hysi, nënkryetare e Kuvendit, të cilët kur kanë qenë në opozitë e kanë kundërshtuar një ligj të tillë, ligji Antimafia.

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit/ Lubonja këshillë Bashës: "T’ju dilet përpara banditëve me të cilët Rama pastron paratë”

Ky komiteti i Helsinkit dhe 20 të tjerë, kanë dhënë mendim dhe i kanë dërguar një memorie Parlamentit që mos të votohet ky ligj që u votua sot. Ajo që është shqetësuese është fakti se dëgjoj kryeministrin i cili thotë se; “të gjithë ata që e kundërshtojnë këtë sot janë të lidhur me krimin. A mos jeni ju të lidhur me krimin? Duhet të ruajmë një balancë. Të gjithë të lidhur me krimin? ! Avash një cikë.”, tha Lubonja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ish zv.ministrja kritikon Ramën dhe Spiropalin/ Leksion kryeministrit për qeverisjen

Publikuar

-

Nga

Irena Beqiraj ka treguar se gjatë kohës që ka qenë zv.ministre e Financave ka pasur marrëdhënie tërësisht korrekte me kryeministrin Edi Rama.

Ajo rrëfen se Partisë Socialiste i është bashkuar me vullnetin e saj të lirë, ndërsa  ka theksuar se nuk i ka kursyer kritikat ndaj Ramës për mënyrën se si i ka ndërmarrë dh zbatuar disa nga reformat.”Kam patur rezervat e mia”, është shprehur Beqiraj.

Po ashtu, Beqiraj tha në emisionin “Mbrëmje në Abc” se kur i është dhënë rasti ia ka thënë në sy rezervat Kryeministrit dhe në disa raste ia ka shkruar, ndonëse nënvizoi se Rama lexon gjithçka, por përgjigjet shumë rrallë.

Ish zv.ministrja nuk kurseu thumbimet ndaj ministres së Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropalin, për lavdet pa sens që i thurr kreut të qeverisë.

“Unë jam anëtare e Partisë Socialiste, por për t’i folur një votuesi apo një anëtari tjetër të PS nuk më duhet asnjë forum i partisë, aq më tepër kur janë kthyer në pastiçeri fjalimesh të sheqerosura, që thurin lavde për drejtuesit dhe shpërndahen tituj kalorsiak. Jo pa qëllim nuk jam arriviste për të qenë se s’bën në një pozicion drejtues. Politika nuk mund të jetë një vokacion, të gjithë ata që e kanë patur vokacion politikën duhet ta lënë njëherë e mirë. Politika ka nevojë për njerëz të cilët janë të formuar personalisht dhe profesionalisht dhe futen në politikë për të dhënë jo për të marrë. Edhe pse nuk jam anëtare e forumeve të PS mund të flas për PS për sa kohë jam anëtare dhe votuese e saj. Më vjen keq që PS është kthyer në republikë tifozësh dhe duhet te shikojmë si besnikëri çdo kritikë dhe çdo qasje për vetëkorigjim. Ai  mocion ishte një qasje dhe një platformë për vetëkorigjim, kjo është besnikëria karshi një force politike. Nuk është të dalim e të shpërndajmë tituj dhe të tundim flamujt e kongreseve, sepse e bëmë 50 vite”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Lëvizje mes të fortësh/ Arsyeja e vërtetë pse Idrizi brakstisi Ramën

LEXO EDHE:  “Manipulimi me emigrantët afrikanë”/ Analisti i njohur zbulon prapaskenat e vendimit të Ramës

Beqiraj tha se Partia Socialiste nuk mund të jetë më ashensori i pushtetit të askujt. Ish zv.ministrja kritikoi Ramën dhe tregoi se çfarë duhet të bëjë ai sipas saj.

“Unë pres që të forcojë bazën e PS sepse nuk e ka me vete. Ka shembull Shkodrën dhe Vlorën. E vetmja ide ekonomike që u shpall në Kongres ishte amnistia. Amnistia na ka munguar për ta zhvilluar Shqipërinë? Jo, Rama sot duhet ta hapë atë parti dhe të futen aty gjithë intelektualët që nuk janë mësuar ti çajnë qiejt me katapultim, por me shpatullat e tyre.

E lexoj Kryeministrin në një mandat të tretë, vetëm nëse ai do të dojë të ndryshojë, gjë që më duket e pamundur. Ai duhet të heqë dorë nga demagogjia, dhe të merret pak më shumë me punë. Unë mendoj që Rama është tashmë një lider letargjik. Nuk bën më politika aktive, i përgjigjet çështjeve që i vijnë në tavolinë kur i vjen halli. Unë nuk hedh baltë as mbi zotin Rama dhe as mbi asnjë anëtar të PS, ajo që them është se kemi nevojë për një qasje të qartë, programatike me elementë të performancës me kyçe të matshme. Vetëm kështu kemi mundësi të masim njëri tjetrin, zoti Rama mendoj se nuk ka më mundësi ta bëj këtë gjë. Ajo që kam vënë re te zoti Rama është se i dashuron trëndafilat por nuk duron dot gjëmbat, dhe si përfundim mbeten me lule dele në dorë, që në fund mbeten një tufë barishtesh”, nënvizoi ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto/ Berisha këshillon Ramën: Ler drogën se do thyesh kokën!

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është shfaqur sot në Kuvend me një shenjë të çuditshme e të kuqe në ballë.

Edhe pse nuk dihet arsyeja e vërtetë se çfarë e ka shkaktuar, fotot u bënë shumë shpejt virale në rrjetet sociale duke u kthyer në meme.

Fotoja është shpërndarë dhe nga ish kryeministri Sali Berisha, i cili teksa publikon foton e Ramës sot në Parlament, paralajmëron këtë të fundit të ketë kujdes me lëndët narkotike.

“Ler drogën se do thyesh kokën”, i drejtohet Berisha Ramës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dy masa e dy vendime për të njëjtën vepër penale

Publikuar

-

Nga

Zef Përndoj nga Shkodra, në mars 2017 është arrestuar për veprën penale “trafikim i lëndëve narkotike në bashkëpunim”.

Gjykata e Shkallës së Parë e Krimeve të Rënda e shpalli të pafajshëm Zefin dhe shoferin tjetër. Ndërsa pronarin e linjës së autobusëve, ku ata punonin e dënoi me 8 vjet burg .

Ky e fundit e çoi cështjen në Apel dhe pas një kalvari, prokuroria e Shkodrës kërkoi masën “arrest shtëpie” për të dytën herë.

Juristi Çlirim Gjata shpjegon situatën për emisionin “Stop” dhe thotë, se gjithcka mund të ishte evituar, nëse do të kishim një Gjykatë të Lartë funksionale.

LEXO EDHE:  Lubonja e thotë troç/ Tregon pse ministrat e Ramës nuk janë normal

LEXO EDHE:  “Dokument i klasifikuar”/ Presidenca ngre dyshime mbi datën e publikimit të Raportit të Venecias

LEXO TE PLOTE