Connect with Us

OFL “troket” në Berat dhe Tiranë/ Ultimatum 3 shënjestrave të radhës

Kronika

OFL “troket” në Berat dhe Tiranë/ Ultimatum 3 shënjestrave të radhës

Publikuar

-

Vijon operacioni Forca e Ligjit, në bashkëpunim me strukturat vendore të Policisë, për dërgimin e kërkesave për vetëdeklarim të pasurisë.

Në këtë kuadër, OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë shtetasve:

E. N., banues në Berat, arrestuar në vitin 2013, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” kryer në bashkëpunim.

G. Ç., banues në Berat, dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë me 20 vjet burgim, për veprën penale “Vrasja në rrethana cilësuese, e kryer në bashkëpunim”.

M. B., banues në Tiranë, dënuar në Itali me 11 vjet burg, për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale, me qëllim trafikim droge”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së.

LEXO EDHE:  Mediu ultimatum Ramës/ Ja çfarë kërkon nga kryeministri

Më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse, për të evidentuar dhe dërguar në SPAK, të gjithë personat që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zbulohet laboratori i falsifikimit të dokumentave në Tiranë/ Policia jep detaje

Publikuar

-

Nga

Finalizohet një tjetër operacion për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e falsifikimit të dokumenteve, me qëllim kalimin e paligjshëm të kufijve të shteteve anëtare të BE-së.

Operacioni policor i koduar “Laboratori”, i ndjekur prej 1 viti, me metoda speciale të hetimit.
Operacioni nga Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar në DVP Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.
Arrestohen në flagrancë 6 persona.

Gjatë gjithë kohës së zhvillimit të operacionit janë vënë në pranga dhe 6 shtetas të tjerë.
Zbulohet dhe sekuestrohet një laborator që shërbente për krijimin e dokumenteve të falsifikuara.

Pas një hetimi njëvjeçar të ndjekur me metoda speciale të hetimit, për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë së falsifikimit të dokumenteve, me qëllim kalimin e paligjshëm të kufijve të shteteve anëtare të BE-së, Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tinarë, finalizoi me sukses operacionin e koduar “Laboratori”, në kuadër të të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:
L. Sh., 56 vjeç, A. H., 64 vjeç, M. H., 56 vjeç, V. B., 57 vjeçe, E. H. 29 vjeç, banues në Tiranë dhe H. K., 63 vjeç, banues në Lezhë.
Po gjatë kohës së ndjekjes së operacionit janë arrestuar më parë edhe shtetasit A. T., E. S., V. S., E. R., P. B. dhe Th. T.

LEXO EDHE:  Studim/ Sa më shumë para të kesh, aq më i palumtur je!

LEXO EDHE:  Mediu ultimatum Ramës/ Ja çfarë kërkon nga kryeministri

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri – tjetrin kryenin falsifikimin e dokumenteve të ndryshme, për të bërë të mundur kalimin e paligjshëm të kufijve për në vendet e BE-së, me qëllim qëndrimin si rezident, si dhe përdorimin e dokumenteve për transit në Angli.
Në cilësinë e provës u sekuestruan një laborator që shërbente për krijimin e dokumenteve të falsifikuara, i cili funksiononte në banesën e dytë të shtetasit L. SH.
Gjithashtu u sekuestrua një automjet dhe 11 aparate celular.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në ngarkim të shtetasve të mësipërm, për veprat penale “Falsifikimi i letërnjoftimeve, pasaportave ose i vizave” dhe ”Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

U arrestua pas tërmetit/ Gjykata e Durrësit liron me garanci pasurore ish- drejtorin e ALUIZNI-t

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Durrësit ka liruar me garanci pasurore ish drejtorin e ALUIZNI-t në Durrës, Arben Isaku.

Ai u vendos në pranga pas arrestimeve post- tërmet në Durrës për shpërdorim detyre lidhur me legalizimet që kishin bërë zyrtarë të ALUIZNI-t me objektet e dëmtuara nga tërmeti.

Ndërkohë bëhet me dije se është lënë në qeli Klajdi Lame i cili ka qenë ish- inspektor i IKMT. Lame akuzohet për shpërdorim detyre.

LEXO EDHE:  Gjykata rrezon kerkesen e Becchetti-t kunder sekuestros

LEXO EDHE:  Pasuritë e dyshimta të gjyqtarëve dhe prokurorëve/ Gati dosjet për tre mijë persona

Kujtojmë se Arben Isaku është arrestuar edhe njëherë më parë kur akuzohej se si zv.drejtor i Kadastrës në Durrës legalizoi me letra false truallin në zonën e plazhit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

E shantazhuan me video dhe përdhunuan 19-vjeçaren/ Arrestohen 2 personat e dyshuar

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë raportohet se ka ndodhur në Përmet.

Sipas News 24,  dy djem kanë përdhunuar një 19 vjeçare të cilën më herët e shantazhonin me video.

Ndërkohë, raportohet se 2 personat e dyshuar janë arrestuar për përdhunim e ngacmim seksual.

Nuk dihen ende identitetet e tyre dhe rrethanat në të cilat ka ndodhur ngjarja e rëndë./CNA.al

LEXO TE PLOTE