Connect with Us

“Kushtet për negociatat mund të shtohen në 11”/ Bardhi “i përvishet” Ramës

Politikë

“Kushtet për negociatat mund të shtohen në 11”/ Bardhi “i përvishet” Ramës

Publikuar

-

“Këtë nuk ta zgjidh dot PD”/ Bardhi tregon hallin e Ramës për zgjedhjet e ardhshme

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar pas deklaratës së këshilltarit të CDU/CSU-së, Hans Joachim Falenski, i cili tha se ka gjasa që kushtet për Shqipërinë të shtohen në fund të marsit.

Bardhi i kërkon kryeministrit, Edi Rama, të mos hedhë baltë mbi opozitarët dhe Presidentin, por të shikojë kuushtet që po shtohen.

Demokrati pretendon se me Ramën kryeministër nuk ka lajme të mira për Shqipërinë, pasi, sipas tij, vendet anëtare të BE nuk gënjehen nga deklaratat pompoze dhe ligjet në letër.

“Sa shpik “armiq” të rinj, të brendshëm e të jashtëm, Edi Rama bën mirë të lexojë kushtet e partnerëve europianë që shtohen çdo herë, për shkak të keqqeverisjes së tij. Nga 9, kushtet për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me Bashkimin Europian mund të bëhen 10 apo 11. Me Edi Ramën kryeministër nuk ka lajme të mira për Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Shqipëria kalon Italinë me shifrat e vaksinimit!/ Mjeku i 'çjerr maskën' Ramës

Vendet anëtare të Bashkimit Europian nuk gënjehen nga deklaratat pompoze dhe ligjet në letër. Ata duan veprime konkrete, por Edi Rama është i pafuqishëm të luftojë seriozisht krimin e organizuar. Pushteti i tij i ka rrënjët tek krimi dhe jo tek vota e lirë, prandaj Edi Rama është e keqja më e madhe e vendit, është imazhi më i keq i Shqipërisë në Europë. Shqipërisë i duhet ndryshimi për të bërë Shqipërinë si Europa!”, nënvizon Bardhi në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Veliaj takon kundërshtarin e Erdoganit që është nën hetim

Publikuar

-

Nga

Gjoba nga KQZ/ Veliaj i hedh fajin opozitës: Po ndëshkohem se bëj punën

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, është shfaqur në një takim me atë që në Turqi njihet si kundërshtari i Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan.

Ai është kryebashkiaku i Stambollit, Ekrem İmamoğlu. Ka qenë vetë Veliaj, që ka njoftuar në rrjetet sociale se është takuar me kundërshtarin e Erdoganit. madje duke theksuar se ka edhe mik.

“Ishte vërtet kënaqësi të takoja mikun tim, Ekrem İmamoğlu, në Stamboll, per të forcuar më tej bashkëpunimin historik që kemi pasur dhe vazhdojmë të kemi mes qyteteve tona”, shkruan ndër të tjera Veliaj në rrjete sociale.

Ndërkohë që Veliaj takon Ekrem İmamoğlu, nga ana tjetër kemi Kryeministrin Edi Rama që ka marrëdhënie të ngushta me kundërshtarin e mikut të Veliajt, presidentin Erdogan.

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut kërkon t’i kthejë Parlamentin popullit

LEXO EDHE:  Dyfytyrësia e Safet Gjicit

Rama e ka qujtuar vëlla Erdoganin,  dhe ky i fundit ka kontribuuar investime në Shqipëri siç është spitali i Fierit apo edhe me vaksinat anti-Covid, ndërkohë del Veliaj dhe takon kundështarin e tij, Ekrem İmamoğlu.

Po kush, Ekrem İmamoğlu?

Kryebashkiaku i Stambollit, i cili është shfaqur si rivali më serioz i Presidentit Erdogan për pushtetin kombëtar, mund të burgoset pasi prokurorët kanë hapur një hetim penal ndaj tij.

Ekrem Imamoglu, 50 vjeç, fitoi psotin e kryetarit të bashkisë së qytetit më të madh të Turqisë në zgjedhjet e kontestuara në vitin 2019.

Fitorja e tij fillestare, me 13.000 vota, u rrëzua nga këshilli i lartë zgjedhor pasi Erdogani, 67 vjeç, pretendoi se kishte patur parregullsi në votim kuti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Yuri Kim “shkund” politikën/ Mesazhe të forta PD dhe PS

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar sot një takim me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ndërkohë, në një prononcim për mediat, pas takimit me Bashën, Yuri Kim i ka drejtuar mesazhe të forta, si mazhorancës socialiste, por edhe Opozitës.

Ambasadorja Kim, mbajti një qëndrim të prerë, për ish-kryeministrin Berisha, ndërsa tha se “Sikurse e kam përmendur më parë, PD ka luajtur një rol të pazëvëndësiueshëm për ta nxjerrë këtë vend nga komunizmi.

Dhe në fakt do të ishte ironi historike nëse partia do të duhet të hante bar për hir të një anëtari të saj”.

Gjë që në fakt duket të jetë një qëndrim i prerë i ambasadores ndaj ish-kryeministrit Berisha, i cili është shpallur non-grata, nga DASH.

Nga ana tjetër Yuri Kim i ka drejtuar mesazhe të forta edhe PS-së, për të cilën tha se duhet të ngrihet mbi interesat e saj partiake.

Partia Demokratike dhe të tjerë kanë shqetësime në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit, dhe ato janë pasqyruar edhe në raportin e OSBE-ODIHR.

Shqetësimet duhen trajtuar dhe do të jetë tejet e rëndësishme dhe e domosdoshme që kjo të bëhet në mënyrë domethënëse.

SHBA do të vazhdojë të mbështesë demokracinë në Shqipëri.

PD do të kthehet në Kuvend në shtator, dhe është e rëndësishme që PS të mund të ngrihet mbi interesat e saj partiake.

Është e rëndësishme që liderët, të shoqërohen nga deputetë që e meritojnë përfaqësimin e Shqipërisë.

Gjithashtu do jetë e rëndësishme që PD të mendojë për këto çëshjtje.

Dhe sikurse e kam përmendur më pare, PD ka luajtur një rol të pazëvëndësiueshëm për ta nxjerrë këtë vend nga komunizmi.

Dhe në fakt do të ishte ironi historike nëse partia do të duhet të hante bar për hir të interesave personale, të një njeriu. Shpresa jonë është që partitë të bëjnë përpara.  Për këtë arsye ka vendime të rëndësishme përpara për të gjithë, dhe shpresoj që njerëzit pas pushimeve, të rikthehen të freskët, por edhe të ripërtërirë për të ardhmen”-tha Yuri Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë/ Yuri Kim qëndrim të prerë për Berishën

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim i ka drejtuar një mesazh të fortë Partisë Demokratike.

Pas takimit që zhvilloi sot me kreun e PD-së, Lulzim Bashën, në një prononcim për mediat, Yuri Kim tha “Sikurse e kam përmendur më pare, PD ka luajtur një rol të pazëvëndësiueshëm për ta nxjerrë këtë vend nga komunizmi.

Dhe në fakt do të ishte ironi historike nëse partia do të duhet të “hante bar” për hir të interesave personale, të një njeriu.

Gjë që në fakt duket të jetë një qëndrim i prerë i ambasadores ndaj ish-kryeministrit Berisha.

LEXO EDHE:  Edi Rama si hajdut për 6 muaj

LEXO EDHE:  Fatmir Mediu tregon sa mandate synon opozita në Tiranë/ “Regjimi i korruptuar i Ramës kërcënon votën e lirë”

Kujtojmë këtu se Berisha është shpallur non-grata, nga Departamenti Amerikan i Shtetit./CNA.al

LEXO TE PLOTE