Connect with Us

“Kauza e Metës, e vdekur dhe hipokrite”/ Patozi: Opozita bëhet më e dobët kur presidenti del në rrugë

Politikë

“Kauza e Metës, e vdekur dhe hipokrite”/ Patozi: Opozita bëhet më e dobët kur presidenti del në rrugë

Publikuar

-

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, e cilësoi “Besëlidhjen” e presidentit Ilir Meta si një “kauzë të vdekur dhe hipokrite”.

“Mendoj që Besëlidhja nuk është gjëja më e duhur për Shqipërinë, është lëvizje hipokrite që nuk ka të bëjë me atë që kanë nevojë shqiptarët. Nëse sot bëhet sondazh nëse shqiptarët janë të gatshëm t’ia dorëzojnë sovranitetin e tyre BE-së apo SHBA-së, rezultati do të jetë i keq për “sovranistët”. Shqipëria vërtet ka një problem me kushtetutën, por jo atë që thotë presidenti. Shqipëria duhet të kthejë ndryshimet kushtetuese të vitit 2008, por jo se ajo që kemi është shkelur. Është kauzë e vdekur që nuk e bën më të fortë opozitën dhe nuk i shton andrralla qeverisjes”, deklaroi Patozi në studion e “Ditari” në A2.

“Shqipëria ka nevojë për opozitë të fortë, jo për një president që të bëjë opozitën. Në rast se kauza e presidentit do të ishte reale, atë flamur duhet ta merrte opozita. Kjo është një betejë për terren mes të majtëve. Ilir Meta ndihet ngushtë me “kafazin” e presidentit ku e ka futur Rama”, shtoi Patozi.

Ai theksoi se “njerëzit duhet të zgjohen, shqiptarët e neveritur nga kjo lloj politike ku të njëjtët personazhe i shfaqen nëpër marrëveshje të pista dhe në luftë bulevardi duhet ta ndryshojnë këtë realitet sepse do të kalojnë edhe 30 vite njësoj”.
Sipas Patozit, “opozita bëhet më e dobët kur presidenti del në rrugë sepse krijohen dyshime se kush është kryetari i opozitës”.
Më tej, Patozi nënvizoi se “për të bërë shumicën e shqiptarëve me veten duhet të jesh frymëzues, nuk mjafton të thuash se kjo qeveri nuk bën, pasi kjo është e qartë që nuk bën”.

LEXO EDHE:  Pas SHBA edhe Gjermania kundër PD/Jo shtyrje zgjedhjesh, do t’i njohim dhe pa ju!

“Duhet të tregosh që je ndryshe nga kundërshtari. Opozita e Bashës dhe Kryemadhit nuk po e bën këtë, pasi kishte shansin ta bënte te Reforma Zgjedhore. Duhej që opozita të kishte propozime radikale, duke nisur nga sistemi. Prekja e sistemit është shenjë që opozita duhet t’i japë shqiptarëve se ka ndërmend të bëjë ndryshimin e vërtetë në politikëbërje, jo rotacionin”, tha Patozi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Anti-KÇK, fytyra e vërtetë e kësaj qeverie”/ Përmeti: Propagandë që do e kishte zili edhe Bleona Qerreti

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit, ka komentuar aktin normativ të paketës Anti-KÇK.

Deputeti Përmeti, e cilësoi këtë si fytyrën e vërtetë të qeverisë, ndërsa shtoi se qëllimi është vetëm propaganda.

“Ky akt normativ është fytyra e vërtetë e kësaj qeverie. Pak punë dhe shumë propagandë. Një propagandë të tillë që do e kishte zile edhe Bleona Qerreti.

Një vajzë me zyze dielli në ditë me shi, dilte para çdo askioni e iu thoshte shqiptarëve se çfarë do bëjnë, më pas dilte e tregonte çfarë po bëjnë, dhe pas aksioni çfarë do bënin të nesërmen. Dhe shqiptarët pyesin vetëm për syzet e diellit. Qëllimi i ligjit është arritur, që është propaganda.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës akuza opozitës parlamentare/ Po i shërbejnë pushtetit monist

LEXO EDHE:  Opozita drejt kryesisë së Kuvendit/ Rama del nga zyra e Ruçit

Mjafton të shoh foton e  fundit e kongresit të PS, ku drejtues të lartë të shpallur non grata nga SHBA buzëqeshin pranë ministrit të Brendshëm duke u tallur me shqiptarët”-tha Andi Përmeti.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vazhdon pasiguria dhe rastet e alarmit në shkollë”/ Ish-deputeti publikon videon: Turp për ju

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD, Luan Baci deklaron se vazhdon situata alarmante në shkollën e mesme “Janaq Kilica” të qytetit të Fierit.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa ka publikuar edhe një video, ku tregon çfarë po ndodh sot në atë shkollë, ish-deputeti hedh akuza në drejtim të maxhorancës.

Luan Baci thotë se qeveria është e paaftë, ndërsa shton se hetimet për rastin duhet të vazhdojnë.

“Vazhdon pa siguria dhe rastet e alarimit ne shkollen Janaq Kilica, ambulanca, e urgjences e spitalit te Fierit po transporton nje nxenese.

LEXO EDHE:  Opozita drejt kryesisë së Kuvendit/ Rama del nga zyra e Ruçit

LEXO EDHE:  Kush janë dy "të fortët" e Shkodrës që bllokuan rrugën/Do befasoheni (Foto)

Çfar ndodh ne kete shkolle ?

A dolen analiziat e helmimit te djeshem dhe te para nje jave ?

A jane marre masa, ashtu si tha Mimnistere Besa?

A jane shtuar masat e sigurise ?

A jane te pergjegjshem institucionet drejtuese ?

Ju jeni te gjithe te pa afte, te korruptuar, te pa pergjegjshem.

Vidjot jane te ketij momenti, sot dt, 05 , 03, 2020.

Turp per ju.

Hetimet duhet te fillojne, nga drejtuesit dhe separi te merret masat e pezullimit, per mos manipulim te ngjarjeve.”-shkruan Luan Baci në postimin e tij.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po lirohen nga burgu elementë të rrezikshëm kriminalë|/ Lleshaj pranon situatën emergjente

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka pranuar nga foltorja e Kuvendit se ndodhemi në një situatë emergjente pasi po lirohen nga burgu të dënuar me rrezikshmëri të lartë.

Ai shprehet se fakti që në Shqipëri pas zbatimit të Reformës në Drejtësi po lirohen të dënuar me rrezikshmëri kriminale është një situatë emergjente

Lleshaj argumentoi se vendi i plotëson dy kushte për të përdorur këtë akt normativ, emergjencën dhe nevojën.

Ai sqaron se përmes këtij akti normativ qeveria do të marrë përgjegjësi, për të treguar se ka vetëm një objektiv, goditjen e krimit të organizuar.

“Është konstatuar dhe është provuar nevoja e emergjencës se me fillimin e zbatimit të reformës në drejtësi u krijua një situatë se shumë gjyqtarë dhe prokurorë panë se shanset për të kaluar vettingun nuk janë të larta. Ky parashikim aspak optimist për ata gjyqtarë dhe prokurorë që mbajnë përgjegjësi të mëdhaja për mos funksionimin e sistemit të drejtësisë i ka bërë ata të kenë të qartë fundin. Ndërkohë u ka dhënë një mundësi që kohën e mbetur ta shfrytëzojnë për të bërë ato gjëra që kanë bërë pa përtesë dhe papërgjegjshmëri që kanë bërë gjatë viteve të kaluara. Përmes vendimeve krejtësisht të pakuptueshme, pa përgjegjshme dhe të papranueshme është mundësuar sidomos vitin e fundit dhënia e vendimeve që janë jo vetëm përtej ligjit, por edhe përtej logjikës. Mbi 28 vendime të kësaj natyre janë regjistruar nga strukturat e policisë që provojnë këtë situatë të papranueshme. Përmes këtyre vendimeve, po lirohen elementë me rrezikshmëri të lartë kriminale, që sipas llogarive të policisë duhet të ishin në burg. Këta persona që janë liruar në mënyrë të paarsyetuar bëhen pjesë e skemës kriminale duke qenë në të njëjtën kohë në posedim të aseteve shumë të mëdha kriminale. Në këtë mënyrë kontribuojnë në rritjen e kriminalitetit në vend, në frenimin e reformave dhe ne rritjen e risqeve që ndikojnë në sigurinë e vendit. Për këtë arsye ne besojmë se kemi një situatë emergjence që duhet adresuar në kushte emergjence përmes një akti normative”, u shpreh Lleshaj nha foltorja e Kuvendit./CNA.al

LEXO TE PLOTE