Connect with Us

Ish zv.ministrja kritikon Ramën dhe Spiropalin/ Leksion kryeministrit për qeverisjen

Politikë

Ish zv.ministrja kritikon Ramën dhe Spiropalin/ Leksion kryeministrit për qeverisjen

Publikuar

-

Irena Beqiraj ka treguar se gjatë kohës që ka qenë zv.ministre e Financave ka pasur marrëdhënie tërësisht korrekte me kryeministrin Edi Rama.

Ajo rrëfen se Partisë Socialiste i është bashkuar me vullnetin e saj të lirë, ndërsa  ka theksuar se nuk i ka kursyer kritikat ndaj Ramës për mënyrën se si i ka ndërmarrë dh zbatuar disa nga reformat.”Kam patur rezervat e mia”, është shprehur Beqiraj.

Po ashtu, Beqiraj tha në emisionin “Mbrëmje në Abc” se kur i është dhënë rasti ia ka thënë në sy rezervat Kryeministrit dhe në disa raste ia ka shkruar, ndonëse nënvizoi se Rama lexon gjithçka, por përgjigjet shumë rrallë.

Ish zv.ministrja nuk kurseu thumbimet ndaj ministres së Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropalin, për lavdet pa sens që i thurr kreut të qeverisë.

“Unë jam anëtare e Partisë Socialiste, por për t’i folur një votuesi apo një anëtari tjetër të PS nuk më duhet asnjë forum i partisë, aq më tepër kur janë kthyer në pastiçeri fjalimesh të sheqerosura, që thurin lavde për drejtuesit dhe shpërndahen tituj kalorsiak. Jo pa qëllim nuk jam arriviste për të qenë se s’bën në një pozicion drejtues. Politika nuk mund të jetë një vokacion, të gjithë ata që e kanë patur vokacion politikën duhet ta lënë njëherë e mirë. Politika ka nevojë për njerëz të cilët janë të formuar personalisht dhe profesionalisht dhe futen në politikë për të dhënë jo për të marrë. Edhe pse nuk jam anëtare e forumeve të PS mund të flas për PS për sa kohë jam anëtare dhe votuese e saj. Më vjen keq që PS është kthyer në republikë tifozësh dhe duhet te shikojmë si besnikëri çdo kritikë dhe çdo qasje për vetëkorigjim. Ai  mocion ishte një qasje dhe një platformë për vetëkorigjim, kjo është besnikëria karshi një force politike. Nuk është të dalim e të shpërndajmë tituj dhe të tundim flamujt e kongreseve, sepse e bëmë 50 vite”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Kërcënojnë banorët e Astirit/ “Do ta tërheqim zvarrë Ramën”

Beqiraj tha se Partia Socialiste nuk mund të jetë më ashensori i pushtetit të askujt. Ish zv.ministrja kritikoi Ramën dhe tregoi se çfarë duhet të bëjë ai sipas saj.

“Unë pres që të forcojë bazën e PS sepse nuk e ka me vete. Ka shembull Shkodrën dhe Vlorën. E vetmja ide ekonomike që u shpall në Kongres ishte amnistia. Amnistia na ka munguar për ta zhvilluar Shqipërinë? Jo, Rama sot duhet ta hapë atë parti dhe të futen aty gjithë intelektualët që nuk janë mësuar ti çajnë qiejt me katapultim, por me shpatullat e tyre.

E lexoj Kryeministrin në një mandat të tretë, vetëm nëse ai do të dojë të ndryshojë, gjë që më duket e pamundur. Ai duhet të heqë dorë nga demagogjia, dhe të merret pak më shumë me punë. Unë mendoj që Rama është tashmë një lider letargjik. Nuk bën më politika aktive, i përgjigjet çështjeve që i vijnë në tavolinë kur i vjen halli. Unë nuk hedh baltë as mbi zotin Rama dhe as mbi asnjë anëtar të PS, ajo që them është se kemi nevojë për një qasje të qartë, programatike me elementë të performancës me kyçe të matshme. Vetëm kështu kemi mundësi të masim njëri tjetrin, zoti Rama mendoj se nuk ka më mundësi ta bëj këtë gjë. Ajo që kam vënë re te zoti Rama është se i dashuron trëndafilat por nuk duron dot gjëmbat, dhe si përfundim mbeten me lule dele në dorë, që në fund mbeten një tufë barishtesh”, nënvizoi ajo./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Foto/ Berisha këshillon Ramën: Ler drogën se do thyesh kokën!

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është shfaqur sot në Kuvend me një shenjë të çuditshme e të kuqe në ballë.

Edhe pse nuk dihet arsyeja e vërtetë se çfarë e ka shkaktuar, fotot u bënë shumë shpejt virale në rrjetet sociale duke u kthyer në meme.

Fotoja është shpërndarë dhe nga ish kryeministri Sali Berisha, i cili teksa publikon foton e Ramës sot në Parlament, paralajmëron këtë të fundit të ketë kujdes me lëndët narkotike.

“Ler drogën se do thyesh kokën”, i drejtohet Berisha Ramës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dy masa e dy vendime për të njëjtën vepër penale

Publikuar

-

Nga

Zef Përndoj nga Shkodra, në mars 2017 është arrestuar për veprën penale “trafikim i lëndëve narkotike në bashkëpunim”.

Gjykata e Shkallës së Parë e Krimeve të Rënda e shpalli të pafajshëm Zefin dhe shoferin tjetër. Ndërsa pronarin e linjës së autobusëve, ku ata punonin e dënoi me 8 vjet burg .

Ky e fundit e çoi cështjen në Apel dhe pas një kalvari, prokuroria e Shkodrës kërkoi masën “arrest shtëpie” për të dytën herë.

Juristi Çlirim Gjata shpjegon situatën për emisionin “Stop” dhe thotë, se gjithcka mund të ishte evituar, nëse do të kishim një Gjykatë të Lartë funksionale.

LEXO EDHE:  Kërcënojnë banorët e Astirit/ “Do ta tërheqim zvarrë Ramën”

LEXO EDHE:  Kërcënojnë banorët e Astirit/ “Do ta tërheqim zvarrë Ramën”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shpërthen poeti i njohur/ “122 deputetët e Parlamentit duhen çuar për skrap”

Publikuar

-

Nga

Poeti Agim Doçi i ftuar në “360 Gradë”, u shpreh se deputetët e Parlamentit duhen çuar për skrap.

Sipas tij, sot po jetojmë në demokraturë, ndërsa Presidentit i kanë hequr të gjitha kompetencat.

“Këtu janë të gjitha të papajtueshme me frymën e Kushtetutës. “339”, “184”, ato që kanë dosje të përvetësimit të dosjeve. Për mua nuk është diktaturë, por është demokraturë.

Atij plakut që tha Nazarko, i kanë hequr spinën, kompetencat, janë bërë 11 dekrete dhe janë përmbysur. Duhen marrë ata 122 dhe duhen bërë skrap. Janë ato mbeturinat e metalit.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE