Connect with Us

“Ilir Meta kishte hedhur vrer mbi Shqipërinë”/ Balla tregon çfarë i thanë katër diplomatët

Politikë

“Ilir Meta kishte hedhur vrer mbi Shqipërinë”/ Balla tregon çfarë i thanë katër diplomatët

Publikuar

-

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, në foltoren e Kuvendit, ka folur edhe për takimet e ministrave të Jashtëm të Polonisë, Letonisë, Lituanisë dhe Estonisë me krerët e politikës shqiptare.

Balla tha se është takuar me diplomatët menjëherë pasi ata kishin mbaruar takimin me Presidentin Ilir Meta, duke shtuar se ky i fundit iu kishte folur, sikur të ishte Presidenti i një vendi kundërshtar me Shqipërinë.

Balla tha se në takimin e tij me ministrat e huaj ishin edhe përfaqësuesit e opozitës parlamentare, që sipas tij, ishin ndjerë të trishtuar për qasjen e Presidentit, i cili kishte hedhur vrer mbi Shqipërinë.

“Kur bie fjala për rrugën evropiane të Shqipërisë ne duhet të jemi gjithmonë së bashku. Edhe Këshilli Kombëtar i Integrimit, nën drejtimin e opozitës, ka reflektuar këtë qasje pro-integruese. Bashkë me kolegët e opozitës parlamentare jemi ndjerë të trishtuar nga qasja që presidenti një orë para takimit me ne kishte pasur me katër krerët e diplomacive. A thua kishin takuar presidentin e një vendi kundërshtar me Shqipërinë. Një president që kishte hedhur vrer mbi Shqipërinë. Unë e kuptoj strategjinë politike të gjithkujt, por duhet të kemi qasje që shpreh dashuri për vendin tonë. Si me lloj-lloj letrash drejtuar presidentë apo kryeministra të vendeve të BE, Ilir Meta bashkë me ndonjë faktor tjetër të opozitës, e më vjen keq si përfundoi PD të jetë shtojcë e Metës, ka një përpjekje për të dëmtuar vlerësimin që dha KE të hënën dhe që ne mezi presim që më 26-27-28 mars të marrim një lajm pozitiv.”-tha Balla.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbulohet gënjeshtra e Metës/ Pse, Presidenti nuk mund ta shpërndajë parlamentin

Publikuar

-

Nga

Ilir Meta dhe të tijët, por edhe disa zëra opozitarë kanë filluar kohët e fundit të artikulojnë çështjen e shpërndarjes së parlamentit.

Një parlament që e quajnë jofunksional, të kapur të keqpërdorur nga kryeministri e të tjera si këto.

Po, më shumë sesa Ilir Meta këtë po e artikulon edhe opozita, e cila po i  jep një dorë presidentit për të rritur presionin e opinionit publik për të çuar në shpërndarjen e Kuvendit të dalë nga zgjedhjet e qershorit të 2017-ës. Në fakt zgjedhjet e vitit 2017, pavarësisht çdo problematike, ishin produkt i marrëveshjes Rama-Basha dhe nxorën 140 deputetë.

lulzim basha proteste

Pas gati 2 vitesh opozita vendosi të djegë mandatet e të dalë nga parlamenti pasi e quajti që ky parlament ishte tallës, provokues dhe forca e kartonave po bënte gjithçka.
Megjithëse asgjë nuk ishte e vërtetë, forca e kartonave nuk kishte bërë asgjë, pasi Luli dhe Mona dogjën mandatet duke i falur një mazhorancë kushtetuese Edi Ramës.

Por, më shumë sesa këto fakte, argumenti që përdoret është se parlamenti nuk ka 140 numra, pra 140 vende të plota, megjithëse në fakt kur është konstituar ka qenë i tillë dhe thuhet se parlamenti ka 122 numra dhe si i tillë ai duhet shpërndarë, pasi nuk ka shumicën e duhur kushtetuese.

Parlamenti në fakt, po të lexohet Kushtetuta,  dhe nga një qytetar i thjeshtë dhe jo nga konstuticionalistët përbëhet nga 140 vetë kur konstituohet dhe kështu është bërë, por ka dhe disa proçedura të tjera parlamentare apo ato që njeh Kushtetuta, siç janë zgjedhja e qeverisë me 50 plus 1, ndryshimet e caktuara ligjore me 2/3 dhe 3/5 siç janë ndryshimet kushtetuese apo ndryshimet e tjera ligjore të cilat, po themi për shembull, ato të Reformës në Drejtësi që i kërkoi vetë PD-ja përpara se të digjte mandatet.

Por le të marrim rastin se Ilir Meta do ta shpërndajë parlamentin, pra ai pretendon se ka shkelje Kushtetute dhe shpërndarja e parlamentit do të kryhej prej tij.

Vendi shkon në zgjedhje të parakohshme sipas proçeduarve  të përcaktuara qartë në Kushtetutë dhe në Kod Zgjedhor. Partia Socialiste pas këtyre zgjedhjeve nuk qëndron në parlament. Pas tre apo 6 muajsh, djeg mandatet ashtu siç bëri Basha, parlamenti nuk plotësohet me 140 veta, Ilir Meta është president do ta shpërndajë prap parlamentin, do të shkojë në zgjedhje të vazhdueshme vendi.

Së dyti, është një deputet i pavarur që ka marrë mandatin, e djeg mandatin, ai nuk zëvendësohet nga askush. Parlamenti ka 139 numra, si do të proçedohet ? Pa folur siç mund të kemi rastin e një liste në një qark të vogël si Kukësi apo edhe në një qark të madh, ku i pari i listës që ka fituar mandatin e djeg dhe parlamenti nuk plotëson 140 vende, e shpërndan presidenti parlamentin?

Pra, çdo sfidë e shpallur nga presidenti dhe opozita, se parlamenti duhet të shpërndahet për shkak të numrit të paplotësuar, është thjeshtë dhe vetëm një gënjeshtër, një aventurë politike, e cila nëse do të zbatohej do të bënte që vendi të futej në një krizë ciklike, pasi atë që bënë demokratët me mandatet mund ta bëjnë socialistët e kështu me radhë.

LEXO EDHE:  Bisedime PD-PS për votimin e ligjit për gjyqtarët/ Zbardhen kushtet e opozitës

LEXO EDHE:  Bisedime PD-PS për votimin e ligjit për gjyqtarët/ Zbardhen kushtet e opozitës

Prandaj ajo nuk është çështje e zgjidhur, e gjitha fillon tek djegia e mandateve, në asnjë pikë tjetër.

Në fakt edhe Kushtetuta nuk thotë se pa plotësuar numrin 140, parlamenti shpërndahet sepse ajo nuk e ka të përcaktuar këtë çështje për shkak se qartësisht ajo e tregon se kur parlamenti mund të shpërndahet nga Presidenti apo kur ai është funksional, pra kur ai merr vendime me 3/5, 2/3 apo 50 plus 1% që është dhe zgjedhja e qeverisë.

Prandaj të gjitha pallavrat poltike që iu thuhen militantëve të PD dhe LSI apo qytetarëve të cilët janë të mërzitur dhe mendojnë se është mbushur kupa dhe Edi Rama duhet të largohet , janë thjeshtë dhe vetëm lojëra taktike poltitike. Ilir Meta e di mjaft mirë se parlamentin nuk e shpërndan dot.

Së pari, shpërndarja e tij nuk është çështje trimërie, është çështje për vendin, e nëse do bënte një akt të tillë do të ishte presidenti më i çmendur i historisë së Shqipërisë, pasi do të krijonte një preçedent  të paimagjinueshëm. Do të fuste vendin në një përplasje civile, do të sillte një pasojë të pakorrigjueshme, do tregonte se për pushtetin e tij Ilir Meta do të ishte gati të digjte dhe Shqipërinë.

Një president i cili ka qenë kundër djegies së mandateve dhe që na ka thënë se është gabim, si na del dhe na thotë sot se mund ta shpërndajë parlamentin dhe është i gatshëm ta bëjë këtë sepse ai nuk ka 140 vende të plotësuara.

Këto janë të gjitha lojëra dhe makinacione politike dhe asgjë më shumë sesa kaq. E vërteta dhe faktet janë një dhe vëtëm një! Kushtetuta nuk e lejon shpërndarjen e parlamentit për shkak të numrave. Ajo e ka të përcaktuar qartë kur shpërndahet parlamenti dhe këtë Ilir Meta e di mjaft mirë, kompetencat e tij i njeh mjaft mirë.

Më pas, të tjerat janë politikë dhe asgjë më shumë sesa kaq!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dy “grushtet” amerikane kundër Ilir Metës

Publikuar

-

Nga

Të gjithë e panë qartë. Pas një tubimi paqësor, për të thënë edhe madhështor të Ilir Metës, i cili nxori në rrugë mijëra qytetarëve, kuptohet edhe mbështetësit e opozitës, PD-së dhe LSI-së, ka pasur një reagim të pazakontë nga ambasada e SHBA-ve në Tiranë.

Ambasadorja Yuri Kim tha se “E surprizuar të shikoja flamurin amerikan në “manifestimin” e sotëm. Për të shmangur çdo konfuzion, ne duam të sqarojmë se teksa SHBA mbështet të drejtën për të protestuar paqësisht, ne nuk kemi asnjë lidhje me “manifestimin” e sotëm”.

Një reagim që tregon se Ilir Meta nuk i ka marrëdhëniet e mira me SHBA-në, dhe ata që përpiqen ta justifikojnë apo të sulmojnë ambasadoren po bëjnë gabim.

Po bëjnë të njëjtin gabim siç bënë atëherë kur sulmuan zv.ndihëm Sekretarin Amerikan të Shtetit, Palmer, ndaj të cilit çfarë nuk thanë. Por, në finale rezultoi se rruga që u ndoq ishte ajo që ai kishte kërkuar. Dhe sulmi që po ndodh këto ditë ndaj ambasadores amerikane, pas qëndrimeve të saj, tregon edhe një herë se politika jonë nuk ka nxjerrë leksionin e duhur. Se “xhebrailët” shqiptarë nuk janë në rrugën e duhur dhe Ilir Meta duket se nga një njeri që ka qënë i mbështetur nga amerikanët dhe zgjedhja e tyre rreth 20 vite më parë, tani e ka humbur këtë mbështetje.

E ka humbur për shkak të korrupsionit të tij, të familjarëve të tij, për shkak të mënyrës sesi ka drejtuar shtetin dhe për shkak të cirqeve të tij në politikë. Rasti i deklarimit të ambasadores ishte një rast i pazakontë dhe ishte “grushti” i parë në fytyrën e Ilir Metës. Ia “ngriu” buzëqeshjen në fytyrë. Ia ndali të gjithë festën e asaj që ai po e çuante fitore.

Më pas, erdhi edhe grushti i dytë dhe ndodhi dje. Kur Ilir Meta po bërtet dhe ulëret tribunave, kur bën debate dhe vërsul këshilltarin e tij për mediat kundër ministres së Drejtësisë, ambasadorja shkoi dhe i dha asaj mbështetje publike për Reformën në Drejtësi, për hapat që janë ndjekur dhe ata që duhen ndjekur.

Sërish ky një “grusht” i dytë ndaj presidentit Ilir Meta. Ndoshta ambasadorja amerikane nuk do ta takonte kurrë ministren e Drejtësisë, ndoshta nuk do t’i thoshte asnjë fjalë. Por, ja që ndodhi. Dhe ndodhi pikërisht në zyrën e ministres dje, për t’i dhënë një leksion të dytë Ilir Metës.

Të dyja kanë diferencë sepse tregojnë qëndrimin që ka SHBA ndaj Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Meta tregon sërish “dhëmbët”/ Nuk dekreton një tjetër ligj

LEXO EDHE:  Kërcënoi Metën me padi/ Vasili nuk kursehet ndaj Ramës

E para ka diferencë për faktin se ne mund të kujtojmë që në Shqipëri flamuri amerikan është përdorur në mijëra protesta dhe s’ka pasur kurrë një qëndrim të tillë.

Flamuri amerikan është përdorur kudo. Edhe në protesta të dhunshme, edhe në ato më ekstremistet. Edhe në 21 janar.

Por, ambasada nuk ka reaguar. Thjeshtë dhe vetëm ka bërë paralajmërimin e saj rutinë, që qytetarët e saj t’i shmangen vendeve ku do grumbullohen njerëz. Dhe kjo ka ndodhur vazhdimisht. Edhe kur ka qënë PS-ja në opozitë, edhe tani që është Partia Demokratike në opozitë. Por, ajo “shpullë” apo “grusht” fytyrës që i dha Ilir Metës ishte e papërsëritshme në llojin e vet dhe e padëgjuar më parë.

E dyta me ministren. Nuk ka ndodhur në Shqipëri që një president të ketë një konflikt të hapur me një ministër, të shkojë dhe ta kallëzojë atë në prokurori, dhe më pas ambasadori i SHBA-ve, të shkojë dhe t’i japë mbështetje publike.

Më shumë se kaq, çfarë kërkon Ilir Meta?!

Ai ndoshta ka kauzën e drejtë dhe janë të drejta çështjet që ngre. Por, grushtet e amerikanëve janë në fytyrën e tij. Jo për të thënë se nuk ka problematika. Jo për të thënë se nuk ka çështje të cilat duhen diskutuar dhe se Reforma në Drejtësi ka krijuar probleme të padiskutueshme në Shqipëri. Por, sepse është Ilir Meta ai që i trajton këto çështje dhe Ilir Meta për ta ndoshta është si “Eskobari” në Kolumbi.

Dikur, mund të dilte edhe Eskobari e t’iu bënte thirrje njerëzve, se përdorimi i drogës dhe kokaina ishte një gjë e dëmshme, aspak e mirë. Por, kur bënte thirrje Eskobari, prodhuesi më i madh i saj në botë, imagjinoni se cili do të ishte reagimi i SHBA-së.

Kështu është edhe rasti i Ilir Metës, i cili del e flet dhe ncjerr çështjet e shqiprtarëve, por Ilir Meta është njeriu më i padëshiruar tashmë për amerikanët dhe këtë po e tregojnë me fakte dhe me vepra konkrete. Dy “grushtet” e fundit mund të pasojnë dhe të tretin dhe të katërtin, derisa ish-kreu i LSI-së, tashmë President i Republikës, ta kuptojë dhe të kthehet në rrugën e duhur./ CNA.al

SHUPLAKA E AMBASADES TE SHBA PER FLAMURIN NE TUBIM/ Yuri Kim: Nuk kemi lidhje

Meta e paditi për shpërdorim detyre/ Ambasadorja e SHBA takon Gjonajn

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rudina Hajdari ngre tonet në parlament/ Ne nuk tërhiqemi, ky është misioni ynë

Publikuar

-

Nga

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari nga foltorja e Kuvendit, ka theksuar se nuk do të tërhiqet nga rruga europiane e Shqipërisë, gjë të cilën e cilëson mision të filluar prej 30 vitesh.

“Ne do ta fusim Shqipërinë në BE. Ne nuk do të reshtim për këtë luftë për të rinjtë tanë. Nuk do të reshtim për këtë mision të filluar 30 vite më parë. Ky është misioni ynë, për ta çuar këtë vend përpara”-tha Rudina Hajdari.

Po ashtu,  deputetja Rudina Hajdari ka kritikuar klasën politike, të cilët i etiketoi si pazarxhinj të vjetër të politikës që punojnë vetëm për interesa të tyre. Hajdari tha se sa herë vendi është në prag të integrimit europian, ky grup politikanësh orkestrojnë krizën e radhës, për të mbajtur peng këtë proces.

“Unë mendoj se në Këshillin Kombëtar të Integrimit, politikanët duhet më shumë të degjojnë dhe të marrin mend nga sygjerimet e shoqerisë. Në këtë drejtim duke marr shkas nga raporti vjetor, mendoj se ky këshill duhet të jetë më pak burokratik e më cilësor.

LEXO EDHE:  Bisedime PD-PS për votimin e ligjit për gjyqtarët/ Zbardhen kushtet e opozitës

LEXO EDHE:  Reforma në drejtësi kryefjalë e procesit transformues në vend

Roli i Këshillit të Integrimit Europian, bëhet më i rëndësishëm nëse brenda samitit të Zagrebit hapen negociatat, ndaj edhe parlamenti duhet te ushtrojë një rol më mbikëqyrës. E vërteta është ndryshe. Cfarë ndodh sot? Pazarxhijntë e politikës sonë orkestrojnë krizën e radhës. Duke na turpëruar para partnerëve ndërkombëtarë. Luajnë ping pong me fatin tonë, që të mbrojnë interesat e tyre personale, që të mbrojnë veten e tyre..

Nëse duam të kuptojmë cfarë duam nga integrimi, duhet t’i drejtohemi të rinjve. Ata duan punësim shpresë mirëqënie, por kjo nuk po ndodh. Nuk mund të ndodhë nëse nuk bashkohemi për të ndëshkuar krimin politik, korrupsionin, të ndëshkojmë këta njerëz që mbajnë peng integrimin. Duhet të kërkojmë largimin e tyre dhe t’i hapim rrugë vetes. Ajo që po bën sot politika i tejkalon përmasat e një krimi kombëtar.”-tha Rudina Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE