Connect with Us

IKMT rinis aksionin për shembjen e banesave/ Kaos dhe trafik te “Astiri”

Sociale

IKMT rinis aksionin për shembjen e banesave/ Kaos dhe trafik te “Astiri”

Publikuar

-

Mëngjesin e sotëm, policia dhe IKMT kanë rinisur sërish punën për shembjen e banesave në zonën e Astirit, si pjesë e aksionit për punimet në lotin 2 të Unazës së Madhe.

Në një lidhje për ABC e Mëngjesit, gazetari Maksi Rama raporton se nga aksioni i IKMT-së janë parashikuar të prishen rreth 25-30 godina në Unazën e  Re. Ndërkohë familjet i kane boshatisur që me 17 shkurt banesat dhe bizneset.

Në zonë ka forca të shumta policie, të cilët kanë vendosur perimetrin e sigurisë, duke penguar edhe banorët të qarkullojnë lirshëm.

Ndërkohë në zonën e Astirit siç raporton gazetari është krijuar kaos, pasi nuk ka patur më herët një njoftim zyrtar nga IKMT se do të niste prishja e objekteve.

LEXO EDHE:  Protesta e “Astirit” vlen sa çuni i Faros

Trafiku është devijuar nga rreth-rrotullimi i Astirit deri tek ish-Shqiponja, por një pjesë e madhe e qytetarëve nuk kanë qenë në dijeni të këtij aksioni dhe për pasojë janë bllokuar në trafik.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shqiptarët, të parët në botë për kërkesat për azil në BE/ Lëmë pas Sirinë e Afganistanin

Publikuar

-

Nga

Shumë shqiptarë ende kërkojnë të gjejnë shpëtimin si azilantë. Edhe për vitin 2019, në raport me popullsinë, Shqipëria ka shënuar numrin më të lartë të azilkërkuesve, duke u renditur kështu në vendin e parë me 59 aplikime për çdo 10 mijë banorë, sipas të dhënave të Zyrës Europiane të Azilantëve (EASO), të përpunuara në raport me popullsinë. Madje lë pas me një diferencë të konsiderueshme, si Siria apo Afganistanit.

Monitor bëri përllogaritjet në raport me popullsinë për të pasur të dhënat të krahasueshme midis shteteve, ku për të disatin vit radhazi, Shqipëria e vogël rezulton e para në botë për aplikime në raport me popullsinë.

Sipas të dhënave të Zyrës Europian të Mbështetjes së Azilit, edhe si numër aplikimesh në vlerë absolute, Shqipëria renditet në 10 vendet kryesore të origjinës së azilkërkuesve.

Në raport me popullsinë, me një diferencë të theksuar, në vend të dytë renditen sirianët, të cilët në raport me popullsinë regjistruan 39 aplikime për çdo 10 mijë banorë, apo rreth 20 aplikime më pak se shqiptarët.

Në vend të dytë renditen afganët, ku për çdo 10 mijë banorë numri i aplikimeve ishte 17, ndjekur nga Venezuela me 14 aplikime, Iraku dhe Kolumbia me përkatësisht 9 dhe 7 aplikime për çdo 10 mijë banorë.

Ndër 10 vendet kryesore të origjinës Turqia, Irani, Pakistani dhe Nigeria kanë  një numër më të ulët aplikimesh në raport me popullsinë. Kështu turqit dhe iranianët kishin një normë prej 3 aplikimesh për 10 mijë banorë, ndjekur nga pakistanezët dhe nigerianët me 1 aplikim.

LEXO EDHE:  Shkojnë të shembin banesat te “Unaza e Re”/ Ju shpërthen tritoli në makinë

LEXO EDHE:  Shembja e rradhës, një ndërtesë dy katëshe

Aplikimet nga Shqipëria u rritën sërish në 2019-n

Të dhënat e Zyrës Europiane të Azilantëve (EASO) bënë të ditur se në vitin 2019, aplikimet për azil nga Shqipëria ishin 22.9 mijë, me një rritje të lehtë prej 2% në raport me vitin e mëparshëm, duke iu kthyer tendencës rritëse pas katër vitesh radhazi kur numri i azilantëve po vinte në rënie.

Rreth 88% e aplikimeve ishin për herë të parë, kurse pjesa tjetër ishin aplikime të përsëritura. Numri më i lartë i kërkesave për azil ishte në mars, shtator dhe tetor, kur i kaloi 2 mijë në muaj.

Të dhënat e EASO tregojnë se në total ka një numër prej rreth 15 mijë rastesh që janë pezull. Përgjithësisht, mbi 90% e vendimeve për herë të parë që merren për azilantët shqiptarë janë negative, pasi Shqipëria konsiderohet si një vend i sigurt.

Të dhënat historike (shih grafikun) tregojnë se që nga viti 2013 ka një rritje të kërkesave për azil, që kulmoi në 2015-n, me rreth 68 mijë dhe më pas ndonëse erdhi në ulje, sërish mbeti më i larti nga shtetet e tjera të Europës që nuk janë pjesë e BE-së.

Në total, që nga viti 2013, janë rreth 200 mijë persona që kanë kërkuar azil në një nga vendet e BE-së./ Monitor

Burimi: EASO, Eurostat, perpunime të Monitor

Burimi: EASO, Eurostat, perpunime të Monitor

Burimi: EASO

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Moti në vend ditën e sotme, parashikohet me vranësira deri në orët e paradites. Po kështu, gjatë kësaj kohe parashikohet shi i dobët lokal.

Sipas SHMU, prej orëve të mesditës, vranësirat do të vijnë në shpërbërje deri në kthjellim në mbrëmje.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – veriperëndim e lehtë, duke u shoqëruar me valëzim të forcës 2 dhe 3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

LEXO EDHE:  Projekti për Lanën, IKMT prish ndërtesen e parë pranë Urës së Shkozës

LEXO EDHE:  Shembja e rradhës, një ndërtesë dy katëshe

Në zonat malore 1ºC deri në 10ºC
Në zonat e ulëta 2ºC deri në 18ºC
Në zonat bregdetare 8ºC deri në 19ºC

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 5 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Nen ndikimin e madh te Jupiterit, ka shume mundësi qe jeta juaj ne çift te zbukurohet. Nuk do ndiheni me vetëm si me parë sepse partneri do iu kushtoje me shume kohe. Beqaret nga ana tjetër nuk do arrijnë ta gjejnë ende personin e përshtatshëm dhe do preferojnë te presin. Për financat është dita me e përshtatshme për te marre masa e për te riorganizuar buxhetin.

DEMI 21. prill – 21. maj

Marsi do jete i vendosur mire sot ne qiellin e dashurisë. Me ne fund do arrini te merreni vesh me partnerin, do t’i pranoni gabimet qe keni bere dhe do mundoheni t’i ndreqni ato. Beqaret me mire le t’i marrin gjerat shtruar dhe te mos nxitohen me hedhjen e hapave. Ne plani financiar keni për te pasur shume fat. Gjendja do përmirësohet shume dhe ju do ndiheni gati për te bere çdo lloj investimi.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Marsi do jete i vendosur mire sot ne qiellin e dashurisë. Me ne fund do arrini te merreni vesh me partnerin, do t’i pranoni gabimet qe keni bere dhe do mundoheni t’i ndreqni ato. Beqaret me mire le t’i marrin gjerat shtruar dhe te mos nxitohen me hedhjen e hapave. Ne plani financiar keni për te pasur shume fat. Gjendja do përmirësohet shume dhe ju do ndiheni gati për te bere çdo lloj investimi.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Nëse marrëdhënia juaj me partnerin ka qene e mire deri me sot, situata do vazhdoje te jete e qëndrueshme. Nëse deri tani keni pasur debate te vazhdueshme ka mundësi te merrni një vendim ekstrem. Beqaret do jene shume kërkues ne dashuri dhe nuk do arritje dot ta gjejnë personin e duhur. Ne planin financiar mos kini frike te ndërmerrni edhe rreziqe për ta ndryshuar situatën.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dite shume e favorshme do jete kjo e sotmja për ju qe jeni ne një lidhje. Do i harroni mosmarrëveshjet e se shkuarës dhe mezi do prisni momentet e këndshme te se ardhmes. Beqaret me ne fund do e kuptojnë se çfarë duan dhe do dini si te joshin. Sektori i financave do jete inkurajues dhe nuk do keni për çfarë te ankoheni. Vazhdoni me këtë menaxhim dhe do dilni te fituar.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Marsi, planeti i dëshirave do ndikoje me shume ne jetën tuaj ne çift dhe do sjelle pasion me shumice. Mundet te mendoni te bëni edhe gjera me serioze dhe jeta do ju ndryshoje menjëherë. Beqaret do ndërmarrin rreziqe te shumta vetëm për te ndryshuar statusin e tyre. Plutoni do jete planeti me i favorshëm për financat dhe gjendja ka për te qene e qëndrueshme gjithë kohës.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do keni dëshira te zjarrta gjate kësaj dite dhe partneri do ndiheni i gatshëm t’ua plotësojë qe te gjitha. Pasditja dhe mbrëmja do jene edhe me sensuale. Beqaret ka rrezik te nxitohen dhe te bëjnë disa gabime te pafalshme. Për financat do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri kështu qe nuk do keni arsye pse te ankoheni. Shume shpejt do shihni sesa do përmirësohet gjendja.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Harmonia ne çift do jetë mbi gjithçka sot. Për te do jeni ta gatshëm te hiqni dore nga çdo zakon dhe nga çdo angazhim qe do ju kërkojë kohe. Edhe beqaret do kenë shume sukses ne dashuri kështu qe jeta ka për t’iu marre tërësisht një tjetër drejtim. Për financat do jete një grua e rrethit tuaj miqësor qe do iu japë këshillat e duhura. Do jeni shume te kujdesshëm dhe te vëmendshëm për çdo hap qe do hidhni.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Do ndiheni edhe me te afërt me partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe marrëdhënia me partnerin do përmirësohet me shume nga sa e kishit parashikuar. Për asnjë moment nuk do keni probleme me atë qe keni ne krah. Beqaret duhet te joshin pafund sepse mundësitë sot do jene mjaft interesante. Me paratë do dini përherë si te silleni dhe nuk do ju dalin vështirësi.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite plotësisht e qete ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do i harroni njëherë e përgjithmonë vështirësitë qe keni pasur dhe do e shihni me optimizëm te ardhmen. Beqaret do kënaqen edhe me disa takime qe do realizojnë kështu qe nuk do kërkojnë te bëjnë menjëherë ndryshime te statusit. Me financat nuk do keni aspak probleme dhe do shpenzoni pa pasur frike.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Jeta juaj ne çift do jete përgjithësisht e mire. Pavarësisht kokëfortësisë se te dyja palëve do mund t’ia dilni ta kaloni ditën pa debate shume te ashpra. Beqaret do kenë takime pasionante dhe mund te fillojnë menjëherë aventura emocionuese. Për ta çdo gjë do jete fantastike. Me shpenzimet tregohuni sa me te matur qe te mundeni sepse ne te kundërt do keni vështirësi.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Jeta juaj ne çift do kaloje një dite jo te mire sot. Gjithë kohës do ndiheni nen tension dhe do keni frike te flisni. Asgjë e mire nuk ka për t’iu ndodhur gjate kësaj dite. Beqaret do ndihen me te plotësuar edhe vetëm me disa takime kështu qe nuk do mbyllen ne vetvete. Te ardhurat do përmirësohen shume me tepër nga sa mendonit. Filloni te shlyeni borxhet e me pas te hiqni para mënjanë.

LEXO TE PLOTE