Connect with Us

Horoskopi i ditës, 5 mars 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 5 mars 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Nen ndikimin e madh te Jupiterit, ka shume mundësi qe jeta juaj ne çift te zbukurohet. Nuk do ndiheni me vetëm si me parë sepse partneri do iu kushtoje me shume kohe. Beqaret nga ana tjetër nuk do arrijnë ta gjejnë ende personin e përshtatshëm dhe do preferojnë te presin. Për financat është dita me e përshtatshme për te marre masa e për te riorganizuar buxhetin.

DEMI 21. prill – 21. maj

Marsi do jete i vendosur mire sot ne qiellin e dashurisë. Me ne fund do arrini te merreni vesh me partnerin, do t’i pranoni gabimet qe keni bere dhe do mundoheni t’i ndreqni ato. Beqaret me mire le t’i marrin gjerat shtruar dhe te mos nxitohen me hedhjen e hapave. Ne plani financiar keni për te pasur shume fat. Gjendja do përmirësohet shume dhe ju do ndiheni gati për te bere çdo lloj investimi.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Marsi do jete i vendosur mire sot ne qiellin e dashurisë. Me ne fund do arrini te merreni vesh me partnerin, do t’i pranoni gabimet qe keni bere dhe do mundoheni t’i ndreqni ato. Beqaret me mire le t’i marrin gjerat shtruar dhe te mos nxitohen me hedhjen e hapave. Ne plani financiar keni për te pasur shume fat. Gjendja do përmirësohet shume dhe ju do ndiheni gati për te bere çdo lloj investimi.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Nëse marrëdhënia juaj me partnerin ka qene e mire deri me sot, situata do vazhdoje te jete e qëndrueshme. Nëse deri tani keni pasur debate te vazhdueshme ka mundësi te merrni një vendim ekstrem. Beqaret do jene shume kërkues ne dashuri dhe nuk do arritje dot ta gjejnë personin e duhur. Ne planin financiar mos kini frike te ndërmerrni edhe rreziqe për ta ndryshuar situatën.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dite shume e favorshme do jete kjo e sotmja për ju qe jeni ne një lidhje. Do i harroni mosmarrëveshjet e se shkuarës dhe mezi do prisni momentet e këndshme te se ardhmes. Beqaret me ne fund do e kuptojnë se çfarë duan dhe do dini si te joshin. Sektori i financave do jete inkurajues dhe nuk do keni për çfarë te ankoheni. Vazhdoni me këtë menaxhim dhe do dilni te fituar.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Marsi, planeti i dëshirave do ndikoje me shume ne jetën tuaj ne çift dhe do sjelle pasion me shumice. Mundet te mendoni te bëni edhe gjera me serioze dhe jeta do ju ndryshoje menjëherë. Beqaret do ndërmarrin rreziqe te shumta vetëm për te ndryshuar statusin e tyre. Plutoni do jete planeti me i favorshëm për financat dhe gjendja ka për te qene e qëndrueshme gjithë kohës.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do keni dëshira te zjarrta gjate kësaj dite dhe partneri do ndiheni i gatshëm t’ua plotësojë qe te gjitha. Pasditja dhe mbrëmja do jene edhe me sensuale. Beqaret ka rrezik te nxitohen dhe te bëjnë disa gabime te pafalshme. Për financat do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri kështu qe nuk do keni arsye pse te ankoheni. Shume shpejt do shihni sesa do përmirësohet gjendja.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Harmonia ne çift do jetë mbi gjithçka sot. Për te do jeni ta gatshëm te hiqni dore nga çdo zakon dhe nga çdo angazhim qe do ju kërkojë kohe. Edhe beqaret do kenë shume sukses ne dashuri kështu qe jeta ka për t’iu marre tërësisht një tjetër drejtim. Për financat do jete një grua e rrethit tuaj miqësor qe do iu japë këshillat e duhura. Do jeni shume te kujdesshëm dhe te vëmendshëm për çdo hap qe do hidhni.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Do ndiheni edhe me te afërt me partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe marrëdhënia me partnerin do përmirësohet me shume nga sa e kishit parashikuar. Për asnjë moment nuk do keni probleme me atë qe keni ne krah. Beqaret duhet te joshin pafund sepse mundësitë sot do jene mjaft interesante. Me paratë do dini përherë si te silleni dhe nuk do ju dalin vështirësi.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite plotësisht e qete ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do i harroni njëherë e përgjithmonë vështirësitë qe keni pasur dhe do e shihni me optimizëm te ardhmen. Beqaret do kënaqen edhe me disa takime qe do realizojnë kështu qe nuk do kërkojnë te bëjnë menjëherë ndryshime te statusit. Me financat nuk do keni aspak probleme dhe do shpenzoni pa pasur frike.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Jeta juaj ne çift do jete përgjithësisht e mire. Pavarësisht kokëfortësisë se te dyja palëve do mund t’ia dilni ta kaloni ditën pa debate shume te ashpra. Beqaret do kenë takime pasionante dhe mund te fillojnë menjëherë aventura emocionuese. Për ta çdo gjë do jete fantastike. Me shpenzimet tregohuni sa me te matur qe te mundeni sepse ne te kundërt do keni vështirësi.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Jeta juaj ne çift do kaloje një dite jo te mire sot. Gjithë kohës do ndiheni nen tension dhe do keni frike te flisni. Asgjë e mire nuk ka për t’iu ndodhur gjate kësaj dite. Beqaret do ndihen me te plotësuar edhe vetëm me disa takime kështu qe nuk do mbyllen ne vetvete. Te ardhurat do përmirësohen shume me tepër nga sa mendonit. Filloni te shlyeni borxhet e me pas te hiqni para mënjanë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

”Më pak dyshues dhe pa panik”/ Tritan Kalo tregon arsyet pse Shqipëria nuk ka asnjë rast me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Mjeku Tritan Kalo thotë se Shqipëria do ia dalë mbanë edhe me rrezikun e ri që i kanoset prej koronavirusit.

Kalo shprehet se, me më pak dyshim, pa panik dhe së bashku me mirëbesim do i dilet edhe kësaj situate pasi mjekët ndër vite janë përballur me epidemi dhe kur ka pasur bashkëpunim ja kanë dalë.

Sipas Kalos, arsyet sepse Shqipëria nuk është prekur ende nga koronavirusi janë masat për kontrollin e fluksit të udhëtarëve, mungesa në të shkuarën e infeksioneve pararendëse “Beta-Coronaviruse”, kryqëzimi i qarkullimit të disa infeksioneve të tjera respiratore dhe alerti i sistemit tonë imunitar dhe vaksinimi i rregullt i popullatës.

“Më pak DYSHUES, pa më të voglin element PANIKU në të përditshmen e jetës suaj, dhe ne BASHKËRISHT e me MIRËBESIM reciprok, do tia dalim përsëri mbanë…..EPIDEMITË janë dukuri jo të panjohura ndër trevat tona Arbërore, edhe në këtë Shqipëri të këndej Drinit….MANTELBARDHËT janë përplasur me to, dhe ATA janë treguar kurdoherë në lartësinë e profesionalizmit dhe të humanizmit të tyre, EDHE pse shpesh në kushte jo të favorëshme për plotësimin e misionit të tyre….”Team-work” dhe “Team-spirit” ishin dhe mbeten çelësi i suksesit të tyre në përballjen me to….Sistemi hermetik i kohës, infrastruktura jo mirë e zhvilluar dhe reliefi, ishin tre faktorët kryesorë që ndikuan po ashtu, edhe në mos përhapjen galopante të tyre në një vend me çalesa jo të pakta të Sistemit të tij Shëndetsor Publik….Ndryshimi i Sistemit, hapja e tij Politike dhe Gjeografike, qarkullimi i lirë sjedhin me vete edhe një qasje tjetër ndaj Epidemive të Sëmundjeve të ndryshme Infektive, sepse edhe mundësija e tyre e hyrjes dhe përhapjes te ne është disi më e favorizuar në kushtet kur Epidemiologjikisht sot Bota është transformuar në një “Krahinë të vetme” (Tutto il Mondo é un Paese)…SFIDA e rradhës quhet “Sars-Cov-2/Covid-19….”Shqipëria për momentin duket e kursyer nga ky rrezik ndërbotëror, duke mos patur asnjë rast të konfirmuar…

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 gusht 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 18 mars 2019

1- Rastësi,

2- Masat e mara për të mbajtur nën kontroll fluksin e udhëtarëve si dhe sensibilizimin e tyre, kur ata vijnë nga zona me raste tashmë të konfirmuara me Sars-Cov-2/Covid-19si Kina, Itali, Koreja etj.

3- situata në përmirsim e Gripit sezonal.

4- mungesa në të shkuarën edhe e infeksioneve nga të tjerë Beta-Coronaviruse (“Sars-Cov 2002-2003”, “Mers-Cov 2012”).

5- vendosja gjeografike e Trevave tona.

6- kryqëzimi i qarkullimit të disa infeksioneve të tjera respiratore dhe mekanizmat konkurencialë të tyre për invadimin e organizmave humane.

7- imuniteti i fituar ndaj coronaviruseve minore shkakatare të riniteve e faringiteve mbarë-vjetorë, që në mënyrë të kryqëzuar ndoshta na mbron edhe ndaj një Coronavirusi madhor si “Sars-Cov-2/Covid-19”.

8- alerti i sistemit tonë imunitar nga vaksinimi i rregullt i popullatës, etj, janë disa shpjegime për realitetin e situatës në të cilën NE ndodhemi….Proud to be a Docotor”, shkruan Kalo në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Punime nëpër kabina/ Disa zona të Tiranës pa energji për 2 ditë

Publikuar

-

Nga

Në vijim të punimeve për rikonstruksionin e kabinave, disa zona të Tiranë do të mbeten pa energji elektrike.

Sipas njoftimit të Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike(OSHEE), në datat 5-6 mars do të stakohet energjia në këto zona në Tiranë.
5 mars/09:00-15:00: pjesërisht rrugët: “Ali Demi”, “Zonja Curre”, “Pjetër Gurakuqi”, “Ali Shefqeti” në Shkozë

6 mars/09:00-15:00: pjesërisht rrugët: “Andrea Mano”, pranë shkollës “Ramazan Jarani”, dhe rrugët “Petro Nini Luarasi” e “Shyqyri Ishmi”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Po bëhet çorbë derri çdo gjë”/ Fuga “shpërthen” ashpër për helmimin e nxënësve në Fier

Publikuar

-

Nga

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga

Akademiku Artan Fuga ka reaguar lidhur me helmimin e një grupi nxënësish të shkollës së mesme “Janaq Kilica”.

Fuga thotë se Ministria e Arsimit nuk duhet të merret me shkaktarin e helmimit, por i kërkon llogari se përse i lejon kriminelët të shkaktojnë të tilla rastesh.

Akademiku shtron pyetjen nëse simpromat që kanë shfaqur fëmijët janë helmim apo grip.

“Me rastin e helmimit të gjimnazistëve në Fier, Ministria e Arsimit as ka për detyrë sic thotë të gjejë shkaktarin as t’i kërkohet t’a gjejë atë.  Se këtu po bëhet çorbë derri çdo gjë. Shkaktarin e gjen polici i lagjes. Ministria E Arsimit duhet të gjejë se përse shkolla i lë hapësirë këtyre kriminelëve a këtyre ngjarjeve skandaloze që duhet të bënin xhiron e planetit!  O Zot nuk po merret më vesh asgjë! Mos kanë nisur simptomat e gripit me dhimbje koke dhe trullosje!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE