Connect with Us

Coronavirusi/ Conte videomesazh popullit të tij: Kur gjithçka të mbarojë, italianët do të jenë krenarë

Bota

Coronavirusi/ Conte videomesazh popullit të tij: Kur gjithçka të mbarojë, italianët do të jenë krenarë

Publikuar

-

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte i është drejtuar me një videmesazh popullit italian lidhur me situatën e krijuar nga përhapja e koromavirusit.

Conte thotë se Italia është një vend i fortë dhe siguron se edhe kjo sfidë do të kalohet.
Në videomesazh Conte shprehet se sfida ndaj koronavirusit është një sfidë e përbashkët, pa dallime partiake dhe kur gjithçka të mbarojë italianët do jenë krenarë për mënyrën sesi u përballëm me guxim, vendosmëri dhe kokën lart.

“Nuk është hera e parë që vendi ynë është përballur me emergjencë kombëtare. Por ne jemi një vend i fortë që nuk heq dorë dhe kjo është në ADN-në tonë.
Ne po përballemi me sfidën e koronavirusit, një sfidë që nuk ka ngjyrë politike dhe e cila duhet të bashkojë të gjithë kombin. Kjo është një sfidë që duhet të tejkalohet me angazhimin e të gjithëve: qytetarëve dhe institucioneve, shkencëtarëve, mjekëve, punonjësve shëndetësorë, mbrojtjes civile, zbatimit të ligjit. Italia është thirrur të bëjë pjesën e saj në këtë situatë të rëndë globale.
Ne jemi në të njëjtën varkë, kushdo që ka timonin ka edhe detyrën të tregojë rrugën, duhet të bëjmë një përpjekje shtesë, duhet ta bëjmë atë së bashku.
Ne do të dalim nga kjo emergjencë së bashku dhe do riafirmojmë plotësisht vlerat tona, duke shtuar se kur gjithçka të mbarojë italianët do jenë krenar për mënyrën sesi të gjithë u perballen me guxim dhe vendosmëri dhe e mbajtën kokën lartë.”, shprehet Konte në videomesazh./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Viktima e parë nga koronavirusi/ Kalifornia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Kalifornia ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme pasi konfirmoi viktimën e parë nga koronavirusi.

Sipas BBC, viktima ishtë një 71-vjeçar, i cili humbi jetën në një spital afër Sacramento.

Tani ka të paktën 150 pacientë të raportuar në SH.B.A me Covid-19 në 16 shtete.

Në të gjithë botën, autoritetet kanë konfirmuar më shumë se 92,000 raste të virusit, nga të cilat më shumë se 80,000 janë në Kinë. Më shumë se 3000 njerëz kanë vdekur në të gjithë botën, shumica prej tyre në Kinë.
10 nga 11 viktimat e SHBA ishin në shtetin Uashington, por shpërthimi gjithashtu është ndezur në Teksas dhe Nebraska.
Ndërkohë Uashington dhe Florida shpallën gjendje të jashtëzakonshme gjatë fundjavës për të ndihmuar në parandalimin e koronavirusit.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Greqi/ Mbyllen shkollat, universitetet dhe ambientet publike

Publikuar

-

Nga

Numri i personave të prekur nga koronavirusi vijon të rritet edhe në Greqi, ku mësohet se 10 persona janë konfirmuar të prekur nga ky virus.

Sipas mediave greke, alarmi nga koronavirusi, ka çuar në mbylljen e shkollave, universiteteve, teatrove si dhe ambientet publike argëtuese në Patra dhe zonën e Achia, Ilia, dhe ishullin Zakynthos, deri më 6 mars.

Të njëjtën gjë ka bërë edhe Italia, e cila është vendi më i prekur në Evropë nga koronavirus, ku deri më tani janë shënuar mbi 100 viktima dhe mbi 1 mijë të infektuar.

LEXO EDHE:  Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoni

LEXO EDHE:  Viktima e parë nga koronavirusi/ Kalifornia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Virusi vdekjeprurës shpërtheu në Kinë, në fund të muajit dhjetor 2019, duke shënuar deri më tani mbi 3 mijë viktima në mbarë botën e mbi 80 të infektuar.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Dyshohej për 10 të raste/ IKSHPK: Asnjë i prekur me koronavirus në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën me dije se 10 pacientë të shtruar në spital, dyshohet se ishin infektuar me koronavirus.

IKSHPK njofton se pas kontrollit, fatmirësisht ka rezultuar se në Kosovë ende nuk ka koronavirus.

“Pacientët u kontrolluan nga ekipi i infektologëve në Klinikën Infektive në QKUK dhe iu morën mostrat për testim laboratorik në virusin SARS-CoV-2. Me datë 04.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar dhjetë pacientë në virusin SARS CoV-2 dhe kanë rezultuar negative domethënë të dhjetë pacientët nuk janë të infektuar me virusin SARS CoV-2”, thuhet në njoftimin që i është dërguar mediave.

LEXO EDHE:  Vigjilencë e shtuar në të gjithë sistemin/ Manastirliu: Deri tani Shqipëria e paprekur nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoni

IKSHPK deklaron se që nga data 8 shkurt deri në ditën e sotme janë testuar gjithsej 52 mostra të dyshimta e koronavirus, por që të gjitha kanë rezultuar negative./ CNA.al

LEXO TE PLOTE