Connect with Us

Çështja Babale/ Basha i dërgon letër ambasadores së SHBA

Politikë

Çështja Babale/ Basha i dërgon letër ambasadores së SHBA

Publikuar

-

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i ka dërguar sot një letër ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim.

Mësohet se në letër Basha ka trajtuar akuzat për përfshirjen e dy vëllezërve të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt, në narko-trafik. Basha i tregon ambasadores provat që PD i ka bërë publike përmes demokratit Ervin Salianji.

Kreu i opozitës ngre akuzat se sistemi drejtësisë dështoi të bëjë dhe përfundojë një hetim për shkak të presionit politik të qeverisë, mdaje shkon më tej duke thënë se kanë bërë tentativa për t’i mbuluar ato, me përfshirjen e zyrtarëve të lartë të policisë dhe politikanëve nga PS.

Një tjetër shqetësim që trajtohet në letër, është gjyqi ndaj Ervin Salianjit.

LEXO EDHE:  Analisti i vërsulet Bashës/ Mashtrues, braktise njerëzit dhe u bëre pjesë e qeverisjes

“Gjyqi prodhoi shkelje flagrante të ligjit, nga një gjykatës haptas i lidhur me partinë në pushtet duke dënuar përfaqësuesin e PD Ervin Salianji dhe gazetarin investigativ Jetmir Olldashi me akuza absurde për raportime të rreme”, thuhet në letrën e Bashës, ku është përfshirë edhe një material përmbledhës për ngjarjen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Reforma në Drejtësi ka dështuar”/ Berisha akuza të forta Dvoranit: Fshehu nga vettingu 100 mln lekë

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri  Sali Berisha në një intervistë për Euronews Albania, tha se Reforma në Drejtësi po rezulton një dështim i plotë.

Sipas Berishës të gjithë drejtuesit e sistemit të ri janë zgjedhur në mënyrë të paligjshme, ndërsa ripërsëriti akuzat e tij ndaj kreut të KED-së, Ardian Dvorani, teksa u shpreh se fshehu 100 milion lekë nga vettingu.

“Reforma në Drejtësi ka një dështim të plotë. Institucionet i kanë krerët në kundërshtim me Kushtetutën. Kushtetuta thotë se SPAK ngrihet jo më pak se 10 prokurorë.

LEXO EDHE:  Aleati kritikon Bashën/Nuk po e artikulon siç duhet republikën e re!

LEXO EDHE:  Qesharake/ Basha vendos në garë për sekretarë punonjësit e administratës të PD-së

Kryetari i KLP duhet të jetë magjistrat dhe kreu i KED duhet të jetë magjistrat. Asnjëri nuk është. Dvorani ka fshehur 100 milionë dhe është mbajtur ndërsa të tjerët kanë ikur me 15 milionë të pa justifikuara”/CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Uroj që vendet anëtare të tregohen më strategjike”/ Gjosha sulmon qeverinë për negociatat

Publikuar

-

Nga

Ish-ministrja e Integrimin Klajda Gjosha ka reaguar për deklaratën e këshilltarit të CDU/CSU-së, Hans Joachim Falenski, i cili tha se ka gjasa që kushtet për Shqipërinë të shtohen.

Në një postim në rrjetet sociale, Gjosha deklaron se loja me integrimin europian të vendit vazhdon ende pa u ndalur, për ata që cdo ditë punojnë për ta minuar këtë proces jetik për të gjithë ne.

Sipas ish-deputetes të LSI-së, frika nga e vërteta që fshihet pas fasadës, frika nga fallcifikimet për të kapur çdo qelizë të drejtësisë, e detyron mazhorancën që me nxitim të manipulojë opinionin publik por edhe institucionet europiane.

“Pavarësisht kushteve të paplotësuara dhe investimit të mazhorancës për të mos i çelur negociatat, unë uroj që vendet anëtare të tregohen më strategjikë në vendimin e tyre për Shqipërinë. Uroj që negociatat të çelen për shqiptarët, për t’i rikthyer atyre sado pak shpresë se Shqipëria do të bëhet, duke pasur në krah një partneritet të fortë euro-atlantik!

LEXO EDHE:  Analisti i vërsulet Bashës/ Mashtrues, braktise njerëzit dhe u bëre pjesë e qeverisjes

LEXO EDHE:  Foto-Zbulohet mbështetësi më serioz i Bashës/Kaubojsi del në fushatë për Lulin

Por mos harrojmë edhe dicka të fundit… Shqipëria nuk bëhet duke fshehur të vërtetat, duke mos pranuar përgjegjësitë, Shqipëria bëhet vetëm nëse të gjithë bashkë, me një dakordësi kombëtare ndryshojmë këtë realitet të hidhur në të cilën po kalon vendi!”, shkruan ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Zëri i popullit po dëgjohet fort”/ Meta nuk ndalet së falenderuari intelektualët

Publikuar

-

Nga

Të tjera pamje nga manifestimi i të hënës ka publikuar pak minuta më parë presidenti, Ilir Meta, në rrjetet sociale.

Meta falenderon artistët, që iu bashkuan dhe i siguron se zëri i tyre dhe i popullit po dëgjohet fort në të gjithë Shqipërinë.

“Në betejën tonë të pandalshme për mbrojtjen e Kushtetutës dhe të Shqipërisë sonë të dashur, na janë bashkuar edhe shumë personalitete të nderuara të artit dhe kulturës shqiptare, si Bujar Kapexhiu, regjisor, skenarist, aktor i mirënjohur dhe satirist, gjithmonë në shërbim demokracisë dhe fjalës së lirë.

LEXO EDHE:  “Kamikazja” e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Aleati kritikon Bashën/Nuk po e artikulon siç duhet republikën e re!

Mirënjohje dhe falenderim të veçantë kam sot edhe për mijra qytetarë dhe intelektualë të Tiranës që kanë përqafuar pranverën kuq e zi! Jam i lumtur se zëri i popullit, me intelektualët në krye, po dëgjohet fort në të gjithë Shqipërinë, dhe kudo ku ka shqiptarë në të gjithë botën demokratike”, shkruan Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE