Connect with Us

Analistët tanë, si “armiq” publik/ Mbrojtën Çilin, heshtën për Ben Blushin

Politikë

Analistët tanë, si “armiq” publik/ Mbrojtën Çilin, heshtën për Ben Blushin

Publikuar

-

Ndoshta do të duhet t’i quajmë analistë, opinionistë apo kanalistë dhe turpbërës të opinionin publik në Shqipëri.

Janë të shumtë, shëtisin ekraneve, por nuk mund të mos quhen profesionistë, me eksperiencë, që flasin një gjuhë të bukur, që kanë një mendim logjik apo edhe argumente, por që në fakt janë ata që flasin kur duhet të heshtin dhe heshtin atëherë kur duhet të flasin.

Ky është rasti i të gjithë analistëve tanë, që si armiq publik u vërsulen për të mbrojtur Henri Çilin. Dikush pati kurajon dhe shkoi deri në gjykatën e Përmetit. Pa folur drejtësia, ata besonin tek pafajësia. Vinin dorën në zjarr, ç’ka besojmë se nuk do ta bënin as për fëmijët e tyre.

Gjithësesi, Henri Çili është në rolin e “babait”, se iu ka dhënë miliona, i ka paguar sistematikisht, i ka pasur bashkëpunëtorë nëpër gazeta, në fondacione, në universitet, nëpër botime, ku janë miliona e miliona të paguara për ta, pa përjashtim, nga i pari tek i fundit, nga ata që dolën dhe e mbrojtën. Me emra apo pa emra. Preç Zogaj, Blendi Fevziu, Mustafa Nano, Andi Bushati, Armand Shkullaku, etj etj, janë pjesë e listës së gjatë të bashkëpunëtorëve shumë vjeçarë të Henri Çilit.

Por, ka edhe të tjerë që e bëjnë avokatinë vullnetarë në këtë listë apo ka edhe të tjerë që pa pagesë nuk bëjnë asgjë, por kjo ka pak rëndësi tashmë.

Ajo që bie në sy dhe që është e rëndësishme tashmë është se shqiptarët e panë dhe e kuptuan brenda dy javëve se kush janë analistët tanë, aspak të nderuar por që duhen neveritur dhe braktisur. Janë ata që morën “shpatën” në dorë në mbrojtje të Henri Çilit. Ndoshta mirë bënë, kishin të drejtën e tyre ta bënin.

Por, janë po këta njerëz që mbyllën gojën kur u denoncua pasuria prej miliarderi e Ben Blushit, një ish-politikan, aktualisht drejtor i një televizioni, i cili nëpërmjet bashkëshortes së tij ishte bërë ortak në një kompani në Bullgari, me pronarët e kompanisë së inceneratorëve në Tiranë, të një koncesioni mbi 300 milion euro. Dhe këta së bashku kishin blerë Valtelina shpk, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe, dhe që ka të njëjtët aksionerë që ka edhe Top Channel.

Heshtën analistët tanë, këta që trumbetonin dhe që “qanin” apo quraviteshin për Henri Çilin, këta imoralë me moral. Këta personazhe publike që duan të shesin vlera dhe përfaqësojnë anti-vlera. Këta që na thonë se janë dikushi, por në fakt janë askushi.

LEXO EDHE:  Pikëpyetjet e buxhetit 2021/ Analistët skeptikë për të ardhurat dhe shpenzimet

Heshtën për skandalin e Ben Blushit, për pasuritë e tij, për Top Channel, për inceneratorët, për lidhjet, për tenderat, për gjithçka tjetër dhe folën për Henri Çilin.

A thua se shqiptarëve iu duhet më shumë Henri Çili sesa 300 milion eurot nga taksat e tyre që shkojnë në kompani inceneratorësh, nëpërmjet koncesioneve. A thua se shqiptarëve iu duhet më shumë Henri Çili sesa Top Channel, një televizion kombëtar, i cili po përdoret nga Ben Blushi për interesa krejtësisht klienteliste dhe korruptive.

Është e provuar se ky televizion ka bërë dhjetëra kronika në mbrojtje të inceneratorëve, ndërkohë më pas pronarët e kësaj kompanie bëhen ortake me gruan e Ben Blushit, në një kompani në Bullgari dhe blenë për 2.2 milion dollarë më pas Lori Kafenë. Dhe këta analistët aspak të nderuar, këta fytyra të fëlliqura të opinionit publik heshten.

Këta karagjozë publik, këta të pavlerë që zhyten nëpër listëpagesa televizionesh, universitetesh e ku të mundin e si të mundin, dolën dhe folën kur u arrestua Henri Çili, por heshtën kur duhej të ulërisnin që të hapeshin hetimet për një ish-politikan, ish-ministër, ish-deputet, ish-kryetar partie, skandaloz dhe i zhytur në një pasuri marramendëse.

Por, ata janë të njëjtë si ai. Janë të gjithë me miliona. Janë të gjithë me miliarda. Janë me vila. Janë me prona të paluajtshme të pallogaritshme, paguhen me dhjetëra milion lekë çdo muaj. Prandaj dhe heshtin, sepse janë të gjithë si Ben Blushi, janë të gjithë si Henri Çili, janë po ato fytyra. Vetëm iu ndryshon imazhi, asgjë tjetër. Hiqeni kokën e njërit e vëreni tek tjetri. Kanë të njëjtin kostum, përfaqësojnë të njëjtën logjikë. Pavarësisht se njëri bën si djathtë e tjetri bën si i majtë, janë të gjithë njësoj. Si henri Çili dhe si Ben Blushi, nuk ndryshojnë aspak. Flasin dhe e mbrojnë njëri-tjetrin kur ka hall. Por, kur dikush prej tyre sulmohet me të vërteta, ata heshtin për ta mbrojtur me heshtjen e tyre. Dhe kur ndodh si rasti i Çilit, siç e pamë, ulërisnin. E këta janë pra kanalistët tanë “të nderuar”, që tashmë nuk i duhen aq dreqit./ CNA.al

Imoraliteti publik dhe abuzimi mediatik i Henri Çilit

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

SPAK përballë skandalit/ Hetoi Pezën, hesht për Ben Blushin

“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mediu bëhet nostalgjik/ Kujton historinë me ish-Presidentin Bush: E puthën kamarierët në faqe

Publikuar

-

Nga

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, është bërë nostalgjik mbrëmjen e sotme, teksa ishte duke folur për zgjedhjet në SHBA dhe për politikanët amerikanë.

Ai tha se politikanët amerikanë dallojnë shumë me ata europianë, ndërsa për të mbështetur këtë deklaratë, tregoi dy ngjarje që i kishin mbetur në mendje gjatë vizitës së ish-Presidentit Xhorxh Bush në Shqipëri, në vitin 2007.

Mediu tregoi se gjatë një darke një nga kamarierët e restorantit ku ata po hanin kërkoi që të puthë në faqe ish-Presidentin dhe pas tij e puthën të gjithë kamarierët.

Madhështia e politikanëve amerikanë është raporti njerëzor që ata krijojnë me njerëzit. Ka një diferencë të madhe mes politikanëve europianë dhe ata amerikanë. Raportin njerëzor e kanë shumë të rëndësishëm, të japë dy shembuj. Një moment kur ishin në takim me Presidentin Bush dhe ishte zoti Berisha, ishim për drekë. Ndër të tjera, një nga kamarierët i thotë zotit Berisha, a mund ta puth në faqe Presidentin amerikan. Berisha ngeli i shtrënguar në atë moment. Presidenti Bush tha çfarë kërkon ai, do që të të puthë në faqe. Po mirë tha le të vijë. Më pas të gjithë kamarierët burra dhe gra erdhën për ta puthur. Tha të lutem hiqe pak kamerën se po doli kjo foto në SHBA nuk e di se çfarë do bëhet“, u shpreh kreu i PR-së në Report Tv, ndërsa tregoi edhe një episod tjetër të takimit.

LEXO EDHE:  Zbulohet pse Top Channel sulmon qeverinë/ Rama nuk i dha Vjollcës postin që kërkoi

LEXO EDHE:  Video-skandali Salianji-G.D./ Ja çfarë po ndodh në PD

Djali im ishte i vogël në atë kohë dhe ishte mësuar se unë do t’i çoja ndonjë autograf. Më tha a mund t’i marrësh një autograf Bushit. Kur ishim të ulur, e pyeta a është e mundur të ma japësh. Ai me mirësinë e vetë më thotë, se si e quajnë djalin. Ma nënshkroi dhe ma dha. Kur u larguam më tha bëji të fala djalit. Unë i thashë djalit ke të fala nga Presidenti, ai mu përgjigj ku më njeh mua ai. Raporti njerëzor i tyre dhe sidomos vlerësimi që kanë pasur me shqiptarët është jashtëzakonisht e vlefshme. Ruajtja e këtyre raporteve krahas atyre politike është e vlefshme“, rrëfeu Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Publikuar

-

Nga

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Parlamenti grek ka votuar me shumicë dërrmuese zgjerimin e detit territorial me 12 milje në Jon.

284 deputetë votuan pro projekt-ligjit që tashmë i jep Greqisë 13 mijë metra katrorë territor më shumë, ose një zgjerim em rreth 10% të totalit që ka.

Ky është vetëm hapi i parë i Greqisë, pasi tashmë mbetet çështja e zgjerimit të ujërave territorialë me Shqipërinë që do të zgjidhet me një dakordësi paraprake për ta çuar çështjen në një Gjykatë Ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Publikuar

-

Nga

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Gazetari Baton Haxhiu thotë se pavarësisht ardhjes së Joe Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë, politikat e SHBA për Ballkanin nuk do të ketë ndonjë ndryshim të madh.

Sipas tij qëllimi kryesor i administratës së re do të jetë dhënia fund e armiqësive në Ballkan dhe për këtë ai shtroi se shpresonte që të mos “ketë dhimbje” duke iu referuar ndonjë zgjidhjeje në dëm të interesit të shqiptarëve.

Z. Haxhiu theksoi se “Kosova ka pafuqi për të zgjidhur problemin në veri’ dhe se “administrata Biden do t’i vërë pikën kësaj çështjeje”.

Ndërsa gazetari Andi Bushati thotë se politikat e ndjekura nga Trump dhe presidentët e mëparshëm të Demokratëve kanë “vija të qarta ndarëse”.

“Në periudhën Trump kemi parë një Amerikë tjetër se sa ajo Amerika e ëndrrave që çliroi Kosovën. Shpresoj dhe besoj që të rikthehet Amerika e ëndrrave dhe jo ajo e tipave kaubojsë të Trump dhe Grenell”, deklaroi z. Bushati.

LEXO EDHE:  Video-skandali Salianji-G.D./ Ja çfarë po ndodh në PD

LEXO EDHE:  Top Channel nuk i ndahet Tahirit/ Gënjen për udhëtimin në Gjermani

Për z. Haxhiu edhe pse nuk pajtohet me marrëveshjen Kosovë-Serbi të firmosur në Shtëpinë e Bardhë, tha se, ajo ka ardhur kryesisht për shkak të pamundësisë së liderëve të Kosovës për të zgjidhur problemet.

Në fund, Baton Haxhiu konsideroi si vendimtar faktin se si do të jenë marrëdhëniet e Sekretarit Amerikan të Shtetit me pasardhësin e Merkel, që e cilësoi më afër Rusisë.

“Kam frikë se Kosova me këtë administratë do të ketë probleme serioze dhe nuk besoj se do të pyesin shumë për të ardhmen tonë”, përfundoi z. Haxhiu./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE