Connect with Us

Akuzat për lobim kundër integrimit të Shqipërisë/ Meta publikon letrën që i ka dërguar komisionerit

Politikë

Akuzat për lobim kundër integrimit të Shqipërisë/ Meta publikon letrën që i ka dërguar komisionerit

Publikuar

-

Pas akuzave të maxhorancës se presidenti Ilir Meta po kërkon të bllokojë hapjen e negociatave, ka ardhur edhe reagimi i Kreut të shtetit.

Meta ka publikuar letrën e plotë që i ka dërguar Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi dhe ka mohuar akuzat se po lobon kundër integrimit të Shqipërisë tek krerët e vendeve të BE-së.

Presidenti deklaron se është detyruar ta publikojë letrën, për të shmangur interpretimet dashakeqëse.

“Të dashur gazetarë,
Meqenëse burime nga mazhoranca kanë servirur për një televizion, letrën zyrtare të Presidentit të Republikës Sh.T.Z Ilir Meta drejtuar Komisionerit për Zgjerimin, për të krijuar keqkuptime, po detyrohemi ta publikojmë të plotë për të shmangur çdo interpretim dashakeq”, shkruan Kreu i Shtetit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Takimi i ambasadores së SHBA me Kryemadhin/ LSI zbulon detaje

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Socialiste për Integrim ka zbuluar detaje nga takimi i kryetares Monika Kryemadhi me ambasadoren e SHBA në Tiranë Yuri Kim.

LSI bën me dije se takimi zgjati rreth 1 orë e gjysmë dhe ashtu si u raportua edhe më parë në media, në fokus ishte Reforma Zgjedhore.

Mësohet se të dyja palët kanë ndarë angazhimin e përbashkët për realizimin e Reformës Zgjedhore brenda datës 15 mars 2020, si datë e përcaktuar në marrëveshjen e dakordësuar mes opozitës së bashkuar dhe mazhorancës.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Kush po ia fut tjetrit?/I gjati me Holandezin apo Kardiologu me Shtangistin!

LEXO EDHE:  Partinë e Ramës e drejton Luli

“Kryemadhi konfirmoi vullnetin e palëkundur të LSI dhe opozitës së bashkuar për ta përmbyllur këtë reformë dhe njëherazi për t’i hapur rrugë zbatimit të saj ashtu sikurse përcaktohet edhe nga Bundestagu Gjerman”, thuhet në deklaratën e LSI./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“S’po e bën këtë në mënyrë të sinqertë”/ Hajdari shigjeton Metën për shpërndarjen e Parlamentit

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari ka qenë kritikuese ashtu si me mazhorancën edhe me opozitën dhe presidentin Ilir Meta, teka foli për çështjet më të nxehta të politikës shqiptare.

Hajdari tha se ende nuk po sheh rezultate konkrete nga paketa Anti-KÇK, ndërsa nuk kurseu opozitën që dogji mandatet dhe u largua nga Parlamenti.

Ajo deklaroi në emisionin “Top Talk” se nuk e justifikon faktin se vendimi i opozitës joparlamentare për të braktisur mandatet ishte i drejtë, ndonëse theksoi se disa nga shqetësimet e ngritura qëndrojnë.

Nga ana tjetër, deputetja i kërkoi Metës të mbështesë me hapa konkrete listat e hapura, pasi nënvizoi se nuk beson se lëvizjet aktuale të Kreut të Shtetit janë të sinqerta.

LEXO EDHE:  Denoncimi nga Fiks Fare/ Blendi Klosi akuza Prokurorisë

LEXO EDHE:  U braktis nga opozita/Çfarë tha Meta në fund të takimit me partitë parlamentare

“Disa nga gjërat që ka thënë presidenti kanë qenë të drejta, qëndrojnë. Nuk besoj se shpërndarja e Parlamentit do të ishte një e drejtë që ai e ka në kompetencë. Unë inkurajoj presidentin të mbështesë me hapa konkrete, se atë që ai thotë unë besoj se është e drektë, por të mbështesë në hapa konkrete listat e hapura. Duhet të bëjë hapa konkrete se nuk mund ta besoj dot që ai po e bën këtë në mënyrë të sinqertë”, u shpreh Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Kryemadhi takim me ambasadoren e SHBA

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka takuar ditën e sotme ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim.

Raportohet se takimi i cili zgjati për rreth një orë e 30 minuta u zhvillua në selisë e LSI dhe kishte si synim Reformën në Drejtësi.

Mësohet se Kryemadhi i ka deklaruar ambasadores se partia që ajo drejton është e gatshme të angazhohet për përfundimin e Reformës Zgjedhore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE