Connect with Us

Vettingu/ Konfirmohet në detyrë zyrtari i lartë i Policisë së Shtetit

Vetingu

Vettingu/ Konfirmohet në detyrë zyrtari i lartë i Policisë së Shtetit

Publikuar

-

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka konfirmuar në detyrë drejtorin e Drejtorisë së Krimit  Kundër Personit dhe Pasurisë në Policinë e Shtetit, Arben Dashi.

Dashi, rezultoi i pastër në kriteret e vlerësimit. Sipas raporteve, ai ka bërë deklarim të rregullt të pasurisë dhe nuk ka të dhëna që ka lidhje të papërshtatëshme me botën e krimit. Arben Dashi ndodhet në Polici që prej vitit 1985.

Kujtojmë se, më herët, Dashi mbante postin e drejtorit të Krimeve të Renda në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Ndërsa në 2014 ai u komandua në postin e drejtorit të Policisë së Qarkut të Tiranës në vend të drejtorit Ardian Çipa, i cili u nis për specializim jashtë vendit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Ngec në “rrjetë”/ Vettingu i “pret kokën” gjyqtarit të radhës

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të Andi Civicit, gjyqtar në Gjykatën e Apelit të Tiranës.

Trupa gjyqësore e përbërë nga Roland Ilia, Xhensila Pine dhe Valbona Sanxhaktari, dolën në përfundimin se gjyqtari Civici nuk është i përshtatshëm për vijimin e detyrës.

Mësohet se vetë gjyqtari Civici nuk ka qënë i pranishëm në momentin që KPK ka dhënë vendimin.

LEXO EDHE:  Vendimi final për ish-kryeprokurorin/ Adriatik  Llalla përfundon në burg?

LEXO EDHE:  Video-Berisha publikon emrin/ Kush është polici që dhunoi gruan te Bregu i Lumit

Andi Civici e ka filluar karrierën në sistemin gjyqësor në vitin 2003 si gjyqtar në Gjykatën e Fierit. Në vitin 2010, Civici është emëruar gjyqtar i Apelit të Vlorës, funksion të cilin e ka mbajtur deri në vitin 2016, kur u transferua në Gjykatën e Apelit Tiranë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Çudirat e drejtësisë së re të Sokol Sadushit

Publikuar

-

Nga

Sokol Sadushi është një nga ekspertët e nivelit të lartë që janë paguar rreth 7.000 euro në muaj gjatë muajve të Reformës.

Sot Sokol Safushi po del përpara KLGJ-së, si kandidat për anëtar i Gjykatës së Lartë.

Nuk po i hymë fjalive pa sens që deklaroi përpara KLGJ-së, që tregojnë se nuk di çfare flet sa kohë beson se po shkon në atë gjykatë që të hartojë strategji dhe jo për të dhënë drejtësi.

Nuk po ndalemi as tek fakti se si paturpsisht nje serë si ky, po lëviz nga një karrike në tjetren dhe intervistave që po japin mes shokesh.

Sot po ndalemi vetëm në një pikë që flet shumë për moralin e kandidatit.

Sokol Sadushi sot është kandidat për Gjykatën e Lartë, ndërkohë që gruaja e zotit Sadushi është gjyqtare në Gjykaten e Apelit.

Domethënë ky do gjykojë çështjet për të cilat do ankohen palët që kanë pasë gjyqtare gruan e Sadushit!

LEXO EDHE:  Vret me plumb në kokë të riun/ Vetëdorëzohet autori

LEXO EDHE:  Policet prangosin kolegun/Qëlloi me armë, ishte i dehur

A është rasti që gruaja e Sokol Sadushit të hyjë me prioritet në proçes Vetingu? Apo bashkëshortët Sadushi  kanë zgjedhur lojë tjetër?

Siç e ka shkruar ligjin Sokol Sadushi, gruaja e Sokol Sadushit i nenshtrohet Vettingut, kurse burri i gruas, nuk kalon në Vetting se nuk hyn nga gjyqësori.

Në këtë rast opsionet janë tre:

Opsioni i parë që gruaja e Sadushit e kalon Vettingun dhe rrinë të dy në sistem. Sipas këtij opsioni, Sokol Sadushi do shqyrtojë edhe çështje të shqyrtuara më parë nga e shoqja.

Opsioni i dytë, gruaja e Sokol Sadushit jep dorëheqjen përpara Vetingut dhe familja Sadushi i shpëton vetingut përfundimisht;

Opsioni i tretë, gruaja e Sokol Sadushit nuk e kalon Vettingun dhe ajo largohet nga sistemi, kurse sokol Sadushi vazhdon i qetë.

Opsioni që nëse gruaja nuk kalon Vetingun, ikën vetë edhe burri i gruas, nuk ekziston.

Ai është opsion morali dhe morali nuk ka shumë zë në rastin më sipër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Ngec në “rrjetë”/ KPA shkarkon anëtarin e KLP-së

Publikuar

-

Nga

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të anëtarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Besnik Cani.

Mësohet se shkarkimi i prokurorit Besnik Cani është bërë për mosdeklarim të saktë të pasurisë.

Kujtojmë këtu se Komisioneri Publik kërkoi shkarkimin e prokurorit Besnik Cani, i cili është anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, pasi u konfirmua në detyrë nga KPK-ja.

“Për KP nga shqyrtimi i dosjes u provua se subjekti gjendet në kushte të pamjaftueshme për dy shuma të blerjes se banesës. – subjekti ka deklarim të pasaktë, mungesë të burimeve të ligjshme. Në lidhje me pasurinë, truall 600 m2 në Paskuqan, nuk provohet burimi i ligjshëm i saj. Lidhur me pasuritë autoveturë dhe garazh, subjekti ka deklarim të pasaktë ndër vite dhe mungesë të hurimeve të ligjshme për blerjen e këtyre pasurive. Në ato vite ka një bilanc negativ prej gai 500 mijë lekë. Nër periudhën 2010-15 subjekti ka një bilanc negativ 2 milion lekë mes të ardhurave të ligjshme dhe shpenzimeve. Për aftësitë profesionale, konfirmimi në detyrë është vendosur në vlerësim të gabuar të provave. Subjekti ndodhet në kushtet ku me veprimet dhe mosveprimet e tij, marrëdhënies së tij me një kompani tregtare, si dhe përfiimi i statusit të të pastrehut kur kryente detyrën e titullarit të Prokurorisë Fier, Komisioneri Publik rithekson se këto kushte bien ndesh me detyrën e magjistratit. Për kriterin e pasurisë, subjekti rezulton me mungesë të burimeve financiare. Pëfundimisht kërkojmë: Shkarkimin nga detyra të Besnik Canit,”– thuhet në deklaratën zyrtare të KP-së.

LEXO TE PLOTE