Connect with Us

“Stop”-i në Durrës/ 22 katëshi i pabanueshem, por s’figuron në sistem, banorët në rrugë!

Denoncim

“Stop”-i në Durrës/ 22 katëshi i pabanueshem, por s’figuron në sistem, banorët në rrugë!

Publikuar

-

Në 11 dhjetor të 2019-ës emisioni “Stop” solli problematikën e pallatit 22 katësh, të ndërtuesit Enver Shala, që kishte 7 kate shtesë pa leje në strukturë dhe tërmeti i 26 nëntorit i shkaktoi dëmtim pikërisht në strukturë. Instituti i Ndërtimit në atë kohë solli një grup inxhinierësh për një akt-konstatimi dhe pallati doli i pabanueshëm e iu vu shiriti.Rreth 3 muaj më pas, banorët tregojnë, se nuk është bërë asgjë për këtë pallat, madje dhe akt kostatimi i parë nuk është hedhur në sistem. Kjo ka bërë, që banorët të mbeten rrugëve e të mos trajtohen as me bonus qiraje.Vetë qytetarët shkojnë në Zyrën e Urbanistikës në Bashkinë e Durrësit, por i përcjellin duke thënë, se për pallatin në fjalë nuk ka inspektim nga Instituti i Ndërtimit. Në zyrën, ku jepet bonusi i qirasë, thonë, se pallati nuk është në sistem, ndaj nuk mund të përfitojnë.Gazetarja e “Stop” kontakton drejtorin e Institutit të Ndërtimit, Agron Hysenlliu, i cili shprehet, se akt kostatimi i dhjetorit është i saktë dhe do hidhet në sistem.Madje do bëhet edhe akt ekspertiza, deri në fund të marsit.

LEXO EDHE:  Valbona Sakollari një alternativë e re për Durrësin/ Ja çfarë premton për qytetarët

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“STOP” sjell odisenë sfilitëse / Shkon në Gjendjen Civile të korrigjojë mbiemrin, i ndryshojnë edhe emrin!

Publikuar

-

Nga

Problematika e rradhës na ka sjellë në Kamëz. Muharrem Tocilla është drejtuar në “Stop”, pasi në vitin 2018 për efekt dokumentash, ka kërkuar ndryshimin e mbiemrit të vajzërisë së gruas, pasi ishte gabim dhe përvec mbiemrit iu ndryshua edhe emri.

Që prej vitit 2018 nuk po gjen një zgjidhje.Mbiemri i vajzërisë së gruas figuronte gabim nga Basha në Boko. Gjendja civile, duke kërkuar dokumenta të vjetra, kishte regjistruar emrin Zatije, ndërkohë që vite me rradhë ajo ë kishte emrin Zotije në të gjitha dokumentat, që kur ishin vendosur në Kamëz. Muharremi tregon, se me emrin Zotije kishte bërë dokumentat italiane. Për efekt pensioni zhvilluan një gjyq, ku u sanksionua emri Zotije. Ndërkohë tani gjendja civile i ka kthyer emrin Zatije, pra emrin, që ka patur që nga lindja, duke i krijuar kështu problem në dokumentat italiane. Në gjendjen civile të Kamzës na thuhet, se sipas ligjit nuk ndryshohet emri, pasi është kërkuar në dokumenta fillestare, edhe pse gabimi është bërë nga ish-punonjës të gjendjes civile.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtëme:

LEXO EDHE:  Qëllohet disa herë me thikë/E reja në gjendje të rëndë në Durrës

LEXO EDHE:  Aksident në autostradën Tiranë-Durrës/ Gazetarja përplas një këmbësor

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncon “Fisk Fare”/ Ish punonjësja nuk arkëton kontributet, qytetarët rrezikojnë pensionin

Publikuar

-

Nga

Ish punonjësja e postës Kote në Vlorë, nuk ka bërë derdhjen e parave për pagesën e viteve të punës të zonjës Sose Besimaj, duke bërë që qytetarja të rrezikojë daljen në pension.

Por përveç këtij rasti që u ankua në emisionin investigativ “Fiks Fare”, gazetarët e të cilit gjatë investigimit arritën të mësonin se kishte dhe shumë raste të tjera me këtë lloj problematike me të njëjtën ish punonjëse poste.

“Fiks Fare” solli rastin e zonjës Sose Besimaj nga Kota e Vlorës e cila në vitin 2005 ka bërë derdhjen e kontributeve për 11 vite punë, nga 1994-2005. Por që ka kuptuar në momentin që duhet të dilte në pension se këto vite mungonin në Sistemin e Sigurimeve Shoqërore, duke bërë kështu që zonja të mos përfitonte pension.  “Unë shkova të interesohem që në gusht më thanë se dal në dhjetor, pastaj erdha në dhjetor dhe më thanë se të mungojnë vitet, unë ja ku e kam mandatin që i kam derdhur, kam derdhur 386 mijë lekë” thotë zj. Sose. Sipas saj problemi është tek ish punonjësja e postës Kote e cila tani nuk është më atje, por punon diku tjetër. “Sa herë e takoj  Mirela Danajn , ish punonjëse e Kotës më thotë nuk është faji im, fajin e kanë sigurimet. Shkoj tek sigurimet thonë nuk i ka derdhur Mirela, nuk di ku të drejtohem” thotë zj.Besimaj.

Bashkëpunëtorët e Fiksit shoqëruan zonjën në takimin me ish punonjësen e postës po ashtu edhe me shefen e financës së Sigurimeve Shoqërore Vlorë.

Mirela Danaj, ish punonjësja i thotë qytetares se nuk e ka ajo fajin , por e kanë ato të sigurimeve që të gjithë gënjejnë dhe se kontributet e Soses i’a kanë kaluar dikujt tjetër dhe i kanë bërë lëmsh.  Ajo shpjegon se  ka bërë një derdhje dhe për shtetas të tjerë, por që nuk figurojnë sipas sigurimeve. Madje ajo i kërkon qytetares të mos shkojë tek ajo, por të shkojë direkt tek sigurimet . Madje i thotë se me mandat pagesën të  hedh në gjyq sigurimet.

Por tjetër gjë i thotë qytetares shefja e financës tek sigurimet shoqërore, duke i rishpjeguar se nuk duhet të shkojë më tek ajo por te Mirela. Sipas saj Mirela duhet të nxjerrë lekët ku i ka , pasi ka mangësi edhe për persona të tjerë. ” Nuk je rasti i parë që nuk i janë hedhur kontributet në harkun kohor që punonjëse ka qenë Mirela. Shko tek ajo dhe  t’i gjej ajo lekët se ku i ka hedhur nëse i ka hedhur” shprehet shefja e financës.

LEXO EDHE:  Stop – Cërrik/ Grabisin shtëpinë e identifikohen nga viktimat, prokuroria bën sehir!

LEXO EDHE:  Durrës/ Moti i keq shkakton përmbytje në qendër të qytetit

Pas këtyre gazetarët e Fiksit kërkojnë ish punonjësen e postës, e cila u thotë se një ditë më parë e ka zgjidhur problemin me sigurimet shoqërore, pikërisht me shefen e financës. Sipas saj ishte një mosrakordim midis bankës dhe sigurimeve, por që më në fund u zgjidh.

Por që në sigurime rezultoi e kundërta e kësaj, drejtoresha dhe shefja e financës së këtij institucioni treguan se asgjë nuk është zgjidhur me Mirelën, por për zonjën do përdorin fondin e kreditorit dhe do e zgjidhin situatë siç kanë bërë dhe me raste të tjera. Pyetjes së gazetares se çfarë do bëni kur t’ju mbarojë fondi i kreditorit dhe të keni akoma individë me mandate? Ato thanë të hedhin në gjyq postën dhe  ish punonjësen Mirela Danaj, pasi qytetarët i kanë humbur kontributet pikërisht në kohën kur Danaj ishte punonjëse e postës.

Emisioni investigativ solli edhe përgjigjen nga drejtoria e postës për rastin në fjalë, ku ajo thotë se nuk kemi të dokumentuar asnjë arkëtim të kësaj periudhe.

Znj.Sose Besimaj, falenderoi Fiksin për zgjidhjen e problemit, pasi siç u shpreh ajo ” e vetme nuk do e zgjidhja kurrë”. / Top Channel

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Turp o faqezi!”/ Berisha publikon foton: Si mashtron dhe tallet me qytetarët, Erion Veliaj

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me një lajm të publikuar në media, sipas të cilit kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka mashtruar në lidhje me projektin e kampusit të ri Universitar.

Ndërsa Veliaj shkruan se ka shkruar se nis puna për kampusin e ri Universitar, në media thuhet se fotoja e publikuar nga kryebashkiaku është e Institutit të Artit Bashkëkohor në Boston.

“Shikoni si mashtron dhe tallet me qytetaret e Tiranes Lal Plehu! Turp o faqezi! sb

LEXO EDHE:  Valbona Sakollari një alternativë e re për Durrësin/ Ja çfarë premton për qytetarët

LEXO EDHE:  Zbardhet axhenda/Nesër kryeministrat e Ballkanit zbresin në Durrës

Exit.al- Kryebashkiaku i Tiranës Veliaj ka postuar në Facebook një foto të Institutit të Artit Bashkëkohor në Boston duke e shitur si foton e projektit të kampusit të ri Universitar. Për më tepër, Veliaj ka shkruar se nis puna për kampusin e ri Universitar, pavarësisht se nuk ka asgjë publike për projektin, arkitektët dhe tenderat. Duket se i gjithë postimi është një gënjeshtër. Më poshtë fotot.”-shkruan Berisha në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE