Connect with Us

Raporti i “Freedom House” për demokracinë/ Shqipëria shënon hapa pas

Lajme

Raporti i “Freedom House” për demokracinë/ Shqipëria shënon hapa pas

Publikuar

-

Organizata Freedom House thotë se demokracitë e konsoliduara janë në rënie, ndërsa bota për të 14-in vit radhaz përjetoi përkeqësim të të drejtave politike dhe lirive civile.

Raporti thotë se jemi në një botë pa udhëheqje demokratike.

Freedom House e arrin këtë përfundim në raportin e përvitshëm për lirinë në vit që analizon zhvillimet në 195 vende. 83 vende apo 43 për qind, radhiten në mesin e vendeve të lira, 63 apo 32 për qind janë me liri të pjesshme dhe 49 apo 25 për qind radhiten në mesin e vendeve jo të lira.

Që nga shtypja e demonstruesve në Hong Kong, tek ajo turmave në Iran, raporti tregon se regjimet përdorin forcë brutale për të ruajtur kontollin.

Reporti vë në dukje edhe prirje shqetësuese në disa nga demokracitë e zhvilluara.

“Demokracia është në pozitë të vështirë. Këtë vit kemi parë, sulme ndaj të drejtave të barabarta dhe të drejtave të grupeve të brishta si nën demokraci, ashtu edhe nën regjime brutale”, thotë Sarah Repucci, zëvendës presidente për studime dhe analizë në Freedom House.

Ajo thotë se më shumë qeveri kanë vënë në shënjestër pakicat fetare dhe etnike.

Në raport vihet re se hendeku mes përkeqësimeve dhe përmirësimeve është thelluar.

Duke vënë në dukje rolin tradicional të Shteteve të Bashkuara si frymëzim dhe mbështetje për demokracinë, raporti thotë se Kongresi ka vazhduar të financojë programe për këtë qëllim.

“Megjithatë deri sot, administrata e presidentit Trump nuk ka treguar një angazhim të vazhdueshëm ndaj një politike të jashtme që mbështetet në parimet e demokracisë dhe të drejtave të njeriut”, thotë raporti.

25 nga 41 demokracitë e konsoliduara pësuan rënie, vitin e kaluar.

Raporti thotë se është tashmë një botë pa udhëheqje demokratike.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë për Shqipërinë/ PE voton pro integrimit në BE

Ballkani Perëndimor

Ballkani Perëndimor sjell një tablo të përzier.

“Kosova dhe Maqedonia e Veriut, patën përmirësime vitin e kaluar. Shqipëria, Mali i Zi dhe Serbia, shënuan rënie, Bosnja mbeti në të njëjtin vend”, i tha Zërit të Amerikës Noah Buyon, koordinator i kërkimeve për Evropën dhe Euroazinë për raportin Freedom in the World.

Për Kosovën përmirësimi me dy pikë (duke e çuar numrin e pikëve në 56 nga 54 vitin e kaluar) është kryesisht falë zgjedhjeve ku fitoi Vetëvendosja dhe LDK-ja pas saj.

“Votimet në Kosovë sollën partinë nacionaliste të opozitës Vetëvendosje, e cila ka një shans të ndryshojë kulturën e korrupsionit në vend”, thotë raporti.

Maqedonia Perëndimore kanë shënuar një rritje prej katër pikësh nga 59 në 63, falë zgjedhjeve presidenciale, përmirësimit të gjendjes së medias, dhe përmirësimit të situatës së sigurisë.

Shqipëria ka humbur një pikë, duke kaluar në një vlerësim nga 68 në 67.

“Kjo i atribuohet në pjesën më të madhe përplasjeve të fuqishme politike që ndodhën gjatë vitit në vend”, thotë zoti Buyon.

Në përgjithësi thotë ai për rajonin, nuk mund të thuhet “as se gjendja po përkeqësohet, por as po përmirësohet.”/ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Gaz Paja drejt largimit nga “Portokalli-a”/ “Pazaret i kam bërë me një burrë që nuk jeton më”

Publikuar

-

Nga

Gaz Paja një ndër aktorët më aktivë në programin e humorit të “Portokallisë” mund të largohet nëse Top Channel “nuk vazhdon në linjat që ai ka nisur”.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë aktori në një intervistë për emisionin “Motor Plus”, në TV “Vizion Plus”, teksa është shprehur se nuk e përjashton mundësinë, nëse dikushi ofron diçka më të mirë.

“Ne jemi si futbollistët, vëlla, nëse dikush na ofron diçka më të mirë pse jo. Unë jam njeri besnik si natyrë, por në një moment kur nuk më ofrohen të gjitha gjërat, sigurisht që do të shikoj punën time. Për momentin jam mirë tek ‘Portokalli’, nëse televizoni ku jam aktualisht nuk vazhdon në linjat që kam nisur unë, shoh shtëpinë time dhe nuk ma ndjen fare. Sepse pazaret i kam bërë me një burrë tjetër që fatkeqësisht nuk është më. Unë jam në ‘Portokalli’, por nuk përjashtoj mundësinë të jem kudo”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

Studentja seksi krah Presidentit/ Zbulon si u bë pjesë e manifestimit

Publikuar

-

Nga

Oneda Skënderi ishte studentja për Drejtësi që mori jo pak vëmendje nga manifestimi i djeshëm i presidentit Ilir Meta.

Mediat shkruajtën për të duke e cilësuar si studentja bukuroshe krahas Presidentit.

Oneda ka qenë e ftuar në emisionin Ftesë në 5 dhe ka treguar se si është ndjerë pas të gjitha lajmeve dhe kurizoitetit të mediave për të.

“Të gjitha vajzat e bukura, dhe ato që janë të suksesshme, nuk shikohen vetëm për aftësitë personale, ndaj mediat për ta bërë lajmin më të klikueshëm shkruajnë edhe për këtë pjesë. Aty ku duhet të përqëndrohen mediat dhe njerëzit është te ajo që thuhet. Më pas Oneda ka treguar se si u bë pjesë e manifestimit të presidentit dhe ka rrëfyer se nuk është aspak e angazhuar me asnjë parti politike, por u bë pjesë e manifestimit për shkak të kauzës që trajtonte.

Duke qenë studente ekselente mora një ftesë për të mbajtur një fjalim, vendos të jem pjesëmarrëse se e mbështes kauzën dhe e ndjej shumë atë kauzë. Nuk është e thjeshtë pasi e dija që njerëzit do të filllonin të thoshin se është pjesë e ndonjë partie politike dhe ka risk. Këto 24 orë kam qenë duke studiuar dhe i kam kaluar kalimthi lajmet që janë shkruar nëpër media.

LEXO EDHE:  Bizneset shqiptare që po bien “viktimë” e teknologjisë

LEXO EDHE:  Ditmir Bushati: Nuk shoh ndonjë ndryshim mes Shqiperisë dhe Partisë

Për mua studimet janë kryesore. Manifestimi i djeshëm ishte shumë i rëndësishëm për atë kauzë që trajtonte. Nuk jam e anëtarësuar në ndonjë parti politike dhe nuk kam as mendje të anëtarësohem.Do jem aktive në çdo kauzë që do më duket e drejtë për demokracinë e vendit tim.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Ka ndikuar tmerrësisht shumë tek unë”/ Greg Rama flet për herë të parë për të dashurën që humbi jetën nga tërmeti

Publikuar

-

Nga

Djali i kryeministrit Edi Rama, Gregu, ka folur për herë të parë në media për tragjedinë e tërmetit të 26 nëntorit ku mes viktimave ishte edhe e dashura e tij Kristi Reçi, e cila mbeti nën rrënoja me gjithë familjarët.

I pyetur se kujt ia ka dedikuar ekspozitën e tij më të fundit, në një intervistë për Euronews, Greg Rama është shprehur: Le të mos e personalizojmë shumë këtë pjesë, por nëse pyetja jote është” “A ka lidhje sadopak kjo punë me ngjarjen fatkeqe të tërmetit”, sigurisht edhe ajo ka ndikuar. Ka ndikuar tmerrësisht shumë tek unë, dhe tek krijimtaria ime. Kristi ka qenë një mikeshë dhe më shumë se kaq.

Greg të falënderoj shumë që hape dyert e ekspozitës tënde ende pa e çelur për ne!

Greg Rama: Të falënderoj shumë ty që e more këtë nisëm, të merresh me mua një herë se ma merr mendja se sa e vështirë mund të jetë të merresh me njeri kaq të çuditshëm sa jam unë.
Nuk po të pyes cila ngjyrë të pëlqen, por cila ngjyrë je. Orhan Pamuk e pranon thjesht:

“Unë jam e kuqja”. Ti si mendon për veten tënde, cila ngjyrë je?

Greg Rama: Po përpiqem mos ta politizoj këtë përzgjedhjen e ngjyrës kështu që nuk e di akoma se cila ngjyrë jam.

Ke zgjedhur të prezantohesh me një instalacion. Fidem, ekspozita jote e parë personale, ishte shumë e suksesshme. Por vetë instilacioni është një koncept shumë I gjerë. Si do ta përkufizoje ti vetë instilacionin?
Greg Rama: Shpresoj t’ia kemi dalë për ta sjellë sa më në dritë. Koncepti le te themi që është pak abstrakt sepse ka të bëjë më mungesën e gravitetit. Ka të bëjë më kompozimin simetrik sikurse edhe asimetrik në të treja sallat. Zanafilla e kësaj ka qenë ideja për të nxjerrë në pah diçka që ne e ndeshim ndoshta përditë, e cila mund të jetë një fije bari dhe nëpërmjet një ndërhyrjeje artistike kjo mund të marrë dimensione krejtësisht të reja dhe të pa imagjinuara më parë.

Cili ka qenë frymëzimi për këtë instilacion?

Greg Rama: Ka pasur disa shkëndija nga disa drejtime të ndryshme që kanë ndikuar te unë për të krijuar këtë gjë. Sikur se thashë është ideja e një fenomeni që ne e ndeshim thuajse përditë por që e neglizhojmë, mbase jo për keq por e neglizhojmë sepse jemi të fokusuar te e përditshmja jonë, te rutina jonë dhe ndonjëherë harrojmë që gjërat më të thjeshta në dukje, gëzojnë një rëndësi tepër të veçantë si te pavetëdija jonë si te vetëdija jonë. Kjo më ka bërë të reflektoj dhe nxjerr në pah këtë gjë. A ia kam dalë apo nuk ia kam dalë, nuk e di por shpresoj që t’ia dal.

A do ta kishit krijuar këtë instilacion nëse nuk do kishte edhe një motiv krejt të brendshëm personal të implikuar këtu, në këtë punë tënden?

Greg Rama: Në përvojën time çdo punë ka motive thellësisht personale. Kështu që patjetër, edhe kjo ka pasur motive personale, por të thashë nuk është se kam dashur ta bëj me një plan specifik. Erdhi natyrshëm, u zhvillua po aq natyrshëm dhe ja ku jemi sot, ku ky motiv u konkretizua.

Unë kam qenë që në ekspozitën tënde të parë Fidem dhe kur më the para pak kohësh që një tjetër ekspozitë po bëhet gati, të them të drejtën kurioze përveç punës isha edhe për emrin. Fiden ishte gjetje, ne ekspozitën e parë. Ex Nihilo, e dyta. Pse ky emër?
Greg Rama: Nga latinishtja, se jam I fiksuar këto kohë më latinishten, fiksim i radhës ky! Do të thotë “Nga Asgjëja”, pra ne krijojmë nga asgjëja. Ka qenë një moment që realisht kjo erdhi nga asgjëja “Out of Noëhere” dhe më pëlqeu që ky emër mund të përshtatej shumë mirë me këtë ide.

Sigurisht që në ekspozitë, ti nuk mund të jesh i vetëm. Besoj ke pasur dhe bashkëpunëtorë!
Greg Rama: Si kemi thënë, ti nuk do të jesh kurrë vetëm, këtë I them dhe vetes!
Me kë ke bashkëpunuar këtë herë?

Greg Rama: Këtë herë kam bashkëpunuar me ca njerëz shumë pozitiv dhe dashamirës, shumë të përkushtuar ndaj kësaj pune, duke filluar nga kuratori Ardian Isufi duke vazhduar me Altin Likën që e kam dhe mik dhe disa njerëz të tjerë që janë bërë një pjesë shumë e rëndësishme e kësaj gjeje. Sigurisht unë i falenderoj shumë dhe I them që I dua shumë.
Kujt ia ke dedikuar ekspozitën?

Greg Rama: Le të mos e personalizojmë shumë këtë pjesë, por nëse pyetja jote është” “A ka lidhje sadopak kjo punë me ngjarjen fatkeqe të tërmetit”, sigurisht edhe ajo ka ndikuar. Ka ndikuar tmerrësisht shumë tek unë, dhe tek krijimtaria ime. Kristi ka qenë një mikeshë dhe më shumë se kaq. E gjithë kjo histori portalesh, lajmesh…në rregull, unë e mirëkuptoj. Nuk ka qenë aspak me qëllime të këqija, por më vjen keq që në shumë raste është neglizhuar pjesa që shpirti i saj dhe i atyre që ikën bashkë me të, të lihet i qetë. Nuk janë lënë të qetë në shumë raste dhe për këtë më vjen keq. Më vjen shumë keq. Tani ajo histori ka kaluar dhe nuk e kthejmë dot më fatkeqësisht, por më vjen po aq keq kur sa herë ju jepet mundësia të komentojnë, për shembull, ndodhi para pak kohësh me një shoqen time, me Xhesin, që u bë një lajm nëpër të gjitha portalet e mundshme që përflitet se është në lidhje me…Shiko unë Xhesin e kam vetëm shoqe më kupton, dhe Xhesi është një vajzë shumë e mirë, është fat ta njohësh jo më ta kesh mikeshë dhe më vjen mirë që në këtë rast ishte Xhesi, e cila ishte shumë mirëkuptuese ndaj këtyre lajmeve sepse mund të ishte dikush tjetër. Mund të ishte, nuk e di, dikush që nuk do e përjetonte aspak mirë një koment të tillë. Njëkohësisht titulli, një lajm që harroi ngjarjen e tërmetit, harroi Kristin dhe gjeti këtë tjetrën, këto janë për mua shumë abuzive, shumë të ftohta dhe për më tepër të pa drejta sepse nuk është fare kështu. Nuk mund të jetë kështu. Më vjen keq jo vetëm për veten, sepse unë tani jam mësuar me lloj-lloj situatash, me lloj lloj komentesh dhe fantazish nga më të paimagjinueshme, por më vjen keq më shumë për të afërmit e saj, që vazhdojnë jetojnë sot e kësaj dite. Për ata nuk është e lehtë, nuk ka qenë aspak e lehtë dhe nuk ka për të qenë e lehtë. Unë e di këtë. Nuk mund të komentohen këto gjëra kështu. Fare mirë dikush mund të vijë edhe të thotë: “Shiko ata kanë bërë diçka të padrejtë, të takon ty që t’i hedhësh në gjyq, që të vihet drejtësia në vend”, por nuk vihet drejtësia në vend duke u marrë edhe duke u përpjekur t’i mbushësh mendjen: “Shiko se kjo është e gabuar”, sepse edhe nëse vjen një moment që ata do ta kuptojnë që “Kjo është gabim, kjo është abuzive, kjo është e padrejtë”, fakti tragjik është që ata që ikën nuk i kthejmë dot më.
Të falenderoj shumë që zgjodhe të thoshe dhe ti fjalën tënde, fjala e të vetmit njeri që duhet dëgjuar për këtë çështje! Për ta ç’dramatizuar pak, si i duket arti bashkëkohor shqiptar në sytë e një artisti si ty?
Greg Rama: Me aq sa kam parë, këtu te ne ka njerëz shumë të talentuar dhe shume të përkushtuar ndaj asaj që bëjnë dhe me sa kam parë gjithashtu këto vitet e fundit dëshira për t’u marrë me art ka ardhur duke u rritur dhe duke u përmirësuar. Unë nuk jam profesor që të bëj vlerësime nëse me duket mirë ose me duket keq por me aq sa kam perceptuar unë është më mirë por nuk jemi akoma aty ku duhet.

LEXO EDHE:  Shifrat-Shqipëria thyen rekord për lejet e ndërtimit/ E para në Evropë

LEXO EDHE:  Shifrat-Shqipëria thyen rekord për lejet e ndërtimit/ E para në Evropë

A është kjo një ekspozitë që duhet pëlqyer, apo mjafton thjesht të përjetohet nga kushdo sipas mënyrës së vet?
Greg Rama: Duhet urryer nga të gjithë, duhet sharë e mallkuar! Bej shaka, se mos e marrin e bëjnë lajm do që ta urrejnë të gjithë ekspozitën! Kjo është një çështë personale, unë thjesht dua të komunikoj me publikun dhe kam zgjedhur këtë formë. Të bëjnë ç’të duan!

Greg, sa kohe do të qëndrojë e hapur ekspozita?
Greg Rama: Nga data 4 deri në 15 mars në galerinë Fab. Absolutisht ftoj këdo që jeton në Tiranë dhe jo vetëm për ta parë dhe për ta shijuar ekspozitën e Gregut artist. Për ta parë, uroj ta shijojnë. Po e pëlqyen, mirë! Edhe po nuk e pëlqyen do pajtohem me këtë fakt.
Kritikat të bëjnë mirë ndonjëherë!

Greg Rama: Patjetër, me kritikat jemi mësuar tani, nuk shpëtojmë dot. I kemi me vete kudo ku shkojmë.

LEXO TE PLOTE