Connect with Us

“Qeverisja shërbehet më mirë me rotacion”/ Malaj flet për anëtarësimin në PAA, paralajmëron zhvillime

Politikë

“Qeverisja shërbehet më mirë me rotacion”/ Malaj flet për anëtarësimin në PAA, paralajmëron zhvillime

Publikuar

-

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, ka folur sot për listën gri, paratë informale, për përplasjet e mazhorancës me presidentin Ilir Meta dhe për anëtarësimin në Partinë Agrare Ambientaliste të Agron Dukës.

Malaj tha se futja e Shqipërisë në listën gri për pastrimin e parave krijon shqetësim, ndërsa kërkoi të dijë nëse çështja është aq e madhe dhe e fortë sa e pasqyrojnë mediat dhe politika.

Ndërkohë, për paratë informale, ish-ministri socialist tha se cënon qeverisjen e mirë të një vendi.

Ai u pyet në emisionin “Top Talk” nëse figura që paraqiti Kreu i Shtetit në manifestim dëmton figurën e Lulzim Bashës si opozitar dhe krijon një luftë brenda opozitës.

“Deri në 2022 do të ketë shumë zhvillime politike. Nëse vazhdon një luftë e brendshme brenda opozitës, mendoj se shtypi po vazhdon ta ushqejë. Është tendencë mediatike, në realitet nuk është se ka”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Ish-aleati i Ramës nxjerr blof Kryeministrin

Ndërkohë për një marrëveshje të mundshme Basha-Rama, Malaj deklaroi se nuk duhet thënë kurrë kurrë.

“Në politikë ka vlerë fjala kurrë mos thuaj kurrë, por i shërbehet më mirë me rotacione sesa të ketë mazhoranca pushtet. Kjo s’ka të bëjë as me Edi Ramën, as me Ilirin, as me Bashën, por me të ardhmen e këtij vendi”, nënvizoi ish-ministri.

Malaj tha se opozita duhet të rikthehet si pjesë e përfaqësimit, ndërsa për anëtarësimin e tij në PAA, ish-ministri deklaroi se mbetet brenda të majtës pavarësisht se partia me të cilën është aktualisht ka lidhur koalicion me Bashën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paloka akuza të forta Avokates së re të Shtetit/ Ja ç’më bëri në gjyqin kundër Ramës

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD-së Edi Paloka ka hedhur akuza ndaj Avokates së Përgjithshme të Shtetit që u emërua sot nga Këshilli i Ministrave.

Paloka thotë Enkelejda Muça është thjesht avokatja personale e kryeministrit Edi Rama, pasi pretendon se ka mbrojtur Ramën në gjyqin ndaj tij.

“Kjo përfaqësonte Edvinin në gjyqin kundër meje , gjyq ku unë u dënova për “shpifje” sepse kisha deklaruar që Saimir Tahiri dhe për pasojë dhe shefi i tij, kishin lidhje me krimin ( sot Tahiri është i dënuar po jam dhe unë që e akuzova, i dënuar për “shpifje” !!!) . Përveç këtij fakti , me këmbënguljen e Ramës dhe “argumentimin” e avokates së tij, unë u dënova me një nen që nuk ekziston më në Kodin Penal, pasi shpifja është dekriminalizuar prej kohësh. Po meqë Rama më donte patjetër në burg dhe me arrogancën e injorantit ngulte këmbë në kërkesën e tij (pavarësisht se Kodi Penal nuk ja jepte këtë mundësi ) avokatja Muça , duke qenë e vetëdijshme se po kërkonte diçka absurde, i qëndroi deri në fund kërkesës së shefit! Këtë zonja e bëri me mua , por e ka bërë dhe në dhjetëra gjyqe të tjera ndaj përfaqësuesve të opozitës dhe gazetarëve duke zbatuar verbërisht e pa asnjë fije profesionalizëm urdhrat prej injoranti hakmarrës të shefit të saj!”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Demokrati thotë se Rama nuk po mjaftohet me kaq, pasi deklaron se po i kap institucionet me njerëzit e rrethit të tij personal.

LEXO EDHE:  Intervista-Basha flet para nisjes në SHBA/Ja kush do ta drejtojë çadrën

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Lubonjës: Partia Demokratike nuk ka demokraci dhe vizion/ Ja cila është zgjidhja

“Kështu pasi eliminoi PS duke i kaluar institucionet në duart e sektit të “Rilindjes”, tani po e kufizon e po e ngushton edhe më shumë rrethin, tek familjarët dhe lidhjet personale të tij dhe bashkëshortes së tij. Në fakt kthimin në pronë familjare të PS, e shpalli në Kongresin që sapo mbylli duke marrë vendimin që organizatat dhe forumet e PS do drejtohen nga një burrë e nga një grua, pasi ju kishte nxjerrë Linden të mbante fjalim si Nexhmija. Po tani po kërkon që dhe gjithë institucionet e shtetit të kenë të njejtin fat!”, nënvizon Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Publikohen të tjera foto/ Meta duke drekuar me Xhevdet Troplinin dhe Altin Hajrin

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme u publikua nga socialistët një foto e presidentit Ilir Meta duke drekuar në resortin “Golden”, ku i pranishëm ndodhet edhe një nga vëllezërit Hajri.

Mirëpo një tjetër foto me dy personazhe të botës së krimit është publikuar nga Shqiptarja.com.

Bëhet fjalë për Xhevdet Troplinin dhe Altin Hajrin. Në foto Kreu i shtetit shihet duke festuar me Toplinin dhe Hajrin tek pista “Ventus Harbor” në Durrës në zonën e “Vollgës” që ka në pronësi ish-deputeti Lefter Koka.

Mendohet se fotot janë bërë në korrik 2017, pas zgjedhjeve parlamentare të 25 qeshorit. Në njërën nga fotot ekskluzive  presidenti shfaqet duke ngritur dolli krah Troplinit, ndërsa në tjetrën shfaqet Lefter Koka krah për krah me Altin Hajrin.

Kujtojmë se disa ditë më parë, Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka lënë në fuqi sekuestron e pasurive të Altin Hajrit, të shpallur në kërkim për vrasjen e Jan Prengës.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Lubonjës: Partia Demokratike nuk ka demokraci dhe vizion/ Ja cila është zgjidhja

LEXO EDHE:  Foto/ Rama shfaqet me kostum dhe atlete në televizionin “Rai 1”

Nga ana tjetër, Xhevdet Troplini është një personazh i njohur në botën e krimit, pasi në vitin 2006 është arrestuar për trafikim të lëndëve narkotike. OFL i ka dërguar formularin për të deklaruar burimin e të ardhurave./ CNA.al

OFL-ja i sekuestroi pasurinë/ Meta drekë me të “fortin” e Shijakut

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti sfidon Metën/ Paralajmëron politikanët: Do t’i çjerrim maskën

Publikuar

-

Nga

Deputeti i opozitës parlamentare Arlind Çaçani ka sfiduar presidentin Ilir Meta, teksa komentoi deklaratat se këtij të fundit se do të shpërndajë Parlamentin.

Deputeti tha se nëse Meta do që të hyjë në histori, duhet të bëhet bashkëpunëtor i drejtësisë dhe të tregojë se kush janë politikanët e korruptuar që kanë abuzuar me fondet e pasuritë publike.

“Paralajmërimet e zotit Ilir Meta unë do i merrja seriozisht dhe e mbështesja pa asnjë rezervë vetëm në një rast. Meta ka shansin dhe populli do ta amnistojë. Po e do Meta Shqipërinë aq sa thotë këto ditët e fundit le të dalë dhe të rrëfehet të tregojë bashkëpunëtorët e korrupsionit të lartë shtetërore me kë ka bashkëpunuar këto 30 vjet. Ti shpjerë të gjithë përpara drejtësisë si një bashkëpunëtor i drejtësisë dhe ai do të shpallet një hero i gjallë. Vetëm kështu e besoj unë presidentin. Sa për të hyrë në Kuvend apo për ta shpërndarë këtë, i sugjeroj kreut të shtetit që ta zgjidh me ata që e vunë President të Republikës.

Ne jemi aty për opozitë, një opozitë sa më objektive dhe jo të ndikuar nga pazaret dhe marrëveshjet. Ne jemi opozita me konstruktive që ka njohur historia e pluralizmit në këto 29 vite. Sa për ta hetuar e kam thënë disa herë janë lojëra dhe presione që i bëjnë njeri-tjetrit në kohë paqe dhe kohë lufte. Megjithatë, me besim te drejtësia dhe institucionet e reja dhe me sytë nga SHBA e BE, besoj se ditë më të mira do të vine për qytetarët shqiptarët”, deklaroi Çaçani në një prononcim për gazetën “SOT”, ndërkohë që përplasjet mes Kreut të Shtetit dhe Metës i cilësoi lojëra politike që bëhen për të fituar kredo politike.

LEXO EDHE:  Goxhaj kryqëzon klasën politike/ Rama ka rënë, ka marrë me vete dhe opozitën

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Lubonjës: Partia Demokratike nuk ka demokraci dhe vizion/ Ja cila është zgjidhja

Deputeti paralajmëroi se opozita Parlamentare nuk do të bëhet kurrë pjesë e pazareve dhe do t’i çjerrë maskën politikanëve e pushtetarëve që kanë 30 vjet që tallen me qytetarët shqiptarë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE