Connect with Us

“Po bëhet çorbë derri çdo gjë”/ Fuga “shpërthen” ashpër për helmimin e nxënësve në Fier

Sociale

“Po bëhet çorbë derri çdo gjë”/ Fuga “shpërthen” ashpër për helmimin e nxënësve në Fier

Publikuar

-

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga

Akademiku Artan Fuga ka reaguar lidhur me helmimin e një grupi nxënësish të shkollës së mesme “Janaq Kilica”.

Fuga thotë se Ministria e Arsimit nuk duhet të merret me shkaktarin e helmimit, por i kërkon llogari se përse i lejon kriminelët të shkaktojnë të tilla rastesh.

Akademiku shtron pyetjen nëse simpromat që kanë shfaqur fëmijët janë helmim apo grip.

“Me rastin e helmimit të gjimnazistëve në Fier, Ministria e Arsimit as ka për detyrë sic thotë të gjejë shkaktarin as t’i kërkohet t’a gjejë atë.  Se këtu po bëhet çorbë derri çdo gjë. Shkaktarin e gjen polici i lagjes. Ministria E Arsimit duhet të gjejë se përse shkolla i lë hapësirë këtyre kriminelëve a këtyre ngjarjeve skandaloze që duhet të bënin xhiron e planetit!  O Zot nuk po merret më vesh asgjë! Mos kanë nisur simptomat e gripit me dhimbje koke dhe trullosje!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ngjarja në Fier/Ministria e Shëndetësisë: Nxënësit në gjendje shëndetësore të stabilizuar

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, ka reaguar në lidhje me ngjarjen në Fier, ku u helmuan një grup nxënësish.

Në një deklaratë për mediar, MSH thekson se po ndjek me vëmendje situatën shëndetësore në Fier, ku një grup nxënësit të shkollës së mesme “Janaq Kilica” janë paraqitur me shenja intoksikacioni në spitalin rajonal të Fierit.

Po ashtu, sipas MSH nxënësit janë në gjendje shëndetësore të stabilizuar.

“Spitali Rajonal Fier bën me dije se 42 nxënës po marrin trajtim në këtë spital dhe gjendja e tyre shëndetësore është e stabilizuar.
8 prej tyre kanë lënë spitalin pasi kanë marrë ndihmën e nevojshme mjekësore, ndërsa pjesa tjetër po monitorohet në vazhdimësi, por mjekët konfirmojnë se, nuk ka asnjë prej tyre në gjendje të rëndë.
Ndërkohë, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor menjëherë sapo është njoftuar për këtë ngjarje në gjimnazin “Janaq Kilica”, në qytetin e Fierit ka nisur grupet e inspektimit në terren për verifikim dhe marrjen e masave të menjëhershme.
Aktualisht, nuk ka të dhëna për ndotje të ajrit në bazë të mostrave të marra nga Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor Fier. Kjo analizë do të kryhet nesër në orën 07.30 për të vendosur hapjen e shkollës dhe vazhdimin normal të procesit mësimor.”-deklaron MSH.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Helmim masiv në gjimnazin e Fierit/ Besa Shahini të dorëhiqet, Prokuroria të vihet në lëvizje

Publikuar

-

Nga

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë në Fier, ku rreth 30 nxënës i dërguan me urgjencë në spital, pasi shfaqën probleme me frymëmarrjen gjatë orës së mësimit.

Në një deklaratë për mediat, KSSH e cilëson të rëndë ngjarjen në fjalë, ndërsa kërkon që ministrja e Arsimit, Besa Shahini duhet të japë dorëheqjen.

Po ashtu, KSSH i bën apel prokurorisë të nisë menjëherë hetimet, pasi kjo është një ngjarje e përsëritur.

“Nje ngjarje e rende ne permasat e nje skandali eshte rregjistruar ne gjimnazin e Fierit “Janaq Kilica” ku rreth 30 nxenes kane perfunduar ne spital me shenja te renda helmimi.

Nje person dyshohet se ka hedhur gaz lotsjlles, duke deshmuar se siguria ne shkolla mbetet vetem ne virtualitet dhe policimi ne shkolla eshte nje projekt i deshtuar.

Pamjet e nxenesve qe transportohen ne spital te kujtojne pamjet e helmimeve masive ne shkollat e Kosoves nga autoritet serbe.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Zoti Rama hidhi si qen në trotuar ministrat e burokratët, se po na vdesin

LEXO EDHE:  Ministria e Arsimit korrigjon tekstin e Sociologjisë, pas kërkesës nga Komuniteti Mysliman

Ky incident i rende perseritet ne te njejten shkolle ne harkun kohor te pak diteve me pare konkretisht ne daten 28 shkurt.

Policia per ate ngjarje u shpreh se ka ndodhur pas nje eksperimenti ne oren e kimise, teksa KSSH e rrezoi kete piste. Skandali u riperserit kete here me pasoja me te renda. Konfederata e Sindikatave i kerkon Ministres Arsimit Besa Shahinaj te jape doreheqjen.

Prokuroria te nise hetimet urgjentisht dhe shkaktaret duhet te pergjigjen ligjerisht”-thuhet në deklaratën e KSSH./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mjeku shpjegon si të dallojmë një grip të zakonshëm nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur për përhapjen e koronavirusit dhe për gjëndjen në Shqipëri.

Sipas Piperos, në vendin tonë sivjet gripi ka pasur dëme të mëdha në krahasim me vitet e tjera.
Mjeku sqaron se si mund të dallojmë një grip të thjeshtë nga koronavirusi.

“Në kemi epideminë e gripit edhe është kudo në hemisferën tonë. Si vjet gripi ka pasur dëme më të mëdha në krahësim me vitet e tjera. Virusi kryesor qarkullues ka qenë A H1N1 i quajtur dikur edhe gripi i derrit dhe nga statistikat dëshmohet se dëmi që bën A H1N1 në raport me koronavirusin është disa herë më i madh. Të dyja sëmundjet qoftë ajo e shkaktuar nga A H1N1 dhe qoftë ajo e shkaktuar nga viruset e tjera gripale, qoft edhe nga koronavirusi, në fazat e para ngjajnë të gjitha me njëra tjetrën.
Kanë shenja të njejta. Që do të thotë kanë temperaturë, kanë kollën, dhimbje koke, dobësi trupore, nuk ka rrjedhje hundësh koronavirusi, por që ka gripi i zakonshëm. Dhimbje muskulare etj dhe për 2-3 ditë përmirësohet. Diferencën e gripeve të zakonshme me koronavirusin e bën vështirësia në frymëmarrje. Ne e quajmë një shenjë shumë të rëndësishme klinikisht dalluese nëse kemi të bëjmë më një grip të zakonshëm apo me një koronavirus. Nëse një person ka temperaturë, kollë, vështirësi në frymëmarrje dhe ka një histori udhëtimi, atëhere ky person ka të gjitha gjasat që të jetë pozitiv me koronavirusin”, shprehet mjeku Pipero në emisionin “Ditë e Re” në TV Ora.

LEXO TE PLOTE