Connect with Us

Ngjarja në Fier/Ministria e Shëndetësisë: Nxënësit në gjendje shëndetësore të stabilizuar

Sociale

Ngjarja në Fier/Ministria e Shëndetësisë: Nxënësit në gjendje shëndetësore të stabilizuar

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, ka reaguar në lidhje me ngjarjen në Fier, ku u helmuan një grup nxënësish.

Në një deklaratë për mediar, MSH thekson se po ndjek me vëmendje situatën shëndetësore në Fier, ku një grup nxënësit të shkollës së mesme “Janaq Kilica” janë paraqitur me shenja intoksikacioni në spitalin rajonal të Fierit.

Po ashtu, sipas MSH nxënësit janë në gjendje shëndetësore të stabilizuar.

“Spitali Rajonal Fier bën me dije se 42 nxënës po marrin trajtim në këtë spital dhe gjendja e tyre shëndetësore është e stabilizuar.
8 prej tyre kanë lënë spitalin pasi kanë marrë ndihmën e nevojshme mjekësore, ndërsa pjesa tjetër po monitorohet në vazhdimësi, por mjekët konfirmojnë se, nuk ka asnjë prej tyre në gjendje të rëndë.
Ndërkohë, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor menjëherë sapo është njoftuar për këtë ngjarje në gjimnazin “Janaq Kilica”, në qytetin e Fierit ka nisur grupet e inspektimit në terren për verifikim dhe marrjen e masave të menjëhershme.
Aktualisht, nuk ka të dhëna për ndotje të ajrit në bazë të mostrave të marra nga Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor Fier. Kjo analizë do të kryhet nesër në orën 07.30 për të vendosur hapjen e shkollës dhe vazhdimin normal të procesit mësimor.”-deklaron MSH.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Helmim masiv në gjimnazin e Fierit/ Besa Shahini të dorëhiqet, Prokuroria të vihet në lëvizje

Publikuar

-

Nga

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë në Fier, ku rreth 30 nxënës i dërguan me urgjencë në spital, pasi shfaqën probleme me frymëmarrjen gjatë orës së mësimit.

Në një deklaratë për mediat, KSSH e cilëson të rëndë ngjarjen në fjalë, ndërsa kërkon që ministrja e Arsimit, Besa Shahini duhet të japë dorëheqjen.

Po ashtu, KSSH i bën apel prokurorisë të nisë menjëherë hetimet, pasi kjo është një ngjarje e përsëritur.

“Nje ngjarje e rende ne permasat e nje skandali eshte rregjistruar ne gjimnazin e Fierit “Janaq Kilica” ku rreth 30 nxenes kane perfunduar ne spital me shenja te renda helmimi.

Nje person dyshohet se ka hedhur gaz lotsjlles, duke deshmuar se siguria ne shkolla mbetet vetem ne virtualitet dhe policimi ne shkolla eshte nje projekt i deshtuar.

Pamjet e nxenesve qe transportohen ne spital te kujtojne pamjet e helmimeve masive ne shkollat e Kosoves nga autoritet serbe.

LEXO EDHE:  Plagosi me armë zjarri një shtetas/ Arrestohet autori

LEXO EDHE:  4 muaj pa rroga/Punëtori kërcënon të hidhet nga oxhaku i uzinës së naftës (Video)

Ky incident i rende perseritet ne te njejten shkolle ne harkun kohor te pak diteve me pare konkretisht ne daten 28 shkurt.

Policia per ate ngjarje u shpreh se ka ndodhur pas nje eksperimenti ne oren e kimise, teksa KSSH e rrezoi kete piste. Skandali u riperserit kete here me pasoja me te renda. Konfederata e Sindikatave i kerkon Ministres Arsimit Besa Shahinaj te jape doreheqjen.

Prokuroria te nise hetimet urgjentisht dhe shkaktaret duhet te pergjigjen ligjerisht”-thuhet në deklaratën e KSSH./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mjeku shpjegon si të dallojmë një grip të zakonshëm nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur për përhapjen e koronavirusit dhe për gjëndjen në Shqipëri.

Sipas Piperos, në vendin tonë sivjet gripi ka pasur dëme të mëdha në krahasim me vitet e tjera.
Mjeku sqaron se si mund të dallojmë një grip të thjeshtë nga koronavirusi.

“Në kemi epideminë e gripit edhe është kudo në hemisferën tonë. Si vjet gripi ka pasur dëme më të mëdha në krahësim me vitet e tjera. Virusi kryesor qarkullues ka qenë A H1N1 i quajtur dikur edhe gripi i derrit dhe nga statistikat dëshmohet se dëmi që bën A H1N1 në raport me koronavirusin është disa herë më i madh. Të dyja sëmundjet qoftë ajo e shkaktuar nga A H1N1 dhe qoftë ajo e shkaktuar nga viruset e tjera gripale, qoft edhe nga koronavirusi, në fazat e para ngjajnë të gjitha me njëra tjetrën.
Kanë shenja të njejta. Që do të thotë kanë temperaturë, kanë kollën, dhimbje koke, dobësi trupore, nuk ka rrjedhje hundësh koronavirusi, por që ka gripi i zakonshëm. Dhimbje muskulare etj dhe për 2-3 ditë përmirësohet. Diferencën e gripeve të zakonshme me koronavirusin e bën vështirësia në frymëmarrje. Ne e quajmë një shenjë shumë të rëndësishme klinikisht dalluese nëse kemi të bëjmë më një grip të zakonshëm apo me një koronavirus. Nëse një person ka temperaturë, kollë, vështirësi në frymëmarrje dhe ka një histori udhëtimi, atëhere ky person ka të gjitha gjasat që të jetë pozitiv me koronavirusin”, shprehet mjeku Pipero në emisionin “Ditë e Re” në TV Ora.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shqipëria mbetet jashtë hartës së koronavirusit/ 42 raste të testuara rezultuan negative

Publikuar

-

Nga

Gjatë mbledhjes së Task-Forcës për masat kundër koronavirusit, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se vendi ynë vijon të mbetet jashtë hartës së vendeve të prekura.

Manastirliu theksoi se janë testuar 42 raste të reja, dhe nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus në Shqipëri.

“Asnjë rast i konfirmuar me koronavirus në Shqipëri. Janë testuar 42 raste të reja të cilat kanë rezultuar negative. Po bëhet një punë voluminoze, intensive në pikat kufitare për të kontrolluar çdo udhëtar.
Mbështes punën e urgjencës kombëtare dhe bashkëpunimin me epidemiologët e kujdesit shëndetësor për punën e tyre”, deklaroi Manastirliu.

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë në Korçë/ Basha: Jam i tronditur. Këto krime, reflektim i varfërisë

LEXO EDHE:  Kanosin me armë zjarri një shtetas, arrestohen dy persona

Ministrja tha se po vijojmë me të gjithë masat për të shtuar stokun ekzistues të materialeve të mbrojtjes personale. “Puna jonë e fokusuar në materialet për mbrojtjen e personelit shëndetësor është në front të parë”, u shpreh ajo.

LEXO TE PLOTE