Connect with Us

”Më pak dyshues dhe pa panik”/ Tritan Kalo tregon arsyet pse Shqipëria nuk ka asnjë rast me koronavirus

Sociale

”Më pak dyshues dhe pa panik”/ Tritan Kalo tregon arsyet pse Shqipëria nuk ka asnjë rast me koronavirus

Publikuar

-

Mjeku Tritan Kalo thotë se Shqipëria do ia dalë mbanë edhe me rrezikun e ri që i kanoset prej koronavirusit.

Kalo shprehet se, me më pak dyshim, pa panik dhe së bashku me mirëbesim do i dilet edhe kësaj situate pasi mjekët ndër vite janë përballur me epidemi dhe kur ka pasur bashkëpunim ja kanë dalë.

Sipas Kalos, arsyet sepse Shqipëria nuk është prekur ende nga koronavirusi janë masat për kontrollin e fluksit të udhëtarëve, mungesa në të shkuarën e infeksioneve pararendëse “Beta-Coronaviruse”, kryqëzimi i qarkullimit të disa infeksioneve të tjera respiratore dhe alerti i sistemit tonë imunitar dhe vaksinimi i rregullt i popullatës.

“Më pak DYSHUES, pa më të voglin element PANIKU në të përditshmen e jetës suaj, dhe ne BASHKËRISHT e me MIRËBESIM reciprok, do tia dalim përsëri mbanë…..EPIDEMITË janë dukuri jo të panjohura ndër trevat tona Arbërore, edhe në këtë Shqipëri të këndej Drinit….MANTELBARDHËT janë përplasur me to, dhe ATA janë treguar kurdoherë në lartësinë e profesionalizmit dhe të humanizmit të tyre, EDHE pse shpesh në kushte jo të favorëshme për plotësimin e misionit të tyre….”Team-work” dhe “Team-spirit” ishin dhe mbeten çelësi i suksesit të tyre në përballjen me to….Sistemi hermetik i kohës, infrastruktura jo mirë e zhvilluar dhe reliefi, ishin tre faktorët kryesorë që ndikuan po ashtu, edhe në mos përhapjen galopante të tyre në një vend me çalesa jo të pakta të Sistemit të tij Shëndetsor Publik….Ndryshimi i Sistemit, hapja e tij Politike dhe Gjeografike, qarkullimi i lirë sjedhin me vete edhe një qasje tjetër ndaj Epidemive të Sëmundjeve të ndryshme Infektive, sepse edhe mundësija e tyre e hyrjes dhe përhapjes te ne është disi më e favorizuar në kushtet kur Epidemiologjikisht sot Bota është transformuar në një “Krahinë të vetme” (Tutto il Mondo é un Paese)…SFIDA e rradhës quhet “Sars-Cov-2/Covid-19….”Shqipëria për momentin duket e kursyer nga ky rrezik ndërbotëror, duke mos patur asnjë rast të konfirmuar…

LEXO EDHE:  Juncker pas vizitës në Shqipëri: Nuk premtova data antarёsimi

1- Rastësi,

2- Masat e mara për të mbajtur nën kontroll fluksin e udhëtarëve si dhe sensibilizimin e tyre, kur ata vijnë nga zona me raste tashmë të konfirmuara me Sars-Cov-2/Covid-19si Kina, Itali, Koreja etj.

3- situata në përmirsim e Gripit sezonal.

4- mungesa në të shkuarën edhe e infeksioneve nga të tjerë Beta-Coronaviruse (“Sars-Cov 2002-2003”, “Mers-Cov 2012”).

5- vendosja gjeografike e Trevave tona.

6- kryqëzimi i qarkullimit të disa infeksioneve të tjera respiratore dhe mekanizmat konkurencialë të tyre për invadimin e organizmave humane.

7- imuniteti i fituar ndaj coronaviruseve minore shkakatare të riniteve e faringiteve mbarë-vjetorë, që në mënyrë të kryqëzuar ndoshta na mbron edhe ndaj një Coronavirusi madhor si “Sars-Cov-2/Covid-19”.

8- alerti i sistemit tonë imunitar nga vaksinimi i rregullt i popullatës, etj, janë disa shpjegime për realitetin e situatës në të cilën NE ndodhemi….Proud to be a Docotor”, shkruan Kalo në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Punime nëpër kabina/ Disa zona të Tiranës pa energji për 2 ditë

Publikuar

-

Nga

Në vijim të punimeve për rikonstruksionin e kabinave, disa zona të Tiranë do të mbeten pa energji elektrike.

Sipas njoftimit të Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike(OSHEE), në datat 5-6 mars do të stakohet energjia në këto zona në Tiranë.
5 mars/09:00-15:00: pjesërisht rrugët: “Ali Demi”, “Zonja Curre”, “Pjetër Gurakuqi”, “Ali Shefqeti” në Shkozë

6 mars/09:00-15:00: pjesërisht rrugët: “Andrea Mano”, pranë shkollës “Ramazan Jarani”, dhe rrugët “Petro Nini Luarasi” e “Shyqyri Ishmi”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Po bëhet çorbë derri çdo gjë”/ Fuga “shpërthen” ashpër për helmimin e nxënësve në Fier

Publikuar

-

Nga

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga

Akademiku Artan Fuga ka reaguar lidhur me helmimin e një grupi nxënësish të shkollës së mesme “Janaq Kilica”.

Fuga thotë se Ministria e Arsimit nuk duhet të merret me shkaktarin e helmimit, por i kërkon llogari se përse i lejon kriminelët të shkaktojnë të tilla rastesh.

Akademiku shtron pyetjen nëse simpromat që kanë shfaqur fëmijët janë helmim apo grip.

“Me rastin e helmimit të gjimnazistëve në Fier, Ministria e Arsimit as ka për detyrë sic thotë të gjejë shkaktarin as t’i kërkohet t’a gjejë atë.  Se këtu po bëhet çorbë derri çdo gjë. Shkaktarin e gjen polici i lagjes. Ministria E Arsimit duhet të gjejë se përse shkolla i lë hapësirë këtyre kriminelëve a këtyre ngjarjeve skandaloze që duhet të bënin xhiron e planetit!  O Zot nuk po merret më vesh asgjë! Mos kanë nisur simptomat e gripit me dhimbje koke dhe trullosje!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ngjarja në Fier/Ministria e Shëndetësisë: Nxënësit në gjendje shëndetësore të stabilizuar

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, ka reaguar në lidhje me ngjarjen në Fier, ku u helmuan një grup nxënësish.

Në një deklaratë për mediar, MSH thekson se po ndjek me vëmendje situatën shëndetësore në Fier, ku një grup nxënësit të shkollës së mesme “Janaq Kilica” janë paraqitur me shenja intoksikacioni në spitalin rajonal të Fierit.

Po ashtu, sipas MSH nxënësit janë në gjendje shëndetësore të stabilizuar.

“Spitali Rajonal Fier bën me dije se 42 nxënës po marrin trajtim në këtë spital dhe gjendja e tyre shëndetësore është e stabilizuar.
8 prej tyre kanë lënë spitalin pasi kanë marrë ndihmën e nevojshme mjekësore, ndërsa pjesa tjetër po monitorohet në vazhdimësi, por mjekët konfirmojnë se, nuk ka asnjë prej tyre në gjendje të rëndë.
Ndërkohë, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor menjëherë sapo është njoftuar për këtë ngjarje në gjimnazin “Janaq Kilica”, në qytetin e Fierit ka nisur grupet e inspektimit në terren për verifikim dhe marrjen e masave të menjëhershme.
Aktualisht, nuk ka të dhëna për ndotje të ajrit në bazë të mostrave të marra nga Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor Fier. Kjo analizë do të kryhet nesër në orën 07.30 për të vendosur hapjen e shkollës dhe vazhdimin normal të procesit mësimor.”-deklaron MSH.

LEXO TE PLOTE