Connect with Us

“Ka përfaqësuar Ramën në gjyqet tona”/ Berisha i vërsulet Avokates së re të Shtetit

Politikë

“Ka përfaqësuar Ramën në gjyqet tona”/ Berisha i vërsulet Avokates së re të Shtetit

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar për emërimin e Enkelejda Muçës si Avokate e Përgjithshme e Shtetit, në vend të Artur Metanit.

Berisha thotë se Muça është avokate personale e kryeministrit Edi Rama dhe është shpërblyer për punët që ka bërë. Ish lideri i demokratëve deklaron se Avokatja e re e Shtetit ka përfaqësuar kreun e qeverisë në paditë që ky i fundit ka ngritur ndaj tij.

“Avokatja e kreut të meduzës, Muçaj emërohet kryeavokate e shtetit! Miq, Ndrikull Enkelejda Muçaj, narkoavokatja personale e krye kreut të mafies së Shqipërisë, rajonit dhe Europës, Edvin Mafisë shpërblehet me emërimin kryeavokate e narkoshtetit të parë në Europë! Kjo ndrikull ka përfaqësuar Edvin Mafinë në të gjitha paditë hakmarrëse farsë që ai ka ngritur kundër meje!”, shkruan Berisha në rrjetet sociale./ CNA.al

Emërohet Avokatja e Përgjithshme e Shtetit/ Kush është femra që zëvendëson Metanin

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

E firmosi në shesh/ Meta dërgon në Kuvend ligjin për betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta kthen në Kuvend për disa shtesa dhe ndryshime ligjin “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”.

Meta deklaron se ndryshimet e miratuara në mungesë të një konsultimi gjithëpërfshirës shkelin parimin e sigurisë juridike, parimin e pavarësisë dhe paanësisë së gjyqësorit, parimin e hierarkisë së normave kushtetuese dhe rezervën kushtetuese dhe jurisprudencën e Gjykatës Kushtetuese.

Kreu i Shtetit thotë se anashkalimi i betimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese të Presidenti, synon të deformojë rëndë këtë institucion, që tregon përgjegjshmërinë, ndërgjegjshmërinë dhe angazhimin e subjektit që merr një detyrë të rëndësishme.

Sipas Metës, synimi për ta kthyer këtë përjashtim nga rregulli, tinëzarisht e kthen këtë formë betimi në një rregull të përgjithshëm.

“Betimi përpara Kreut të Shtetit, është një garanci më shumë për njohje të parimit të sovranitetit kombëtar dhe lirive e të drejtave themelore të popullit. Për rrjedhojë, anëtarët e Gjykatës së Lartë, të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, njësoj si dhe anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, që do të shërbejnë në ushtrimin e funksioneve të tyre si garant të të drejtave dhe parimeve të një shoqërie demokratike që përcaktohen në Kushtetutë, legjitimitetin që i rrjedh nga Kushtetuta, dhe vullnetin për ta ushtruar atë nuk mundet ta deklarojnë dhe ta garantojnë askund tjetër veçse para Kreut të Shtetit personalisht. Ndërkohë që Prokurori i Përgjithshëm, duhet ta bëjë betimin përpara Kuvendit, siç përcaktohet në ligjin organik[2] dhe siç ka ndodhur. Betimi para Presidentit të Republikës, përveç pasojave të kërkuara institucionale për fillimin e ushtrimit të detyrës, sjell garanci morale, dhe forcim të angazhimit për mbrojtjen e detyrimeve të paraqitura në tekstin e Kushtetutës”, thuhet në arsyet që ka renditur Meta.

LEXO EDHE:  S’ka marrëveshje Rama-Basha

LEXO EDHE:  Dështimi i Ramës me legalizimet

Kujtojmë se Meta e firmosi dekretin e kthimit në Kuvend para protestuesve në Bulevardin e Kombit, ku dhe premtoi se do të shpërndajë Parlamentin nëse e votojnë sërish ligjin.

Kliko  këtu për të lexuar arsyet e plota të kthimit të ligjit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Veliaj merr kontrollin e Asamblesë së PS/ Zbulohen emrat e drejtorëve të bashkisë që u votuan në Kongres

Publikuar

-

Nga

Ditën e shtunë, në Kongresin e PS-së, u votuan anëtarët e rinj të Asamblesë Kombëtare. Në këtë forum janë emëruar 20 anëtarë që përfaqësojnë Tiranën, 17 prej të cilëve janë drejtorë të Bashkisë ose administratorë të njësive vendore të Bashkisë së kryeqytetit.

Mësohet se duke qenë se një numër të madh të anëtarëve të Asamblesë e kanë zënë drejtorët e Bashkisë së Tiranës, zv.ministrat e rinj të qeverisë kanë mbetur jashtë listës, përfshirë këtu zv.ministren e Brendshme, Romina Kuko, zv.ministrin e Jashtëm, Etjen Xhafaj dhe zv.ministren e Drejtësisë, Teuta Vodo.

Një tjetër detaj që u vu re ishte pjesëmarrja në votim, pasi 213 delegatë të PS-së nuk morën pjesë, ose e thënë ndryshe votoi 85.3%. Sipas gazetës Panorama, 30% e delegatëve bojkotuan zgjedhjet.

LEXO EDHE:  Mesazh për Ramën/ Fajin nuk ta ka Zëri i Amerikës, por zëri i Lulit dhe Monikës

LEXO EDHE:  “Timonierit i thyhet timoni në Berlin”

Lista e anëtarëve të Tiranës në Asamblesë Kombëtare që u votuan në Kongres:

Elton Kacidhja, drejtor i Punëtorëve të Qytetit Nr.2.

Taulant Tusha, drejtor i Përgjithshëm i Punëve Publike.

Admir Abrija, drejtor i Kontrollit të Karburanteve.

Arli Naska, drejtor i Tatimeve të Bashkisë.

Arbër Mazniku, nënkryetari i Bashkisë së Tiranës.

Anila Shehu, drejtoreshë e Qytetit Studenti.

Zhaneta Beqiri, drejtoreshë e Kopshteve dhe Çerdheve të Bashkisë së Tiranës.

Trëndelina Jaku, administratore e Njësisë Nr.1.

Florjan Pullazi, Njësia Nr. 2.

Ergesta Ninga, administratore e Njësisë Nr. 3.

Liri Qoshi, administratore e Njësisë Nr.4.

Aida Prendi, administratore e Njësisë Nr. 9.

Sonila Qato, anëtare e Këshillit Bashkiak.

Aldrin Dalipi, anëtar i Këshillit Bashkiak.

Klodeta Dibra, anëtare e Këshillit Bashkiak.

Aida Llazani, këshilltare bashkiake.

Alketa Hila./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza të forta Avokates së re të Shtetit/ Ja ç’më bëri në gjyqin kundër Ramës

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka, ka hedhur akuza ndaj Avokates së Përgjithshme të Shtetit që u emërua sot nga Këshilli i Ministrave.

Paloka thotë Enkelejda Muça është thjesht avokatja personale e kryeministrit Edi Rama, pasi pretendon se ka mbrojtur Ramën në gjyqin ndaj tij.

“Kjo përfaqësonte Edvinin në gjyqin kundër meje , gjyq ku unë u dënova për “shpifje” sepse kisha deklaruar që Saimir Tahiri dhe për pasojë dhe shefi i tij, kishin lidhje me krimin ( sot Tahiri është i dënuar po jam dhe unë që e akuzova, i dënuar për “shpifje” !!!) . Përveç këtij fakti , me këmbënguljen e Ramës dhe “argumentimin” e avokates së tij, unë u dënova me një nen që nuk ekziston më në Kodin Penal, pasi shpifja është dekriminalizuar prej kohësh. Po meqë Rama më donte patjetër në burg dhe me arrogancën e injorantit ngulte këmbë në kërkesën e tij (pavarësisht se Kodi Penal nuk ja jepte këtë mundësi ) avokatja Muça , duke qenë e vetëdijshme se po kërkonte diçka absurde, i qëndroi deri në fund kërkesës së shefit! Këtë zonja e bëri me mua , por e ka bërë dhe në dhjetëra gjyqe të tjera ndaj përfaqësuesve të opozitës dhe gazetarëve duke zbatuar verbërisht e pa asnjë fije profesionalizëm urdhrat prej injoranti hakmarrës të shefit të saj!”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Demokrati thotë se Rama nuk po mjaftohet me kaq, pasi deklaron se po i kap institucionet me njerëzit e rrethit të tij personal.

LEXO EDHE:  “E dinë edhe zogjtë në male”/ Rama: Po të mos kishte LSI, nuk do kishte shitblerje vote

LEXO EDHE:  S’ka marrëveshje Rama-Basha

“Kështu pasi eliminoi PS duke i kaluar institucionet në duart e sektit të “Rilindjes”, tani po e kufizon e po e ngushton edhe më shumë rrethin, tek familjarët dhe lidhjet personale të tij dhe bashkëshortes së tij. Në fakt kthimin në pronë familjare të PS, e shpalli në Kongresin që sapo mbylli duke marrë vendimin që organizatat dhe forumet e PS do drejtohen nga një burrë e nga një grua, pasi ju kishte nxjerrë Linden të mbante fjalim si Nexhmija. Po tani po kërkon që dhe gjithë institucionet e shtetit të kenë të njejtin fat!”, nënvizon Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE