Connect with Us

Hetimet për Adriatik Llallën/ Prokuroria e Posaçme i komunikon akuzën

Lajme

Hetimet për Adriatik Llallën/ Prokuroria e Posaçme i komunikon akuzën

Publikuar

-

Prokuroria e Posaçme i ka komunikuar akuzën ish-prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla.

Sipas News 24, Llalla akuzohet për mosdeklarim të të hollave në kufi.
Bëhet fjalë për mosdeklarimin e një shume në Gjermani që e ka përdorur për shkollimin e vajzës.
Për këtë shume ish-kryeprokurori Llalla thotë se e kishte marrë borxh nga një mik.

Adriatik Llalla po hetohet nga SPAK për shkak të funksionit që ka mbajtur si Prokuror i Përgjithshëm./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Pamjet që thyen zemrat/ Çfarë po ndodh në kufirin greko-turk?

Publikuar

-

Nga

Situata në kufirin greko-turk është përkallëzuar ditët e fundit. Rreth 4.000 refugjatë kanë ngecur atje midis dy kufijve shtetërorë. Rojet kufitare turke i kanë lënë të kalojnë dhe Greqia nuk i lejon të hyjnë.

Disa pamje, të prindërve që mundoheshin të shpëtonin fëmijët e tyre pasi gomonia u përmbys nga një anije greke ka prekur tashmë zemrat e të gjithëve.

Për të folur për këtë situatë, ishte i ftuar në “Abc-ja e mëngjesit”, Redion Qirjazi, ekspert për marrëdhëniet ndërkombëtare. Qirjazi theksoi se një nga shkaqet që po ndodh kjo situata është çështja e parave, pasi Turqia nuk ka marrë shumën e premtuar nga BE në marrëveshjen e 2016.

Ndërkaq, një tjetër shkak është edhe vrasja e 36 ushtarëve turq në Siri, më 27 shkurt.

“Llogaria e parave është një nga problematikat, në thelb ajo ka marrëveshjen që është firmosur mes BE dhe Turqisë në vitin 2016. Ku një nga pikat ishte dorëzimi i rreth 6.6 miliard eurove deri në fund të 2019. Tani jemi 2020 dhe Turiqsë i janë dorëzuar rreth 3.5 miliard euro. Dhe natyrshëm e bënë Turqinë që jemi duke mbajtur një barrë që nuk është e nevojshme. Nuk është thjeshtë një problem i Turqisë, por i gjithë Evropës, ose edhe atyre shteve që mund ta kenë shkatuar në fillim. Pikat e tjera të marrëveshjes ka qenë edhe liberalizmi i vizave. Një pikë tjetër ishte edhe hapja e kapitujve që nuk ndodhi, dhe ka qenë edhe riintegrimi i një pjese të refugjatëve në Evropë”, theksoi ai.

LEXO EDHE:  Plumba ndaj Lalës/  Artan Hoxha zbardh metodat e hetimit

LEXO EDHE:  Adriatik Llalla merr në dorë “fatin” e Alfred Pezës/Sekuestron gjithë deklarimet e deputetit

Më tej Qirjazi sqaroi se nga ana tjetër është edhe Greqia, e cila ka interes të mbrojë kufijtë e vet dhe nga ana tjetër BE nuk e ka menazhuar siç duhet situatën.

Qirjazi tha për Abcnews, se “Nga ana e BE duket siku i është dhënë një kartë jeshile Greqisë për ato veprime që kryen edhe në kundërshtim me Konventën për mbrojtjen e refugjatve apo të drejtat e njeriut në atë zonë. Kjo është mbyllja e kufijve, refuzimi që të pranojë çdo kërkesë për azil, fakti që në zonë ka një dhunë të rritur. E kuptoj që kundër argumenti tjetër për mbrojtjen e kufijve të saj. Por është e rëndësishme që kjo të shikohet dhe në reocesin e një reagimi të përshpejtuar të BE”.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Raporti i “Freedom House” për demokracinë/ Shqipëria shënon hapa pas

Publikuar

-

Nga

Organizata Freedom House thotë se demokracitë e konsoliduara janë në rënie, ndërsa bota për të 14-in vit radhaz përjetoi përkeqësim të të drejtave politike dhe lirive civile.

Raporti thotë se jemi në një botë pa udhëheqje demokratike.

Freedom House e arrin këtë përfundim në raportin e përvitshëm për lirinë në vit që analizon zhvillimet në 195 vende. 83 vende apo 43 për qind, radhiten në mesin e vendeve të lira, 63 apo 32 për qind janë me liri të pjesshme dhe 49 apo 25 për qind radhiten në mesin e vendeve jo të lira.

Që nga shtypja e demonstruesve në Hong Kong, tek ajo turmave në Iran, raporti tregon se regjimet përdorin forcë brutale për të ruajtur kontollin.

Reporti vë në dukje edhe prirje shqetësuese në disa nga demokracitë e zhvilluara.

“Demokracia është në pozitë të vështirë. Këtë vit kemi parë, sulme ndaj të drejtave të barabarta dhe të drejtave të grupeve të brishta si nën demokraci, ashtu edhe nën regjime brutale”, thotë Sarah Repucci, zëvendës presidente për studime dhe analizë në Freedom House.

Ajo thotë se më shumë qeveri kanë vënë në shënjestër pakicat fetare dhe etnike.

Në raport vihet re se hendeku mes përkeqësimeve dhe përmirësimeve është thelluar.

Duke vënë në dukje rolin tradicional të Shteteve të Bashkuara si frymëzim dhe mbështetje për demokracinë, raporti thotë se Kongresi ka vazhduar të financojë programe për këtë qëllim.

“Megjithatë deri sot, administrata e presidentit Trump nuk ka treguar një angazhim të vazhdueshëm ndaj një politike të jashtme që mbështetet në parimet e demokracisë dhe të drejtave të njeriut”, thotë raporti.

25 nga 41 demokracitë e konsoliduara pësuan rënie, vitin e kaluar.

Raporti thotë se është tashmë një botë pa udhëheqje demokratike.

LEXO EDHE:  Ish-ministrave të LSI-së iu tunden prangat/ Plas skandali i ekspertit të dosjes së Ilir Metës

LEXO EDHE:  Letra e plotë-Xhafaj sfidon Llallën për drogën/Më thuaj emrat e policëve!

Ballkani Perëndimor

Ballkani Perëndimor sjell një tablo të përzier.

“Kosova dhe Maqedonia e Veriut, patën përmirësime vitin e kaluar. Shqipëria, Mali i Zi dhe Serbia, shënuan rënie, Bosnja mbeti në të njëjtin vend”, i tha Zërit të Amerikës Noah Buyon, koordinator i kërkimeve për Evropën dhe Euroazinë për raportin Freedom in the World.

Për Kosovën përmirësimi me dy pikë (duke e çuar numrin e pikëve në 56 nga 54 vitin e kaluar) është kryesisht falë zgjedhjeve ku fitoi Vetëvendosja dhe LDK-ja pas saj.

“Votimet në Kosovë sollën partinë nacionaliste të opozitës Vetëvendosje, e cila ka një shans të ndryshojë kulturën e korrupsionit në vend”, thotë raporti.

Maqedonia Perëndimore kanë shënuar një rritje prej katër pikësh nga 59 në 63, falë zgjedhjeve presidenciale, përmirësimit të gjendjes së medias, dhe përmirësimit të situatës së sigurisë.

Shqipëria ka humbur një pikë, duke kaluar në një vlerësim nga 68 në 67.

“Kjo i atribuohet në pjesën më të madhe përplasjeve të fuqishme politike që ndodhën gjatë vitit në vend”, thotë zoti Buyon.

Në përgjithësi thotë ai për rajonin, nuk mund të thuhet “as se gjendja po përkeqësohet, por as po përmirësohet.”/ VOA

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gaz Paja drejt largimit nga “Portokalli-a”/ “Pazaret i kam bërë me një burrë që nuk jeton më”

Publikuar

-

Nga

Gaz Paja një ndër aktorët më aktivë në programin e humorit të “Portokallisë” mund të largohet nëse Top Channel “nuk vazhdon në linjat që ai ka nisur”.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë aktori në një intervistë për emisionin “Motor Plus”, në TV “Vizion Plus”, teksa është shprehur se nuk e përjashton mundësinë, nëse dikushi ofron diçka më të mirë.

“Ne jemi si futbollistët, vëlla, nëse dikush na ofron diçka më të mirë pse jo. Unë jam njeri besnik si natyrë, por në një moment kur nuk më ofrohen të gjitha gjërat, sigurisht që do të shikoj punën time. Për momentin jam mirë tek ‘Portokalli’, nëse televizoni ku jam aktualisht nuk vazhdon në linjat që kam nisur unë, shoh shtëpinë time dhe nuk ma ndjen fare. Sepse pazaret i kam bërë me një burrë tjetër që fatkeqësisht nuk është më. Unë jam në ‘Portokalli’, por nuk përjashtoj mundësinë të jem kudo”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE